DE NIEUWE BONNENLUST 1 Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling no. 327 Negen en twintigste bericht over rassenkeuze zomergerst 1947. De rassenkeuze beperkt zich tot enkele rassen, waarvan het voor brouwgerst zeer geschikte ras Kenia met 68% van het areaal sterk over- heerschend is. Op de Westelijke klei, het verreweg belangrijkste gebied van de zomergerstteelt, neemt het zelfs 77% van de oppervlakte in. Doch ook in de andere kleigebie den neemt dit ras een belangrijke plaats in, terwijl de verbouw op de goede zandgronden nog steeds toe neemt. Saxonia is de laatste jaren mede in verband met stikstofschaarschte, geleidelijk in oppervlakte toegeno men. Dit ras nam in 1946 18% van de totale met zomergerst verbouwde oppervlakte in. De grootste betee- kenis heeft Saxonia in het Zuiden van het land op zandgrond en minder vruchtbare kleigronden, doch ook in het Noorden van het land is de ver bouw iets toegenomen. Mansholt's tweerijige, op kleigrond duidelijk minder productief, wordt, op de Noordelijke klei vrij veel ver bouwd. Ook op zand-, dal- en löss- gronden heeft dit ras eenige waar deering, de opbrengsten zijn daar naar verhouding ook beter. Op de Westelijke klei neemt de met dit ras verbouwde oppervlakte nog steeds af, en is daar van zeer geringe betee- kenis meer. Goudgerst komt op de Noordelijke en Westelijke zeekleigronden slechts zeer weinig meer voor, doch ook op de andere grondsoorten neemt de verbouw geleidelijk af. Bigo, een vierrjjige voergerst, is al leen op de zware klei in Noord-Gro- ningen en op dalgrond van eenige be teekenis. Abed Kenia. Zeer productieve, kleinzadige gerst die zeer geschikt is voor de brouwe rij; de pelkwaliteit wordt minder gunstig beoordeeld dan aanvankelijk het geval was. Voldoet op alle grond soorten, behalve op lichte zandgron den en minder vruchtbare gronden, waar dit ras te kort blijft en te wei nig grondbedelcking geeft. Moet niet te dik gezaaid worden; het fijne ge was stoelt sterk uit. Het stroo is kort en stevig. Nogal vatbaar voor roest. Zeer vatbaar voor stuifbrand. Vooral in het geimporteerde zaad komt meestal veel stuifbrand voor. Mansholt's tweeryige. Blijft op de Westelijke klei, doch ook op de Noordelijke klei en rivie*- klei in opbrengst vrij wat beneden Kenia. Op zand-, dal- en lössgronden is het verschil met Kenia niet groot. Op de lichtere gronden en vooral ook op de Noordelijke klei wordt dit ras nogal gewaardeerd in verband met de grootere bladrijkheid, betere grondbedekking en geringere vatbaar heid voor ziekten. Vanwege de groo- te korrel en matige uitstoeling moet dik gezaaid worden. Verdraagt laat zaaien slecht. Tamelijk lang, matig stevig stroo; rijpt iets na Kenia. Zeer groote korrel, vaak wat blauwachtig van kleur, weinig twee de soort. Zeer gevoelig voor dorsch- beischadiging. Geschikt voor pelgerst minder voor brouwgerst. .Saxonia De opbrengst ligt op de noorde lijke en westelijke klei weinig of niet beneden Kenia. Op zand- (vooral de Z.W. grond) en lössgrond treft dit ras Kenia gemiddeld in opbrengst. Het stelt minder eischen aan den grond en aan den bemestingstoestand geeft betere grondbedekking. Het vrij lange stroo is voor vruchtbare gron den te slap. Minder vatbaar voor roest dan Kenia, veel minder gevoe lig voor stuifzand. Vrij groote, iets smalle korrel van goede kwaliteit. Weinig gevoelig voor schot, wel voor dorschbeschadiging. Saxonia is min der geschikt voor de brouwerij dan Kenia, vooral goede partijen leve ren hier meer moeilijkheden op. Ge schikt voor pelgerst. Goudgerst Dit vroeger algemeen verbouwde ras is op de goede kleigronden vrij wel geheel verdrongen door de vo rengenoemde rassen. Het stroo is kort en matig stevig. Zeer vatbaar voor roest, weinig voor stuifbrand. De korrel is klein, kort en goed gevuld. Niet geschikt voor brouw gerst en weinig voor pelgerst. Bigo Deze 4-rijige voergerst blijft in opbrengst vrij wat bij Kenia achter waardoor het ras in 't algemeen wei nig aanbeveling verdient. De ver bouw beperkt zich vrijwel uitslui tend tot de zwaardere gronden in Groningen. Het gewas is forseh, bladrijk en geeft een goede grondbedekking; rijpt eenigszins laat, lang vrij slap stroo. Weinig vatbaar voor roest, wej voor meeldauw en strepenzielcte. De korrel is smal en grof van kaf, laag h.1. gewicht. Ongeschikt voor de brouwerij en pellerij. Balder. Gaf in 1946 gemiddeld een met Ke nia overeenkomende opbrengst en heeft als brouwgerst een zeer goede indruk gemaakt. Geeft vroeger ontwikkeling dan Kenia en wat beter grondbedekking. Moet wegens de kleine korrel en goede uitstoeling niet te dicht ge zaaid worden. Het fijne stroo is een weinig kor ter en misschien iets slapper, dan van Kenia. Rijpt even later. Is iets minder vatbaar voor roest, doch zeer vatbaar voor meeldauw; stuifbrand komt voor. De kleine, kor te en goed gevulde korrel komt met die van Kenia overeen. Werd in de Rassenlijst 1947 opgenomen. Haisa. Deze vroegrijpende zomergerst, die uitmunt door haar uitstekende brouw kwaliteiten, gaf in 1946 op de zee kleigronden in tegenstelling met voor gaande jaren bevredigende opbreng sten; ook op zandgronden was de opbrengst vrij goed. Als nadeelen heeft dit ras het vrij slappe stroo en de zeer groote vatbaarheid voor stuif brand. De korrel vertoont veel overeen komst met die van Kenia, is eveneens klein, kort, dik en goed gevuld. Freya. Geeft gemiddeld een ongeveer even hooge opbrengst als Kenia. Echter is het gewas nog fijner, het stroo iets korter en minder stevig; verder zijn de korrelkwaliteiten en brouw- waarde slechts matig, zoodat de be proeving niet zal worden voortgezet. Stella. Dit ras is nauwelijks van Kenia te onderkennen; waarschijnlijk zal dan ook in de toekomst van verdere be— proeVing worden afgezien. Ymer Zeer vroeg ontwikkelende, voor Kenia rijpende zomergerst. Het stroo is nog iets korter, doch meestal iets slapper. De rijpe halmen knikken gemakkelijk. De opbrengst, lijkt op kleigrond, op zandgrond matig. De korrelkwaliteit staat bij die van Ke nia ten achter; heeft veel tweede soort en voldoet ook als brouwgerst minder goed. Landbouwkundig zijn het korte stroo met de matige ste vigheid en de zeer groote vatbaar heid voor roest ook ernstige gebre ken. NOODMAATREGEL: VERPACH TING VAN GRAS- EN KLAVER- LAND IN DEN N.O.-POLDER VOOR DRIE JAREN Antwoord op door Tweede Kamerlid gestelde vragen. De verpachting van grond in den Noord-Oostpolder geschiedt onder verantwoordelijkheid van den minis ter van Financiën, zoo deelen de Ministers Lieftinck, Mansholt en Vos mede als antwoord op door het Twee de Kamer-lid, den heer G. Borst, ge stelde vragen in verband met de be schikbaarstelling door de Directie van den Wieringermeerpolder van 1500 ha grond in den N.O.-polder voor gras- en klaverland. De heer Borst vroeg o.m. of de Regeering de meening niet is toegedaan, dat de voorwaarden, die aan de pachters bij uitgifte van deze gronden worden gesteld, voor de kleine boeren onuit voerbaar zijn en dat zij, veel soepeler moeten worden gesteld, zoodat van een daadwerkelijke hulp aan de klei ne boeren kan worden gesproken. Bij het stellen van deze vraag is, naar de Ministers van Financiën, van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening en van Openbare Werken en Wederopbouw thans ant woorden blijkbaar uitgegaan van de veronderstelling, dat het de be doeling zou zijn langs dezen weg daadwerkelijk hulp aan de kleine boeren te verleenen. Tot hun leedwe zen is dat echter bij deze verpach ting voor iedereen in aanmerking ko menden kleinen boer niet mogelijk. De in overweging zijnde verpachting is een noodmaatregel, welke uitslui tend is bedoeld als een verlichting van de taak van de Wieringermeer- directie, opdat deze het in cultuur brengen van de gronden kan voort zetten. Zij krijgt hierdoor namelijk arbeidskrachten vrij. Het ligt in de bedoeling met mede werking van de Grondkamer 't gras- en klaverland, waarvan hier sprake is, slechts voor den tijd van drie jaren te verpachten. De gronden zijn bestemd om uiteindelijk te wor den opgenomen in de nieuwe te stichten bedrijven. boterhamstrooisel enz. o 1 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Voor het tijdvak van 9 t.ni. 22 Maart 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BON KAAKTEN KA, KB, Kt 703 (Strook no. 2) 63-7 a!g. 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. ol 1000 gram jam, stroop enz of 500 gram chocolade of suikerwerk. 63-8 Alg. 50 gram cacao 63-9 Alg. 250 gram citroenen (voorinlevering) BONKAARTEN KD, KE 703 (Strook no. 2): 64-4, 64-5 Alg. ZiQ gram sui ker, boterhaMstraoisel en» of 500 gram jam. stroop en», of 25# graai chocola de of suikerwerk. o4-fl Alg. 10 gram cacao 64-7 Alg. 25# gram citroenen TooriaJeyeriag) BONKAARTEN MA, MD 7*6 (Streek me. 3) 8S-4 Saiker 2M graat wdker. enz. QA ta- TABAKSKAARTEN QB, QCJ 703 63-1 Tabak 3 rantsoenen baksartikelen 63-2, 63-3 Tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen 63-1 Versnaperingen 200 grniu chocolade en/of suiker werk of 200 gram ssiker boterhamstrooisel, eaz. of 400 gram jam, streep 63-8 Versnaperingen 100 granr chocolade on/of suiker werk of Ot gram saiker. boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Beveagenor*aee bossen Itbtj- nea reeds op Vrijdag 7 Maart warden gebruikt. Op de b oasen der haart gedaroad* deae 14 in te taal 5 Verpachting in kleinere kavels, ter tegemoetkoming van de belan gen van de kleine boeren, stuit op technische bezwaren. Voor de kleine boeren blijft de mogelijkheid over om gezamenlijk normale kavels te pach ten. De voorwaarden, die werden ge publiceerd, hadden slechts een oriën- teerend karakter. De uiteindelijk te stellen voorwaarden zullen worden onderworpen aan de beoordeeling van de Grondkamer, het in het Paehtrecht hiervoor aangewezen in stituut. In dit overleg zal ook be trokken worden de consulent voor grond- en pachtzaken. Het zal ech ter slechts voor boeren, die hun bedrijf hebben in de naaste omgeving, practisch mogelijk zijn het gras- en klaverland te exploiteeren. VERGOEDING EERSTE INRICH TING BEDRIJFSPANDEN Het bestuur van de Middenstands vereeniging Wieringermeer heeft na overleg in Alkmaar de heer Teeling van het D.B.V.O. bereid gevonden zitting te houden op de Beurs te Middsnmeer ten gerieve van zaken- menachen die onkosten hebben ge maakt bij het inrichten van hun de-

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2