Oranjefeest In een op 13 Januari j.1. on'der leiding van den Burgemeester ge houden vergadering is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt. a. de feestviering naar aanlei ding van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin te organisee- ren; b. het initiatief te nemen tot de oprichting eener oranjevere niging. Dit comité bestaat uit de navolgende personen: L. J. van Andel, A. Boltjes, F. J. A. van dam. G. W. Datema, G. Hofmeij- er. G. Horst, A. C. Kemrneren. G. P. Kistemaker, D. Knibbe, j. W. Lammers, G. G. Loggers, A. N. Nap, Ir. A. Ovinge, J. Roosen daal, K. Schenk. G. Smid, S. Zoodsma en mr. Th. A. J. Vosters Ten aanzien van de feestvie ring is men unaniem tot de con clusie gekomen, dat in samenwer king en overleg met de hoofden der scholen, getracht moet wor den alle schoolkinderen in de zaai van hotel Smit een prettige mid dag te bezorgen. Voor de oudere ingezetenen achtte men het, onder de gegeven omstandigheden het beste, op den avond van den Na tionalen feetdag een gezelligen avond in hotel Smit te houden. m:t een programma, verzorgd door alle plaatselijke vereeniging-n. Aan de besturen van deze vereeu- nigingen is bereids verzocht die avond een büjdrage te willen le veren (declamatie, ,zang of korte eenacter). Mochten er vereenigin- gen zijn, die niet aangeschreven werden, dan kunnen deze natuur lijk toch meedoen. Opgaven van bijdragen zoo spoedig mogelijk aan het voorloopig secretariaat ten raadhuize, Kolhorn. De tekst van hetgeen opgevoerd zal wor den, dient ter samenstelling van het programma uiterlijk begin Fe- EEN VOORBARIG BERICHT. Een al te ijverig correspondent heeft dezer dagen een bericht doorgegeven aan enkele blad-ui, dat eenige bedrijven van N.S.B.- ers zouden zijn toegewezen aar anderen. Dit bericht was voorba rig. Wel hebben de betrokken_n toezegging gekregen, (dat zij bij een eventueele ontbinding dei pacht in aanmerking zullen ko men; doch eenige zekerheid hier omtrent kon nog niet worden g^ geven. Selskip „ït nije lan'h De Friezen in de Wieringer- meer die zich reeds jaren veree- nigd hebben in het Selskip ,,It nije Lan" houden ook hun eerste bij eenkomst, na de bevrijding. Woensdag 29 Januari a.s. zal 't bekende gezelschap ..Tetman de Vries" optreden met het reeds 500 keer opgevoerde stuk ,,De tiid halt gjin skoft". Ook voor deze avond mogen wij wel verwijzen naar de adver tentie elders in dit blad. Bouw arbeiderswoningen Indien de vorst niet opnieuv. was ingevallen, zou deze week 'n aanvang zijn gemaakt met de her bouw van de woningen van het Bouwbureau te Middenmeer. De aannemer Jb. de Vries van Nieu we Niedorp heeft opdracht om 'n begin te maken met de woningen aan de Havenstraat. bruari in het bezit van het Comi té te zijn. De kosten van het kinderfeest en den feestavond der ouderen hoopt men te kunnen dekken u.'t de opbrengst van een collecte in de drie dorpen en op de beurs, alsmede uit de heffing van een matigen entreeprijs, des avonds aan ide zaal. Het ligt in de bedoeling den feestavond te houden op den dag der Nationale feestviering. Moeit deze echter op een Zaterdag val len, dan wordt in de Wieringer- meer het feest den daaropvolgen- den Maandagavond gevierd. Het parool is dus: Wij vieren allen tesamen gezellig feesten alle plaatseijke vereenigingen dra gen daartoe een steentje bij". NIEUWE RIJWIELEN VOO BOEREN EN HUN WERKNEMERS. Het Kringbestuur van de Stich ting v. d. Landbouw afd. Wierin- germeer maakt bekend dat zij een fink kwantum rijwielen ter ve - deeling zullen ontvangen. Deze rijwielen, merk „Peugeot", zijn allen nieuw -en geheel compleet met banden. De kostprijs be)draagt 121.50, waarbij eventueele on kosten zullen worden bijgerekend. Voor de goede orde merkt zij op dat deze rijwielen van goede kwaliteit zijn, echter de maat van de wielen is kleiner als van onze. Hollandsche rijwielen. Dit kan in de toekomst, indien men weer ban den noaldig heeft, zeer zeker moei lijkheden geven. Belanghebbenden dienen voor 1 Febr. a.s. een aanvraag in te die nen bij den secretaris. Namens het Kringbestuur D. Stompedissel, set*:. Jaarvergadering C.B.T.B. Deze vergadering, die Dinsdag j.1. werd gehouden te Middenmeer was maar matig bezocht, do.'ii mocht zich niettemin verheugen in geanimeeilde besprekingen. De voorzitter, de heer K. v. d. Veen, deelde o.a. mede dat de pogingen om te komen tot laiiu- bouwonderwijs in de Wieringer meer ér gunstig voorstaan. Uit c-e vergadering kwam naar voren, dat het contact met den Rentmeester, Wederopbouw, enz. onvoldoende is. De voorzitter antwoordde hie* - op dat het Stichtingsbestuur v. d. Landbouw momenteel de weg is; velen was dit echter nog niet be kend en men kon echt aanvoel- dat de vroegere contactcommissie in een behoefte heeft voorzien. Het volgende belangrijke pun: was het vormen van bedrijfsstud'e groepen. Toegelicht door den heer J. K. Veenkamp. mocht dit onder werp zich in aller belangstelling verheugen en is dan ook goed doorgepraat. Een besluit hierover, zal na bespreking met de zuster organisaties, op de volgende ver gadering worden genomen. Het dorschen in 1946 heeft nie. al te zeer bevredigd. Aangedron gen wedd op vroegtijdig vaststel len der tarieven en te werken voor zoo groot mogelijke vrijheid. Daar de heeren Th. Oostenbrv g en C. Montsma zich niet als be stuursleden herkiesbaar stelde i werden hiervoor gekozen J. Nieuwhof en J. K. Veenkamp. Nadat de voorzitter nog bekend had gemaakt dat P. v. d. Heuvel, Joh. Verkuyl en J. Wagenaar de praatavond op 30 Jan. a.s. zu' len verzorgen, werld de vergade ring gesloten. Relief goederen Blijkens een in (dit nummer voorkomende bekendmaking is door een aantal landbouwers in Amerika een hoeveelheid levens middelen in blik beschikbaar ge steld voor de Wieringermeer be volking. Het voedsel kwam voornamehik van boeren, welke lid zijn van de Grange in 15 Easter New York counties. Aan de HARK werd opdracht gegeven ideze goederen in een landbouwdistrict uit te reiken, waarvoor de Wieringermeer werd aangewezen. Hoewel natuurlijk hier te lande niet meer zoo'n nijpend gebrek aan levensmiddelen bestaat als in de donkere dagen van vóór de be vrijding, zal dit ook nu nog hoog nuttige geschenk door velen op priis wo-Hen gesteld als een tast baar bewijs van de belangstelling in het buitenland voor ons zoo zwaar getroffen landje. Degenen die den schenkers hun dank willen betuigen kunnen dit doen door hun brieven naar den burgemeester te zenden, die vo-n* doorzending zorg zal dracren. Mooe dit geschenk bijdragen tot versteviging van de banden tusschen Amerika en Nederland! Handel in niet te velde gekeurde zomertarwe. De hanidel in niet te velde ge keurde zomerzaaitarwe is thans ook weer mooelijk voor aflevering aan uiteindelijke gebruikers in 't binnenland. Bijeenkomst Partij van de Arbeid afd. Wieringermeer Bovengenoemde afdeeling hield j.1. Vrijdag in Hotel Smit een bij eenkomst, in Hotel Smit te Mid denmeer. Dr. Korthals, lid van de Tweede Kamer was uitgenoodigd om een lezing te houden. De heer' K. H. Kroeze die de leiding van4 \deze bijeenkomst had kon aan een flink aantal belangstellenden het welkom toeroepen. Dr. Korthals begon met op te merken dat hij zeer dankbaar is, dat hem 's morgens gelegenheid werd geboden om de toestand in den polder op te nemen. Bij rondgang, die spr. door den pm- der heeft gemaakt krijgt %men e:n goed beeld van de ontzettende?* vernieling die in dit prachtige ge bied heeft plaats gevonden. (Het lijkt ons een goede gedachte voc-: onze politieke partijen om het voorbeeld van het bestuur van de P. v. d. Vrijheid over te nemen. Noodig de kopstukken uit voor een lezing en verbindt er een tocht aan langs de verwoestingen. Re Yi Dr. Korthals besnrak alleree.st in zijn lezing de politieke ver houdingen van voor 1940. Var. samenwerking en het brengen van offers was geen sprake. Dit kon wel tijdens de oorlog. De plannen van de N.V.B. zijn gestrand en men bereikte de massa niet. Spr's partij bepleit steejds samenwerking Dat dit mogelijk is bewijst de Stichting v. d. Landbouw, waar boer en arbeider samensprekeii. Wij pleiten voor vrijheid, doen men moet niet meenen dat wij vrijheid door ongebondenhe'd voorstaan, wij zijn ons goed be wust deel uit te maken van de gemeenschap. Spr. had critiek op de velerlei overheidbemoeiingen, terwijl doordat men het bedrijfs leven te weinig inschakeld waar door men hieraan zeer veel schade toebrengt. Verbetering van de on derwijzerssalarissen acht spr. ge boden, doch wij maken er geen paradepaard van. Het gaat om hoogere waarden. Ook had spr. critiek op de maatregelen van mi nister L'eftinck. Deze bewindsman spaart de spaarders niet, hetge n niet bevorderlijk is vpor de ver antwoordelijkheidszin. Verschillende problemen wor den door spr. nog behandeld. O.a. het consumentencrediet. waarvan de voorwaarden onduidelijk zijn, terwijl men het aflossingsvraag- stuk in de lucht laat hangen. Hetzelfde is het met de credie- ten voor .de wederopbouw. Een duidelijk beeld waar of de ere- dietnemer tenslotte aan toe is wordt niet gegeven. Het is van het grootste belang dat wij onze credietwaa.ijdigheid tegenover het buitenland behouden. Het Neder- landsche volk zal daarom op een gezonde grondslag weer moecen gaan sparen. De regeering zal dan echter andere methoden moeten volgen om dit te animeeren. Spr maakte bezwaar tegen de kabinefs formatie, waarbij niet aan ahe groepen de gelegenheid is gebc- Iden om mede té werken aan de opbouw van ons land. T.a.z. van de Indië-politiek maakte spr. ook bezwaren. Spr. herinnerde er a'an dat Minister Logeman indertijd samenspreken met Soekarno on waardig achtte. Hoe men er bi: de huidige regeering over denkt is LI allen thans wel bekend. Nrldat door verschillende aan wezigen nog vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de he^r Kroeze de vergadering. W ieringermeerf anf are. Hedenavond geeft de tooneelcl. van de Wieringermeerfanfare in Hotel Smit te Middenmeer een uitvoering. Opgevoerd zal worden het vroolijke blijspel ,,'N Wespen nest". Wanneer we de geruchten mogen gelooven dan belooft dh een avond te worden [dat er veel gelachen kan worden. Voor bij zonderheden verwijzen we naa;- de advertentie in dit nummer. Chr. Bond van Plattelandsvrou wen en meisjes afd. Wieringerm Bovengenoemde vereeniging zal op Dinsdag 4 Februari a.s. een algemeene ledenvergadering hou den te Middenmeer. Op de agen da staan eenige inleidingen ver meld terwijl er tevens een be stuursverkiezing plaats heeft. Een rijver, in oprichting. Heden (Zaterdag) heeft een vergadering plaats te Middenm. waarin getracht zal worden om in de Wieringermeer een rijver, op te richten.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2