Hoekje van het Knngbestuur NIEUWE BONNEN Hoewel er deze week verschillende moeilijkheden vielen te overwinnen in de arbeidsvoorziening, kunnen wij thans mededelen, dat de arbeidsvoor ziening voor de periode MaartApril zeer waarschijnlijk voorzien is. Het staat nu tenminste vrijwel vast, dat er een flink aantal Friesche arbei ders Dinsdag na de Paaschdagen in de polder komen. Na aankomst van deze Friesche arbeiders zullen nog enkele Helderschen en Alkmaarders verschuiven naar den rand van de polder. Dit laatste natuurlijk in ver band met de vervoerskosten wat op en laatst gehouden vergadering met den groepsvertegenwoordigers is be sproken. Dan attentueerd het Kring- bestuur er nog op dat de boeren toch vooral de kaart, welke via hun arbei ders door het Arbeidsbureau, aan hen afgegeven, per omgaande ingevuld aan het arbeidsbureau in te zenden. Mocht dit laatste niet volgens de re gels gebeuren, dan zullen wij moei lijkheden ondervinden met de bemid deling van arbeiders voor de volgende periode. Dan dringt het bestuur er nog op aan, dat door de werkgever aan de werknemer, indien deze laatste in een goede verstandhouding bij hem de dienst verlaat, een ontslagbewijs te geven en bij geen goede verstandhou ding dit niet te doen. In aansluiting hierop volgt dus dat geen enkele werknemer aangenomen mag worden indien deze geen ontslagbewijs kan overleggen van zijn vorige werkge ver. Wij van onze kant zullen hier een strenge controle op toepassen. De betreffende ontslagbewijzen zullen voorlopig door de boeren zelf moeten woren opgemaakt, doch het Kring- bestuur heeft de officieele ontslagbe wijzen alreeds aangevraagd bij het Prov. Bestuur, gelijk met de arbei derscontracten, die zoo u weet bij het in dienst nemen van een vaste werk nemer zullen moeten worden opge maakt. Ook attentueeren wij er nog op, dat voor die arbeiders, welke met de auto's worden vervoerd, direct vervoerbewijzen moeten worden afge haald bij de secretaris. Door v. Wie ren zal hierop een zeer strenge con trole worden toegepast. Dan rekent het bestuur er op dat men groepsvertegenwoordigers direct nadat het hun bekend is- hoeveel Friesche arbeiders zij krijgen voor hun groep en wanneer deze komen, dat er dan dadelijk door hun iogies- bonnen voor de kampen hiervoor worden aangevraagd bij Wederop bouw te Wieringerwerf aan den heer de Graaf. De secretaris Het Kringbestuur v. d. Wieringer- meer deelt mede, dat zij met het Bu reau Oogstvoorziening overeen is ge komen dat het kostgeld van de land arbeiders gehuisvest in de kampen betaald zal worden door Bureau Oogstvoorziening in deze volgende de D.W.W. regeling, dus voor getrouwde arbeiders geheel en voor ongetrouwde gedeeltelijk. Er wordt verwacht dat de werkgevers voorloopig de logies- bonnen lcoopen en betalen in afwach ting van de algemeene regeling. Deze regeling zal echter alleen maar gel den voor ten hoogste 200 Friesche arbeiders. Voor de arbeiders die op het oogenblik dagelijks vervoerd wor den uit de omgeving kan de regeling ook gelden, evenals voor die arbei ders die door de boeren zelf aange nomen zijn, maar het laatste moet aangevraagd worden bij den Secr. D. Stompedissel. Ook het vervoer van de Friesche arbeiders wordt geheel betaald door Bureau Oogstvoorziening, met dien verstande, dat de arbeiders de eene week van 53 uur moeten volmaken als zij iedere week naar huis willen. Aan de Friesche arbeiders mag wel betaald worden de dag van aan komst, dus de Dinsdag, als zij die dag nog gedeeltelijk hebben gewerkt, maar de Woensdag mag niet betaald worden als er niet gewerkt is. Ook voor particulier aangenomen arbei ders moet hiervoor worden aange vraagd bij het Kringbestuur. Het Kringbestuur. EEN MOOIE TOONEELAVOND TE MIDDENMEER. Dinsdagavond 15 April wordt on der auspiciën van de Cultureele Com missie voor de Arbeiderskampen een itooneelavond gehouden in Hotel Smit te Middenmeer. Het tooneelgezelschap „Eckhart" te Den Haag zal dien avond optreden met twee tooneel- stukken n.1. Doodendans en Boeren- klucht. Voor de Wieringermeerbewoners is ook de gelegenheid opengesteld om deze avond bij te wonen, terwijl leden van vereenigingen op \sertoon van lidmaatschapskaart tegen sterk ge- reduceerden prijs toegang hebben. Uit verkregen inlichtingen belooft dit een zeer mooie avond te worden Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit nummer. STORM RICHT SCHADE AAN De storm van Zaterdag op Zondag heeft in den polder vrij veel schade aangericht aan in aanbouw zij-Vjd'^ gebouwen. Van het in aanbouw zijiïde pakhuis van den heer Hamstra te Wieringerwerf zijn de spanten in el kaar gestort, zoodat alleen nog res ten van muren over zijn. In de Meeuwstraat zijn van een aantal wo ningen de zolders er uit gerukt. DE WIERINGERMEER RUITERS. Deze nog jonge vereeniging loopt reeds met groote plannen rond. Men wil n.1. op 31 Augustus a.s. een con cours organiseeren. Een regelings commissie treft reeds de noodige voorbereidingen en is hierover al druk aan het vergaderen. Zoodra de defi nitieve plannen zijn uitgewerkt zul len we er meer van vertellen, doch wij mogen nu al vast constateeren, dat het niet alleen bij de oprichting van de vereeniging is gebleven, doch dat de Wieringermeer Ruiters vanaf de eerste dag actief zijn. Er wordt druk geoefend onder leiding van den instructeur Jac. Ramondt. Het kan z'n nut hebben om van deze plaats de minnaars van de lan delijke ruitersport nog eens op te wekken donateur te worden van deze vereeniging. Mej. Nieboer, Zeugvveg, Wieringerwerf, de ijverige secretares se van de W.meer Ruiters, zal de na men van hen die de vereeniging met een jaarlijksche bijdrage willen steu nen, gaarne inschrijven. VERGADERING R.K. LAND ARBEIDERS. De uitgestelde vergadering van de R.K. Landarbeidersbond St. Deus De- dit is thans vastgesteld op Zaterdag 19 April a.s. iiï Hotel Smit te Mid denmeer, n.m. 3 uur. Een hoofdbe stuurslid zal ter vergadering aanwe zig zijn. BIJEENKOMST PLATTELANDS VROUWEN De afd. „Wieringermeer van den bond van Plattelandsvrouwen houdt Donderdag a.s. haar jaarvergadering om n.m. twee uur in Hotel Smit te Middenmeer. Behalve de gewone agendapunten, staan nog diverse atractieve punten op de agenda. WEER EEN MIDDEN STANDER TERUG. Dé heer P. J. Smit, één van de gelukkigen, wiens pand gedeeltelijk werd verwoest, gaat heden Zaterdag zijn drogisterij en opticienzaak weer heropenen op het oude adres te Mid denmeer, hetgeen een felicitatie waard is. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie a.) a01 brood 800 gram brood a02 brood 400 gram brood a01, a02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet a01 melk 4 liter melk a03, a05 melk 7 liter melk a01 vlees 100 gram vlees a02 vlees 300 gram vlees a01 algemeen 200 gram kaas a03 reserve 1600 gram brood a04 reserve 200 gram kaas a06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie a.) a11 brood 800 gram brood a11 boter 250 gram boter a12 boter 125 gram marga rine of 100 gram vet a13, a15 melk 12 liter melk a11, a12 vlees 100 grair. vlees a11 algemeen 100 ram kaas a13 reserve 800 gram brood a14 reserve 90 gram Deense toiletzeep (voorinlevering) a16 reserve 500 gram ryst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 705 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken) (Serie a.) a21 brood 800 gram brood a21 boter 250 gram boter a22 boter 250 gram margari ne of 200 gram vet ji21 melk 5 liter melk a22 vlees 100 gram vlees a21 vlees 300 gram vlees a21 kaas 200 gram kaas a21 eieren 5 eieren Op 17 April zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 11 April a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 14 April a.s. mag worden gekocht. Bon a14 reserve voor Deen se toiletzeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Afle vering der zeep zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. De niet-aange wezen bonnen var de bonkaarten 703 kunnen worden vernietigd. NED, CHR. LANDARBEIDERS BOND AFD WIERINGERM. De uitgestelde ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging werd Zaterdag j.1. gehoudfen in Hotel Smit te Middenmeer. De voorzitter de heer de Wit opende met gebed en schrift lezing en sprak daarna 'n welkomst woord tot de aanwezigen in 't bijzon der tot het hoofdbestuurslid den heer Meijer en de afgev. der afdeelingen van het district Wieringermeer. De voorzitter deelde mede, dat ge zien het bijzondere karakter van deze vergadering, het was tevens een dis trictsvergadering, de notulen worden uitgesteld tot een volgende vergade ring. De heer Meijer verkrijgt hierop het woord en geeft allereerst eenige in lichtingen betreffende de Stichting van den Landbouw. De Stichting is in Juni 1945 opgericht door de drie landbouworganisaties en de drie land arbeidersbonden. Tijdiens de oorlog werden hierover reeds illegale be sprekingen gevoerd. De landelijke Stichting staat aan de top. Deze be staat uit 2 afgevaardigden van iedere boerenorganisatie en 1 afgevaardigde van iedere landarbeidersbond. In de sociale sectie heeft elke organisatie 2 afgevaardigden, een gelijke stem verhouding dus. In economische aan gelegenheden is de verhouding 21. Den volgende provinciale stichtingen die weer onderverdeeld zijn in kring- besturen, zooals de Wieringermeer er ook een is. Allerlei agrarische vraag stukken, zoowel van socialen als van economischen aard worden ter hand genomen en bieden een breed werk terrein. De behandeling van onder werpen welke verhand houden met. de arbeidsvoorwaarden in den land bouw in den meest ruimen zin van het woord, met de prijzen en de af zet der agrarische producten en bin nen en buitenland maken den arbeid van de Stichting voor het platteland tot een hoogst belangwekkende. De heer Meijer doelde vervolgens, mede, dat de Unie van landarbeiders bonden in de Wieringermeer binnen kort zal worden geïnstalleerd. Vervolgens wordt verslag uitge bracht der gehouden besprekingen over de C.A.O., Noordholland en Wie ringermeer. Voor de Wieringermeer is overeenstemming bereikt, voor NH zijn de laatste besprekingen gaan de. Ook de tarieven zullen nader worden bezien. Er komt een C.A.O. voor Noordholland met 2 deelen. Na de pauze werd het werken op- Zondag besproken, ook door N.S.B.- ers verricht. Dit punt zal onder de aandacht- van het hoofdbestuur worden ge bracht. Ook worden nog besprekingen ge voerd met andere groepen van arbei ders, en besluiten t.a.z. hiervan geno men. Betreffende het woningvraagstuk ontspon zich een drukke gedachten- wisseling. De secretaris mocht een zevental .nieuwe leden op deze vergadering in schrijven. Het punt rondvraag ging onder de hamer door. De heer Meijer ging voor in dankgebed waarna de vergadering werd gesloten. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN A.s. Zondag hebben dienst de artsen: Olree, Werner, de Boer, van Sloten, Groenhardt, Swaters, Tamsma en van der Sluis. Geen dienst de artsen: Veenis, Bee- ker, Spits, Hoogkamer, Brand, Schreuders, Boerma, Koning en Bouwman.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2