Vergadering Chist. Hist' Kiesvereeniging afd. Wieringermeer Raadsvergadering Wieringermeer In Hotel Smit te Middenmeer kwam j.1. Zaterdag bovengenoem de vereen, in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter de heer S. J. Zoodsma de vergadering had geopend met schriftlezing en gebed, sprak hij zijn vreugde er over uit dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan de oproep om ter vergadering te komen. De notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Deze notulen waren opgesteld door de secretaris den heer de Groot, die inmiddels be dankt heeft als lid wegens zijn benoeming tot burgemeester van Wijde Wormer. De voorzitter memoreert welk een steun de vereen, van den heer de Groot als secretaris heeft ondervonden in de afgeloopen tijd en het vele werk dat deze hiervoor heeft verricht, vooral in de verkiezingstijd, waarvoor wij hem veel dank zijn verschuldigd. De waarnemend secretaris geeft een kort verslag over de afgeloo pen periode. De ledenlijst en en kele ingekomen stukken worden vervolgens behandeld. Uit het verslag van den pen ningmeester blijkt dat er een te kort is van f 39,74 Besloten wordt een beroep op de leden te doen om dit tekort aan te zuiveren. De heer van der - Sar herdenkt den oud-secretaris de heer Scbui- tema, als een van de trouwste en vurigste strijders voor de C. H. beginselen, die helaas de onder gang van de Wieringermeer op 17 April 1945 niet lapg heeft overleefd. De voorzitter deel mede dat volgens het huiish. reglement het bestuur moet betsaan uit 7 leden. Het thans zittende bestuur telt nog maar 4 leden, zoodat er be stuursverkiezing moet plaats vin den. Na gehouden stemming wordt het bestuur als volgt samenge steld: S. J. Zoodsma voorzitter; J. Nieuwhof 2e voorzitter; C. van met pakhuis maakt nog ter sprake De heeren Blij dorp en van Til wijzen er op dat wanneer men tegen de zin op Slootdorp moet bouwen het geen bezwaar moet zijn om eventueel de zaak op Slootdorp te verkoopen, daar komt men altijd van af. De heer van Til acht dan voor pakhuis met drogerij de plaats in Mid denmeer. De heer Bruins zegt aanvan kelijk tegenstander te zijn ge weest om de hooge kosten, doch uitgerekend bedraagt het heele geval ongeveer f 500 per lid, wat we als boeren nog wel dragen kunnen. Spr. is thans voorstan der. De voorzitter brengt ten slotte het voorstel in stemming. Met 27 voor en 7 stemmen tegen wordt besloten tot stichting van een pakhuis met drogerij. Het bestuur krijgt machtiging vah de verga dering om de mogelijkheid van een drogerij al dan niet gecom bineerd te onderzoeken terwijl zij zich ook nog over de plaats waar ed drogerij zal komen, zal bera den. Hierna volgde sluiting. der Sar penningmeester; J. de Gorter secretaris; C. Hage alg. adj. A. H. de Koek en D. de Jong. Vervolgens houdt de voorzit ter een inleiding over „Politieke Rondblik" welke inleiding door de vergadering met aandacht wordt gevolgd. Spr. schildert hierin o.m. de gang van zaken in de C.H.U. na -de bevrijding. De drang naar eenheid, die ook in de Unie was doorgedrongen spleet de gelederen uiteen. De vaste koers was men kwijt van alle kanten werd de CHU'aange- vochten aanslag op aanslag werd op 'haar gepleegd, nochtans is zij door Gods goedheid staande gebleven. Terwiji het partijorgaan „De Nederlander" overging naar de Partij van de Arbeid en uit kwam onder de naam ,,De Nieu we Nederlander hebben twee weekbladen, te weten ,.De Chr. Hist. Nederlander" en Koningin Ter completeering van een en ander leggen B. en W. de be schikking over van het College van Algemeene (Commissarissen voor den Wederopbouw over. waarin de bouwverordening bui ten werking werd gesteld. Het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw, Overwegende, dat de Stichting Bouwbureau ,.de Wieringermeer" aan het be stuur van de gemeente Wierin germeer heeft verzocht voor den bouw van 95 woningen te Wie- ringerwerf 96 woningen te Sloot dorp en 125' woningen te Mid denmeer, in afwijking van de Bouwverordening een verdie pinghoogte van 2.50 m. voor de woonvertrekken en van 2.3T m. voor de, slaapvertrekken toe te laten; dat dit verzoek de instem ming heeft van den super visor; dat de raad der gemeente, in afwijking van de voordracht van Burgcemeester Wethou ders, heeft besloten de bouw verordening niet op zoodani.ju wijze te herzien, dat het moge lijk zou worden aan dit verzoek te voldoen; dat krachtens artikel 20 van het Koninklijk besluit van 7 Mei 1945, Staatsblad No. F 67 voor schriften in gemeentelijke bouw verordeningen buiten werking kunnen worden gesteld; dat, na overleg met den Mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw, naar het oordeel van het College de belangen van een spoedigen wederopbouw* het gewenscht maken, de bovenver melde woningen overeenkomstig de ingediende plannen uit te voe ren. doch alleen voorzoover het oetreft, die woningen, welke reeds in aanbouw zijn, of waarvoor de onderdeden op maat, overeen komstig de bovengenoemde plan nen. zijn gemaakt; Heeft besloten: de voorschriften van de bouw en Vaderland" een groot aandeel gehad in de wederoprichting van de Unie. De 2e Kamerverkiezin gen waren een groote voldoe ning, terwijl bij de daarop vol gende verkiezingen voor de Prov Staten en de Gemeenteraden het stemmenaantal zich hier. en daar sterk uitbreidde. Terecht heeft iemand de CHU het wonder van 1946 genoemd. Nadat spr. de houding van de CHU inzake verschillende politieke problemen heeft besproken wekt hij allen op de Christ. Hist. pers te lezen, deze toch kan in hooge mate er toe bijdragen de beginselen der partij grondig te leeren kennen. De pers wordt breedvoerig be sproken met als gevolg, dat velen zich opgeven voor een abonne ment op het dagblad ,,De Neder lander". f In zijn 'slotwoord dankt de voorzitter alle aanwezigen voor hun medewerking en wekt ieder op de beginselen der CHU uit te dragen. De vergadering werd door den 2e voorz. met dank gebed gesloten. verordening der gemeente Wie ringermeer, krachtens welke gee woningen mogen worden ge bouwd, waarvan de hoogte der woonvertrekken 2,50 m. en die der slaapvertrekken 2.30 m. be draagt, buiten werking te stellen ten aanien van 95 woningen te Wieringerwerf, waarvoor de plannen zijn ingediend op 12 Juni 1946. Aldus vastgesteld te "s-Gra- venhage 3 November 1946. Het College Wan Algemee ne Commissarissen voor den Wederopbouw, De Voorzitter, w.g. Ir. H. W. Mouton. De secretaris, w.g. Dr. Ir. Z. IJ. v. d. Mee? De heer J. G. Addens als eer ste spreker het woord verkrij gend zegt B. en W. dan': voor de uitvoerige toelichting diè zij over deze zaak geven. Veel is duidelijker geworden Er is ons nu ook gebleken dat de brief van het bouwbureau van 18 Septem ber is. De zinsnede in de brie.' van hc-.t bouwbureau waarin men leedwezen uitdrukt dat er bij her opmaken van de plannen niet vol doende rekening is gehouden met de bouwverordening, daar zal spr. maar een vraagteeken ach ter plaatsen. Uit de beshikking van het College van Algemeene Commissarissen is wel gebleken, dat men voor alle drie de dorpen ontheffing 'heeft gevraagd van de bepalingen in de bouwveror dening. Wij loopen met een mo tie rond, aldus de heer Addens, waarin de teleurstelling en ern stige afkeuring in wordt uitge sproken t.a.z. van deze kwestie. Hier is een besluit van den raad terzijde gesteld. Het gaat nu hief om de 20 centimeter, maar het gaat om de autonomie van den raad. Voorzoover spr. z'n inlich tingen heeft staat de geheele raad achter deze motie. Wanneer eenmaal een besluit is gevallen dan dient dit te worden uitge voerd, en in dit geval had het Coll. van Algem. Comm. voor MAN WÏL JE EVEN KOLEN SCHEPPEN Vroeg de echtgenote van een Wieringermeer boer Woensdagmorgen, toen deze juist naar de beurs te Mid denmeer per auto zou ver trekken. Als een plichtsge trouw huisvader voldeed hij natuurlijk aan het verzoek van zijn vrouw, vulde de ko lenemmer, doch /werd i juist weer voor een andere bezig heid weggeroepen. Toen dit was gebeurd vlug weg naar de beurs en juist toen hij de bocht bij Middenmeer in reed, werd hij plotseling op geschrikt door een gerinkel op de weg. Stoppen en kij ken natuurlijk wat er was gebeurd. Daar lag zijn kolen emmer op de weg, meegere den op de treeplank van de auto. Vrouwlief belde later boos naar de beurs waar de kolenemmer toch bleef. Hoe bestaat het! dat zij hun beschikking namen de raad moeten hooren. De heer de Bruyne zegt naar aanleiding van het leedwezen van het bouwbureau: Hoe bestaat het dat een stichting als het bouwbureau, bij 'het maken van plannen als een dergelijk object zich niet op de hoogte stelt van de bouwverordening. In de beschikking van het Coll. van Algem. Comm. staat dat de supervisor zich met eer. en ander kan vereenigen. Vol gens spr. doet het oordeel va:i de supervisor hier niets ter zakt. De supervisor heeft tot taak zich er van te 'vergewissen, als een maal de -plannen zijn .gemaakt, deze niet in strijd zijn met het uiterlijk schoon. F.r had ook in kunnen staan dat het de instem ming heeft van Soekarno. Da: zegt. ons ook niets. De voorzitter' U wil de heer Wiecher Bruin toch niet verge lijken met Soekarno? De heer de Bruyne voortgaan de: Neen! Doch ik wil er alleen maar mee zeggen dat hier hec oordeel van iemand wordt aan gehaald wiens taak het niet is mee te oordeelen over de hand having van de bouwverordening. De voorzitter zegt dat de brief van het bouwbureau inderdaad het verzoek inhield voor de af wijkende verdiepinghoogte voor alle woningen. De gemeente bouwt echter de woningen niet. Dat doet het bouwbureau. De gemeente heeft alleen maar toe te zien dat de a.uto nomie niet (wordt aangetast. Het bouwibur reau heeft het recht om te vra gen. Daar kan men B. en W. geen verwijt van maken. Spr. meent wel degelijk dat de supervisor recht heeft om zich met de verdiepinghoogte te be- moien. Het uiterlijk schoon houdt ten zeerste hiermede verband. Wat betreft de kwestie dat de raad niet is gehoord alvorens de beschikking van het Coll. van Algem. Comm. werd genomen. B. en W. hadden ook de gedach te dat het departement van Bin- nenlandsche Zaken overleg zou den plegen met het departement van Openbare Werken en We deropbouw. Dit overleg blijkt niet gehouden te zijn. Dit is de reden tévens dat B. en W. niet

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2