Mededelingen KERKNIEUWS SPORT regeering en de Staten-Generaal gebrachte motie heeft samen ge vat. In die motie heeft de raad als zijn oordeel uitgesproken, dat het K.B. van 7 Mei 1945 teveel op centralisatie is gericht, en dat een wettelijke regeling dringend noodzakelijk is, die aan de zelf- .standigheid der gemeente meer ruimte laat. Bezwaren, die de Voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsc'he gemeenten, in zijn rede, uitgesproken bij de opening van het eerste congres, dat na de bevrijding door die vereeniging op 18 en 19 Juni j.1. te Utrecht werd gehouden, over tuigend en duidelijk in het licht stelde. Bezwaren, welke wij op principieele gronden, geheel tot de onze maken. Toch prijzen wij ons gelukkig, dat in de commissie wederop bouw Wieringermeer, de burge meester der gemeente, de dijk graaf van het heemraadschap de „Wlieriingermeer" en (den rent meester der domeinen alhier, zit ting hebben, en dat deze commis sie, die wordt voorgezeten door een vertegenwoordiger van het college van Algemeene Commis sarissen bij de organisatie van den wederopbouw is uitgegaan van een coördinatie van de be staande in de gemeente aanwe zige diensten en zich laat voor lichten door een Raad van Ad vies, waarin raadsleden en Heem raden zitting hebben. Bij goede samenwerking behoeft derhalve niet gevreesd te worden, dat er ten aanzien van de zooeven ge noemde punten door de commis sie wederopbouw Wieringer meer beslissingen zullen worden genomen, die afwijken van het door uwen raad daaromtrent eventueel in te nemen standpunt. Heeren Leden van de Raad, Gij vertegenwoordigt onder scheidene groepen der burgerij. De tijd van de eene politieke wils vorming, welke de bezetter ons trachtte op te dringen, is geluk kig voorbij. Dat wil echter niet zeggen, dat bij verschil van politieke over tuiging niet naar een vruchtdra gende samenwerking zou moeten worden gestreefd. De opbouw- problemen zijn voor een groot deel van zakelijken aard. Deze kunnen dus door samenwerking over de politieke scheidslijn heen tot oplossing worden gebracht. Voorzoover echter het stand punt tegenover de door uwen raad te behandelen onderwerpen mede bepaald zal worden door de politieke overtuiging van ieder uwer. breng ik in herinnering de woorden van Dr. Fockema An- drea in zijn geschrift: .gemeen telijke bestuurskunde": ..compro missen blijven kostbare vond sten in een gemeente met een zeer gemengde bevolking". Welnu, ik heb het volste ver trouwen, dat zoowel uwe beraad slagingen, als de besluiten, welke door uwen raad zullen worden genomen, de erftstige wil tot sa menwerking en een goed begrip en respect voor elkanders mee ningen. tot uitgangspunt zullen hebben. Ik mag niet eindigen, zonder een woord van dank te hebben gebracht aan de gemeentelijke adviescommissie en aan de wet houders Giesen, Smid en Bree baart. De adviescommissie had een ondankbare taak. Zij miste zelfs de beperkte bevoegdheden der tijdelijke raden; zij droeg, formeel gezien, geen enkele ver antwoordelijkheid voor de door haar verstrekte adviezen; zij werd door velen niet beschouwd als een evenredige vertegenwoor diging van de verschillende groe pen van de burgerij (hetgeen zij ook nimmer gepretendeerd heeft te zijn). Het college van burge meester en wethouders heeft ech ter steeds, waar het onderwer pen van eenig belang betrof, gaarne het oordeel der commis sie gevraagd, teneinde op die wij ze in haar verantwoordelijke taak te worden gesteund. Voor haar arbeid, die om meer dan een re den onmisbaar en van beteekenis is geweest, worde haar hier open lijk dank gebracht. Het college van burgemeester en wethouders als zoodanig de bevoegdheden van den raad der gemeente uit oefenende, kwam, behoudens en kele uitzonderingen, wekelijks bij een, ter behandeling van de tal- looze vragen en problemen, waar voor het gesteld werd. Aan de in deze vergaderingen tot uiting ko mende bereidheid tot samenwer king; aan de goede wijze waar op in openhartige gedachten wis selingen, de principieele kanten van de behandelde onderwerpen, zonder eenige reserve naar voren werden gebracht, zal ik persoon lijk de aangenaamste herinnerin gen bewaren. De samenwerking met dit college van burgemeester en wethouders heeft mijn kc: nis van de verhoudingen in de ge meente zeer verrijkt. Voor den omvangrijken arbeid verricht in het belang der gemeente, wil ik de heeren Giesen, Smid en Bree- baart, gaarne hartelijk danken. Ik moge besluiten, heeren le den Van den raad met de hoop uit te spreken dat ons allen die wijsheid en kracht geschonken zullen worden die noodig zijn om onzen gemeenschappelijke!! ar beid gericht op de behart'ging van de belangen der gemeente Wieringermeer op doeltreffende wijze te verrichten. Na deze rede werd overgegaan tot het benoemen van wc':-ou ders. Bij de eerste stemming worden uitgebracht op de heer li. A. Giesen 8 stemmen, op den heer F. J. A. van Dam 1 stem terwijl 3 stemmen blanco uit de bus kwamen. Op de betreffende vraag van den voorzitter deelt de heer Gie sen mede, dat hij zijn benoeming aanneemt. Persoonlijk had hij nogal bezwaren in verband met spr. vele werkzaamheden. Aan gezien er echter veel aandrang op hem is uitgeoefend, is spr. tenslotte besloten de benoeming aan te nemen. Bij stemming voor de tweede zetel worden uitgebracht op de heer H. Smid 8 stemmen, blanco 4 stemmen, terwijl 1 stem ongel dig wordt uitgebracht. Ook de heer Smid neemt de benoeming aan, hoewel met eeni ge aarzeling, wij allen hebben het land lief waar we heen gaan en daarom wil spr. gaarne zijn bes te krachten hieraan wijden. De voorzitter feliciteert de bei de gekozenen en hoopt op een prettige wijze van samenwer king. De heer Giesen dankt den raad voor het in hem gestelde vertrou- bekend gemaakt op de beurs te Winkel, Woensdag September 1946 Het was wederom geen drukke beurs. Het feit dat zoolangzamer- hand de meeste boeren weer te rug zijn in den polder, zal ook aan het slechte beursbezoek wel niet vreemd zijn. Wanneer de beurs in den polder gehouden wordt dan wipt men gauwer even uit het werk naar Middenmeer, dan dat men naar Winkel moet. Natuurlijk beinvloeden de weers omstandigheden het bezoek aan de beurs mede. Men moet letter lijk ieder uur benutten om de oogst zoo goed en zoo kwaad te bergen. De heer Tel had enkele mede- deelingen af te kondigen van de P. B. H. Aardbeienplanten Bij de PBH heeft men bericht ontvangen van de Coop. Zaai zaadvereniging .West-Fries land" te Wijdenes, dat zij de be stelde vroege soorten aardbeien- planten (NAK gekeurd) dit jaar niet kunnen leveren. De late soorten zullen allen voorpaar 1947 geleverd worden. Zij die toch NAK gekeurde vroege aardbeienplanten willen hebben kunnen dit bij genoemde Coop. aanvragen voor levering volgend jaar. Aardappelbaaltjes De PBH maakt bekend dat hem een contigent aardapelbaal- tjes is 'toegewezen. Landbouwers die hiervoor belangstelling 'heb ben, kunnen dit voor 13 Septem ber a.s. bij hem aanvragen. Bied. Herv. Gemeente 8 Sep/ Wieringerwerf, 10.15 u. Ds. v. d. Winden Middenmeer, 2.30 uur, Ds. v. d. Neut Me de inblik, 10 uur, Ds. v. d. Neut Operdoes, 9,30 uur, Ds. Kloosterman H. Doop Opperdoes, 2 uur Ds. Klooster man 15 September Middenmeer, 10.15 uur Cand. de Graaf Wieringerwert, 2.30 uur Ds. v. d. Winden Intrede Ds, Vink Zondag 6 October zal ds. Vink uit Bolsward zijn intrede doen in de Ned. Herv. gemeente Wierin germeer. De bevestiging heeft des morgens om 10 uur plaats te Mid denmeer door Ds. Germans. Des middags lom 2,30 uur eveneens te Middenmeer intrede. De pastorie te Slootdorp waar Ds. Vink komt te wonen is zoo goed als hersteld. Er wordt hard gewerkt om de kerk te Midden- meer voor dien datum proviso- ries gereed te krijgen. Aannemer en onderaannemers doen 'hun best om op tijd klaar te komen. Een verheugend feit is dait Ds. Germans zich binnenkort ook weer in den polder gaat vestigen. Aan een woning te Middenmeer worden de noodige herstellingen verricht. Voor beide beroepen bedankt. Ds. L. J. Goede, Geref. Pred. te Slootdorp die een beroep had ontvangen uit de gem. Nieuwer- oorcl en Onstwedde, heeft voor beide beroepen bedankt. Programma voor Zaterdag 7 September Kaagvogels-adspirantenFle- vo-adspiranten om 3 uur te Kol- horn. Opstelling: V. Vermaat, P. Brattinga, K. Dijkers, J. de Har- tigh, I. Hoekstra, D. Kempe, J. Menninga, L. van Oolst, P. Veldhoen, K. Zuidema, C. van Wijngaarden, H. Veermeeren, A. A. van t Riet. ZaJ die door omstandigheden niet opgesteld staan worden verzocht evengoed te komen. Te Middenmeer: Flevo Zaterdagmiddagelftal- Schagen combinatie. Opstelling: Kok. Mooy. G. Schui- ringa, J. Filius, Landman, v. An- del, Veenhuis, Burger, Koolhaas wen en dankt tevens de voorzit ter voor de prettige leiding die van hem uit is gegaan in de vo rige colleges. De heer S. Breebaart brengt eveneens dank aan vorige col lega's G. Smid en Giesen voor de prettige samenwerking. Spr. heeft steeds veel waardeering gehad voor de heer Giesen. De heer Giesen heeft z.i. geen fouten ge maakt in de vorige periode, spr. heeft daarom gaarne zijn stem aan den heer Giesen gegeven bij de wethoudersverkiezing. Voor de houding die de heer Giesen echter thans heeft aangenomen, kan spr. geen waardeering heb ben, de heer Giesen heeft een groote fout begaan door samen werking te zoeken met een partij wiens beginselen in strijd zijn met de partij van den heer Giesen. Spr. hoopt, dat het goed mag af- loopen en dat men niet al te veel ongelukken maakt. De Partij van de arbeid, aldus spr., had rec'ht gehad op een wet- iiouderszetel. Het zgn. v'rijz. deel van deze raad heeft 40% van het aantal stemmen op zdch veree- nigd. bpr. had gaarne gezien dat alle partijen in het overleg waren betrokken. Spr. zai het college zooveel mogelijk steunen, voorzoover er geen dingen gebeuren in strijd met spr. beginselen. De heer Giesen antwoord den heer Breebaart door te zeggen, dat al zouden alle partijen bijeen geroepen zijn voor besprekingen, de uitslag vermoedelijk wel de zelfde zou zijn geweest. Hierna sluiting. Tijdens het niet-officieele ge deelte werd een kopje thee ge schonken met een koekje. Van de gelegenheid om iets te zeggen werd geen gebruik gemaakt, (de publ. tribune zat vol genoodig- den) zoodat deze eerste verga dering betrekkelijk heel gewoon verliep.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2