DE NIEUWE BONNEN winst of 't verlies op de drogerij voor bestuur rekening houdt met tegen- ting 132.000 gulden is, doch dat het vallers en dus steeds spreekt van 150.000 gulden. De heer A. Biesheuvel kan niet aanvoelen dat decentralisatie duur der werkt. Het zuiden van den pol der is geheel ingesteld op graanbouw. Het pakhuis hoort op Middenmeer, ook voor de kunstmest. Decentralisatie. De heer S. Breebaart kan voor het eerste motief, van het bestuur nog oog hebben, het tweede motief, dat het nog heel wat moeilijkheden zou geven om grond bij of in een ander te krijgen, kan spr. niet deelen, deze moeilijkheden zijn te overwinnen. De heeren Jac. Dieleman en K. Schenk pleiten eveneens voor Mid denmeer. De heer H. de Graaf noemt nog eens de bezwaren die hij in de vori ge vergadering had. Spr. vraagt aan het bestuur of zij de overtuiging hebben dat men de in- en afname van graan in voldoende hoeveelheid zul len kunnen bemachtigen. Men moet niet op het afgeloopen jaar terug zien, wat abnormaal was. De boer, althans de Hollandsche boer, is ge wend zijn graan zelf te verkoopen. Spr. kan niet inzien dat men ge negen is om het graan in commissie te laten verkoopen door middel van de coöperatie, want in wezen zal de coöperatie dan als commissonair op treden. De voorzitter zegt dat de heer de Graaf tot op zekere hoogte gelijk heeft, doch de coöperatie moet met haar tijd meegaan. De graancombyne zal z'n intrede onherroepelijk doen. Aan een combyne zit een drogerij vast. De bouwkosten lijken wel hoog, doch wat beteekenen 50 a 60.000 gul den meer aan bouwkosten momenteel op 300 leden, als hiermede de coöpe ratieve gedachte wordt gediend. Men moet op tijd weten te handelen, an ders is men te laat. Het kleine groep je bedrijfsboeren wat indertijd de aankoopvereeniging heeft opgericht, heeft haar tijd toen geweten, indien zij niet op kleine schaal toen waren begonnen, had thans de coöperatie niet op het plan gestaan waar ze nu op staat. De coöperatie heeft thans grooten invlodcl, men luistert naar ons. Er wordt rekening met ons ge houden. Het is goed dat de handel er is, maar laten we vooral beden ken dat wij de tijd bijhouden. De heer de Graaf zegt nog dat men niet moet denken dat hij de coöpera tieve gedachte verwerpt. Spr. vraagt zich af of een dergelijk bedrag ren dabei gemaakt kan worden. De heer J. Poot wijst er op dat de concurrenten te Middenrpeer gaan bouwen. Spr. is van oordeel dat als de combyne komt de coop. een graan- droger moet hebben, en acht Sloot- dorp hiervoor het slechtst gelegen. Op een vraag van den heer Maris of ook zaaigranen gedroogd kunnen worden antwoord de voorzitter be vestigend. De heer P. Schenk vraagt hetzelf de over tuinzaden. De directeur de heer Spikman zegt dat erwten, boo- nen en zelfs*ook fijne zaden gedroogd kunnen worden doch dan tusschen graan, zoodat men dan later weer moet uitschonen. De heer D. Kaan vraagt of de vrachtkosten naar het pakhuis van overwegend bezwaar zijn. De heer Spikman antwoord dat aangezien er thans meer vrachtwa gens rijden dan in 1939 dit wel mee zal vallen. De heer Kooistra informeert of de winst of 't verlies op de drogerij voor rekening komt van de gebruikers van de drogerij. Door den voorzitter wordt er op gewezen dat dan de administratie gescheiden zo moeten worden. Dit wordt echter van verschillende kan ten ontraden. Winst en verlies worden nu ook pond ponds gewijze over de afnemers verdeeld. Het voorstel om te bouwen (los van de plaats waar te bouwen) wordt aangenomen met 90 voor en 20 stem men tegen. Onder de voorstemmers waren er een 10-tal die een voorbe houd maakte over de plaats van het pakhuis. De heer J. v. d. Oord geeft het be stuur ernstig in overweging om zich nog eens te beraden over de plaats van vestiging. De heer D. Poot zegt dat het ver voer naar het pakhuis grootendeels in de toekomst door den boer zelf zal worden gedaan. Ieder behoorlijk bouwbedrijf beschikt straks over een kleine wieltrekker, waar dit werk heel TRAGISCH De pachter de heer J. Groenen boom werd j.1. Donderdag plotseling onwel. Hoewel dr. Tamsma, de om standigheden der wegen in aanmer king nemende, spoedig ter plaatse was, bleek de heer Gr. reeds overle den. De heer Gr. kwam in 1943 als z.g. n. vliegveldboer naar den polder. Hij moest zijn bedrijf in het oude land op last van den bezetter verlaten daar dit in het vliegveld Rozenburg werd opgenomen. Hij moest in April 1945 evenals de andere bewoners van den polder zijn bedrijf aan de N. Dijkweg verlaten en evacueerde naar Opper does, waar brand, hetgeen nog uit den polder was gered, vernielde. Na het droogvallen van den polder goed mee gedaan kan worden. De heer S. Breebaart vindt het niet goed als het bestuur de plaats be paald waar het pakhuis moet komen. De leden dienen hier een uitspraak over te doen. De heer Laan zegt dat hij als tuinder geen belang heeft bij een drogerij ook dus niet waar deze komt, hij heeft toch voor den bouw zijn stem gegeven. Maar er staat een pakhuis te Slootdorp ook de admini stratie is daar de drogerij hoort dus bij de zaak in Slootdorp. De voorzitter lokt een stemming uit om het aan het bestuur over te laten, hetgeen met groote meerder heid wordt aangenomen. Vervolgens wordt besloten om de reeds meergenoemde geldleening van 150,000gulden aan te gaan. Er zullen ge^n obligaties worden uitge geven. Nadat door den directeuur nog verschillende mededeelingen zijn ge daan betreffende de kunstmestpositie en de prijzen, landbouwwerktuigen, enz. wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. bleek zijn bedrijf niet meer te exploi teeren aangezien het geheel onder een zandlaag zat. Door het niet terugkeeren van den heer Nieuwenhuyzen werd hem toen het bedrijf „Triangel" aan de Scha- gerweg toegewezen. HANDEL IN STROOVLAS De termijn gedurende welke er kende vlassers en handelaren in stroovlas binnen het raam van hun toewijzing 1946 stroovlas kunnen aan koopen, is verlengd tot 31 Maart 1947. Het bedrijfschap voor Vlas en Hennep vestigt er de aandacht op, dat na dien datum geen verkoop briefjes meer geaccepteerd zullen worden. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN A.s. Zondag hebben dienst de art sen Veenis, Beeker, Spits, Hoogka mer, Koning, Bouwman. Geen dienst: de artsen Olree, Tams ma, Werner, de Boer, van Sloten, Groenhart, Swaters, v. d. Sluis. SCHAAP DRONK PETROLEUM Een schaap van de heer A. te W. Werf, wist in een onbewaakt oogenblik een schuurtje binnen te dringen en dronk daar uit een bak gevuld met petroleum en moest dit met den dood bekoopen.. Voor de eigenaar een leelijke strop. BENOEMD Binnenkort is de benoeming te verwachten van den heer U. D. Kal- verkamp als hoofdassistent le klasse bij ^het Instituut voor Landbouw werktuigen en gebouwen te Wage- ningen. De heer Kalverkamp is sedert '39 bedrijfsleider op het Staatslandbouw- bedrijf B 56 aan de Ulkeweg. Tijdens de inundatie van den polder was hij werkzaam bij het bureau van den Voedselcommissaris van Noordhol land, waarvan de laatste tijd als chef van de afdeeling van onder be heer gestelde land- en tuinbouwbe drijven. Na het wederom droogvallen van den polder werd hem tevens de lei ding opgedragen van het bedrijf van den geinterneerde pachter Jan Saai NOGMAALS VOOR MIDDEN STANDERS Middenstanders de heer Teeling van het DBVO zal ook 19 Maart a.s. op de beurs aanwezig zijn voor het innemen van bescheiden en het ge ven van inlichtingen betreffende ver goeding kosten eerste inrichting be drijfspanden. Die dus j.1. Woensdag nog niet hiervoor te Middenmeer is geweest kan dit a.s. Woensdag nog doen. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW De uitgestelde vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw is thans vastgesteld op a.s. Dinsdag 18 Maart Deze vergadering gaat nu onher roepelijk door tenzij onverhoopt de wegen onbegaanbaar mochten wor den. Men zie voor bijzonderheden de advertentie in dit nummer. POLS GEBROKEN De echtgenote van schipper B. te Middenmeer kwam door de gladheid dusdanig te vallen dat zij haar pols brak. Dr. Hoogkamer verleende eer ste hulp. PREEKBEURTEN EN KERK NIEUWS Ned. Herv. Gemeente Slootdorp, 10.45 uur, Ds. Germans Middenmeer, 14 uur Ds Germans Wieringerwerf, 10.30 uur Ds Vink Geref. Kerken Slootdorp, 9.15 uur Ds. Goede Slootdorp, 2.00 uur Ds. Goede Middenmeer, 10.30 uur dienst Middenmeer, 4 uur, Ds. Goetfe Wieringerwerf, 9 uur, Cand. Post. Wieringerwerf, 2 uur, Cand. Post Ned. Herv. Gem. in de Ring Medemblik, 10 uur Ds. v. d. Neut Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Klooster man Oostwoud, 7 uur Ds. Kloosterman Lambertschaag, 2 uur Ds. Vink De officiële bonnenlyst voor 't tijdvak van 16 t/m 29 Maart luidt als volgt: Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (Strook 3) 65-1 brood 800 gram brood 65-2 brood 400 gram brood 65-1 boter 125 gram boter 65-2 boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet 65-3 boter 250 gram marga rine of 200 gr. vet 65-1 melk 4 liter melk 65-2, 65-3 melïi 7 liter melk 65-1 vlees 100 gram vlees 65-2 vlees 400 gram vlees 65-1 alg. 200 gram kaas 65-d reserve 1600 gram brood 65-e reserve 200 gram kaas 65-k reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 703 (Strook 8) 66-1 brood 800 gram brood 66-1 boter 250 gram boter 66-2 boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet 66-2, 66-3 melk 12 liter melk 66-1, 66-2 vlees 100 gr. vlees 66-1 alg. 100 gram kaas 66-r reserve 800 gram brood 66-u reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit r\jst bereid) of kinderbiscuits 66-s reserve 1000 gram sinaas appelen (voor-in levering) 66-v reserve 1500 gr. sinaas appelen (voor-in levering) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (str. 3) 65-4 brood 800 gram brood 65-4 boter 250 gram boter 65-4 margarine 250 gr. mar garine of 200 gr. vet 65-4 melk 5 liter melk 65-4 kaas 200 gram kaas 65-4 vlees 300 gram vlees 65-5 vlees 100 gram vlees 65-4 eieren 5 eieren. Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 14 Mrt. worden gebruikt met uitzon dering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Maart mag worden gekocht. De bonnen 66-s reserve en 66-v reserve voor sinaasappe len moeten uiterlijk op 19 Mrt. worden ingeleverd bij een de taillist in groenten en/of fruit. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen wor den vernietigd.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2