PBOUW EN VERNIEUWING 1946 Propagandablad van de afdeling Wieringermeer van de Partij van de Arbeid Gemeenteraadsverkiezingen 1946 Voor de derde maal zal dit jaar ons volk worden opgeroepen om zich een bestuursvorm te kiezen. Dit keer voor de samenstelling van de gemeenteraden, en wel op 26 Juli a.s. En al is in de regel de belang stelling voor de nu komende ver kiezing niet zoo groot als voor de verkiezingen voor de Tweede Ka mer, toch verdient ook dit gebeu ren de noodige belangstelling. Speciaal is dit het geval voor de Wieringermeer. Het is toch niet enkel de sa menstelling van personen die tot taak hebben de W. meer te bestu ren, maar het is veel meer. Voor deze gemeente beteekent het tevens dat zij uit haar onmon dige positie wordt getrokken en plaats neemt in de rij van iedere normale Nederlandse gemeente, die haar eigen bestuur kan kiezen, sedert haar bestaan. Dat op zichzelf is al een heel belangrijk gebeuren, voor de W meer, maar nog veel belangrijker is zeker, hoe zal de nieuwe ge meente bestuurd worden. Vooral nu is dit een zaak die de volle aandacht van elke inwoner van de meer vraagt. Weliswaar is de gemeente niet nieuw meer, maar het is toch wel zo, -dat figuurlijk en letterlijk, steen voor steen moet worden aangedra gen om de gebouwen weer op te trekken. Om de gebouwen weer te doer. herrijzen is het werk van de bouw- vakarb. enz. Doch hoe de nieuwe gemeen schap bestuurd zal moeten wor den, daarvoor is noodig een raad. Voorwaar voor de bouwers van de W. meer is een zware taak weggelegd, maar voor hen die ge kozen worden om de nieuwe ge meente te besturen niet minder. Hoe nu zal de samenstelling zijn van de komende bestuursvorm Zijn de kiezers van de W. meer zich bewust van het besluit dat ze moeten nemen eenmaal in het stemhokje gearriveerd. Zijn zij er van bewust, dat zij het zijn die het bestuur krijgen? Zo ja, dan is hun taak niet moei lijk. Zij weten zeer goed dat de P. v. d. Arbeid de vooruitstreven de partij, de partij die een doelbe wuste constructieve politiek zal voeren, hun partij is. Zij is de partij die steeds voor de belangen van alle inwoners op zal komen, en voor hun belangen zal vechten. Zij zal het zijn, neen zij is het. die niet een groepsbelang voor zal staan maar de gemeenschap zal dienen. Wilt ge echter terug naar werk loosheid, naar de chaos waarin de maatschappij zich voor den oorlog bevond, naar alle ellende enz. stemt dan niet op de P. v. d. A. Wilt gij een vooruitstrevend" - gemeentepolitiek? Wilt gij niet dienen het con servatisme? Wilt gij mede de belangen van de gemeenschap behartigen? Wilt gij mede werken om een bestaanszekerheid te veroveren voor ieder die van goede wil is? Wilt gij medewerken aan her stichten van een gemeenscha^, waarin de woorden oud en arm niet meer voorkomen, of niet meer gebruikt behoeven te worden? Wilt ge medewerken aan een bestuur die recht en rechtvaardig heid in haar banier voert? Zo ja! Stemt dan no. 1 van no. 1 Op de lijst van de Partij van de Arbeid. L. Feikes Aan, d& Uïoiuu-m aan, WieAinq-eAmeeA Ja, in dit artikel wilde ik me in het bijzonder richten tot U, de vrouwen in onze gemeente, en U iets vertellen over de gemeente politiek van de Partij van de Ar beid. Nu hoor ik al verscheidene van II zeggen: de politiek? nee hoor, daar bemoei ik me niet mee, of: dat laat ik aan mijn man over Maar als ik U nu iets vertel over de vraagstukken, waarmee de ge meentepolitiek zich bezighoudt, dan zult U dadelijk begrijpen, dat het dingen zijn, waar U heel veel mee te maken hebt, waar U zich zeker mee moet bemoeien, die w<- niet aan de mannen alleen kun nen overlaten. Dit geldt voor de vrouwen in iedere gemeente, maa'- zeker voor die van de onze, waar alles opnieuw opgebouwd moet worden en de moeilijkheden zoveel groter zijn. Want waarvoor heeft de gemeente zoal niet te zorgen, waarover moeten de leden van de gemeenteraad tezamen beraadsla gen en besluiten? Het zijn om een paar voor ons zo belangrijks- zaken te noemen de volkshuis vesting, het onderwijs en de ge zondheidszorg. De volkshuisvesting: hoe ver langt U er niet allen naar weer te kunnen wonen in de Meer, zodat de mannen weer dicht bij het werk zijn, de kinderen naar hun eigen scholen gaan en U de oude buren terugvindt. De snelle bouw van noodwoningen is noodzakelijk. MaarU kent deze woningen al en weet dat het echte nood-wo ningen zijn. Die moeten niet ja renlang blijven staan, maar z> gauw mogelijk vervangen worden door goede, blijvende huizen. De Partij van de Arbeid wenst voor het gehele land een snelle oplos sing van de woningnood, alleen bij volstrekte noodzaak, zoals in onze gemeente, door het bouwen van noodwoningen, verder door het uitvoeren van een groot bouw plan, waarbij niet alleen gelet zal LIJST 1. Onze candidaten: 1. S. L. Mansholt 2. L. Feikes 3. J. G. Addens 4. G. Horst 5- A. J. Slabbekoorn 6. M. Dijksma 7. J. W. Lammers 8. Mevr. G. Joustra- Napjus 9. R. Politiek 10. G. v. d Male 11. H. R. Smit 12. B. J. v. d. Bremen 13. Mej. I Klimp 14. R. Oosterveld de worden op een goede inrichting van de huizen, in het bijzonder ook van de arbeiderswoningen, maar ook hierop, dat de dorpen en ste den bij aanleg en uitbreiding een prettige, vriendelijke woonplaats worden, met parken en plantsoe nen en speelplaatsen voor de kin deren, sportterreinen voor de ouderen. Waar in de Meer plan nen gemaakt worden voor dorpen met enkele duizenden inwoners, is het U toch wel duidelijk hoe be langrijk de taak is van de gemeen te en hoe goed het zal zijn als U een woordje meespreekt, waar het gaat om de inrichting van het huis. waarin U leeft en om de aanleg van de dorpen, waarin Uw kinderen zullen spelen en school gaan. Hier komen wij bij een ander belangrijk punt: waar zullen de kinderen schoolgaan en hoe zal het onderwijs zijn? Evenzeer als van huizen is de bouw en inrichting van scholen noodzakelijk. In de eerste plaats van lagere scholen. Maar daarna moet gezorgd wor den voor verschillende soorten van voortgezet onderwijs: Ulo-, Huis houd- en Landbouwonderwijs in de eerste plaats, zodat Uw kinde ren ook dat kunnen volgen zon der te veel reizen en trekken. Maar al zijn er gebouwen en leermiddelen, dan is er nog het vraagstuk van de leerkrachten, 't Tekort aan onderwijzers moet door maatregelen van de landsre gering opgeheven worden: het is een algemeene probleem. Daar naast zal onze gemeente alles in het werk moeten stellen om aan onze scholen voldoende onder wijskrachten te krijgen. Alleen als de klassen niet overvol zijn, kun nen de kinderen, die allen met hun leren achter geraakt zijn, weer bij gewerkt worden, kunnen ze ook later goed onderwijs krijgen. Er zijn op onderwijsgebied nog zo veel wensen, die we graag verwe zenlijkt willen zien: kleuteronder wijs, gymnastieklokalen, school tuinen.... Laat Uw stem niet ont breken, waar het gaat om het or derwijs van Uw kinderen. Evenmin waar het hun gezond heid geldt. Ook de zorg voor de volksgezondheid is gemeentezorg en zij kan die bevorderen door het instellen van consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters, schoolartsendienst, schooltandver- zorging en wijkverpleging. De Partij van de Arbeid staat in de gemeenteraad krachtig op de bres voor bovengenoemde maatre gelen, voor goede arbeiderswonin gen, uitstekend onderwijs, gezond heidszorg Haar leden in de ge meenteraad zullen niet nalaten steeds weer krachtig aan te drin gen op de verwezenlijking van on ze wensen, waarover ik U hierbo ven iets verteld heb. Vrouwen van de W ieringermeer stemt op de Partij van de Arbeid. I. Klimp Middenstanders uit de Wieringermeer. Uw plaats is in de Partij van de Arbeid. De vrijheid van het bedrijfsleven die U wordt voor- gespiegeld door de Partij van de Vrijheid, komt neer op een herstel van een ongebreidelde vrijheid van het liberale kapitalisme. Democratisch socialisme voert naar gezonde econo- mische verhoudingen in het bedrijfsleven. X Liberalistische vrijheid voert tot economische slavernij. J Geef ons niet alleen Uw morelen steun door op de Partij van de Arbeid te stemmen, doch geef ons ook Uw daadwerkelijken steun en wordt lid van de afdeling Wieringermeer van de Partij van de Arbeid Meldt U aan bij onderstaande bestuursleden: L. Feikes, Waardweg, Middenmeer, post Kolhorn. T I. Klimp, Gesterweg 25, Den Oever (Wieringen). A. J. Slabbekoorn, Nw. Sluizerweg, Slootdorp, post Wieringerwaard- H. R. Smit, Alkmaarscheweg, Middenmeer, post Kol- horn. J. G. Addens, Lutjewinkel. J Kijk de kat niet uit de boom. doch wordt lid van de Partij van de Arbeid. Verricht een daad.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 3