Mededelingen Pt EVOIMIIPWS lang. Het streven van alle boe ren en dorschers dient er dan ook op gericht te zijn zoo groote mo gelijke hoeveelheden bolkaf te verzamelen. Dat de voor dit bol kaf vast ite stellen prijs loonend zal zijn, kan nu reeds als vast staand worden aangenomen. Het dorschen van blauwmaanzaad le vert weinig moeilijkheden op. Een schema van gemakkelijk aan te brengen wijzigingen in de dorsch- machine teneinde het nuttig effect van het verzamelen van het bol kaf zoo groot mogelijk te maken werd ons door het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening, toegezonden. Ieder die hiervan wil kennis nemen, stelle zich even met ons in verbinding. Wij kunnen ons echter voorstellen dat niet iedere loondorscher ithans nog in staat is deze veranderingen aan te brengen. Wel zijn wij er van overtuigd, dat;, indien de loondor- schers dat willen, er in de Wie ringermeer groote hoeveelheden bolkaf kunnen worden verzameld. Het is dan ook aan hen om te bewijzen, dat zij de moeilijkheden waarin ons land verkeert wen- schen mede te helpen oplossen. Het bericht dat wij van het Mi nisterie van Landbouw ontvin gen, en naar aanleiding waarvan deze opwekking werd geschreven was getiteld: „Loondorschers, helpt de zie ken èn llw land!" Wij 'hopen en vertrouwen dat op de Wieringermeer in dezen niet te vergeefs een beroep wordt gedaan. Mededeeling no. 302. De fosfaatbemesting voor 1947. In verband met het feit, dat t fosfaat in de Wierincermeer- gronden over het algemeen nog sterk in het minimum is, is het van veel belang dat men voor 1947 de noodige aandacht be steedt aan een doelmatige fos faatbemesting. De situatie is, in het kort gezegd, immers zoo, dat men mag aannemen dat de Wie- ringermeergronden thans geen halve opbrengst meer kunnen le veren, wanneer geen fosfaatbe mesting zou kunnen worden ge geven. Dat is dit jaar wel heel duidelijk gebleken en het valt moeilijk te becijferen van welk een enorme beteekenis de toegedien de fosfaatbemesting (al was de ze ook gering) voor de oogst van 1946 is geweest! Het is dan ook verheugend, dat voor 1947 een grootere fosfaat-toewijzing kan worden gegeven. Op enkele pun ten willen wij hier nog even de aandacht vestigen. I. Wanneer men zijn toewij zing binnen heeft, kan deze het best zoo gelijkmatig mogelijk over het gehele bedrijf worden ver strooid. D.w.z. er moet natuur lijk wel rekening worden gehou den met de grondsoorten, doch .nen houde geen rekening met de zgn. fosfaatbehoeftige gewassen. Men zal moeten traChten zoo spoedig mogelijk het geheele be drijf weer op peil te krijgen en dat bereikt men het best door de beschikbare hoeveelheid fosfaat meststof gelijkelijk te verdeelen. Om de gedachten te bepalen kan men voor de grondsoorten bijv. de volgende verhouding aannemen: zand: 5 'baal super 20% lichte zavel: 4 baal super 20% zavel en klei: 3 baal super 20% zw. klei'. 2 baal siuper 20% II. De voorkeur moet worden gegeven aan aanwending in het voorjaar. Hetzij bij het zaaiklaar maken van den grond, dan wel als over-bemesting. Men zij ech ter voorzichtig met het toedie nen van een flinke superbemes ting op een kiemend of pas ge kiemd gewas. Hierdoor kan merk baar schade worden ondervon den. Het strooien van de super in het voorjaar heeft natuurlijk zijn bezwaren. Daar komt nog bij, dat de handel reeds in den nazomer met de aflevering moet beginnen omdat anders de fabrieken te vol komen te zitten. Er zouden dus redenen zijn om onze voorkeur voor de voorjaarsaanwending niet al te duidelijk uit te spreken. Ge zien echter het feit dat de reeds eerder in de Wieringermeer op- In 1943 met wintertarwe: Objecten Onbemest (geen super) Najaar 200 super 20% Najaar 400 super 20% Voorjaar 200 super 20% Voorjaar 400 super 20% Men ziet: 200 kg super in als 400 kg. in het najaar! In 1944 met suikerbieten: Objecten Onbemest (geen super) Najaar 200 super 20% Najaar 400 super 20% Voorjaar 200 super 20% Voorjaar 400 super 20% Ook hier blijkt weer dat de voorjaarsbemesting met 200 kg. super weinig lager is dan die van 400 kg. in het najaar. Trouwens ook de bemesting van 200 kg. in het najaar heeft wel een zeer aanzienlijke opbrengstverhooging gegeven vergeleken met het met super on'bemeste object. (Immers: door 200 kg. super te geven in 1943, zoowel als in 1944 brach ten de bieten in 1944 ruim 34% meer op dan die op de o-veldjes!) De hoofdzaak is echter wel, dat de groote fosfaatbehoefte van gedane ervaring, n.1. dat aan een voorjaarsaanwending van de su per de voorkeur moet worden gegeven, boven een najaarsaan wending, door de resultaten van het voor dit doel aangelegde proefveld bij den heer G. Schui- ringa in 1943, zoowel als in 1944 werden bevestigd, komt het ons toch werkelijk voor er hier nog eens de aandacht op te vestigen. Op dit proefveld, werden n.1. in 1943 en 1944 vergeleken de voorjaars- en najaarsaanwending van super, in giften van 200 en 400 kg. super-20% per ha. De grondsoort bestaat uit een lichte za vel met een klei gehalte van 14%; in het najaar van 1942, toen de proef werd aangelegd, was het gem. P. citr. cijfer van den grond 15. De opbrengsten in kg. per are en de relatieve cijfers waren: zaad in stroo in Relatief kg.p.are kg. p.are zaad stroo 30.5 51.3 100 100 31.9 51.8 104.5 101 33.1 53.9 108.5 105 33.1 54.5 108.5 106 33.8 53.7 111 105 in het voorjaar bracht precies evenveel op bieten in loof in Relatief kg.p.are kg.p.are Ibieten loof 463.8 247.5 100.0 100.0 622.5 288.7 134.5 112.5 646.2 306.2 139.0 123.5 638.7 303.7 137.0 122.5 660 295.0 142.0 119.0 bekend gemaak top de Beurs te Winkel, Woensdag 7 Augustus 1946. De heer H. D. Tel maakte in hun bezit hebben, kunnen deze Woensdag het volgende bekend, bij genoemde Dienst aanvragen Binderkleed gevonden. Op de Hoornscheweg tusschen Lambertschaag en Hoornschebrug is een binderkleed gevonden. Het is terug te bekomen bij N. A. Knook. Tusschenweg, Midden- meer. Herstel bedrijfspanden. ,,De Kleine Commissie Wie- ringermeerbelangen" attendeert de belanghebbenden er op, dat de regeling voor de financiering van het herstel van oorlogsscha de aan kleine bedrijfspanden" en de „regeling voor de financie ring van het herstel van oorlogs schade aan woningen, al dan niet met bedrijfsruimte" bij de Dienst Wederopbouw te Medemblik verkrijgbaar zijn. Zij, die deze regeling nog niet Rogge en haver De P.B.H. maakt bekend dat Rogge en Haver, welke men bo ven de aanslag overhoudt in zijn geheel op bedrijf verbruikt kan worden, wensoht men echter een gedeelte hiervan te verkopen dan kan deze verkoop alleen plaats vin den met een erkende graanhan delaar. Drijfriemen De PBH deelt mede, dat bericht binnengekomen is van de Firma Mak. Singel 32 te Amsterdam, dat deze firma binnen 14 dagen alle benoodigde drijfriemen etc. kan leveren. Gegadigden hiervoor kunnen zich rechtstreeks met hem in ver binding stellen. Zondagsdienst voor artsen In het vorige nummer hebben we reeds beknopt weer gegeven dat voortaan de artsen bij toer beurt een Zondag vrii zullen heb ben. Er zal wel niemand zijn die bij ee'nig nadenken, de artsen deze rustdag niet gunt. De huisartsen hebben practisch nimmer vrij en thans door het gebrek aan waar nemers kunnen zij nagenoeg ook nog geen vacantie nemen. Wij verwachten dan ook dat een ieder zal willen meewerken dat deze vrije Zondag ook werkelijk een vrije dag voor de huisarts zal zijn door niet overbodig de diensten van een arts op Zondag in te roepen. Wij zllen voortaan iedere week de rooster van artsen die dienst en die rust hebben publi- ceeren. De periode dat een arts geen dienst heeft gaat in Zater dagmiddags vier uur en eindigt Maandagochtend acht uur. A.s. Zondag hebben dienst de artsen: Veenis, Beeker, Spits, Koning, Brand, Schreuder, Boer- ma, Hoogkamer, waarn. Broe- kens. Geen dienst hebben de artsen Olree, Tamsma, Werner, de Boer van Slooten, Groenhart en Swa- ters. de Wieringermeergronden met deze proef zeer duidelijk wordt gedemonstreerd en ook, dat de beide eerste balen in 1944, toen de met super on'bemeste veldjes dus in twee jaar geen fosfaat hadden ontvangen, bij de bieten gem. reeds pl.m. 89% van de op- brengstverhooqing hebben ver oorzaakt, die door 4 baal kon worden bereikt. Wel een bewijs dus, hoe sterk het fosfaat hier in het minimum is. Ir. L. R. DIJKEMA RK Landarbeidersbond Wierin germeer weer opgericht. Door toetreding van een flink aantal leden is het weer mogelijk geworden om de R.K. Landarbei dersbond in de Wieringermeer op te richten, waaibij aansluiting bij het Hoofdbestuur als eigen af- deeling weer mogelijk is. in het bestuur zijn gekozen, G. Hofmeijer, Voorzitter, G. van Olst, Secretaris, C. Veraart, Pen- ningm., P. van Est en A. Adri- aanse bestuursleden. De adressen waar men zich voor het lidmaatschap kan mel den zijn. G. Hofmeijer F 34, Scha- gen: G. van Olst D 18, Hoog woud; C. Veraart, .Kerstraat 22, Middenmeer; P. van Est, D 78, Koggenrandweg. Middenmeer; A. Adriaanse, K. 3 O. Terpweg, Wieringerwerf. Zondagmiddag 18 Augustus speelt een Flevo-combinatie een oefenwedstrijd op het terrein te Middenmeer tegen Nieuwe Nie- dorp II. Aanvang 2.30 uur. De volgende spelers worden hiervoor uitgenoodigd. De Graaf, Feikes, A. Edens, B. Bouma, Schwegman, S. Edens, H. Deykers, S. Leyten, Schoneveld, Stubbe en Meindersma. Reser ves: Vermaat, Oosterveld en G. Deykers en Simonsma. Willen de spelers die over schrijving nodig hebben om in Flevo te kunnen spelen dit zoo spoedig mogelijk bij hun oude club en bij, onze secretaris, de heer G. Veenhuis te Nieuwe Niedorp (tel.) 236 opgeven.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2