Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting Ratten- en Muizenbestrijding in de Wieringermeer Mededeeling no. 325. Teeltafbakening voor spinazie en tuinboonen. Vans het N.A.K.G. ontvingen wij een schrijven betreffende aanvulling teelt afbakening voor spinazie en tuinboo nen. Zooals bekend, had de huidige teeltafbakening alleen betrekking op scherp en rond zaad. Voor de overige rassen moest met de buren overleg worden gepleegd. Tot op heden heerschte, wat betreft de afbakening van gladbladig en kroesbladig zaad een min of meer chaotische toestand. Om nu geleidelijk tot een definitieve en goede regeling te komen, zijn door het N.A.K.G. gebieden met voorrangs gewassen ingedeeld. Voorrangsgewas sen beteekent nog niet, dat een ander ras niet verbouwd mag worden, maar wel zal bij te kleine tusschenruimte als voorgeschreven het ras wat niet als voorrangsgewas is ingedeeld, moeten wijken. aWnneer nu van dit oogenblik af, de vastgestelde regeling wordt op gevolgd is men altijd veilig. De minimale toelaatbare afstanden tusschen de verschillende rassen zijn: 800 m. tusschen scherp en rond zaad. 400 m. tusschen gladbladige en kroes bladig. Onder kroesbladige rassen worden ver staan de rassen van het Bloomsdale type en de rassen Juliana en Victo ria. De rayons zijn thans als volgt inge deeld: Rondzadig zaad heeft in de ge- heele Wieringermeer voorrang behalve in de sectie D-Noord het Westelijk gedeelte en D-Zuid het Westelijk ge deelte. Het rondzadig zaad is verdeeld. Gladbladig met voorrang in de secties A, B, C, D, E, F, G. Kroesbladig voor rang in de secties H, J, K, L, ,M. Scherpzadig zaad heeft voorrang in de sectie D, de kavels D 44 tot en met D 57 en de sectie D, de kavels D 75 tot en met D 87. Afbakening voor tuinboonen Witkiem. Witkiem tuinboonen hebben voor rang in de sectie D-Noord en de sec tie M-Zuid. E. C. TIMMER H. D. TEL 65 JAAR. De heer H. D. Tel, een bekende figuur op de beurs te Middenmeer, herdacht Donderdag j.1. zijn 65e ge ij, boortedag. De Zaanlander heeft in een uitvoerig artikel een overzicht gege ven van al hetgeen deze veelzijdige Zaankanter voor het vereenigingsleven heeft verricht. De heer Tel is vice- vcorzitter van de Graanbeurs Midden- meer en als zoodanig heeft hij onlangs de beurs te Middenmeer geopend. Een donkere wolk verduisterd deze verjaardag. De heer Tel is namelijk opgenomen in het Gemeentelijk zieken huis te Zaandam, voor een ernstige operatie, dit is ook de reden, dat wij htm de laatste weken op de beurs misten. Wij feliciteeren den heer Tel van harte met zijn 65e geboortedag er. spreken de wensch uit, dat hij weer spoedig genezen zal zijn. Wij verwachten, dat velen uit den polder de gelegenheid zullen aangrij pen om den heer Tel een gelukwensch te zenden. Mededeeling no. 326. Algemeene ledenvergadering. Het bestuur brengt ter kennis van de leden, dat de le algemeene ver gadering der Vereeniging in 1947 zal worden gehouden begin Maart in Ho tel Smit te Middenmeer. Naast de be handeling van het huishoudelijk ge deelte zal door ir. P. W. Bakke ----- Arkema, Rijkslandbouwconsulent in Algemeene Dienst (Afd. Landbouw werktuigen) te Wageningen, een inlei ding worden gehouden over de Com bine. In verband met de kolenpositie van Hotel Smit is deze vergadering welke eerder was vastgesteld op 18 Febr a.s. tot begin Maart uitgesteld. Een nadere mededeeling omtrent uur en datum waarop deze vergadering za' worden gehouden volgt nog. De secr. ir. L. R. Dijken.a. Tengevolge van de weersomstandig heden is de massale ratten- en muizen- bestrijding een week uitgesteld en zal dus thans worden gehouden op 21 Fe bruari a.s. i. De leden van de Jeugdorganisatie worden verwacht voor 'het pakjes ma ken op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Februari a.s. in het Domeinkantoor. Eveneens tengevolge van het weer hebben nog niet alle sub-leiders het toegezegde persoonlijke bezoek gehad. Wij zijn u echter niet vergeten, én blijven op uw medewerking rekent*.. Iedere dag kunt u ons verwachten.-*. En nu nog een woord tot alle inwo ners van de Wieringermeer. Hebt ju reeds' gespeurd naar de verblijfplaats der ratten? Zoo niet, doe ihet dan spoe dig, opdat de uitleggers van de pak jes vlug bij u klaar zijn ,als ze komen. Vergeet daarbij niet de opslagplaatsen van stroo enz. buiten uw erven. Denk ook aan de kanaaloevers onmiddellijk voor uw boerderij en aan de bruggen bij uw erf. Vergeet ook niet de nog resteerende tegen de dijken aange spoelde stroopakken enz. bij uw boer derijen. Ik denk hier b.v. aan de Kog- genrandweg en de Wieringermeerdijk. Ook op de heeren sluiswachters wordt een beroep gedaan. Vergeet daarbij niet de opslagplaatsen in uw omge ving. De mogelijkheid bestaat, dat wi; voor het muizenvergif niet voldoende flesjes kunnen krijgen. Wilt u daarom zooveel mogelijk zelf een fleschje ge reed houden, waarin zij het over kun nen gieten. Zorgt, er voor, dat net flesje goed schoon' is- en niet ruikt naar de vorige inhoud1. Dit muizengif verliest zijn werking wanneer het twee weken oud is. Alleen wanneer u allen trouw en ac curaat medewerkt kan ons plan „over enkele weken geen ratten en muizen meer in de Wieringermeer" slagen. En aangezien dit ons aller belang is, re kenen, wij hierop!, Uzelf zult er de vruchten van plukken. Doet allen mee! De commissie voor ratten- en muizenbestrijding in de Wierin germeer. Ratten^ en muizenbestrijding is een algemeen belang! Zoowel in de geteisterde gebieden als in de overige deelen van ons land is er een abnormaal groote ratten en muizenbevolking, zoowel in de ste den als op het platteland. Bestrijding van dit ongedierte is bittere noodzaak. KERKNIEUWS EN PREEKBEURTEN. Ne»d. Herv. Gemeente. Slootdorp, 13.30 uur, ds. Germans Middenmeer, 10.30 uur, ds. Germans Wieringerwerf, 14 uur, ds. Vink. Geref. Kerken. Wieringerwerf, 10 uur, ds. Wilschut Wieringerwerf, 4 uur, ds. Wilschut Slootdorp, 9.30 uur, ds. v. d. Veen Slootdorp, 2.45 uur, ds. v. d. Veen Middenmeer, 9 uur, ds. Dekker Middenmeer, 2 uur, ds. Dekker INTREDE DS. v. d. WIELEN. Naar wij vernemen zal ds. D. v. d. Wielen beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Middenmeer op Zon dag 30 Maart te Middenmeer intrede doen. Ds. v. d. Wielen heeft voorloopig als pastorie aangewezen gekregen een woning aan den Sportweg. Vroeger was men wel eens wat ge moedelijk in die dingen. Een aantal ratten in de schuur of boerderij gold als normaal en men ging pas over be strijding denken, als het werkelijk al te bar was. Dit is een luxe, die we ons nu niet meer kunnen veroorloven. Alles wat gedaan kan worden, moei inderdaad gebeuren. Het is zaak, dat iedereen, die er mee te maken krijgt, niet afwacht, maar dadelijk ingrijpt. Helaas is geen uniforme methode aan te geven, waarmee alle ratten verdelgd kunnen worden. De bestrijding moet vaak van plaats tot plaats aangepast worden aan de omstandigheden. Dit wil zeggen, dat wanneer op een be paalde plaats niet dadelijk een prima bestrijdingsmiddel bij de hand is, ook de meer eenvoudige middelen hun nut kunnen hebben. Voor het bereiden van een bestrij dingsmiddel kan men bij den Plan- tenziektenkundigen Dienst in Wagenin gen gratis inlichtingen inwinnen. Er zijn ook middelen, die voor georuik gereed zijn. De noodige bewerkingen zijn dan al in de fabriek gedaan. Bij de bestrijding moet men het niet bij één keer laten. De kans blijft be staan, dat er altijd eenige dieren zijn overgebleven en deze planten zich voort. Een doorloopende bestrijding verdient dus aanbeveling, zoo moge lijk in groot verband ,dus b.v. in over leg met buren. 'De ratten- en muizenplaag kan slechts dan worden tegengegaan, wanneer deze plaag krachtig en voort durend wordt aangepakt. De groote aanval van het machtige ratten- en muizenleger dient door een gecoör dineerde en steeds voortgezette bestrij ding defintief te worden gekeerd. AAN ONZE LEZERS. Door een misverstand is in ons num mer van de vorige week een adver tentie opgenomen, die zeker niet ge plaatst zou zijn als wij er tijdig ken nis van zouden hebben gekregen. De bedoelde advertentie werd rechtstreeks aan de drukkerij gezonden waar ons blad gedrukt wordt. Terecht hebben verschillende lezers zich aan deze advertentie gestooten en wij bieden ons excuus aan voor deze onnauwkeurigheid. Voor herhaling zal gewaakt worden. Red. adm. Herr. W. Meerland. VERGOEDING HERSTELKOSTEN GEBOUWEN. De stichting Rechtvaardige Oor.- logsschadevergoeding „Wieringermeer" verzoekt ons opname van het volgen de. Vele eigenaren van onroerende goe deren blijken niet te weten, tot wi'en zij zich hebben te wenden tot het ver krijgen van een Rijksbijdrage en van herstelkosten in de oorlogsschade voor perceelen gelegen in de Wieringermeer, daarom heeft de Stichting gemeend, onderstaand een overzicht te geven. Voorop gesteld moet worden, dat al leen zij schade-uitkeeringen ontvangen wanneer tot herbouw of herstel wordt overgegaan. Alvorens Rijksbijdragen vastgesteld worden, moeten de betreffenden een molestverklaring inzenden, waarvoor formulieren bij den Dienst Wederop bouw Wieringermeer te Wieringerwerf beschikbaar zijn .evenals de hierna nog te noemen formulieren. Voor totaal vernielde panden (scha de grooter dan 75 pCt.) en voor scha de boven de f 3000.dus herstelbaar panden wordt u door den Dienst We- deopbouw Wieringermeer mededee ling gedaan van de vastgestelde bij drage in de oorlogsschade. Deze Rijksbijdrage wordt gegeven op een Grootboekinschrijving met 4 pCt. rente van 1 Mei 1945 af. Voor 'het verkrijgen van een voor schot op deze Rijksbijdrage moet een formulier V.F. worden ingevuld en be hoort daarna ingediend te worden bij de Gemeente Wieringermeer. Wenscht men boven de Rijksbijdra ge de uitkeering tot de goedgekeurde herstelkosten te ontvangen? dan moei een formulier F. F. aangevraagd wor den en na invulling eveneens worden ingediend bij de Gemeente Wieringer meer. Voor schade beneden de f3000.-- moet men zich rechtstreeks tot den Dienst Wederopbouw Wieringermeer wenden ,met overlegging van alle re keningen. Nadat de herbouw of het herstel bo ven f3000.gereed gekomen is, moet een formulier H.V. (Herbouw/Herstel verklaring) worden ingediend, waarna fir.anciëele afwikkeling volgt. Wanneer men via de Hersteibank n.L voor panden met bedrijfsruimten bo ven 500 m3, financieele bijdragen wenscht aan te vragen, dient vooraf overleg gepleegd te worden met den Dienst Wederopbouw Wieringermeer en reeds in bezit zijnde formulieren B gelieve men om te ruilen bij genoem den Dienst. HOUDERS VAN MESTVARKENS. Bij levering van een contractvarken moet de plaats en datum van levering op het mestcontract ingevuld worden teneinde bij controle moeilijkheden te vermijden. LEVERING NUCHTERE KALVEREN. Met ingang van 10 Februari 1947 kunnen nuchtere kalveren rechtstreeks worden geleverd bij: Fa. E. J. Booy, Haarlem, op Maandag; Uithoornsche Baconfabrieken, Uithoorn, op Maan dag; Fa. A. Booy, Alkmaar, op Dins dag en Vrijdag; Fa. A. Booy, Scha- gen, op Woensdag. Bovendien kan levering plaats vinden op de slacht- veemarkten. op 21 Februari a.s.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2