ïslukt Buitengewone drukte op het bevrijdingsfeest Demonstratie Till-Master Kerkdiensten De avond waar zovelen op gevlast hadden, het eerste echte bevrijdings feest voor de Wieringermeer, wat tevens een compensatie moest zijn voor het wegens de weersomstandig heden gemiste feest ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke, is mislukt, niet door gebrek aan be langstelling doch wegens een teveel aan belangstelling. De redenen, of liever de fouten, die tot deze mislukking hebben geleid, waren er vele. De verontschuldiging dat men zo'n grote toeloop niet had verwacht is niet te aanvaarden. Wanneer men alle Wierinigermeer- bewoners boven de 16 jaar uitnodigd om te komen naar een feestelijke bij eenkomst ter gelegenheid van de Na tionale feestdag, wanneer men boven" dien de toegang tot het feestgebouw gratis stelt, dan is de verontschuldi ging dat men geen grote toeloop ver wachtte een miskenning van de Wie- ringermeerbevolking, wiens ver knochtheid aan het vorstenhuis en aan de Wieringermeer toch genoeg zaam bekend is. Stoelen en tafels waren zo gezet dat er in de kleine en grote beurs- zaal slechts 700 personen konden plaats nemen, terwijl er met gemak twaalf a dertienhonderd geplaatst kunnen worden. Doordat men om het feestgebouw te betreden geen enkel plaatsbewijs nodig had was er van controle op wie er binnentraden in de zaal geen spra ke. Het gevolg was dat er honderden in de zaal waren die er niet hoorden, terwijl de Wieringermeerders, omdat zij niet binnen konden komen huis waarts moesten gaan. De burgemeester, die als voorzit ter van het Oranje-comité fungeerde, trachtte zoveel van de situatie te redden als mogelijk was en liet aller eerst de tafels uit de zaal verwijde ren en stoelen bij plaatsen. Dit kon echter niet verhinderen dat nog een groot aantal mensen moesten staan, waardoor het de gehele avond rumoerig bleef, zo rumoerig, dat zelfs de bevoorrechten die op de voorste rijen zaten van het gesprokene op het podium niets konden verstaan. Ook bij de programmaleiding klop te de zaak niet, het enthousiasme van de heer Bakker ten spijt. Het was beslist onjuist om onder deze omstandigheden nog nummers 1 het programma te lassen, terwijl men het aangekondigde niet eens kon af werken. Vervolgens had een incident over de inhoud en de al- of niet toe laatbaarheid van een voordracht niet plaats mogen vinden. Het comité heeft als eis g'esteld dat men van te voren inzage van de diverse nummers moest hebben. Hier had men de hand aan moeten houden, dan had men tenminste de stemming nog niet meer omlaag gebracht als ze al was. ïïet is jammer dat het zo gelopen is. Jammer vooral voor hen, die zich reeds weken van te voren hebben voorbereid om iets op deze avond ten beste te geven. De burgemeester opende met een keurig verzorgde bevrijdingsrede hier bij de historie volkgend en waar in doorklonk de band van ons volk met Oranje in tijden van nood en ver drukking. Een rede die gelukkig nog aangehoord werd door een stil luiste rende propvolle zaal. Daarna werd het mis. Verschillen de programma-nummers o.a. de ,,Elf provinciën rond de Nederlandse Maagd", waarvoor een keur van prachtige costumes werd gebruikt, drong slechts tot de eerste rijen van de zaal door. Zo was het met de mooie zang van het koor uit Sloot- Er werden bloemen aangeboden. Mevr. Breebaart van Schagerbrug mocht van het dameskoor der Platte landsvrouwen een mooie mand aan vaarden, terwijl mevr. Levend er een kreeg van het beursbestuur. Jo Bouwma betrad het podium voor de V.V.V. Flevo en werd aanleiding van het bovenvermelde incident. In gelast werden volksdansen van de Hervormde Meisjes en een voordracht van de heer van der Beek. Een toneelstukje van het Wierin- germeertoneel werd wegens het ru moer halverwege beëindigd, terwijl 't laatste nummer te verzorgen door de V.C.J.B. kwam te vervallen evenals dorp; het spreekkoor: En tochde zang van de Geref. Meisjesvereni- Holland leeft weer; de zang van de Plattelandsvrouwen, enz. De film van mevr. Levend uit Zaandam, die een beeld gaf van de verwoesting en we deropbouw, en ter gelegenheid van de opening van de beurs was vervaar digd, deed het nog het beste. Hoewel een goed filmpje is er filmtechnisch wel een en ander op aan te merken. Niettemin voor later in rustiger ge legenheid een film om nog eens gaar ne naar te kijl-Jén. Mevr. Levend deed de film cadeau aan de heer Tel, die hem op zijn beurt weer overdroeg aan het beursbestuur. ging van Wieringerwerf. Voor de gezamelijke zangnummers had de heer Hol de leiding die zich hier goed van kweet. Het was ten slotte zijn schuld ook niet dat de stemming hoe langer hoe meer zak te. Een orkestje onder leiding van de heer Spanjaard poogde zo nu en dan nog boven het rumoer uit te komen. Drie kwartier na middernacht maakte burgemeester Loggers op tac tische wijze een einde aam dit mis lukte feest. Er was nadien nog een gezellig samenzijn waar we geen ge tuige van waren. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Op de Proefboerderij voor Land bouwwerktuigen in de Wieringer meer werd op Woensdagmiddag 30 April op verzoek van de importeur de N.V. Louis Nagel en Co. te Arn hem gedemonstreerd met een voor ons land nieuwe .grondbewerkings machine, de Till-Master roterende worm. Er werd gewerkt op kleigrond in een tarwestoppel. De weersomstan digheden waren ongunstig te noe men. Voor diegenen die niet in de ge legenheid waren dit apparaat te zien werken volgt hier een korte be schrijving. De grondbewerking gebeurt hier door een stalen worm met een dia meter van plm. 36 om., welke via rle aftakas van een motortrekker vrij snel wordt rondgedreven. Door deze draaiende beweging wordt de grond met vrij grote snelheid zij waarts en achteruit gewerkt. De aangebrachte beschermkap voor komt dat de grond omhoog wordt geslingerd en heeft in zijn laagste stand geplaatst tevens een egalise rende werking. De diepteregeling vindt plaats door een tweetal vóór de worm aangebrachte stuurwielen welke afzonderlijk instelbaar zijn. Hierdoor kan van zeer oppervlakkig tot plm. 22 cm. diepte worden ge werkt. Om te voorkomen dat de ma chine zich door de draaiende worm zijdelings verplaatst is achteraan de machine een schijf aangebracht welke afhankelijk van de werkdiep- te meer of minder dooi" de grond snijdt. Aangezien de draaisnelheid door de aftakas plaats vindt en dus on afhankelijk van de rijsnelheid (vrij constant is, is het zonder meer dui delijk dat de verkruimelende wer king groter is naarmate op een klei nere versnelling wordt ingeschakeld. Dit was op de demonstratie ook zeer duidelijk waar te nemen en was op de tweede versnelling (plm. 4 km per uur) de verkruimeling grover, dan wanneer op de eerste met 2.7 km per uur werd gereden. De in druk werd verkregen dat bij gro tere snelheid moeilijker is de machi ne op de juiste diepte te houden, vooral wanneer op grotere diepte is ingesteld. Zoals reeds gezegd kan rooral bij langzame voortbeweging .Jkgen intensieve verkruimeling wor den bereikt en is het werk dan enigszins met dat van een fraisma- chine te vergelijken. De grond is tot de instelbare diep te volkomen los gewerkt, wat voor bepaalde cultures zijn voordeel kan hebben. De in het veld aanwezige wortelonkruiden worden grondig losgehaald en door de grond ge werkt en dus ook een deel hiervan aan de oppervlakte gebracht. In vergelijking met fraiswerk is onze indruk dat wel zeer veel tractie wordt vereist, voornamelijk via af takas wat vermoedelijk verklaard moet worden uit het feit dat de grond zijwaarts wordt verplaatst. Onder de kleinere tuinbouwfrais- machines zijn er toch meerdere ty pen welke voor een werkbreedte van plm. 70 cm. een motorvermogen van plm. 8 pk bezitten. De hier aan wezige Till-Masters hadden resp. 80 en 120 cm. werkbreedte, terwijl als tractie een tweetal Caterpillartrek- kers type D 2 en D 4 beschikbaar waren. Voor algemene toepassing is o.i. de Till-Master in zijn huidige vorm, voor gemakkelijk te bewerken grond gezien de benodigde tractie niet aan te bevelen, aangezien men daar op de normale akkerbouwbedrijven niet over voldoende tractie beschikt. Voor intensievere cultures, b.v. de tuinbouwbedrijven geldt hetzelfde bezwaar in nog sterkere mate voor zover het de tractie betreft. Voor zeer zware gronden lig-t de situatie mogelijk enigszins anders, daar hier de mogelijkheden van grondbewer king minder groot zijn en zwaardere trekkers aanwezig zijn. Voor loon bedrijven of coöperatief gebruik kan het onder dergelijke omstandighe den worden overwogen. Dit dient echter dan nog nader te worden be proefd. E. Oosterhoff, Secr. C.L.W., Mededeling no. 334. Premie op gedeeltelijk uitgevroren percelen wintergraan De publicatie in diverse Land bouwbladen van de zijde van de afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening betreffende de in uitzicht gestelde premie op gedeeltelijk uit gevroren percelen wintertarwe en wintergerst heeft bij diverse land bouwers de indruk gewekt dat ook de als origineel uitgezaaide percelen voor een dergelijke premieuitkering in aanmerking zouden komen. Dit is echter in genoemd artikel niet de bedoeling. Hierin wordt al leen gesproken van die percelen welke als elite of als origineel zullen worden geoogst, derhalve als stamzaad of als elite zijn uitgezaaid. Het is dan ook meer als een te gemoetkoming voor kwekers en ver- meerderingsbedrijven te beschouwen. Teneinde teleurstelling te voor komen hebben we gemeend hierop even te moeten attenderen. E. Oosterhoff. Ned. Herv. Gemeente Slootdorp, 10.45 uur, Ds. Vink. Middenmeer, 14 uur, Ds. Vink. Wieringerwerf, 10.30 uur, Ds. Ger- mans. 15 Mei (Hemelvaartsdag) Middenmeer, 9 uur, Ds. Germans. Wieringerwerf, 10.30 uur, Ds. Vink. Geref. Kerken Middenmeer, 9.30 uur, Ds. v. d. Wielen. Middenmeer, 4 uur, Ds. v. d. Wie len. Slootdorp, 9 uur, Ds. Spijker. H.A. Slootdorp, 2.30 uur, Ds. Spijker, Na- betr. Wieringerwerf, 9 uur, Ds. Post. Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Post. 15 Mei (Hemelvaartsdag) Middenmeer, 10.30 uur, Ds. v. d- Wielen. Slootdorp, dienst. Wieringerwerf dienst. Preekbeurten in de Ring. Medemblik, 10 uur, Ds. v. d. Neut. Medemblik, 5.30 uur, Ds. v. d. Neut. Opperdoes, 2.30 uur, Ds. Klooster man. Midwoud, 10 uur, Ds. Kloosterman. 15 Mei (Hemelvaartsdag) Medemblik, 10 uur, Ds. v. d. Neut. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Klooster man. Zondagsdienst voor artsen A.s. Zondag hebben dienst de artsen Olree, Werner, de Boer, van Sloten, Groenhardt, Swaters," Tansma en van der Sluis. Geen dienst de artsen: Veenis, Bee- ker, Spits, Hoogkamer, Brand, Schreuders, Boerrna, Koning en Bouwman. Weer een Wieringermeer gezin getroffen Het tien-jarig zoontje van de fam. Pauwels uit Middenmeer, thans nog geëvacueerd te Hoogwoud, is Zaterdag van een vrachtauto geval len en aan de gevolgen overleden.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2