iizend Niet vergeten JAARVERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN i w AFD. WIERINGERMEER Zondagsdienst voor Artsen Afscheid Ds .L. J. Goede KAMERLEDEN ZULLEN DEN POL DER BEZOEKEN 2e Jaargang no. 51 19 April 1947 Redactie en administratie Nieuwe Niedorp B 58 Toi. 206, Kengetal 2261 Weekblad voor de Wieringermeerbevolking en de herrijziagvan hèt polderland Redacteur: Th. J. van Vegten 17 April Het was -Donderdag j.l. alweer twee jaar geleden dat op die stralende len temorgen 'van 17 April de bevolking van Wieringermeer ruw werd- gewekt met 't alarm-eerende bericht dat de Wieringermeerdijk zou worden opge blazen. Er waren maar weinigen die geloof den, -hoe 'n slechten naam de Duit- 1 schers ook reeds hadden verworven, dat zij tot een dergelijke misdaad in staat „zouden zijn. Hoezeer hebben de velen, die nog eenig vertrouwen hadden in de be zetter, zich vergist. Hoe erg de gevolgen wel zouden kunnen zijn van deze zinlooze schur kenstreek hebben we ons toen, op 17 April 1945 nog niet kunnen realisee- ren. Maar hoe erg het is, nu op 17 April 1947 midden in de ellende van de pro blemen van de wederopbouw zitten, wordt ons dagelijke duidelijker. Laten wij vooral nietvergeten wie de schuld draagt van dezè moedwil lige vernieling. Laten we vooral niet vergeten, wa-nt de verwekker van het onheil re- kend op: „de tijd slijt", en steekt al- lerwege den arroganten moffen-kop weer op, jankt en schreeuwt omdat 'hij -ge-dwongen is om in holen en bouwvallen te leven. Laten we het onze kinderen en -kindskinderen inprenten, de groote schuld die rust op -het geheele Duit- sche volk, in wiens naam alle wanda den zijn gepleegd tijdens den oorlog, ook de moedwillige vernieling van 17 April 1945. Laten we niet vergeten dat zij ons hebben geplunderd tot op het naak te lijf, dat zij ons zoo arm gemaakt hebben, dat wij gedwongen zijn ja ren en jaren een zorgelijk bestaan te verduren, in noodwoningen, kippen hokken, bunkers en provisorisch her stelde karkassen. 'Hoe erg het wel zou worden heb ben we op 17 April 1945 niet kun nen bevroeden, hoe erg het is op 17 April 1947 weten we nu. Wij gedenken 17 April, en op de-zen datum staat ons alles nogeens dui delijk voor den geest, maar dat mag niet inhouden dat wij op 18 April weer zijn vergeten, lederen dag zul len wij -moeten weten en onthouden. Wij zullen goed op onze tellen moe ten passen, want er wordt op -gere kend dat wij zullen vergeten, dat lee- ren ons de uitlatingen nu reeds van de zelfs goede Duitschers, die alweer bedekte dreigementen lancéeren in verband met de door ons land gestel de eiscfien van betaling en genoeg doening door middel van grenswijzi ging- Dit lijkt niet Veel op Verzoenende 'taal, doch er kan ddn ook van ver zoening nog geen sprake zijn, -wij be vinden ons nog midden in 'het gevecht, het gevecht om als volk onze plaats weer in de wereld terug te krijgen, -de plaats die wij innemen als welva rend volk. Wij behoeven ons niet te laten lei den door medelijden met ons zelf te hebben, doch laten wij ons vooral niet van den weg af laten dringen door medelijden te hebben met degene die oorzaak is van onze rampspoed. De Duitschers die thans weer iets te zeggen hebben in Duitschland, in timideeren de wereld- en ons reeds reeds weer. Wanneer wij op beta ling aandringen door aanhechting van een grensstrook een andere wijze althans nog iets binnen te krijgen is er o.i. niet dan heet dit het aan dragen van conflictstof voor een nie- we oorlog. i We zullen ons goed herin-neren dat - wij voor den laatsten ooriog In geen lenkel opzicht conflictstof hebben aan gedragen en er toch in werden be trokken. Mocht Duitschland ooit weer gele genheid krijgen den kop op te ste ken, wij zullen met of zond-er con flictstof in een nieuwe werelddrama evengoed worden betrokken. 17 April roept 'allerlei droeve herin neringen op. Wij verloren have en goed, een kostbaar stuk volksbezit werd zinloos verwoest, en zal een reeks van jaren een geschonden aan- Jblik blijven houden. j Laat ons het o-p 18 April niet zijn '.vergeten. Iets -nieuws op de agenda was het punt hersengymnastiek. Dit bezorgde A rx-.;. Ji--v.. Bij de rondvraag -kwam het ze-ep- tekort ter sprake. Op de Prov. Ver- gadeering zal dit nader naar voren Mevr. Doornbos kon als presidente 52 leden -een welkom toeroepen op de .D..„.-„-Tv cYjj; bovengenoemde vereenigin-g. Na het voorlezen der notulen van de vorige bijeenkomst volgde een fi nancieel verslag van de penni-ngmees- teresse. De da-mes Dankert en Schui- ringa die de rekening na hebben ge zien adviseerden tot goedkeuring. Uit het jaarverslag bleek dat de af- -deeling, ondanks vele moeilijkheden actief is gebleven. Talrijke lezinge". werden gehouden op allerlei gebiec. Door het bedanken van de dames Lut-h en Beu'kema in het bestuur met -drie leden aangevuld en wel met de dames Boggers, van Wijk en de Veer. De afd. telt momenteel 136 leden. W-egens aftreden van Mevr. Grin- Blaauboer werd als nieuw bestuurs lid gekozen Mevr. Timmers. Hierna volgde eenige mededeelingen. Evenals vorig jaar zal er te Alkmaar ■weer eene inleiderscursus worden ge houden. De leden die hieraan willen deelnemen moeten zich zoo ^spoedig mogelijk opgeven bij Mevr. de Veel te Winkel, De Prov. Vergadering zal gehouden worden op Dinsdag 22 April v.im. 10 uur in het Gulden Vlies te Alkmaar. Als afgevaardigde werd benoemd Mevr. Timmers, meerdere deelname is echter mogelijk. Naar de algemeens vergadering op 22 Mei te Utrecht wordt afgevaardigd Mevr. Nieuwen- huyzen. Na de pauze zong het kort geleden opgerichte zangkoortje onder leiding van Mevr. Breebaart uit Schagerbrug eenige liederen. In de korte tijd van toestaan heeft men reeds goede sa menzang weten te krijgen. Het zou jammer zijn als hier niet meé werd doorgegaan. Er werd nog een boek verloot waar Mevr. Timmers de winnares van werd. A.s. Zondag hebben dienst de art sen: Veenis. Becker, Spits, Hoogka mer, Brand, Scjueuders, Boerm-a, Ko ning en Bouwman. Geen dienst de artsen: Olree, Wer ner, de Boer, van Sloten, Groenhardt, Swaters, Tamsma en van der Sluis. PREDIKBEURTEN EN KERK NIEUWS Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 13,30 uur, Ds Germans- Middenmeer, 10,30 uur, Ds. Ger mans. Wieringerwerf, 2 uur, Ds Vink. Gcref. Kerken, Middenmeer, 9 uur, Ds. v.d. Wie len. Voorber. H. A. Middenmeer, 2 uur, Ds. v.d. Wie len. Wieringerwerf, 10 uur, Ds. -Dooren- bos. Bevestiging van Cand. Post. Wieringerwerf, 4 uur, Intrede van Ds. Post. Slootdorp, 9,30 uur, Cand. Lam- worden gebracht. -a Zondag j.l. heeft Ds L. J. Goede af scheid genomen van de Geref. Ge meente Slootdorp. Het kerkgebouw was stampvol. De scheidende leeraar hield zijn afscheids- ■predikatie -naar aanleiding van den tekst Exodus 14 :15, „Toen zeide de Heere tot Mozes: Wat roept gij tot Mij? zeg den kinderen Israels dat zij voort trekken". Na de -predikatie richtte Ds. Goede zich -met een afscheidswoord tot de gemeente- Dank werd gebracht aar- het gemeentebestuur voor d-e prettig: verhouding die er steeds heeft ge- heerscht tussc-he-n de overheid en de kerk. Ook wer-d dank gebracht aan het hoofd van de Chr. school den heer Bakker, aan Ds. Schenkeveld die als vertegenwoordiger van, de classis en de naburige gemeenten aanwezig was. Vervolgens werden koster en organis ten in dit persoonlijk woord- betrok ken. Namens -het gemeentebestuur sprak burgemeester Loggers woorden ten afscheid, spr. wenschte Ds. Goede Gods beste zegen bij- het werk in zijn nieuwe gemeente. Ds. Schenkeveld sprak namens de classis en de buurt- gemeenten Ds. Goede toe. Als laat ste sprak den heer P. v.d. Zaag, die namens den kerkeraad Ds. Goc'e dankte voor alles wat hij in de ge meente tot stand heeft gebracht. Na den dienst namen velen persooh, lijk afscheid van Ds. en Mevr. Goé de. Ds. Goede het ga U goed in Uw nieuwe gemeente. Slootdorp, 2,45 uur, Cand, Lam mens. Beroepen. De Geref. Kerk te Slootdorp heeft een beroep uitgebracht op Ds. Ru ben te Zevenhoven (Z.H.). Preekbeurten in de Ring. Opperdoes, 9,30 uur, Ds. Klooster man. H. Doop. Medemblik, 5,30 uur, Ds. v.d. Neut. Oostwoud, 7 uur, Ds. Kloosterman. Twisk, 9,30 uur, Ds. v.d. Neut. Een aantal Tweede Kamerleden (men spreekt van ongeveer 60) zul len op uitnoodiging van het gemeen tebestuur op Vrijdag 2 Mei a.s. de Wieringermeer bezoeken, teneinde zich op de hoogte te stellen van d-e moeilijkheden waarmede de wederop bouw te kampen heeft. Naar ons werd medegedeeld zal het onze volksverte genwoordigers dien dag niet aan voorlichting ontbreken. ER STAAT EEN KAMP IN MIDDENMEER Er staat een kamp in Middenmeer, wat men heeft laten 'bouwen voor het onder brengen van arbeiders- Dit kam-p is al een half jaar gereed. Al leen electrisoh lieht en Waterleiding imóet nóg worden aangelegd. Dat dit nog niet is gebéurd schijnt te zitten in eenige ambtelijke formaliteiten. Ge zien echter dè groote behoefte aan ruimte vóór het onderbrengen van arbeiders zal het van belang zijn dat deze formaliteTfen spoedig worden opgelost.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 1