Mededelingen KERKNIEUWS Nood-winkelpanden te Wieringerwerf OFFICIEELE MEDEDEELINGEN slechts aankoopvergiunningen voor 5 trekkerbinders en 8 paar- debinders kunnen toewijzen. Aan gezien de uit het water opgevisch- te zelfbinders nog bij lange na niet alle zijn hersteld en ook ve len gewacht hebben met het her stellen van hun oude en versle ten werktuigen in de hoop nog tijdig voor nieuwkoop in de ge legenheid te worden gesteld, wil het ons voorkomen, dat, nu dit alles tegenvalt, het van groot belang is eens een overzicht te krijgen van alle landbouwers, die zich voor de komende oogst niet kunnen redden. Deze worden verzocht zoo spoedig mogelijk schriftelijk bij ons op te geven, voor welke ge wassen en welke oppervlakte zij geen binder hebben of hebben kunnen huren. Indien men zich bij een loon- maaier heeft opgegeven zal men er van overtuigd moeten zijn, dat deze niet een te groote opper vlakte heeft aangenomen, zoodat men dus te ver .onder op de lijst" komt te staan. Voor het eventu- eele te kort aan loonmaaiers zul len wij ons dan in verbinding stellen met de vakgroep en even tueel ons bekende loonmaaiers, teneinde daarin zoo veel mogelijk te voorzien. Een spoedige opgave is dus zeer gewenscht. Ir. L. R. DIJKEMA Maandag 5 Aug. 6.45 uur wordt er een oefenwedstrijd gespeeld te gen een elftal van de Distributie- dienst Wieringermeer. De vol gende leden worden verzocht aanwezig te zijn. W. Reinders, J. Breed, A. Edens, S. Edens, J. Filius, v. Andel, H. Deykers, J. Kuiper, Meindersma, C. Ver- maat, G. Oosterveld. J. de Schip per, C. J. de Vos en G. Deykers. Trachten de leden zooveel mo gelijk op de oefenavonden op Donderdag te komen. Bonnen voor voetbalschoenen komen waarschijnlijk spoedig. bekend gemaakt op de beurs te Winkel, Woensdag 31 Juli Er was Woensdag weinig be zoek aan de beurs. Oogstwerk- zaamheden en vacantie waren hieraan niet vreemd. Er viel alzoo voor den heer Tel weinig bekend te maken. Slechts een tweetal bekendmakingen wer den afgekondigd. Inleveringspremie In aansluiting op het persbe richt van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten en de circulaire van het Bureau van den Provincialen Voedselcommis- saris betreffende bovengenoemd onderwerp wordt het volgende medegedeeld. Voor consumptie-tarwe en -rogge zal aan de telers bij inlevering aan 'n ingeschakelden handelaar een inleveringspremie worden betaald en wel: Voor levering voor 29 September 1946 f 2.50 p. 100 kg.; voor leve ring van 29 September tot en met 12 October 1946 f 1.75 p. 100 kg.; voor leveringen van 13 October tot en met 26 October 1946 f 1 De Commissie Wederopbouw heeft voor verschillende zaken- menschen te Wieringerwerf noodgevallen laten bouwen die dan door de betreffende midden standers gehuurd kunnen worden. Voor de beide andere dorpen worden deze nood-winkels niet gebouwd, aangezien men daar in de nog gespaarde panden een re geling heeft getroffen, althans op papier heeft gezet om bij elkander in te winkelen. Of hier iets van terecht komt moet nog worden afgewacht. Te Wieringerwerf is dit onmo gelijk omdat er niets meer sitaat. Ook deze zakenmenschen moe ten weer aan de gang, vandaar deze oplossing van Wederop bouw die zeer te waardeeren is. De huurprijs van zoo'n nood- winkel is 12 gulden per week, men vindt deze te hoog en naar wij vernemen vindt de Commissie Wederopbouw het ook te hoog. Een lagere huurprijs is mogelijk Vervoer van arbeiders De kwestie van het vervoer van arbeiders naar den polder is reeds meerdere malen aanleiding geweest voor moeilijkheden. Ei genlijk is er geen week voorbij gegaan zoolang het vervoer be staat ,of er was wel iets aan te regelen en dan voornamelijk de kwestie, van wie zal het betalen. Doch tot op 'heden heeft men al pratende en confereerende we ten te bewerkstelligen dat beta ling geschied door het Rijk, voor- zoover het dan de arbeiders be treft die in de landbouw werk zaam zijn. Maar er is nog een categorie van werkgevers, die arbeiders v. het vervoer naar den polder laten gebruik maken en wel de ver schillende pakhuishouders. Deze moeten voor hun personeel per persoon 12 gulden per week uir eigen zak betalen hetgeen toen eigenlijk een groote onbillijkheid is. Ook de Dienst Wederopbouw vindt dit onbillijk, doch kan er niets aan doen. Toch is het even- p. 100 kg. Bovengenoemde inleverings premies zullen eveneens betaald worden v. d. op voorgeschreven wijze aan erkende zaaizaadhan delaren afgeleverde zaaitarwe en -rogge. De zaaizaadhandelaren zullen bij aankoop rechtstreeks van te lers de desbetreffende premie aan de telers moeten uitbetalen; het P.A.V.A. draagt voor afrekening met de handelaren zorg. Als basis voor deze rekening zal gelden de door den zaaizaadhandelaar we kelijks aan het bureau van den P.V.C. in te zenden overzicht- staten zaaizaad met de daarbij behoorende copie Z.T. geleidebil- jetten. De laatste betaling van de ver schillende premies zal plaats vin den aan de van vorengenoemde bescheiden over de week van resp. 23 tot en met 28 Septem ber 1946, 7 tot en met 12 Octo ber 1946 en 21 tot en met 26 Oc tober 1946, voor zoover deze uÜterlijk op 30 September 1946 resp. 14 October 1946 en 28 Oc tober 1946 per aangeteekende post aan het bureau van den P. V.C. zijn afgezonden. Dit laat in verband met de bouwkosten, enz. De practijk zal echter uit moe ten maken of deze huur in het pand verdiend kan worden en of er dan nog een redelijk bestaan overblijft. De betrokken zaken menschen zullen spoedig genoeg ontdekken of zij uit hun omzet de onkosten kunnen bestrijden en voldoende overhouden om te kun nen leven. Indien dit niet het geval is dan zal op de een of andere manier naar een overbrugging moeten worden gezocht, waarbij de Mid- denstandsvereeniging een bemid delende taak zal moeten hebben. zeer in het belang van de Weder opbouw van den polder dat ook deze bedrijven weer aan den slag gaan. Deze vervoerkosten druk ken voor deze zaken evenzeer extra op het bedrijf als dat ze het op het landbouwbedrijf doen. Ook hier zal men de noodige aandacht eens moeten aan beste den bij de overheid. Als die extra kosten die op de gedupeerde bedrijven drukken zullen als er niet op andere wijze in voorzien wordt weer uit het bedrijf moeten komen, wil men niet met verlies werken. Doch men heeft rekening te houden met de concurrentie v. buiten de pol der, van bedrijven die niets van den oorlog hebben geleden. Het is daarom logisch dat de extra kosten die gemaakt moeten wor den om de gedupeerde bedrijven aan het werk te helpen gedragen worden door het geheele Neder- landsche volk in wezen door de overheid dus. Het zal goed zijn als men de tegen stellinge die er t.a.z. van de niet gedupeerde Nederlan ders zijn, eens goed tegenover el kander zet. Wanneer er geen hel pende hand wordt gegeven en men laat de menschen maar mod deren dan wordt de hervestiging van middenstanders in den polder een sprong in het duister en dan kunnen rampen niet uitblijven. ste voorschrift zal streng worden gecontroleerd. Op de bescheiden, welke na genoemde data door de handelaren worden verzonden, zal als extra premie worden uit betaald resp. f 1.75 en f 1.ter wijl op de bescheiden, welke na 28 October 1946 worden verzon den geen uitbetaling meer zal plaats vinden. Ten overvloede merken wij nog op, dat de ver schillende premies dus door het P.A.V.A. zullen worden vergoed cn derhalve niet doorberekend mogen worden. Indiening vorderingen. Tijdens de Duitsohe bezetting hebben vele persoen iten behoeve van het ondergrondsche verzets werk gelden uitgeleend, betalin gen gedaan of goederen gele verd zonder daarvoor vergoeding te hebben ontvangen. Thans worden deze personen, die meenen aanspraak te mogen maken op terugbetaling of ver goeding, in de gelegenheid gesteld hun vorderingen bij de Stichting Nat. Steunfonds, Heerengracht 527. Amsterdam in te dienen, vergezeld van een duidelijk rap port betreffende de wijze, waarop Dienst Wederopbouw Wieringermeer Gebruik van Tasruimte De Commissie Wederopbouw vestigt er de aandacht op, dat het benutten van tasruimte in schuren of restanten van schuren niet an ders mag geschieden dan na haar toestemming, welke schriftelijk wordt verleend. In dit verband acht zij het noo- dig er de aandacht op te vestigen, dat het verboden is stutwerken weg te nemen of te verplaatsen. Schade, ontstaan door tassen, of het wegnemen of veranderen van de plaats van stutwerken komt voor rekening van den be trokken pachter. Medemblik, 24 Juli 1946 De Commissie Wederopbouw Wieringermeer Ir. C. Krijn, Voorzitter Mr. Th. A. J. Vosters, secr. Brandhoutvoorziening De Commissie Wederopbouw Wieringermeer maakt bekend, dat nog een klein aantal percee- len brandhout ter verdeeling be schikbaar zijn. Gelegenheid tot het afhalen der bonnen op: Woensdag 7 Augus tus a.s. op de Beurs te Winkel der v.m. van 1011 uur. Ten kantore Ridderstraat 10, Medemblik nam. van 23 uur. Hiervoor komen uitsluitend Wieringermeerbewoners in aan merking, die tevens een bon kun nen afhalen voor die gezinnen, waar men geëvacueerd is (ge weest) Medemblik, 30 Juli 1946 Namens de Commissie Weder opbouw Wieringermeer, Het Hoofd van de Brandhout- voorziening, H. B. KIELSTRA Preekbeurten Ned, Herv. Gem. 4 Aug. Wieringerwerf, 2.30 u., Ds. Germans 11 Aug. Wieringerwerf, 10.15 u., Ds. Peters. de vordering is ontstaan en van de terzake aanwezige bewijsstuk ken. In aanmerking komen geldlee- ningen, verstrekt aan het zeelie denfonds (Zeemanspot,) landrot- tenfonds of aan het Nationaal steunfonds: vorderingen wegens leveranties aan de B.S., ontstaan uit' de periode van voor 5 Mei 1945 (vorderingen na dien da tum worden behandeld door het Centraal afwikkelingsbureau en B.S. te Utrecht) en overige vor deringen teri zake van onder gronds verzetswerk of van de af wikkeling daarvan. Ten aanzien van de laatste twee catagoriën van vorderingen beslist in voorkomende gevallen het Ministerie van Financiën na advies van het N.S.F., of, en op welke wijze betaling kan geschie den. De indiening der vorderingen kan tot uiterlijk 15 Aug. a.s. plaats hebben. Niet ingediende bedragen, ver schuldigd op geldleeningen, ver strekt aan het zeeliedenfonds, enz., zullen worden afgedragen aan de Stichting 1940/1945 of aan het zeeliedenfonds.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2