Een uitkomst voor uitgeputte gronden motorkennis of daarmede gelijk te stellen practische ervaring f 0,10 per rijuur extra, met dien verstande, dat daarbij wordt uit gegaan van het loon der geoefen- den d. Oogstwerkzaamheden, die niet in akkoord worden verricht, 10 cent per uur extra. 2 Onder oogstwerkzaamheden, als bedoeld in het eerste lid on der a, worden verstaan: le het verwerken van een gewas tot hef is binnengehaald of op de machine of in de schuur is gezetj 2e lucerne opladen voor drogerij; 3e gras inkuilen van 16 Mei tot 16 Juli; 4e hooien (behalve wallen, maai en en hooien, dat zoo mogelijk in akkoord zal worden gedaan); 5e inhalen, hooi omzetten, ruite- ren, zichten, binden en opbokken van koren 6e bietenrooien en bietenrijden; 7e aardappelen rooien en rijden tot in de kuil; 8e dorschmachine-arbeid in uur loon, voor zoover zulks door het reeds aanwezige personeel en met eigen garnituur geschiedt. Tijdloon inwonende arbeiders 1. Voor inwonende arbeiders geldt hetzelfde tijdloon als voor niet-inwonende met overeenkom stige functie in artikel 52, sub. A en B is bepaald. 2 Het voor kost en inwoning in mindering te brengen bedrag wordt gesteld op f 15 per week Toeslag eerste knecht of voorman De toeslag voor den eersten knecht of voorman wordt be paald bij de tusschen partijen af te sluiten arbeidsovereenkomst, doch mag ten hoogste f 3 per week bedragen. Aftrek dienstwoning Het maximum-bedrag, dat voor het gebruik van een dienstwoning kan worden afgetrokken, be draagt: a voor een normale woning f 4 per week; b voor een noodwoning f 3 per week. Van de Plaatselijke Bureau houder De P.B.H. deelt mede, dat alle aan de firma Oldenhuis ter re paratie opgezonden transporteurs in 1947 kunnen worden terug geleverd. Daar de financiering van dit herstel veel geld kost is het noodig dat ieder die er prijs op stelt een elevator terug te ont vangen f 500 stort aan B. Olden huis te Bierum. postrek. 148296 of B. L. Bank ï/Iolwierd,e voor half Februari 1947 en het beta lingsbewijs laat toonen aan L. Haverkamp Hol'h. weg C 29, daar de elevators dan zooveel mogelijk in de zelfde volgorde als de betaling is geschied, zullen worden afgeleverd. Namen van schepen. Bij overname van Duitsche her stelbetalingsschepen onder Ne- derlandsche vlag heeft het in de bedoeling van het Directoraat Generaal van Scheepvaart gele gen deze schepen namen te geven van plaatsen en streken van ons Vaderland, die door den oorlog zwaar geteisterd zijn. Onder de ze namen komt ook ..Wieringer- meer" voor. Er is een middel op komst om oude, uitgeputte gronden te „her nieuwen" Het is een nieuw gewas - een peulvrucht, die, vanwege t feit dat zij haar zaden de aarde inboort „ondergrondsche klaver' genoemd wordt. In het geweldige gebied tusschen Noord Carolina Texas en Oregon met hectaren en hectaren van braak liggenden en schijnbaar waardeloozen ijzerhou denden kleigrond die wegens zijn kleur de grond der roode heuvelen" (red-hil soil) wordt genoemd wordt deze nieuwe peulvrrucht z;et als de groot ste vondst van onzen tijd op het gebied van veevoeder, een vondst die de belofte inhoudt vele thans onproductieve boerenbedrijven nieuw leven in te blazen en weer winstgevend te maken. Ondergrondsch klaver is een dicht opeengroeiend. zelf-zaaiend gras-, hooi en zaadgewas. Het gedijt op „rooden grond", die n hoog zuurgehalte en een laag ge halte aan oranische stoffen bezit Voor vee en pluimvee schijnt het een ware versnapering te zijn. Deze uit Australië afkomstige plant groeit het beste in streken waar zachte winters heerschen zij ontkiemt in den regentijd, groe t tijdens den winter, levert geduren de geheele lente een uitstekend veevoeder, waarna zij indroogt en in mid-zomer zaad schiet. Sommi ge boeren hebben verklaard, dat zij hun vee zes maanden van het jaar op onderarondsch klaver^ konden laten weiden pn daarna nog een oogst van 100 a 150 g zaad konden verqaren. Anderen, die hooi noodig hadden, kreaen in sommige gevallen niet minder dan 9 ton oer hectare! Het zaad zit in kleine, baardi- oe zaadhuisjes, laag bij den grond Een gedeelte ervan boort zich den bodem in. op de wijze der aard- nooten. waar het ontkiemt en he eene jaar na het andere opkomt Het centrum der zaadproductie in de Vereenigde Staten bevindt zich in Clackamas County, Ore gon, een streek van roode aarde waar tien jaar geleden vele eige naars van vervallen boerderijen zich ter nauwernood een bestaan konden verzekeren. De sta-. Oregon begon zich in 1939 der mate bezorgd te maken over den toestand in dit gebied, dat er een wet werd aangenomen, die de oprichting en het financieren v^n een proefstation voor het gebied van den ..Rooden Grond" mach tigde. om methodes uit te werken voor het ontginnen van dit soort bodem en plannen te maken voor hef verbouwen van geschikte ge wassen. Onder de eerste gewassen waar mede het station experimenteerde bevond zich 'n nieuwe, uit Aus tralië afkomstige peulvrucht. Toen het zaad daarvan aan kwam, was het land van het proef station nog niet geheel gereed. Ben Elmer, een boer wiens ou de boerderij aan den voet van d? heuvels van Cascades een stuk ..roode grond" van ongeveer 12 ha. besloeq. waarvan een klein gedeelte juist in goede conditie was ombezaaid te worden, wilde dit graag aan het proefstation afstaan. Dat was waarschijnlijk het bes te voorstgl- dat Elmer ooit in zijn leven gedaan heeft, want tegen woordig is hij de ongekroonde ko ning van de ondergrondsche kla verzaad-kweekers op het Weste lijk halfrond en zijn boerderij is voor haar grootte, een van de voorspoedigste in den staat. Som mige van zijn velden leveren een bruto opbrengst van meer dan 900 dollar per jaar op, door een dub belen oogst van graszaadgewas sen en klaver. Toen Elmer het klaver voor het eerst zag opkomen, duurde 't niet lang of hij begreep dat dit iets was, waar geld in zat. H:; had reeds alle mogelijke gewassen geprobeerd, maar nog nooit zoo'n schitterend resultaat bereikt. He* groeide en tierde zoo welig dat het was alsof het speciaal voor dezen niet geirrigeerden, schralen onvruchtbaren bodem geschapen was. Hij droeg zijn plaatselijken zaadhandelaar op om zich onver wijld in verbinding te stellen met de Australische kweekers en wist een voldoende hoeveelheid zaad te bemachtigen om het jaar daar op ruim 2 ha te bezaaien. Thans heeft hij ruim 30 ha in klaver staan, die op de oudere gedeelten ruim 350 kq per hectare, ter waai de van 1.55 dollar per kg opleve- Het oogsten van het zaad bleek de grootste moeilijkheid te zijn. De kweekers hebben thans ge leerd het klaver op een vlak ter rein te zaaien en dan te maaier met een maaimachine, voorzien van een platten metalen bak voor het opvangen van het zaad, ach ter het mes, dicht boven den grond. Op die manier kunnen zij 250 a 375 kg zaad per ha krij gen en ongeveer hetzelfde in den grond laten. Het vorige jaar heb ben Elmer en een paar andere zaadboeren geprobeerd te oogst met een soort van zuigmachiae die door het proefstation van Oregon ontworpen was voor het vergaren v. lammertsnooten. Het resultaat was dat zij met dezen ..reuzenstofzuiger" ongeveer 220 kg meer zaad per ha. konden oogsten. Daarom zette Elmer er dit jaar een voor zichzelf in elkaar. Ondergrondsch klaver groeit zeer goed met andere grassoorten en is bovendien een uiitnemende onkruidverdelger. Zijn dichte groei, vooral wanneer het met grassoorten zooals „chewings" of Alta-zwenkgras gezaaid wordt smoort letterlijk het onkruid. Het gelijkt in zijn groeiwijze op ladi- noklaver. Dank zij dit nieuwe gewas komt de veeteelt weer teryg in de heuvelen. John Karb bezat een paar armzalige heuvelweiden, die zoo goed als niets waard waren. Zonder eenige voorafgaande be werking van den bodem, zonder meststof of wat dan ook zaaide hij wat ondergrondsch klaver uit, en heeft er sindsdien een prachti- gen weidegrond voor zijn vee. Een andere zuivelboer, Karl Treadwell, schat dat hij den vo- rigen winter 14 ton hooi heeft be spaard met het veevoeder dat 3 ha. opbrachten, en waarop hij de nieuwe peulvrucht had gezaaid. Veehandelaren op de markt van Portland konden verleden Juni hun oogen niet gelooven. toen zij er een aantal lammeren te zien kregen, die van de Jagget boerderij afkomstig waren, en die uitsluitend met ondergrondsch klaver gevoed en vetgemest wa ren Zij waren dien dag het puikje van de markt, bijna 13 kg zwaar der dan de beste met graan ge voerde lammeren. De lammeren van de Jagger Farm, die in Fe bruari geworpen waren, wogen gemiddeld iets meer dan 45 kg en „dropen" bij wijze van spreken van het vet. Bovendien hadden zij prachtige vachten, hetgeen hun waarde niet weinig vermeerder de. Zelfs kalkoenfokkers kunnen niet over het nieuwe gewas uit. Otto Ho ff man zette 900 kalkoen- sdhe broedhennen op een veld van iy2 ha met klaver en zwenk- gras. Hoewel de vogels het groen letterlijk tot aan den grond weg gepikt hadden, kwam het, nadat hij ze op 1 Mei van het veld had afgenomen, weer snel op, en in den na-zomer stond er weer ge noeg voor de jonge vogels. Hoewel de boeren van Ore gon natuurlijk een goeden voor sprong op die der andere streken bezitten, omdat zij het onder grondsch klaver „ontdekten", wordt het thans ook elders gepro beerd en komt het meer en meer in trek. Het proefstation van Noord-Carolina heeft verklaard dat het ondergrondsch klaver be ter dan alle andere peulvruchten waarmede het geëxperimenteerd heeft, geschikt is voor den ver zuurden, phosphorarmen „roo de grond". Ook in Texas is het gewas zeer gezocht wegens zijn dichten groei op schralen bodem en zijn ver mogen om onkruid te verdelgen. Berichten die men hier en daar heeft kunnen inwinnen van boe ren in de staten langs de Atlan tische kust, in het Zuiden en langs de Mexicaansche grens, en die zoo fortuinlijk waren zich genoeg zaad te kunnen verschaf fen., zijn alle gunstig. Op rijken bodem groeit het natuurlijk nog beter. Er valt nog heel wat proefon dervindelijk werk te verrichten, maar het ziet er wel naar uit alsof de boeren in streken met een gematigd winterklimaat hier een nieuw voedergewas hebben, waarmede zij verarmde gronden productief zullen kunnen maken, en dat de andere ontdekkingen op dit gebied niet alleen zal even aren, maar misschien zelfs nog overtreffen. DWO Nieuws De RK tooneelvereeniging D WO is het niet gelukt om dit seizoen nog een kerstspel voor 't voetlicht te brengen, zulks in ver band met de korte tijd waarover men beschikte voor de instudee ring en tevens door de vacantie van verschillende medespelers. De RK tooneelvereeniging „De IJpelaars" van H'hoef was zoo bereidwillig voor DWO in te vallen. Deze vereeniging zal voor de bewoners van Wierin- germeer het kerstspel opvoeren ..Waar de ster stille bleef staan"

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2