Bond van Plattelandsvrouwen te gast op de Vollcshoogeschool te Bergen KERKNIEUWS Een dertigtal dames van de afdeeling Wieringermeer nam de zer dagen deel aan de gastendag van de Volkshoogeschool te Ber gen. Na aankomst werd allereerst naar de nieuwe aanwinst der Volkshoogeschool het „Oude Slot" gewandeld. De ontvangst 'had plaats door den 'heer Stapel, die vervolgens een inleiding hield over het Volkshoogeschoolwerk. Hierna werd het gebouw, het is een oud landgoed van de fam. 'van Reenen, bezichtigd, alsmede de boomgaard en de tuinen, die er bij behooren. Het gebouw maakt nogal een verwaarloosde indruk, het heeft zeer la'ng leeg gestaan, doch zal na de restau ratie een ideaal verblijf zijn voor het houden van cursussen en dergelijke. Na de koffiemaaltijd werd een wandeling gemaakt naar de „Zandhoeve", waarna Mej. Hui- berts een lezing hield over het werk der arbeidsbureaux voor vrouwen. Hoe door bemiddeling een oplossing gezocht wordt voor het groote probleem, huis houdelijke hulp te krijgen, en voor de werkzoekende een ge schikte werkkring te vinden. Na een bezichtiging van dit gebouw volgde een wandeling door de duinen naar het hoogste punt, vanwaar men een prach tig gezicht heeft op de zee. Het weer werkte erg mee op deze gastendag, zoodat meii op een geslaagde dag terug kan zien. Bij het bestuur van de afdee ling Vv£ierigermeer is een aan gifte binnen van een dame te Slootdorp voor bovengenoemde excursie, die tevens een ons sui ker hiervoor beschikbaar stelde, doch die verzuimde haar naam er bij te zetten. Zij heeft dus geen nader bericht kunnen krijgen. Wil zij alsnog haar naam even opgeven? Verder heeft het bestuur voor LOCO-BURGEMEESTER In het college van B. en W. is besloten, dat de heer H. A. Giesen als le wethouder zal optreden, dus tevens als loco-burgemees ter. VV^AA-'<VV^A/VVVVVVVVS'VVVSA/V wijl een viertal prima muziekver. de noodige luister zullen bijzet ten. Extra treinen en bussen wor den gedurende de tentoonstellings dagen ingelast. Op initiatief van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Ned. Bond van Huisvrouwen is een organisatie in het leven geroe pen, die zich bezig zal houden met het onderdak brengen van tentoonstellingsbezoekers bij par ticulieren, indien de logiesruimte in de hotels ontoereikend blijkt te zijn. Schagens bevolking zal de plaats versieren en verlichten. Kortom deze Schager Land bouwtentoonstelling, die van 18 t.m. 21 September zal worden gehouden, belooft een evenement te worden, een evenement zooals men maar eens in tientallen jaren in deze streken meemaakt. de komende maanden een pro gramma opgemaakt. In October zal mevrouw Vis ser spreken over het Volkshoo geschoolwerk in Nederland en een reis naar de Volksihooge school-in Denemarken. In November een lezing van Dr, Sis Heijster en een kerstbij eenkomst die zoo mogelijk in de Wieringermeer zal worden ge houden. De combine het werktuig der toekomst Maaien en dorsc'hen, het zaad meteen in de zak, dit wel het ideaal wat de boer zich voorstelt. Die mogelijkheid wordt thans reeds voor een groot deel ingelost door de diverse combines welke overal in het Jand, en vooral op het grootlandbouwbedrijf, uitge probeerd. In Engeland zijn com bines reeds gedurende den gehee- len oorlog gébruikt. Het klimaat wijkt in enkel opzicht af van het onze. In den Noordoostpolder wer ken eenige van deze machines zeer tot tevredenheid. In de Wieringermeer waar men gëducht met het binnenhalen van de oogst heeft te kampen, heeft men thans ook een proef genomen met de Moline combine, impor teur de fa. Ronda en Kool te Uit huizen. Bij de heer R.Politiek aan de Schervenweg draait momenteel deze combine in de zomertarwe. Het is een werktuig wat reeds honderden Ha. graan in- den NO polder heeft verwerkt zoodat er al voldoende ervaring mee is op gedaan. Het is 'n vernuftig werk tuig wat tot nadeel heeft dat het stroo verloren is. Het bleek dit jaar nog niet mogelijk om het nevenwerktuig wat ook het stroo bijeenraapt en perst er aan te be vestigen. Voorzoover wij met ons leeken- oordeel kunnen beoordeelen wordt echter de combine het werktuig der toekomst. Het type Moline zooals hier werd gede monstreerd kost ongeveer f 8000. compleet met een motor van 100 pk. er op. Iedere boer met een wieltrekker kan deze combinatie gébruiken. Op het type wat wij zagen werken komt het gedor- schen graan in een trechter (cap. 14 mud) waarna men het graan op een wagen stort. Op de nor male Moline voor het gewone landbouwbedrijf wordt er nog een zakkenvuller bijgeleverd. Wanneer men nagaat dat over het stuk zomertarwe (21 ha.) ongeveer 4 dagen wordt gewerkt doch dat men dan meteen het graan in de zak heeft ,dan mogen we gerust beweren dat bij de yolgende oogst er meerdere van deze machines in den polder zul len draaien. De heer Politiek was tenmin ste opgetogen over het werk en- meerdere landbouwers die bij de demonstratie aanwezig waren. Toezegging van beroep Ds. Germans heeft toezegging van beroep ontvangen -van de 4e predikafilsplaats te Sloten. (N.H.) Mededeelingen van het Arbeidsbureau Bouwbedrijf Het in de pers verschenen be richt, dat de Nederlandsc'he re geering Duitsch hout zal laten kappen, is voor vele arbeiders aanleiding om zich voor dit werk aan te melden. Het werk in Duitschland schijnt hen aan te trekken! Het arbeidsbureau kan hen echter niet helpen. De opdracht is gegeven aan de Grontmij., doch in Noord-Hol land-Noord worden er geen ar beiders voor gevraagd. Momenteel zijn er wat timmer lieden tekort om het thans 'be schikbare hout te verwerken. Het merkwaardige verschijn sel doet zich voor, dat er eenige metselaars beschikbaar zijn, doch dat deze niet geplaatst kunnen worden, wanneer er niet tevens timmerlieden komen! Het gebrek aan deze vakar beiders geeft aanleiding itiot „wegkoopen" van personeel. Vanzelfsprekend wordt hiertegen met kracht opgetreden. Aan electriciëns en loodgieters bestaat een zoodanig gebrek, dat inschakelen van geïnterneerden voor loodgieters- en electriciëns- werk wordt voorbereid. Landbouw. Er wordt intensief gewerkt om in de korte perioden, waarin het weer het toelaat, den oogst bin nen te halen, waar vanzelfspre kend veel personeel voor noodig is, Het is echter bijna ontmoedi gend, dat het weer zoo tegen werkt. De oogst lijdt 'hier sterk onder. Vooral op Texel is men somber gestemd. Algemeen, De aantrekkelijk regeling voor opleiding van jeugdig personeel in het drukkersvak heeft nog niet voldoende effect gehad. Er be staat nog steeds behoefte aan drukkersleerlingen. Een bijzondere aanvrage, wel ke heel wat selectiearbeid zal medebrengen, doch niettemin voor den 20sten van deze maand bewerkt moet worden, is die om hoofdagenten en inspecteurs voor het 'politiecorps van het marine-etablissement te Soera- baya, benevens juridisch, admi nistratief en boekhoudkundig personeel voor de Koninklijke Marine in Indonesië. Over het algemeen is zoodanig personeel wel in voldoende mate aanwezig. De aanvrage zal dus wel succes hebben. FLEVO-NIEUWS Programma voor Zondag 15 September. Nieuwe Niedorp 2-Flevo, aan vang 3,30, vertrek per auto 2,15 langs Oostwaardhoeve, Sloot- dorp, Middenmeer naar Nieuwe Niedorp. Opstelling: G. Ooster- veld, J. W. Schwegman, A. Edens, S. Edens, H. Feikes, J. Schooneveld. S. Leyten, Stubbe, B. Bo-uma, G. Deykers, en R. Meindersma. Res. G. Veen'huis, de Graaf en L. de Graaf. Zaterdag 14 September om 3 uur training van junioren en ad- spiranten onder leiding van de heer Burger. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Zoolang we nog niet in het bezit kunnen ko men van onze Blauw-witte shirts, wordt in het wit gespeeld, (zwar te broek) MEDEDEELINGEN bekend gemaakt op de beurs te Winkel, 11 September 1946, De heer Tel maakte het vol gende Woensdag bekend: Dorschen. De P.B.H. maakt bekend, dat de commissie, welke regelend op treedt bij het dorschen het vol gende 'heeft besloten: 1Dat er thans geen voorkeur meer is van producten, wel ke gedorschen kunnen wor den. 2. Dat producten, welke opge tast zitten in klampen, kap- schurén en/of schuren, voor- loopig niet voor dorschen in aanmerking komen. 3. Dat eerst zooveel mogelijk alles van het veld af gedor schen moet worden. 4. Dat er zooveel mogelijk ge tracht moet worden door de boeren om machines uit het oude land in de Wieringer meer te krijgen en dat dit via den P.B.H. geregeld moet worden. Afwezig De assistent van de Rijkstuin- bouwconsulent de heerJHouter is volgende week Woensdag niet op de beurs aanwezig. Zondagsdienst voor artsen. A.s. Zondag hebben dienst de artsen Veenis, Beeker, Spits, Hoogkamer, tevens waarnemer voor Broekens, Brand, Schreu- ders, Boerma, Koning. Geen dienst de artsen Olree, Tamsma, Werner, de Boer, van Sloten, Groenhart, Swaters, v.d. Sluis. KERKNIEUWS Ned. Herv. Gemeente. Middenmeer, 10.15 uur, cand. de Graaf. Wieringerwerf, 2.30 uur, Ds. v.d. Winden. Geref. Kerken. Slootdorp, 9 uur, Ds. Schaafs- ma Slootdorp, 2.30 uur,, Ds. Goe de Middenmeer, 9.30 uur, Ds. Goede Middenmeer, 5 uur, Ds. Schaafsma Wieringerwerf, 5 uur Ds. Goede Afscheid, Ds. Schaafsma Zondag 29 September zal Ds. Schaafsma zijn afscheidsdienst houden te Middenmeer. Ned. Herv. Kerk Medem'blik 10 uur Eerw. Heer Stuiver Medemblik 5.30 uur Ds. v. d. Neut. Opperdoes 2.30 uur Ds. Kloos terman Lambertschaag 9.30 uur Ds. v.d. Neut. Midwoud 9.30 uur Ds. Kloos terman Oostwoud 11 uur Ds. Klooster man Twisk 11 uur Ds. v.d. Neut

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2