Belangrijke mededeeling zand- en veen- en rivierkleigronden, 'waar veel onkruiden voorkomen, die juist erg gevoelig zijn voor kleur stoffen. Wil men echter in bepaalde geval len eens een proef nemen dan dient men aan de volgende voorwaarden te voldoen: 1 Fijne en regelmatige verspiuting van de vloeistof. 2 Voldoende vloeistof per ha. Min stens 700 a 800 L. per ha. 3 Er moet deskundig en nauwkeu rig v/orden gewerkt. 4 Zich goed realiseeren op welke gewassen en voor welke onkruiden men gaat spuiten. Agroxone Dit preparaat is gebaseerd op „groeistof" werking. Dicotylen zouden er door worden gedood, terwijl monocotylen geen schade ondervinden. De resultaten vielen in ons land tegen. Misschien dat er voor granen en (of) grasland iets mee valt te bereiken. Voorloo- pig zullen verdere proefnemingen moeten worden afgewacht. Ir. L. R. DIJKEMA melde adres met vermelding waar het geld moet worden gestort. Bij voorbaat onzen dank voor te nemen moeite. Ook voor eventueele klachten houden we ons gaarne aanbevolen. Dan rest ons nog een verzoek aan de rayonleiders. Wilt U zoo goed zijn de zak waarin U de rattenpak- jes zijn bezorgd, weer terug te bren gen bij het pakhuis van J. Koolhaas, welke ons deze zakken bereidwillig in gebruik heeft afgestaan. Laat er niet een verloren gaan. De Comm. voor Ratten en Muizenbestrijding. KERKNIEUWS EN PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 13.30 uur, ds. Germans Midden meer, 10.30 u., ds. Germans Wieringerwerf ,14 uur, ds. Vink Geref. Kerken •Slootdorp, 9.30 uur, ds. Goede Slootdorp, 2.45 uur, ds. Goede Middenmeer, 9 uur, cand. Post Middenmeer, 2 uur, ds. Hamming Wieringerwerf, 10 u., ds. Hamming Wieringerwerf, 4 u., cand. Post. INTREDE CAND. POST TE WIERINGERWERF Cand. Post beroepen voorganger bh de Geref. Kerk te Wieringerwerf zal Zondag 23 Maart a.s. intrede doen. Ds. Doornbos van Urlc zal de nieuwe voorganger in zijn ambt bevestigen. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN. A.s. oZndag hebben dienst de art sen cVenis, Beeker, Spits, Hoogka mer, Koning, Bouwman. Geen dienst: de artsen 01ree/ Tams- ma, Werner, de Boer, van Sloten, Groenhart, Swaters ,v. d. Sluis. OUD WIERENGERMEERBE- WONERS OPGELET Hoewel reeds geruimen tijd de ge legenheid is geopend om zich als lief hebber voor een woning van 't bouw bureau „de Wieringermeer" in één der dorpen Wieringerwerf, Slootdorp of Middenmeer aan te melden, is dit door een aantal oudbewoners nog niet geschied. Daar het in de bedoeling ligt de voormalige huurders, zoo mogelijk, bij den verhuur der nieuw te bou wen woningen voorrang te verlee- nen, is het van belang dat men zich in verbinding stelt met het bouwbu reau (raadhuis te Kolhorn) of men zich weer in z'n voormalige woning wil vestigen. Door het bouwbureau is aan de voormalige huurders der woningen een .circulaire gezonden. Indien daar geen antwoord op binnen komt, wordt aangenomen dat men van een woning van het bureau afziet. Men neme van een en ander goede nota. BESTUURSUITBREÏDING Middenstandsverecniging. In de Woensdag gehouden leden vergadering van de Middenstands- vereeniging Wieringermeer is tot uit breiding van het bestuur bësloten. De zittende bestuursleden de hee- ren, J. Vos, J. P. Koolhaas, R. Hoe- kinga, J. Kruit en Nanning Kaan werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd aangevuld met de heeren, D. de Jong Kzn. en K. H. Mollema. De heer Koolhaas had te kennen gegeven, het secretariaat niet meer te kunnen waarnemen wegens drukke werkzaamheden, als zijn op volger werd benoemd de heer D. de Jong Kzn. In de commissie tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren Th. J. van Vegten en D. de Jong. EEN UITSTEKEND INITIATIEF. Eenige instanties zullen pogingen in het werk stellen om alle leden van de Tweede Kamer een excursie naar de Wieringermeer te doen ma ken. Het contact wat verschillende pol derbewoners gehad neppen met indi- vidueele kamerleden bracht aan het licht dat velen totaal onkundig zijn van wat er wel in den polder voor verwoestingen zijn aangericht. Ook zal men trachten Minister Lieftinck tot een bezoek te bewegen. Voor de inititiefnemers hopen wij dat deze pogingen zullen slagen, het inzicht over den toestand in den pol der zal voor onze volksvertegenwoor digers een stimulans kunnen zijn bij het objectief beoordeelen van regee- ringsmaatregelen. DE VIERING VAN DE BLIJDE GEBEURTENIS. De viering van het feest ter ge legenheid van de geboorte van Prin ses Marijke werd wederom wegens de zeer slechte weersomstandigheden afgelast. Het comité deelt mede, dat nu de dooi definitief wordt afgewacht, zoo wel voor het feest voor de volwasse nen als voor de schoolkinderen. T.z.t. zal er dus wel een hernieuw de oproeping plaats hebben. OVERDRACHT AGENTSCHAP FOTO-ARTIKELEN Blijkens een advertentie in dit num mer heeft de heer Th. J. vari Veg ten, die ruim 10 jaar het agentschap waarnam voor 't Fotografisch kunst atelier van den heer A. Moldevan te Nieuwe Niedorp overgedragen aan de fa. Kleine-Burger, Torenstraat, Mid denmeer. Men zal dus voortaan weer in den polder, gelegenheid hebben om films ter ontwikkeling en afdrukken af te geven bij dit uitstekende atelier, ter wijl er ook weer films zijn te krijgen. UITREIKING NIEUWE TEXTDEL- KAARTEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten op plaatselijk nader bekend te maken dagen met de bonkaarten voor voe dingsmiddelen K. L, O en P 705 nieu we textielkaarten zullen uitreiken. Bij deze nieuwe textielkaarten V A 705 wordt geen verschil meer ge maakt tusschen kaarten voor babies, kleuters, meisjes, jongens vrouwen en mannen. De nieuwe kaarten zijn dus voor iedereen dezelfde. De pun ten der nieuwe kaar ten-zijn nog niet geldig. T.z.t. zullen hierover nadere mededeelingen gedaan worden. FLINKE BELANGSTELLING VOOR V.V.V. Tijdens de ledenvergadering van de Middens tandsvereeni ging j.1. Woensdag werd er gelegenheid ge geven om zich als lid van de onlangs opgerichte Vereeniging voor Vreem delingenverkeer op te geven. Vrijwel alle aanwezige leden lieten zich in schrijven. WELKOM VREEMDELING Welkom vreemd'ling, welkom! Kom wel en blijft niet weg. U ziet misschien wat wij niet zien. Wij zien niets dan „PECH" Welkom vreemd'ling, welkom! Geeft Uw welgemeenden raad Geeft ons moed en medeleven. U... laat ONS toch wel de daad? Koos. Van de Commissie voor Bestrijding van Ratten en Muizen inde Wieringermeer De sneeuw, met de daaraan ver bonden moeilijkheden in onze wijde open polder, heeft vele plannen in de war gestuurd. Ook de plannen van de Ratten Comm. moesten hierdoor nood zakelijker wijs enkele malen een ver andering ondergaan. Door deze wijzi gingen, zal het doel, dat men zich gesteld zag niet voor de volle 100% verwezenlijkt worden. Eenerzijds kon men door de sneeuw verschillende ratten-gangen uit het puin en bij de ruines beter ontdekken, maar an derzijds is het bestrijden zooveel moei lijker doordat de ratten en muizen bij vorsttemperaturen zooveel trager zijn door hun gevoeligheid voor de kou, en tevens worden de uitgestrooi de pakjes met rattenbrood door de sneeuw spoedig onvindbaar voor de dieren. Ook komt het ons voor dat de ratten bij vorst niet zoo gretig aan het papier gaan knabbelen. Doordat de hoofdleider voor de bestrijding, die van gemeentewegen ons ter beschikking was gesteld met het sneeuwruimen zijn handen meer dan vol had, en door de blokkeering" van vele wegen door de sneeuw, heeft deze niet alle rayonleiders een be zoek kunnen brengen om met hen de zaak te bespreken. Dit is wel jam mer, maar we hopen dat bij de bezor ging der pakjes ratten-brood iedere rayonleider z'n bestrijdingsgebied goed duidelijk is geworden. Het pakjes maken van het rat ten-brood ondervond ook nogal stag natie. Ten eerste doordat het brood niet op tijd gehaaid kon worden wegens gladheid, sneeuw, enz., waardoor al les werd uitgesteld. Toen zou op 18 Febr. begonnen worden, maar dit bleek de Nat. Feestdag te zijn. Gelukkig kon in de daaropvolgende drie dagen dit werk gedaan worden. Zij die hieraan wil den meewerken hebben allen een woord van dank verdiend om kou en sneeuw te willen trotseeren om de pakjes te willen maken. De zakken met pakjes werden zooveel mogelijk Vrijdag 21 Febr. op de plaats van bestemming gebracht. Ook werden Vrijdags reeds een groot gedeelte door de rayonleiders uitgestrooid. 't Was jammer dat het weer niet heeft meegewerkt hoewel de opna men van de pakjes, door de ratten wel bevredigend is. In de dorpen moeten we wel wachten tot de dooi is ingetreden. Ook zijn alle rayonleiders handlei dingen verstrekt welke bij de be strijding aan iedere landbouwer of huis; bewoner konden worden afge geven. Hierin wordt ook uiteen gezet hoe met het muizenpreparaat gehan deld moet worden. Integenstelling met het brood dat voor de rattenver- delging, gebruikt wordt en dat steeds goed blijft en zelfs nog na een jaar z'n werkzaamheid behouden zal, blijft het preparaat tegen muizen slechts maar kort de doodende werking be houden. Ook kunnen de muizen nog wel een kleine 14 dagen leven als ze van het brood besprenkeld preparaat hebben gegeten. Het lag dan ook in de bedoeling van de Comm. om dit muizenmiddel tegelijk met het rattenvergif rond te brengen, dan was er slechts eenmaal transport noodig. Dit is weer mis lukt door de reeds meermalen ge noemde weersmoeilijkheden. De toezending per spoor vraagt ook meer tijd, toch zullen ze onmiddellijk na aankomst in den polder rondge bracht worden. De rayonleider wordt verzocht om, zoodra het muizenmid del bij hem gebracht Is dit te willen rondbrengen. Ieder wordt dan aan bevolen dit fleschje muizen-bacterie- preparaat dat 100 gram bevat uit te gieten over pl.m. 3 sneden brood en dit in schaaltjes uitzetten op plaat sen waar men muizen heeft aange troffen. Dit preparaat blijft ongeveer een week nadat het rondgebracht wordt z'n werking behouden. Daarom is spoedige uitzetting ten zeerste gewenscht, wil men goede resultaten verwachten. Raadpleeg dan ook nog •eens de verstrekte handleiding. Bij de rattenbestrijding werd het werk in hoofdzaak gedaan door de rayon leiders met hun helpers, bij de mui zenbestrijding is dit anders. Iedereen moet hier zelf ook aan meewerken! Hoewel het muizenpreparaat een zoo hoog mogelijke werkzaamheid bezit, mede doordat we levende mui zen uit de Wieringermeer voor be reiding van dit middel naar de Rijks serum inr. hebben opgezonden, kan het toch nog gebeuren dat enkele muizen niet vatbaar voor de bacterie ziekte blijken te zijn. Hiervoor zal t. z.t. dan nog een ander middel be schikbaar worden gesteld. Tenslotte nog iets over de bijdrage die we van iedere landbouwer ver wachten n.1. f 8 voor bedrijven boven 15 HA en f 5 voor bedrijven beneden 15 HA Nog niet iedereen heeft be taald. Daarom verzoeken wij hen die nog nalatig zijn geweest, dit te wil len storten- op de bankrek. van onze Comm. bij de B.L. bank "Woldering" te Middenmeer, giro 254466. U be spaart ons daarmee heel wat werk. De inning op de Beurs heeft ook prachtig gewerkt maar hierbij zijn gemakshalve geen kwitanties ver strekt. Mochten er van deze gewaar deerde betalers zijn die nog graag een kwitantie voor hun boekhouding wil len hebben, schrijf dan even een briefkaartje aan L. Haverkamp „Zon nehof" Middenmeer, en de kwitantie wordt U toegezonden. Evenzoo is het met hen die reiskosten en dergelijke hebben moeten maken voor het ma ken der rattenpakjes in 't Domein kantoor of voor iets anders, zendt even een kaartje aan het bovenver-

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3