NIEUWE BONNEN nen het alleen maar goed maken met geld. De heer Breebaart vraagt of er suc ces is te verwachten van de brief. Spr. vindt hem nogal tam gesteld. De heer K. H. Kroeze zegt, dat men de richtprijzen moet zien in het raam van een principezaak. De cijfers van het LEI moeten onafhankelijk zijn van de wereldmarkt. Als er een tekort is dan loopen de prijzen vanzelf wel op. Dit hebben we in het algeloopen jaar ook wel gezien. De heer Addens wijst er op, dat de regeering de weg kiest van de minste weerstand. Het zijn de boeren weer, die het gelag moeten betalen. De mi nister zegt wel ,dat wij naar lagere productiekosten moeten. Maar op de lagere richtprijzen was de reactie van de industrie een verhooging van lal vali werktuigen. De regeering belet de boeren om hun bedrijf verder te me- chaniseeren door een beslag op hei kapitaal. Spr. vraagt zich af: kan de regeering niet, durft zij niet, of wil zij" niet Met den heer Breebaart :s spr. het eens, dat de brief scherper gesteld kan worden. De heer Lammers is het met den heer Addens eens. De regeering moet aan het verstand gebracht worden, dat om tot lagere productiekosten te ko men de mogelijkheden er ook voor moeten zijn. Engeland en Amerika propageeren momenteel de vrijhandel weer. Dit wordt op de ruggen van de boeren straks weer uitgevochten. De voorzitter zegt, dat het L.E.I. de prijzen bepaald naar de huidige pro ductiekosten. De heer J. Poot zegt dat de prijzen in de industrie dagelijks stijgen. De heer Tj. Doornbos staaft deze bewering door. mede te dèelen, dat de Minerva-zaaimachine van de Hembrug in tijd van 14 dagen bijna 300 gul den hooger is geworden. Deze machi ne werd langs de goedkoopste weg (coörperatie) aangeschaft. De heer K. H. Kroeze vraagt of dit jaar de loonen nog omhoog gaan. Zoo ja ,dan zullen de richtprijzen ook om- hoog moeten. De heer P. H. Bakker zegt, dat in de cijfers van het L.E.I- een uurloon van 64 cent is gecalculeerd, terwijl het uurloon in de Wieringermeer iS cent is. De richtprijzen worden vast gesteld als de tarwe in de grond zit. We komen op die manier altijd een jaar te laat. De heer H. R. Smit pet er geen gat in. Staken? Wij kunnen niet staken. Ik heil er niet voor ook, aldus spr. De heer Breebaart zegt, dat er wel andere middelen zijn. Wij kunnen als georganiseerde landbouw het contact verbreken met de regeering. De heer Addens zegt, wij zullen mei staken Maar wij kunnen ook wel e:ns een jaar ons bedrijf extensief voeren en gooi en een deel in groenbemesting. Dat is voor het land bovendien nog goed. De heer Burgers kan niet begrijpen, dat de regeering de zaak niet beter in de hand heeft. Aan de eene kant ee-i verlaging van de richtprijzen, aan de andere kant een verhooging in de in- dustrie. De voorzitter zegt, dat wat de heer Addens wil toch niet doorgevoerd kan worden. Velen zullen het financieel niet kunnen dragen. Spr. voelt nog het meeste voor het opzeggen van het vertrouwen in de regeering door de ge- organiseerde landbouw. De heer Lammers vraagt boe men denkt, dat de actie zich zal ontwikke- len. De voorzitter zegt, dat het hoofd- bestuur Vrijdag in den Haag zal ver- gaderen. Uit het heele land komen de protesten. Er zal dan een rapport wor. den gemaakt. De conclusie kan dan misschien zoo zijn, dat het vertrouwen aan de regeering wordt opgezegd. Spr. collega van de L.T.B. heeft ge zegd, dat hij de richtprijzen niet te laag vindt- Het standpunt van de C.B. T. is spr. niet bekend. De heer G. P- Kistemaker wil een einde aan de discussie en stelt voor om de brief aan het hoofdbestuur te wijzigen en in overeenstemming te brengen met de stemming van deze vergadering. Aldus wordt besloten. Hierop houdt de heer H. R. Smit n inleiding over de besprekingen, die met de arbeidersorganisaties zijn gehou den betreffende het nieuwe c®ntract. Aangezien deze besprekingen huishou delijk waren kunnen we voorloopig volstaan met de vermelding. Wel kan worden medegedeeld, dat een actie tegen de zwarte loonen goed aangepakt zal worden en dat dit niet meer plaatselijk doch provinciaal ge regeld zal worden. Aangedrongen wordt op een vereen voudiging bij de heffing van de socia le lasten. Een lid, welke indertijd om politie ke redenen geroijeerd is, wordt bij meerderheid van stemmen weer aange nomen. De heer H. R. Smit merkte hierbij op, waarom of voor de Wieringermeer weer een aparte regeling moest gel den. Overal in het oude land komen de menschen na hun bestraffing weer op het bedrijf terug. Alleen in de Wie ringermeer moet het weer anders. Bij de gehouden rondvraag worden nog verschillende probleem^n bespro ken o.a. het vermenigvuldigingscijfer. Men was algemeen van oordeel, dat een bond van Landpachters met een gcede jurist op den duur wel nood zakelijk zal zijn. Hierna sluiting. mais voor pluimvee- bedrijven Aangezien nog een beperkte hoe veelheid Plata-mais, welke niet voor broodgraan geschikt is, voor Voer- doeleinden beschikbaar kon worden gesteld, is besloten om van deze mais een gedeelte te bestemmen voor pluim veehouders, die zelf een toewijzing voor meer dan 50 kippen hebben en door hen zelf geteelde rogge boven den aanslag leveren, na 2 Maart '47 doch vóór 6 April 1947. Pluimvee houders, die tot vorengenoemde ca tegorie behooren, kunnen een bestel bon voor mais bij hun PBH aanvra gen. Bestelbonnen zullen derhalve worden verstrekt tot hoeveelheden, welke aanvragers aan rogge boven den aanslag hebben geleverd in de periode 2 Maart6 April 1947. De maisbestelbonnen kunnen worden in geleverd bij een erkenden graanhan delaar. Aangezien deze handelaren de mais eerst na ontvangst van de bonnen zullen kunnen betrekken, zal met de levering enkele weken ge moeid zijn. De pluimveehouders zul len voor deze mais ca. f 24 tot f 25 per 100 kg. franco moe'ten betalen. Verdere inlichtingen worden ver strekt door de Plaatselijk Bureau houders. PREEKBEURTEN EN KERKNIEUWS. Ned. Hei'v. Gem. Slootdorp, 10.45 uur, Ds. Vink Middenmeer 14 uur Ds. Vink Wieringerwerf 10.30 uur Ds. Germaps Geref. kerken Slootdorp 9.15 uur Ds. Goede Slootdorp 2.30 uur Ds. Goede Middenmeer 10.30 uur Ds. v. d. Leer Middenmeer 4 uur Ds. v. d. Leer Wieringerwerf 9 uur Ds. Bouman Wieringerwerf 2 uur Ds. Bouman Gemeenteavond Vrijz. Herv. Men verzoekt ons mede te deelen dat de gemeenteavond van de ver. van Vrijz. Herv. wordt gehouden op Donderdag 27 Maart a.s.' om 7.30 u. in hotel Smit te Middenmeer. Ds. Vink zal een inleiding houden. Mej. ten Hove zal eenige fragmen ten uit Merijntje Gijzen's Jeugd be spreken, terwijl de Jeugdclub weer voor een verrassing zorgt. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN A.s. Zondag hebben dienst de artsen Olree, Tamsma, Werner, de Boer, v. Sloten, Groenhart, Swaters en van de^ Sluis. GEEN DIENST: de artsen Veenis, Beeker, Spits, Hoogkamer, Brarïd, Schreuders, Boerma, Koning, Bouw man. t/m 15 April, geeft elk der vol gende bonen recht op het ko pen van: BONKAART KA, KB, KC 703 (Strook no. 3) 65-2 Alg. 750 gram suiker, bot&rhamstrooisel ot 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram cho colade of suikerwerk. BONKAART KD, KE 703 (Strook no. 3) 66-2, 66-3 alg. 250 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. BONKAART MA, 5ID 704 (bijz. arbeid «n a.s. moeders) (Strook no. 3) 65-4 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 250 gr. jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN enz. QA, QB, QC 703 (Strook no. 3) 65-1 tabak 3 rantsoenen ta baksartikelen 65-2, 65-3 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 65-1 versnaperingen 200 gram chocolade en/of suiker werk of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam. stroop enz. 65-3 versnaperingen 100 gram chocolade en/of sui kerwerk of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zjjn gedurende deze 14 dagen wederom in to taal 5 rantsoenen tabaksartike len beschikbaar. DISTRIBUTIEKRING SCHAGEN AGENTSCHAP MIDDENMEER Uitreiking bonkaarten nieuwe perio de, tevens voor zelfverzorgers. De uitreiking zal plaats hebben: Te Middenmeer: Donderdag 27 Mrt van 912 uur en 13 uur, voor de letters A t-m. D; Donderdag 3 April van 912 uur en 13 uur, voor de letters E t.m. Q; Donderdag 10 April van 912 uur en 13 uur, voor de letters R t.m. Z; Te Wieringerwerf: Vrijdag 28 Mrt. van 9.3012 uur en 1.303.30 uur, voor de letters A t.m. D; Woensdag 9 April, 9.3012 uur en 1.303.30 uur voor de letters E t.m. Q; Vrijdag 11 April ,van 9.3012 uur en 1.303.30 uur, voor de letters R t.m. Z. Meegebracht dient te worden de tweede distributiestamkaart alsmede alle loopende distributiekaarten. Losse wisselbonnen worden niet aangenomen Op de dagen der uitreiking te Wie ringerwerf .zal het agentschap te Mid denmeer gesloten zijn. Aan hoofden van gezinnen wordt tevens een formulier voor de nieuwe brandstoffenkaart uitgereikt. inlevering aanslag haver en rogge voor 1 april 1947 Alle telers, die nog moeten vol doen aan hun aanslag voor levering van haver en/of rogge, dienen dit vóór 1 April 1947 te doen. Zij, die door bijzondere omstandigheden niet in staat zijn om de rogge cn/'of ha ver vóór 1 April a.s. af te dorschen, kunnen bij den PBH ontheffing van bovengenoemde verplichting vragen. chr. boeren- en tuindersbond De ledenvergadering van de C.B. T.B. zal worden gehouden Maandag 24 Maart in hotel Smit te Midden meer n.m. 1.30 uur. De leden worden verzocht op tijd aanwezig te zijn in verband met de vergadering die om half drie wordt gehouden van de be drijfsvoorlichting. sport d.vv.o. De trainer van D.W.O. verzoekt ons mede te deelen dat a.s. Zondag de training weer begint. Voor de jon gens van 1.30 uur tot 2.30 uur. Na de lijdensmeditatie voor de da mes. De training wordt weer gehou den in de schuur van den heer van Heerwaarden. storm richtte veel schade aan De storm heeft in de afgeloopen week vrij veel schade aangericht aan noodwoningen, woonschepen en ook aan verschillende schuren welke uiter aard een gemakkelijke prooi waren voor de hevige windstooten. coop. weegbruggen ver De Weegbruggenver. zal Woens dagmorgen 26 Maart v.m. 9 uur een vergadering houden in hotel Smit. woonark gezonken Te Wieringerwerf is de woonark van de fam. W. door de storm ge kapseisd en gezonken. De bewoners bemerkten de ramp pas toen het wa ter reeds hoog in de schuit stond. De brandweer bracht ook hier weer met het leegpompen uitkomst. vervoer van arbeiders Namens het Kringbestuur van de St. v. d. Landbouw wordt medege deeld dat a.s. Maandag 4 Maart de auto's weer zullen rijden voor het vervoer der arbeiders.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2