Kopervoeding van plant en dier Coöp. Boerenleenbank III In vele streken van ons land treden de laatste jaren verschijn selen van 1 ikzucht op bij het vee, welke veroorzaakt worden door een tekort aan opneembaar ko per in het voedsel. Veelal is ko pertekort aan het vee met eenige kennis van het ziektebeeld dui delijk waar te nemen, indien de symptomen tenminste niet al te vaag zijn, hetgeen nogal eens voorkomt. In het laatste geval heeft men met moeilijkheden te kampen bij de opfok en productie van het vee, zonder dat de oor zaak ervan bekend is. Daar de uitgebreidheid hiervan waar schijnlijk grooter is dan men ver wacht, is het wel van groote be lang de noodige aandacht hier aan te schenken. Op vele zand en veengronden in det Oosten van ons ;land, die van nature arm aan koper zijn, of waar het in den bodem aan wezige koper ten gevolge van een slechte structuur niet ter be schikking komt van de plant (weidegras en op stal gevoerde hooi en akkerproducten), kende men voor eenige tientallen jaren al het verschijnsel, dat het rund vee op bepaalde gronden niet of slecht wilde groeien en of weinig melk gaf. De oorzaak van dit euve'l kon men niet ontdekken. Het lag voor de hand, dat één of ainder tekort in het voedsel aanwezig moest zijn. Welk tekort wist men niet. Er werden allerlei middelen (lijn olie, gesKbt krijt, keukenzout, róet e.a.) gebruikt, die soms eenig herstel brachten, maar volledige genezing kwam niet tot stand. Het voeren van heide was ook een vorm van genezing, terwijl hooi uit een andere streek, waar het vee gezond was, eveneens een middel opleverde om tijdelijk van de gevreesde ziekte, plaatselijk „teeuwslghe-'d" of ,,teeuwsT genoemd, af te komen. Waar men op het geheele be drijf met dit euvel te kampen had, kon men het vee wel opruimen, als tenminste beweiding op een ander nabuurbedrijf, waar de verschijnselen niet of in mindere mate optraden, niet mogelijk was, In het gunstigset geval zat het kwaad slechts in een bepaald stuk grasland van het bedrijf. Een dergelijk perceel werd dan voor de beweiding gemeden en telkens als hooiland gebruikt, maar het opnemen van dit hooi bracht de ze ziekte dan vaak weer op stal. De ontdekking, dat het optre den van deze ziekte een gevolg is van een kopertekort, betee- kende een enorme vooruitgang voor de veehouderij in deze stre ken. Uitgestrektheid van likzucht. Welke enorme omvang deze kwaal bij het rundvee kan aanne men, blijkt b.v. uit het feit, dat uit een in de laatste jaren inge steld onderzoek in de gemeente Dalfsen ongeveer 300 gevallen van likzucht bekend werden. Een dergelijk onderzoek op vele andere plaatsen zou even eens tot ontstellende cijfers lei den want ook in vele andere stre ken van ons land is likzucht op de zand en veengronden bekend, terwijl in de laatste tijd ook ge vallen van kopertekort geconsta teerd zijn op rivierkleigronden, waarschijnlijk als gevolg van een slechte bodemstructuur. Hoe constateert men koper gebrek bij het vee? Alhoewel het likzucht-beeld ook optreedt bij kalveren van enkele maanden en bij volwassen run deren, is dit toch wel 'het meest typisch bij pinken. De kop is in verhouding tot den romp te groot en vooral te dik,, terwijl de horens vaak vrij sterk ontwikkeld zijn. De beharing is dor en er zijn veel verbleekte, vaak kroesige oude haren, die soms op de zwarte deelen roodachtig zijn, terwijl de witte huid vaak vuilgeel is. Soms treden grijswitte 'haren op om ie oogen. Vooral van achteren ge zien, zien de dieren er sterk ver magerd uit, zoodat dieren van anderhalf en twee jaar soms in ontwikkeling bijna een jaar ten achter zijn. Bovendien zien de patiënten er suf en droomerig uit, snuffelen in het gras, eten echter weinig anders dan ongewoon voedsel (likken aan vuile kleeren, bijten aan hout of vreten aan met mest en urine bevuild stroo, enz.) Bij volwassen vee treedt de ziekte soms plotseling op na het kalveren. Het verwerpen van het kalf komt vaak voor; drachtige koeien, vooral vaarzen, brengen dikwijls een klein, niet levensvat baar kalfje ter wereld, terwijl het wegblijven van de tochtigheid veelvuldig voorkomt. De melkgift daalt dan vaak aanzienlijk. Opvolgende generaties van run deren. die op likzuchtbedrijven worden gehouden zullen in steeds erger mate aan dit euvel lijde.u- Dit heeft tot gevolg, dat men op lilczucht-bedrijven met veel moei te met eigen vee kan doorfokken, maar het benoodigde vee uit ge zonde streken dient aan te koo- pen. De ziekte is het hevigst op stal maar in andere gevallen, waarbij de kwaal gepaard gaat met een ernstige diarrhee, blijft deze be perkt tot de weideperïode. Bij welke dieren kopergebrek! Behalve bij hét rundvee, komen de verschijnselen van koperge brek voor bij schapen en geiten. Of ook .varkens aan dit tekort Kunnen lijden, is niet met zeker heid bekend. We kunnen aanne men, dat deze door hun in de grond wroetende en allesetende levenswijze voldoende sporenele menten en hiermede voldoende koper opnemen. Kopergebrek bij paarden is wel bekend. De die ren worden mager en dor, het geen echter natuurlijk niet wil zeggen dat alle magere paarden onder kopertekort lijden. Niet alle afwijkende verschijn selen bij het vee zijn een gevolg alleen van kopergebrek. Tenslotte dient te worden ver meld, dat niet alle afwijkingen en stoornissen bij het vee enkel en alleen het gevolg zijn van een tekort aan koper. Ook andere fac toren (o.a. ijzer, cobalt, fosfaat, kalk, magnesium e.a.) spelen een rol. Het is vaak zoo, dat de juis te verhouding der in het dierlijk lichaam aanwezige voedingsbe- standdeelen gestoord is. Het vee heeft hierdoor minder weerstand tegen allerlei infectieziekten (b.v. maagwormziekte). Herstel van het verbroken evenwicht door toevoeging van één of meer der in het minimum verkeerende ele menten, geeft genezing. In sommige opzichten vertoo- nen de symptomen van maag wormziekte (maagstro.ngylose) overeenkomst met verschijnselen van kopergebrek. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat koper- gebrek het ontstaan van rnaag- worm in de hand werkt. In het volgende en laatste ar tikel zal worden aangegeven, op welke wijze kopergebrek in den landbouw 'kan worden voorko men, respectievelijk genezen. Ir. H. Gerritsen l i. Op. res. gebr. w. '43 15097.80 Inh. kas 31 Dec. 273615.10 WEERINGERMEER W.A. Algemene ledenvergadering van de Coop. Boerenleenbank op Dinsdag 17 Dec. in Elotel Smit te Midden meer. Ten gevolge van de weersom standigheden was deze vergade ring slecht bezoCht. De voorz. Dr. A. P. Hoogka mer, opent de vergadering met een woord van welkom waarbij hij de heer A. C. de Graaf, be stuurslid herdacht en de leden zich van hun zitplaats verhieven en een oogenblik stilte betrach ten. Verder stipte hij de voornaam ste gebeurtenissen van de laatste 2 jaar. de Bank betreffende aan, waarna de notulen van de vorige alg. verg. door den secr. de heer List, werden gelezen en onver- andert vastgesteld. Tevens brengt deze de jaar verslagen uit over de twee laat ste jaren daar in 1945 geen alg. verg. gehouden werd. De voorz. dankt de secr. voor deze versla gen. Thans volgt Rekening en Ba lans over 1944 en daarna even eens over 1945 welke na enkele vragen door de leden die door de kassier beantwoord worden goed gekeurd, waarbij de voorz. een hartelijk woord van dank brengt aan kassier en hulp-kassier voor het vele werk, onder moeilijke omstandigheden, verricht vooral gedurende de evacuatie. Rekening over 1944 Ontvangsten Inh. kas v. jaar 93238.27 Ont. spaargelden 830024.74 Ter. bet. voorsch. 1350.— Ont. in '1. rek. 16289138.63 Ont rente voorsch 743.44 Idem 1. rek. 4474.49 Idem effecten 16070.16 Idem leeningen 3420. Idem Centr. Bank 46515.21 Pr. en kosten 1. rek 6403.41 div. ontv. 4868.10 Totaal Uitgaven Terug. bet. spaarg./ Idem in 1. rek. Bet. rente sp.b. Idem 1. rek. Idem kosten C. B. Afschrijvingen Div. uitgaven 17296246.45 298027.68 16616913.31 32042.44 36838.41 1424.30 1300.— 20987.41 17296246.45 De eindcijfers van de balans gaven een bedrag aan van f 5552126.88. Rekening over 1945 Ontvangsten Inh. kas v. jaar 273615.10 Ontv. spaarg. 942641.49 Terug get. voorsch. 18475. Ontv. in loop. rék. 16923441.66 ld. rente voorsch. 1123.61 Idem 1. rek. 1330.18 Idem leeningen 7255, Idem effecten 17637.33 Idem Centr. Bank 132772.08 prov. en kost. 1. r. 4021.54 diversen 2142.82 Totaal 18324454.81 Uitgaven Terug bet. spaarg. Uitg. H, r. Id. rente spaarb. Id. 1. rek. Id. kosten C. Bank ld. afschr. Id. Bel. reserve ld. Diversen Kas 31 Dec. 321247.15 17800373.27 35369.97 46220.60 1128.40 11114.46 50000.— 17924.90 41077.06 18324455.81 Eindcijfers Balans f 8476046.80 Bestuursverkiezing de periodiek aftredenden, Dr. A. P. Hoogkamer, Th. List, J. G. Addens en Jac. Dieleman worden met vrijwel algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vac. A. C. de Graaf gekozen wordt de heer D. Troost, eveneens met vrijwel algemeene stemmen; deze neemt de benoeming aan. De aftredende leden van den Raad van Toezicht, de heeren G. Smid en J. v. d. Oord worden met dezelfde stemverhouding her kozen. Het voorstel van het bestuur tot verhooging van het presentie geld wordt met algemeene stem men aangenomen. Daar van de rondvraag geen gebruik wordt gemaakt sluit de voorz. de verg. TRACTOR IN BRAND Een tractor van den heer M. aan de Zuiderdijkweg geraakte Maandag j.1. in brand. Het werk tuig stond opgesteld tusschen stroopakken en was afgedekt met zeilen teneinde bevriezing te voor komen. Vermoedelijk was de tractor nog niet geheel koud toen deze afgedekt werd. De brandweer gaf spoedig wa ter zoodat erger werd voorkomen Benoemd tot burgemeester De heer P. J. Cramwinckel, ont vanger der gemeente Wieringer-- meer is benoemd tot burgemees ter van Grootebroek. De heer Cramwinckel maakt hiermede een mooie promotie. De gemeente Grootebroek telt ongeveer 5000 zielen en is het centrum van de Streek en tuinbouwcentrum onder Enkhuizen. De heer Cr. is zijn loopbaan begonnen als volontair ter secre tarie in 1932 in de gemeente Rho- den, werd daarna ambtenaar ter secretarie in Leidschedam en kwam in 1939 als commies-ont vanger naar de gemeente Wierin- germeer.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2