VEREENIGING van Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Pioniers in den N.O. Polder voelen zich bekocht BONNENLIJST Demonstratie bietenlichter Op Woensdag 9 October 1946 werd in de Haarlemmermeer een demonstratie met de verbeterde bietenlichter gehouden Dit betrek kelijk eenvoudige werktuig be staat uit een tweetal ijzeren schoe nen, waar de biet tuschen geklemd en omhoog geschoven wordt. De ze schoenen, met een tusschen- ruimte naar achteren toeloopend van 25 tot 4 cm. zijn door zijde lings uitgebogen armen verbon den en kunnen aan de boom van een losse karploeg, op de plaats van het rister worden bevestigd. Een drietal aan deze armen aan gebrachte staven werken de ge rooide bieten iets opzij waardoor een paadje voor één paard wordt vrijgehouden. Een voor aan de lichter aangebrachte sdhijfkou- ter bevordert de netheid van het werk. Behoudens de aangebrach te staven en iets langere vorm der schoenen is het principe der bietenlichter niet nieuw meer en nog vrijwel gelijk aan die, zooals in 1925 reeds door Prof. Visser in het werkje „Het bietenrooi- vraagstuk" is behandeld en afge beeld. Ook in Duitschland was deze werkwijze toen reeds bekend onder de naam „Pommersche me thode". De bespanning bestond hier uit 1 paard, wat het voordeel had, dat niet door de nog te rooien bieten werd gereden. On ze indruk was echter wel dat meer tractie vereischt was, dan een volle dag van 1 paard kan worden verlangd. Als prestatie werd met d'uibbele bespanning plm. 1 ha per dag opgegeven. Onder de gegeven omstandighe den kwamen de bieten (KI. Wanz E) op deze kleigrond met plm. 50 pet. afslibbare deelen goed boven de grond, terwijl de grond zelf zeer oppervlakkig werd los gewerkt, wat als een voordeel moet worden beschouwd. Het lichten zelf was dan ook alleszins bevredigend te noemen. Bescha diging en breuk kwam minder voor dan wanneer met de hand werd gerooid. Dit zal een gevolg zijn van het feit dat de biet meer rechtstandig naar boven wordt gelicht, en niet zijdelings, zooals met de hand dikwijls wordt waar genomen. Daar echter een goede rooier meteen de biet tegen de spade slaat, waardoor reeds een deel grond wordt verwijderd was het percentage grond hier grooter dan bij handwerk. Daar komt bij dat men dan ook de bieten meteen op een rij heeft, waardoor direct kan worden gekopt. De lichter echter schuift biet met loof iets opzij en ligt dus alles doorelkaar. De bieten zullen dan ook vooraf tegen elkaar moeten worden ge kopt en op een rij worden geleegd alvorens men tot koppen kan overgaan, Het spreekt dus van zelf dat dit meer werk zal vragen dan wanneer met de hand is ge rooid. Financieel zullen de voor- deelen dan ook gering zijn, wan neer voldoende geschoold perso neel beschikbaar is. Aangezien dit echter thans doorgaans niet het geval is en men in DUW verband of met geinterneerden zal moeten werken is mét de lichter het zwaarste werk gebeurt en is met goeddn wil weinig vakkennis noodig om de verdere werkzaam heden naar behoren te verrichten. We1! kregen we de indruk dat meer losse bladeren op het land werden waargenomen, wat mis schien bij aflevering der bieten aan de fabriek eenig ongerief zou kunnen veroorzaken. Dat het vraagstuk thans, na 25 jaar op nieuw in de belangstelling is ko men te verkeeren is dan ook niet zoozeer omdat de methode dan wel de omstandigheden veel ge wijzigd zijn. De aanschaffings prijs der losse bietenlichter be draagt f 215 Het lijkt ons echter., gewenscht, zoo niet noodzakelijk dat men een losse karploeg tot zijn beschikking heeft, waarvan het rister verwijderd kan worden, aangezien de lichter zich vrij ge makkelijk zijdelings moet kunnen verplaatsen en iedere kromming in de rij ongedwongen volgt. Bij een vaste voorkar zal dit mis schien moeilijkheden kunnen op leveren. Zooals reeds gezegd zal dit apparaat in het huidige stadium nu niet direct de kosten per ha doen dalen, doch kan het in af wachting van verdere resultaten een bruikbaar hulpmiddel zijn om onder de gegeven omstandighe den zijn bieten gerooid te krijgen. E. Oosterhoff. In den Noord Oostpolder is beroering ontstaan onder de pio niers over het feit dat de minis ter van Landbouw er in principe in heeft toegestemd om uitvoering te geven aan de in de Troonrede aangekondigde noodwet voor Walcheren, om daardoor een radicale herverkaveling van Wal cheren mogelijk te maken de eerste 3000 hectaren in de Noord Oostpolder in de nabije toekomst uit te geven aan Walcherensche boeren. Men voelt zich in de NO Pol der min of meer gegrepen en een onrust is over hen gekomen die nu al vijf jaren lang onder zeer bezwarende omstandigheden in den polder hebben gewerkt, en de hoop hadden dat wanneer een maal boerderijen zouden worden gebouwd, zij daarvoor in aanmer king zouden komen. De Landbouwcommissie in den NOP, vertegenwoordigende de zes stands- en vakorganisaties uiten zich dan ook in een uitvoe rig schrijven, waarin er op wordt gewezen dat er zoogoed als geen Walcherensche boerenzoons in den polder zijn komen werken. Inplaats van dat deze boeren zoons, zooals als dat in andere streken van ons land de gewoon te was te gaan pionieren, is men op het eiland gebleven en heeft men door steeds weer de bedrij ven te deelen. meegeholpen aan de versnippering van de bedrijven op Walcheren. MEDEDEELINGEN bekend gemaakt op de beurs te Winkel, op 23 October 1945 De hr. H. D. Tel maakte Woens dag j.1. het volgende bekend: Opdrijving van loonen. Het kringb^stuur van de Stich ting voor den Landbouw in de Wieringermeer, heeft in haar vergadering van j.1. Dinsdag be sloten het opdrijven van de loo- nen voor het bietenrooien tegen te gaan. Daartoe is echter de medewer king noodig van de belangheb benden. Zeer vaak wordt het als een morele plicht beschouwd, dat men degene die foudeert, niet gaat verraden. Heeft men er wel eens bij nagedacht, dat men daar mee dan wel tientallen anderen dupeert en is het dan geen mo- ree<le plicht om een fout te helpen voorkomen of herstellen. Een feit is, dat het kringbe- stuur de abnormaliteiten niet kan ruiken en wilt U dat er wat ge beurt, geef ons dan concrete ge vallen en geef ze dan aan ons door als LI het zelf met Uw col lega niet heeft kunnen oplossen. Ook van de menschen die onze loyaliteitsverklaring niet hebben geteekend, willen wij graag de uitspattingen hooren. Werk echter niet anoniem, maar kom altijd open voor den dag. De leden, werknemers stellen het op prijs hun goedkeuring aan dit streven te doen kennen. Een nood Cafe Restaurant te W ieringerwerf Naar wij vernemen zal te Wie- ringerwerf een nood café Res taurant worden gebouwd. Het gebouw zal een opervlakte krij gen van 8x12 M2 Een en ander wordt ondernomen door de Am- stelbrouwerij. Het ligt in de be doeling dat de heer H. Neep, voorheen kelner bij hotel „Smit" Middenmeer met de exploitatie wordt belast. Directeur Proefbedrijf Land bouwwerktuigen Het bericht wat we onlangs plaatsten waarin de waarschijn lijkheid werd uitgesproken dat Ir. Corstiaensen, inspecteur bijn de Wieringermeerdirectie (N. O. Men doet een beroep op de collegialiteit en rondborstigheid van de Walcherensche boeren, waardoor zij zullen weigeren grond in gebruik te nemen die door anderen ten koste van veel opoffering is ontgonnen. Men wijst er tevens op in dit schrij ven dat er nog 30,000 ha woeste grond in den polder ligt, welke wacht op bearbeiding, en daar door aan velen een bestaan kun nen verschaffen, ook aan de Wal cherensche boer. Het stuk besluit met de opmer king dat men hoopt dat de mi nister een oplossing zal mogen vinden voor het probleem Wal cheren, waarbij ten behoeve van gedupeerden geen anderen wor den gedupeerd. (Intusschen namen wij kennis van het voorloopig schema van uitgifte in den NOP Men ver wacht dat het aantal bedrijven Voor de eerste helft van de 12de periode (27 October tot en met 9 November) zijn de volgen de bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA KB KC 612 Strook no. 1 451 brood 800 gram brood 452 brood 400 gram brood 451 boter 125 gram boter 452 boter 125 gr margarine of 100 gr. vet 453 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet 451 melk 4 liter melk 451 vlees 100 gr vlees 452 vlees 400 gr vlees 451 algem. 200 gr kaas 452 algem. 100 gr bloem 454 B reserve 1600 gr brood 454 C reserve 800 gr brood 455 B reserve 3 liter melk 455 C reserve 3 liter melk 456 B reserve 100 gr kaas BONKAARTEN KD, KE 612 Strook no: 1 461 brood 800 gr brood 461 boter 250 gr boter 462 boter 125 gr margarine of 100 gr vet 461 melk 12 liter melk 461 vlees 100 gr vlees 462 vlees 100 gr vlees 461 algem. 100 gr kaas 461 D reserve 800 gr brood 461 E reserve 250 gr rijst enz 462 D reserve 100 gr bloem 462 E reserve 300 gr bloem TABAK EN VERSNAPERIN GEN: T 55 2 rantsoenen tabaksartike len V 56 200 gram versnaperingen X55 2 rantsoenen tabaksartikelen X56 100 gram versnaperingen Voor de week van 3 tot en met 9 November zullen nog bon nen worden aangewezen voor tabak, suiker en waspoeder. Half November weer zeep Begin November zal een bon voor waschpoeder en in de twee de helft van November een bon voor zachte zeep worden aange wezen. polderwerken) benoemd zou wor den tot directeur van het Proef bedrijf voor Landbouwwerktuigen te Oostwaard, is thans bevestigd. Dezer dagen is de benoeming van den heer C. als zoodanig afge komen. de 2000 zullen benaderen. Voor de ruim 1300 bedrijven die in de eerste jaren zullen worden uit gegeven jcomen allereerst 430 boerenzoons, die reeds jaren heb ben meegeholpen de polder in cultuur te brengen. Verder onge veer 400 boerenzoons en 200 oudere landbouwers, nog niet in den polder werkzaam. 160 Land arbeiders thans in den polder werkzaam, krijgen eveneens de kans op een eigen bedrijf, terwijl tenslotte 150 landbouwers uit Walcheren grond zullen krijgen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2