VEREENIGING ÉL van Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling no. 298. Dit jaar de tarwe in schelven en niet in hokken Wanneer wij nagaan hoe de graanoogst van de Wieringer meer in 1946 over de verschillen de graansoorten is verdeeld, dan krijgen we het volgende beeld: Zomertarwe Zomergerst Haver Winterrogge Wintertarwe Zomerrogge Totaal pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. 4800 ha 2000 ha 1800 ha 1000 ha 400 ha 50 ha pl.m. 10050 ha De spreiding over vroege en minder vroege gewassen is vrij gunstig, zoodat er voldoendgjuo- gelijkheden in dit bouwplan zit-, 'ten om met de beperkte middelen die beschikbaar zijn nog een praktisch schema van maaien en dorschen op te zetten. Wanneer de weersomstandigheden willen meewerken zal bijv. de zomer gerst met de spinazie mee in de eerste ronde van de dorschma- chines voor het overgroote deel van het land kunnen worden ge dorscht. De haver zal moeilijkheden kunnen opleveren, omdat ruiters voor schelven niet aanwezig zijn, terwijl het misschien niet mogelijk zal zijn dit gewas ook nog bij de eerste ronde van de 'dorsohma- chines mee te nemen. Aangezien haver in de hok bij nat weer ge makkelijk schiet, schuilt hierin dius een gevaar voor verliezen, die, -als. het niet erg mee loopt, zeer groot kunnen zijn. Het spreekt vanzelf, dat de zomertarwe groote kans loopt lang op het land te moeten blij ven staan alvorens ze kan wor den gedorscht. Men doet ver standig er niet op te rekenen, dat ook dit gewas nog van het land kan worden gedorscht. Men zal dus klampen moeten maken voor zoover men geen gelegenheid heeft de tarwe in de schuur te rijden. Het plaatsen van groote schel ven, (mijten of klampen) zal op vele bedrijven groote moeilijkhe den geven, aangezien vakkundig personeel, dat een soliede klamp kan zetten, veelal ontbreekt, ter wijl ook elevatoren lang niet in voldoend aantal aanwezig zijn. En wij weten allen hoe groot de verliezen in een slecht geplaatste EEN VERHEUGEND BESLUIT In de Woensdag j.1. ge houden vergadering van de Chr. Boeren en Tuinders- bond afd. Wieringermeer, is in principe besloten tot samenwerking met de beide andere landbouworganisa ties, om te geraken tot stichting van een lagere Landaibeidersschool en Land'bouwhuishoudonder- wijs in de polder. De vergadering benoem de een commissie die in na der contact zal treden met de andere organisaties. klamp, door inwatering kunnen zijn. In verband met een en ander lijkt het ons gewenscht de aan dacht te vestigen op het volgen de: 1. De tarwe zal dit jaar zeer waarschijnlijk lang op het veld moeten blijven staan. 2. Daardoor is het gevaar voor schot zeer groot. De zomertarwe is immers voor 90% of meer, Blanka en dat ras is van al onze zomertarwe (met Mansh. witte) het meest gevoelig voor schot. 3. De veiligste weg is daarom de tarwe dit jaar zoo veel moge lijk in schelven te zetten en niet in hokken. 4. Een goede schelf zetten ver- eischt evenwel nog eenige kennis en ervaring op dit gebied. Het lijkt ons echter van groot belang dat er dit jaar veel aandacht wordt besteed aan het plaatsen van praktische en solide schel ven, welke desnoods weken lang op het land kunnen blijven staan, zonder dat men groote verliezen krijgt, ook bij slecht weer. Er zijn verschillende punten, waarop men, bij het maken van zoo'n schelf moet letten, zooals de afdekking, de trekgaten enz. Plaatsgebrek verhindert ons, om een uitvoerige beschrijving van het plaatsen van een goede schelf te geven. Dit lijkt ons echter ook niet zoo bezwaarlijk. Men kan veel beter het werk op het land zelf aanschouwelijk demonstree- ren. 5. De assistenten zijn allen ge ïnstrueerd in het plaatsen van een goede schelf en staan voor een ieder ter beschikking, die in de zen voorlichting wenscht. Tot pl. m. 20 Augustus is het kantoor nog gevestigd in Medemblik, tel. 140, na dien weer in 't Domein kantoor te Wieringerwerf, tel. 65. De assistenten zijn telefo nisch bereikbaar tot pl.m. 20 Augustus op Oostwaard 53 (al leen 's morgens), daarna ook te Wieringerwerf in het Domein- kantoor. Zaai nog zoo veel mogelijk groenbcmesting Het is dit jaar weer heel dui delijk gebleken, dat de nawerking van een groenbemestingsgewas van voor de inundatie nog zeer gunstig is geweest op den groei van het gewas in 1946. Wij heb ben echter den indruk dat de be hoefte voor de Wieringermeer- gronden aan groenbemesting na de inundatie, als het kan, nog grooter is dan voor dien.. Geluk kig is het daarom dat de klavers welke in groote hoeveelheden on der de granen enz. waren ge zaaid, ondanks de groote scha de, welke de rupsen daaraan hebben toegebracht, niet geheel verloren zijn geraakt. Wij raden echter een ieder aan. waar dit nog kan. ook nog wikken, stop pelknollen e.d. te zaaien in de vroegste stoppels, welke nu bloot komen. Ir. L. R. DIJKEMA HOGE BELANGSTELLLING VOOR DE TENTOONSTELLING Naar we vernemen van het bestuur van de landbouwtentoonstelling is aan H.M. de Koningin verzocht de expositie met Haar bezoek te willen vereren. Hierop is het antwoord ontvangen, dat H.M. de Koningin met grote belangstelling kennis heeft genomen van de plannen tot het houden van een grote tentoonstelling te Schagen, Het is thans nog onmogelijk om te kunnen bepalen of Hare Ma- jesteits werkzaamheden een bezoek mogelijk zul len maken. Zij heeft evenwel Haar secretariaat verzocht aantekening te willen houden van het gedane verzoek. Aan den Minister van Landbouw, den heer Mansholt, is het verzoek gericht de tentoonstel ling te willen openen. Hierop is nog geen ant woord binnengekomen. Wel heeft de Commissaris der Koningin toe gezegd de tentoonstelling met zijn bezoek te wil len vereren. DORSCHEN OOGST 1946 De P.B.H. deelt mede, dat de commissie welke regelend op treedt bij de aanstaande dorsch- campagne de volgende maatrege len heeft getroffen waar absoluut de hand aan gehouden moet wor den. Door aanvulling van dorsch- garnituren uit het oude land, zal deze dorschcampagne vlugger uitgevoerd kunnen worden. In verband met deze vluggere af- dorsching heeft men besloten dat bij de eerste ronde alleen spinazie gedorsc'hen wordt; bij de tweede ronde erwten en gerst, waarbij erwten de voorkeur hebben, ech ter met dien verstande dat men niet langer dan twee dagen dorscht op een bedrijf waarvan de totale oppervlakte pl.m. 40 ha bedraagt. Bedrijven met dichte schuren, kapschuren en kapbergen komen voor de tweede ronde niet in aan merking. Aangezien de dorschers van 7.30 uur tot 18.45 uur en Zater dags van 7.30 uur tot 12 uur wer ken is het verplicht gesteld, dat als de arbeiders van de boer eer der weg moeten omdat zij ge bruik maken van het busvervoer om een klampje graan te tasten bij de machine opdat deze niet stil komt te staan. Mochten de machines stil komen te staan, doordat er geen aanvoer is, dan zal door den loondorscher een extra kosten kunnen worden ge declareerd van f 25.per uur vanaf stilstaan tot 18.45 uur. Bedrijven van 10 ha en min der kunnen op verzoek van de dorscher een centrale dorsch- plaats aangewezen worden. Daar de mogelijkheid bestaat dat niet ieder van de premie voor tarwe en rogge in aanmerking kan komen, althans niet voor de volle f 2.50, is besloten om deze premie in een pot te doen, waar na dan ieder evenveel zal krij gen en daar uit door elkander misschien 25 kan schelen. In verband met deze maatre gel verzoekt de commissie her- die zich hier niet mee kunnen vereenigen, voor 17 Aug. een ge motiveerde reclame bij de P.B.H. in te dienen. Tevens maakt de commissie bekend, indien een geschil ont staat tusschen landbouwer en loondorscher betreffende het dorschen. de commissie hierin al leen de beslissing zal kunnen ne men. Betreffende de derde ronde zullen nadere maatregelen be kend gemaakt worden. TELERSPRIJZEN CONSUMP TIE-AARD APPELEN Voor aflevering van consump tie aardappelen door telers aan de V.B.N.A. gelden van 5 Aug. af de normale reeds gepubli ceerde telersprijzen. Voor de aardappelen van vroege rassen, zooals Eerstelin gen en Bintjes geldt dus de prijs van f 6.60 per 100 kg franco ge schiktste gebruikelijke laadplaats. Indien deze aardappelen niet op klei of du.'nzandgrond zijn ge teeld, is de prijs f 6.10 per 100 kg. Op Zaterdag 10 Aug. te 16. uur zal een wedstrijd worden ge speeld op het voetbalveld te Middenmeer tusschen de navol gende elftallen: 1. Zaterdagspelers in blauwe shirt. Doel: W. Reinders; achter: Jb. Mooy en P. Smit; Midden: J d. Schipper. Filius, J. de Rooy, voor: van Andel, Veenhuis, Koolhaas, P. Hoekinga, G. Var- kevisser. Res.: P. d. Schipper en Schuite- ma. 2. Zondagsspelers in witte shirt. Doel: de Graaf, achter: H. Fei- kes. A. Edens; Midden: H. Dey- kers, Schooneveld, S. Edens; voor: L. Kuiper, Schwegman, S. Leijten, C. Vermaat, Meinders- ma. Res.: C. de Vos, Oosterveld. Scheidsrechter S. Breebaart. Zij die tweemaal niet opkomen zonder kennisgeving, worden een maand lang niet opgesteld. Dit geldt ook voor de a.s. competitie R.K. Sportclub. Vergadering van de R. K. Sportclub Wieringermeer. Zon dag 11 Augustus na de Hoogmis te Slootdorp. Aller opkomst dringend gewenscht.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2