Vereeniging voor Bedrijfsvooriichting de Wieringermeer in Medédeeling no. 331. ENKELE BESCHOUWINGEN BETREFFENDE DOMESTIC RAY Voorjaar 1946 is in de Wieringer meer tamelijk veel Domestic Ray uit gezaaid. Het zaad hiervoor was aan gekocht door Dienst Landbouwher- stel en afkomstig uit Amerika. Hoe wel de gedragingen, van deze gras soort ons in eerste instantie onbe kend waren, kwamen deze naarmate het groei-seizoen vorderde lenigaan voor den dag. De ontwikkeling bleek langzamer dan van het Westerwolds raaigras, en het bleek ook geen nei ging te hebben om te gaan door schieten. Het gevolg hiervan was dat het Domestic Ray een dichte graslaag vormde van enkel blad zon der stengels. Dat deze eigenschap voor de practijk bezwaren meebracht (speciaal voor diegenen die hun deel op hooiwinmng hadden ingesteld) be- hoeft hier geen betoog. Of men het op kleine oppers of op ruiters plaat ste, droog worden wou het practiscli niet, omdat de enkel blad massa de zaak hermetisch afsloot en geen zuchtje doorliet. Na weken op rui ter te hebben gestaan, bleek het op een klam$ gereden nog zooveel broei neigingen te vertoonen, dat de groot ste voorzichtigheid geboden was. Na tuurlijk was de eiwitrijkdom van dit bladrijke gewas hier niet vreemd aan. Evenwel bleek uit één en an der dat deze grassoort in het jaar van uitzaai minder geschikt moest worden geacht voor hooiwinning, al thans enkelvoudig uitgezaaid. Opge nomen in een mengsel is het nog wel te gebruiken. Niettegenstaande de genoemde moeilijkheden om van het Domestic Ray hooi te fabriceeren is dit toch nog wel aan diverse pach ters gelukt, en over de kwaliteit is men best tevreden. Het vee neemt het met graagte op en de voedings waarde is volgens de practijk erva ring hoog. Gimstiger perspectieven vertoonde het Domestic Ray even wel bij gebruik als Weidegras. De groei was goed, het vee vrat het graag en speciaal de melkgift werd door de practijk zeer goed bevonden. Een bijzondere prestatie leverde het Domestic Ray bij pachter Vreugden- hil. Hier bleek 1.5 ha. Domestic Ray in staat te zijn 16 stuks melkvee, wat gedurende de zomermaanden op- gestald bleef, te voeden. 4 tot 5 keer kon gemaaid worden, waarbij iedere keer een dikke rol eiwitrijk gras be schikbaar kwam wat versch op stal werd vervoerd. De grondstof was hier grof zand. Een gunstige factor in dit opzicht was de natte zomer, en het feit, dat af en toe een behoor lijke stikstofbemesting, aangevuld met de stalgier gegeven kon worden. Evenwel, het Domestic Ray bleek in staat onder deze omstandigheden een geweldige productiviteit te bezitten. Speciaal de uitgroei na het afmaaien was bijzonder vlug. Tot zoover de ervaring in het eer ste jaar! Thans evenwel de vraag wat doet het Domestic Ray in '47? In de eerste plaats reeds de be angstigende vraag zal er na deze lange winter nog een sprietje Do mestic Ra}' in leven zijn. M.i.z. staan de kansen hierop slecht. Bij nadere informatie is gebleken, dat het Do mestic Ray een 2-jarig gewas is af komstig uit Californië, waar het ge bruikt wordt op vloeiweiden. Het Oa- lifornische klimaat in oogensehouw genomen, moet het gewas dus wel over een zeer groot aanpassingsver mogen beschikken om deze Holland- sche winter te overleven! Mocht dit evenwel toch het geval zijn, dan is de vex'wachting dat het Domestic Ray het tweede jaar snel zal door schieten. In dit verband dus voor de hooiwinning gnnstiger perspectieven! Over de nagroei in het tweede jaar is men echter niet zoo optimistisch. Misschien valt dit evenwel wat mee. De practijk zou ik in dit verband dan ook willen adviseeren bij het in treden van de dooi, niet direct tot omploegen over te gaan. Wel spoe dig zal blijken of het doodgevroren is of niet. Bij dunne stand kan al tijd nog doorzaai met Westerwoldsch en of Roode klaver plaats vinden voorzoover het perceel als Kunst- weide voor hooiwinning bestemd is, en met Engelsch Raaigras en witte klaver indien beweiden de bedoeling Hoewel zeer waarschijnlijk de mees te pachters bij uitvriezen van het Domestic Ray, niet tot hernieuwde uitzaad zullen overgaan, (afgezien van de vraag of het zaad weer ver krijgbaar is), en zich liever tot de in Holland gebruikelijke soorten zullen bepalen, lijkt het ons toch wensche- lijk dit gewas nog even in observa tie te houden. In dit verband zal op het bedrijf van den heer Slagter te Dezer" dagen kwam de eerste zending van vijftig stuks ,,vredes-jeeps in ons land aan. De wagens zijn in fleurige kleuren gespoten en zijn, op enige deiails na, geheel gelijk aan de zo bekende oorlogsjeeps. Een belangrijk deel van deze zending is bestemd voor den Noord-Oostpolder, waar de jeeps ge bruikt zullen worden bij het landbouwbedrijf. Slootdorp, dit voorjaar een practijk- perceel worden uitgezaaid, waarbij 't Domestic Ray in combinatie met Roode klaver en in combinatie met Engelsch Raai en witte klaver zal worden uitgezaaid. De bedoeling is dit perceel zuiver voor weide te ge bruiken. De toekomst zal ons naar wij hopen, omtrent het Domestic Ray nog wel iets duidelijk maken. J. BREED WOONARK GEZONKEN In de afgeloopen week is de woon ark van den heer van T. aan de Ka- naalweg te Middemneer, gezonken. Het schip was lek geraakt door het ijs. De brandspuit heeft het schip leeg gezogen. H. H. KAPSCHUURHOUDERS. Pachters van open kapsehuren worden verzocht Woensdag 26 Maart a.s. v. m. 10 uur aanwezig te willen zijn op het tooneel in de beurszaal, ter bespreking yan de mogelijkheid tot het dichtmaken van de open kap sehuren. Opgemerkt wordt nog, dat de Rentmeester Ir. A. Ovinge niet on sympathiek tegenover deze plannen staat. Scheveningen maakt zich gereed voor de zgn. snorrevaart (visvangst op schol met de zgn. zegen). Netten en touwen worden ingeladen. OP DE STOEP Morge buurman! Wat een winter hè? Ja! die sneeuw, on gelooflijk hoe'n last of je daar van hebt. En wat een armoe, wat een armoe! Zeker buur ook armoe in de beurs. Er wordt niks verdiend het duurt te lang. Zoo is het. De strop moet niet grooter worden, dan ze al is. Nee! geen hennepen strop, maar de financieele strop. De eerste zou alleen maar op luchting zijn voor de oorlogs misdadigers. Maar er komt 'n lichtpuntje aan den gezichts einder opdagen. Ik dacht al tijd dat we hier in het ver dronken land, èh, in het verge ten land woonden. Heb je het ook in de krant gelezen buurman? Nou!! wordt ie goed of niet? Wanneer Lieftinck hier eerst maar eens is. Natuurlijk neemt hij plentie poen mee, wat moet die man hier anders doen? Schade opnemen zeg je! Ik dacht dat dat allemaal al precies op papier stond, enne... dat die geldmagnaat eventjes kwam betalen, royaal betalen! Zijn wij oorlogsslachtoffers of moeten wij als offer geslacht? 'n Pijpie opsteken buur? Lek kere baai hoor! echte Liefting. Ja de vlaggen uit buur. Dit groote gebeuren moet gevierd worden. Ik ben het alleen met me zelf niet eens, heel of half stok. Minister Lieftinck komt niet alleen, hé? Juist buur, hij krijgt 150 Ka merleden achter hem aan, die zullen hem wel even op z'n vin gers tikken als-ie soms zou willen afdingen. Moeten die Kamerleden dan ook schade opnemen? Buur je snapt er niets van. De schade is er al en de schan de ook. Ze behoeven enkel nog maar WIJS te worden. Laten we dan maar hopen buur dat de sneeuw weg is. De heeren behoeven de boel niet wit, maar als het zwart ste zwart te bekijken. Kom we gaan te werk buur! KOOS.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3