Kt&uAejnbjxet in de Zorg voor de Volksgezondheid is Overheidszorg 't Is volop zomer. Dan zie je dadelijk, dat velen behoefte heb ben zich eens op te frissen. Ik heb 't hier aldus opgemerkt Er komen kinderen over de sluis. Eerst de schooljongens, die niet langer kunnen wachten en al dan niet met permissie van de ouders, hun eer ste bad gaan nemen in het Am- stelmeer. Enkelen zijn de zwem kunst een beetje machtig, maar de meesten gaan maar wat ploeteren. Later komen ook de meisjes meest al met de zorg over jongere broer tjes en zusjes. Moeder vindt het wel een beetje gewaagd maar ver trouwt op de oudsten, 't Kleine strandje is al spoedig vol en je moet nog oppassen om niet in on gerechtigdheden. achtergelaten door honden enz., te trappen. Hoe het met het uit- en aankleden gaat, moet je niet vragen, want nergens kun je eigenlijk beschut ting vinden. Enkele moeders kv. men ook naar de .badplaats", 't Gaat om of een beetje toezicht te houden op de kinderen, of soms ook om zelf er in te gaan. Het is zo aanlokkelijk dat water, als he; warm is. Na het genomen bad trekt moeder haar japon maar ove het natte badpak aan en gaat zo naar huis, want zij vindt het voo haar in ieder geval niet geschikt om uit- en aan te kleden. Maar of deze manier een goede oplos sing is, betwijfel ik ook. Tegen de avond komen de op geschoten jongens en meisjes, d;e gezamenlijk een bad gaan nemen. De kleintjes zijn er nu over en te veel, maar nemen evengoed op wat groten doen Enkele paartjes zon deren zich af van de anderen, hoofdschuddend nagestaard doo» de ouderen. Het blijkt duidelijk, dat dit niet een ideale zwemgele- genheid is. Toch zien we, dat de behoefte groot is en in de gemeen- Van tot ^i§S0Mi 26 Juli gaat de Wieringermeer voor het eerst een eigen Gemeente raad kiezen. In 1937 werd ons een gemeenteraad (bestuurscom missie) van hogerhand aangewe zen. Voor ons als arbeiders werd er direct al critiek op geleverd, daar de arbeidersbeweging die bij de Kamer en Provinciale verkie zingen ruim 22% van de stemmen haalden, hier niet in vertegen woordigd was. Bij deze ..gemeenteraad" waren de arbeiders het vergeten hoofd stuk. Toen door de arbeidersorgani saties een verzoek tot het gemeen tebestuur werd gericht om toeslag op de werklozen-uitkering van 10 20 per week, werd dit verzoek na een kleine verdediging van wij len Adr. van Oers van de hand gewezen. Zelfs de zgn. arbeiders vertegenwoordiger H. Leyten zweeg. In de winter '39'40 waren de werklozen uit de Wieringermeer voor de steun in natura, die door de overheid op werklozen-uitke ring werd gegeven, uitgesloten. omdat het gemeentebestuur niet aangesloten was bij de werklozen- verzekering Dit kwam de heren te duur. Door de activiteit van de arbei dersorganisaties en met de steun van onze tegenwoordige Minister van Landbouw, hebben wij toenter te nodig, met toezicht op één en ander. Ook gedurende de tijd, dat we niet kunnen profiteren van het water buiten, zal er gelegenheid moeten zijn om zich op tijd te rei nigen. Dit moet voor onze gezond heid en daarvoor hebben wij no dig een badhuis. De tijd dat ieder gezin zelf over een badkamer kar. beschikken ligt nog ver in 't ver schiet, maar gemeenschappelijk, iets opbouwen, dat kan nu alreeds. Wat het is om in krotten, nood woningen, woonarken en dergelij ke te moeten wonen, hebben de meesten van ons ervaren, en zullen dit nog langen tijd moeten doen. Nu wij het hebben ondervonden en weten wat het waard is ovc? een goede woning te beschikken met alle mogelijke gerieflijkheden en bestede zorg en aandacht voor onze gezondheid. Het spreekt dus vanzelf, dat er volkshuisvesting dient te komen, waarvoor nooit te veel kan worden uitgegeven. Wenst U, dat we in onze ge meente bovenstaande dingen goed geregeld krijgen, de candidaten op de lijst van de Partij van de Arbeid zullen hun uiterste be^t doen, om dit te bevorderen, want zij komen op voor de belangen en rechten van iedere inwoner. Kiest daarom één van de men sen die onze gemeente voorkomen op Lijst 1. G. Joustra-Napjus Een Wieringermeerboer.... De verkiezing voor de Tweede Kamer stond voor de deur. Stemt no. 1 van lijst 1. Partij van de Arbeid was en wordt weer opgeplakt op het toegangshek. Een middenstander van Barsingerhorn stapt binnen en na het Goeden Morgen" volgt onmiddellijk de vraag: ,,Wat? is een Wieringermeerboer lid van de Partij van de Arbeid?" Wedervraag: ,,Mag dat soms niet, mag een Wierin germeerboer misschien geen sociaal gevoel hebben en geen democraat en geen socialist?" .,Mag een boer niet voorstaan: geleide economie?" Een weifelend: ,,Ja zeker" is het antwoord. Dit is één van de gevallen, dat iemand binnen het hek kwam en zich niet kon voorstellen dat een Wieringer meerboer lid is en propaganda voert voor de Partij var; de Arbeid. Wij zullen hier niet dieper op in gaan, de zon moet bij deze mensen nog doorbreken. En welke plaats denkt diezelfde Wieringermeerboer bij een eventuele verkiezing tot lid, in de gemeenteraad in te nemen? Hij zal er heengaan met het program van de Partij van de Arbeid voor ogen én zich dus voelende een lid van de gemeenschap. Hij zal daar voorstaan de belangen van de gemeente Wieringermeer en geen .vrijheid" gevoelen daar de be langen van de boeren te vertegenwoordigen. Neen!, wat we ook zijn in ons dagelijks leven, hetzij middenstan der, hetzij ambtenaar, arbeider, boer, man of vrouw, wij zijn alle lid van één gemeenschap. Wij leden van de Partij van de Arbeid zien yoor ons het algemeen belang, hierbij gedragen door de idealen van de Partij van de Arbeid, wetende dat onze idealen altijd hoger stijgen dan de werkelijkheid Addens tijd succes gehad bij den toenmali- gen Minister van Sociale Zaken. Door het gemeentebestuur werd in deze richting geen stap gedaan 26 Juli hebben wij zelf de beslis sing in de hand. In het afgelopen jaar hebben socialistische Ministers mee gere geerd. Menigmaal werd door onze tegenstanders gezegd, mooie leu zen kan ieder uitspreken. Nog nimmer echter is er een regering geweest, die het bewind, onder zulke moeilijke omstandig heden in handen heeft genomen. Wat is er van terecht gekomen? Dat wij moeten erkennen dat wij geen vergeten hoofdstuk meer zijn. Dat de lonen in de landbouw ge lijk gesteld zijn met de andere be drijven op het platteland. Het heeft mij dezer dagen ge troffen dat bij de grote materiaal schaarste die er is, er zo'n mooie ruime barak te Slootdorp wordt gebouwd, met aparte -slaapzaa' cantine, badgelegenheid enz. Waarom heeft de regering Co- lijn onder veel gunstiger omstan digheden in 1930 daar niet meer aandacht aan besteed? Toen moesr er aangepast worden en de arbei der was het eerst de dupe. Arbeiders! Opnieuw moet de Wieringermeer opgebouwd wor den. Ook wij kunnen daar mede zeggingschap in krijgen, als wij er voor zorgen dat de Partij van de Arbeid daar ruim in vertegenwoor digd wordt. De meeste partijen hebben een arbeider op de ver kiezingslijsten staan. Maar wat geeft het ons als ze in de raad niets te zeggen hebben, zoals bij het vorige gemeentebestuur bewe zen is- Laten wij ons door deze poli tieke maneouvre niet van de wijs brengen. Belangrijke problemen staan voor de deur, als woning bouw enz. De democratische socialistische Ministers hebben een voorbeeld gegeven. Laten wij er voor zorgen, dat wij democratische socialisten kie zen in de gemeenteraad, zodat wij geen vergeten hoofdstuk meer worden in de Wieringermeer. Dat kunnen wij doen door op 26 Juli onze stem te geven aan lijst 1. de Partij van de Arbeid. PARTIJ VAN DE ARBEID Het tot stand komen van de Partij van de Arbeid is voor ver schillende anders denkenden een verrassing geweest en wij mogen constateren dat velen van die mensen hopen en verwachten dat het onderbrengen van verschillen de oude politieke groepen, die el kaar vroeger meer of minder scherp bestreden, in die partij, zal leiden tot een scheuring. Deze mensen geven blijk in de jongste worsteling der volken weinig te hebben geleerd. Zou het dan alleen mogelijk zijn in een tijd van oorlog en bezetting dat de menschen over de kleine persoon lijke belangen heen eikaars belan gen kunnen zien? Ik geloof dat niet. Het moet mogelijk zijn dat die mensen die een algemeen be lang op het oog hebben, hetzij een landsbelang hetzij een gemeente belang, met elkaar dat belang kunnen behartigen onverschillig of die mensen nu zijn: arbeider, middenstander, boer of wat dan ook. Vooral in een gemeente is het toch een vaststaand feit, dat de eene groep het niet zonder de andere kan stellen en ten zeer ste afhankelijk is van elkaar. Dan is het ook noodzakelijk dat elke groep een inzicht krijgt in de behoefte en moeilijkheden van de andere. Dit inzicht wordt onmo gelijk verkregen door in belangen groepen bij elkaar te schuilen, waarin de besprekingen steeds meer in het nauwe kringetje van het eigen belang gedwongen wor den. Daarom is het wel mogelijk dat de verschillende belangen groepen ondergebracht worden in één grote groep de Partij van de Arbeid. Ongetwijfeld zal niet ieder zich onmiddellijk thuis gevoelen en zal het de arbeider wel eens vreemd voorkomen dat hij nu naast de grote boer kan zitten en met hem bepraten de problemen waarover hij vroeger met hem streed, en omgekeerd. En het was met den middenstander voorheen zo, dat hij z'n mond moest houden omdat de boer en arbeider klant van hem waren. En dit alles was nu juist wat het politieke leven in Neder land tót een onding maakte en wat dit dan ook volkomen vast deed lopen. Het is juist nodig dat de arbeider, de boer, middenstan der elkanders problemen kennen. Het is nodig dat men volledig be grip krijgt van weerszijden, dat men begrijpt dat de een de ander nodig heeft en onmogelijk kan missen. Het argument dat de grote boer de kleine arbeider toch wel onder ste boven zal praten is natuurlijk volkomen onzin, want die grote boer is in dit verband alleen groot als zijn argumentering groot is en die kleine arbeider is alleen klein als hij zich zelf klein maakt. Want ook het gemis van het kleinste onderdeeltje van een machine maakt veelal dat de hele machine stopt en soms waardeloos wordt. Zo is het ook met de machine van staat of gemeente. Iedere groep is belangrijk en het zijn nog de oude vastgeroeste - ideën die -sommigen doen aarzelen. Dat moet weg! en dat gaat weg! Het is volkomen duidelijk daf

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 4