DE NIEUWE BONNENLSJST DE KRINGLOOP VAN KALK IN DE. NATUUR De officiële bonnenlijst voor het tijdvak van 23 Februari t/m 8 Maart 1947 luidt als volgt: Elk der volgende bon oen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 708 (strook no. 1) 614 Algemeen 250 gr vvaspoeder en 125 gr soda. 615 Algemeen 3 eieren 616 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram jam stroop enz. of 750 gr. chocolade of suikerwerk. BONKAARTEë KD, KE, 703 (strook no. 1) 624 Algemeen 250 gr. waspoeder en 125 gr. soda 625 Algemeen 3 eieren. 62—6, 62—7, 62—8 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooiscl enz. of 500 gr. jam, stroop enz of 250 gr. chocolade of suiker werken enz. BONKAARTEN KD, KE, 703 (strook no. 1) 614 Suiker, 250 gr. suiker, boter- hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. choco lade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 703 611, 61-2, 61-3 Tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen. 611 Versnaperingen 200 gr. cho HENGST AANGEKOCHT De heeren E. Bruins, K. Kaan e.a. hebben te Goes aangekocht de 3-ja- rige vosbles hengst Claron, die al daar de tweede prijs behaalde. De jonge Claron behoort tot de klasse groote maat. Vader is de beroemde Claron La Lijs, terwij de moeder af komstig is uit het bloed van Solon van Certiln. Fokker van de donge Claron is de heer J. Bruggeman te Grauw (Zld.) De hengst is aangekocht voor reke ning van de Hengstenver. Holl. N. Kwartier. WIJ HEBBEN VOOR U GELEZEN Leerboekjes voor het Lager Landbouwonderwijs. P. v. d. Berg; Bedrijfsleer, Han dels- en Wetskennis voor den Land bouwer. Op zeer beknopte doch zeer lees bare wijze wordt hierin een over zicht gegevén ten aanzien van het Handels- en Privaatrecht en alles wat daarmee samenhangt. Het twee de hoofdstuk is hoofdzakelijk gewijd aan de bedrijfsleer en economie ter wijl in het derde gedeelte een over zicht wordt gegeven van de diverse belastingen en sociale wetgevingen, waarmede vrijwel ieder dagelijks te maken heeft. De achter in het werk je opgenomen zeer uitgebreide vra genlijst, welke alle betrekking heb ben op de voorgaande leerstof zal de lezer bij het bestudeeren van dienst kunnen zijn. Naast de diver se onderwijs inrichtingen op land bouwgebied is het zeer geschikt om de kennis over de bovengenoemde kwesties eens te repeteeren en kan het als zoodanig voor hen die zich hiervoor interesseeren mede worden aanbevolen. VERGADERING MIDDENSTAND Woensdag 26 Februari a.s. zal d« Middenstandsver. Wieringermeer een huishoudelijke ledenvergadering hou den te Middenmeer. Het bestuur zal belangrijke be sprekingen inleiden, zoodat we een drukke opkomst der leden ver wachten. colade en/of suikerwerken o< 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 613 Versnaperingen 100 gr. choco lade en/of suikerwerken of 200 gram jam, stroop, enz. oi 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz. Al deze bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Februari worden gebruikt Op de bonnen 614 en 624 is 250 gram waspoeder benevens 125 gram soda verkrijgbaar. De bonnen 611 en 612 tabak komen voor op de tabakskaart QA 703. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnapering en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. KERKNIEUWS EN PREEKBEURTEN Ned. Herv. Gem. Slootdorp 13.30 uur Ds. Vink Middenmeer 10.30 uur Ds. Vink Wieringerwerf 14 uur Ds. Germans Ger. Kerken Middenmeer 9 uur Cand. Postma Middenmeer 4 uur Ds. Goede Slootdorp 9.30 uur Ds. Goede Slootdorp 2.30 uur Ds. Goede W.werf 10 uur dienst W.werf 4 uur Cand. Postma HET HOEKJE VAN HET KR1NGBESTUUR In deze laatste paar weken heb ben wij onze volle aandacht besteed aan üe arbeidsvoorziening voor tJ^le a.s. oogstwerkzaamheden. De ge houden enquette is thans voor ruim 90% binnengekomen, en konden wij een totalisatie opmaken van de be- noodigde arbeidskrachten in de ver schillende periode's. In verschillen de besprekingen hebben wij volledige overeenstemming bereikt met het Prov. bestuur van de Stichting voor de Landbouw van Noord Holland, Bur. Oogstvoorziening en het Gew. Arbeidsbureau. Deze laatste Bu- reau's zijn nu al bezig om de benoo- digde arbeidskrachten vrij te krij gen voor de polder. Omdat het al gemeen bekend is dat de arbeids voorziening ook dit jaar lang niet rooskleurig is, heeft het kringbestuur gemeend om in de betreffende vak bladen een oproep te plaatsen voor het verkrijgen van een aantal boe renzoons. Combine. Van het Prov. Bestuur hebben wij bericht ontvangen, in verband met de groote belangstelling in de Land bouw voor het maaidorsen met de Combine, dat een interessant rap port is uitgekomen van Ir. Elema. Dit rapport kan aangevraagd wor den bij de sec. van het Kringbestuur De kosten a f 0.75 dienen bij de aan vrage voldaan te worden, waarna spoedige toezending van dit rapport zal volgen. D.W.O. NIEUWS Aan de leden van de Sportver. D. W.O. wordt medegedeeld dat het trainen wegens de koude nog niet door kan gaan. Zoodra het weer om slaat beginnen we weer met volle kracht. Rekenboek voor den Landbouwer H; P. v. d. Berg Dit werkje bevat uitsluitend re kenkundige opgaven welke vrijwel uitsluitend op het landbouwbedrijf betrekking hebben. Aan diverse on derwerpen, zooals renteberekening in rekening courant, oppervlakte en in houds berekening alsmede boek houdkundige vraagstukjes is hier in genoegzame afwisseling de noodige aandacht gewijd. Is voornamelijk voor onderwijs inrichtingen een aan bevolen leerboekje. Landbouwboekhouden P. v. d. Berg. Dit leerboekje zag reeds een 2e druk. Het is evenals het voorgaande zuiver een leerboekje voor het on derwijs. Er wordt heel weinig theo rie doch daarentegen vrij veel opga ven in weergegeven. Achtereen volgens worden inventaris en balans veeboek, werktuigenboek, afschrij vingen, diverse kasboek systemen, Andere onderzoekers hebben op andere gronden dezelfde ervaringen opgedaan. Denemarken organiseer de reeds voor 30 jaren een „kalle- dienst" voor de ontginning van Jut land en het onderhoud der kleigron den op de eilanden. Nederland sticht te het bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek, om de kalkbemes- ting in goede handen te brengen en nr ziet men in Amerika, dat, door de verwaarloozing o.a. van de kalk- voor 'lening ruim 80.000.000 ha. ver loor foor afspoeling en verstuiving, de kaf£ thans als het fundament ge noemd wordt v^r het conserveeren van dc productieve grond. Engeland subsidie?i*t de ratrreele kalkbemes- ting vocc het zelf f- 'loei. In Duitsch land was ook een kalrdienst en zelfs in het lcaikrijke Zwitser1 and ziet men de aandacht gaan naa. sommige zwaar ontk&lkte strekel. D.w.z. da.?, men zich lx.e langer hoe meer bewust wordt van het feit dat in onze intensief bebouwde stre ken, het absoluut noodzakelijk iz dat aan de rationeel: verzorging var. (1e grond met kalk Je aandacht wordt besteed. Dit kan niet mc-;.r incidenteel, dUc ongecontroleerd af e,u toe geschieden maar dient doelbewust te geschiedei. in verband met de grondige kennis van de bestaande tekOiv.en en de na tuurlijke, verkregen doo\" uitspoeling afvoer van de oogst en op^okking der dieren. Precies zooals dit in de in- dustrieële bedrijven geschiedt. Wij kunnen dan ook gerust zeggen dat de kalktoestand het fundament is van de rationeele plantenvoeding of bemesting. De wetenschap heeft als laatste verovering duidelijk aange toond, dat niet de hoeveelheid pïan- tenvoedsel de oogsten haar kwaliteit bepaalt, maar de verhouding van voedselementen. Is er van een dezer te veel, dan moeten de andere ook op een hooger niveau gebracht wor den, tot de verhouding weer in orde is. Begaat men dan opmtaw een fout, dan is net steisei fTéer in de war, en zoo overbiedt het een het ander. De basis van dit alles, is een juiste kalktoestand, die bovendien op het heele structuur-evenwicht 'n belangrijke invloed heeft en dit be paalt op de wijze waarop de eiwit elementen, stikstof, phosphorzuur en zwavel uit de doode en levende or ganische stoffen in de grond in cir- alsmede een winstberekening en winstoverzicht behandeld. In gebruik bij onderwijsinrichtingen op land bouwgebied zal het groot aantal op gaven de leerlingen ten goedë ko men, terwijl ook de achter in het boekje opgenomen vragenlijst hier toe zal bijdragen. Denken en rekenen. Bedrijfsleer voor de praktijk; ir. D. Groeneveld De schrijver heeft in dit boekje de bedrijfs economische vraagstukken op prettiger en uitgebreider manier weergegeven dan vele leerboekjes het geval is. Het is hiermede dan ook niet zonder meer gelijk te stel len. Ieder die belang stelt in een juiste bedrijfsvoering zal hierin aar dige gevens zien verzameld over kostprijsberekeningen, rationalisatie en mechanisatie enz. Vooral den landbouwjongeren kan dit boekje ter lezing worden aanbevolen. Al deze vier genoemde werkjes zijn verkrijgbaar bij de uitgeverij W. Versluys N.V. Amsterdam. culatie worden gebracht. Humus en klei bufferen de voe ding van kalk, natrium, kalium en magnesium, de levende en doode or ganische stoffen van afval en mest, in hoofdzaak de genoemde andere elementen. Beide buffers moeten goed functionneeren om de onvermij- deijlke fouten weer op te vangen. Wat men nu aan kalk noodig heeft wordt bepaald door de toestand 'an de grond en de aard van het bedrijf. Wanneer men van de grond kent het gehalte aan organische stof (humus- achtige lichamen) klei en zand, kan men de kalktoestand door onderzoek berekenen, dan kan men tekorten of overmaten overzien en zijn maatre gelen nemen, door bepaalde mest stofenkeuze. Het bedrijf bepaalt de noodige kalktoevoer en de toestand van de grond, de natuurlijke kalkver liezen, die bijgespijkerd moeten wor den. De veehouderij en opfokbedrijven moeten rekening houden met de groei der dieren en onthouden, dat voor elk kalf of vaars, of veulen tot eenjarig dier minstens 25 kg. kalk noodig is, voor elke big tot eenjarig varken, minsten 20 kg., voor elk lam tot oen jarig schaap 15 kg en voor elk kuiken tot eileggende kip 0.150 kg. Het onderhoud voor volwassen die ren is enkele tientallen kg. voor het gewone rund, vooral bij melkkoeien aan dë hoogs kant. Voor de land- en tuinbouwgewscsen is gemiddeld 60 kg. per ha. noodig; voor vlinderbloe migen meer, vcaral bij lucerne kla ver. Het is dus O'iidelijk, dat men de kalkbemesting j&»r in jaar uit on derhouden rnoet en cat men niet inci denteel zoo nu en dan eens moet kal ken. Helaas is dit laatste inzicht nog zeer onvoldoende door^-xlrong-en tot de practijk, die veel te huig wacht en plotseling weer voor veel te hooge uitgaven komt te staan. Prof. Maercker, had omstreeks 1880 volkomen gelijk toen 14, *e boer aanraadde elk jaar aan de kalkvoor- ziening te denken en zelfs agaried om voor elke baal kalizout een hal ve baal mergel bij te geven. Toen berustte dit advies op een schatting of het aanvoelen en daarom werd aan zijn raad weinig of geen aan dacht geschonken. De groote toena me en het succes van het gebruik van Thomas slakkenmeel als phos-

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2