Ingezonden stukken IFHIW©- nieuws Nieuwe bonnen Landbouwproducten Buiten verantwoordelijkheid der re dactie. Opname in deze rubriek be wijst- geenszins dat de redactie het er mee eens is. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U enige plaats ruimte in Uw veel igelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Bij velen der arbeiders in de Wie- ringermeer is ontevredenheid opge wekt bij de uitbetaling der lónen j.1. Zaterdag. In het vakblad van 26 April werd geschreven dat overeen was geko men dat met ingang van 1 Mei het loon 81 cent per uur zou bedragen voor vakkundige arbeiders in vaste of los-vaste dienst, de overige naar verhouding. Hiervoor was nodig de goedkeuring der Rijksbemiddelaar. Zaterdag echter, werd zonder de ar beiders hiervan te verwittigen 6 ct. per uur gekort en bij sommigen 2 cent. Dit zal de komende dagen on der -"de- arbeiders spanning geven. Men stelt zich nu de vraag of de Rijksbemiddelaar deze beslissing heeft genomen met of zonder vak centrales. Bij een 55-urige werkweek bete kent dit een loonsverlaging van f 3.20 per week. Wij zijn het er over eens dat er een loonstop moet zijn, doch de le vensstandaard laat nog geen loons verlaging toe. Hte eerste verloor onverdiend met 3-2 van B.K.C. 2 in Anna-Pau- lowna, terwijl het tweede elftal in Wieringerwaard een 2-0 overwin ning behaalde. Het derde trok naar Kolhorn om Kaagvogels te bestrij den, 0-0 was de uitslag. De adspiranten behaalden een da verende overwinning in Winkel. Met niet minder dan 8-1 moeten de ad- spiranten b van Winkel ten onder gaan. Het programma voor a.s. Zater dag en Zondag luidt: Zaterdag 5 uur: Flevo aPetten a; 6 uur: Wiron 2Flevo 2. Zondag: Schagen 3Flevo 1; S. R. C. 2—Flevo 3. In verband met Hemelvaartsdag wordt inplaats van Donderdag deze week Woensdag 14 Mei training ge houden. Programma voor Hemelvaartsdag 2.30 uur Flevo 1Geel Zwart 2; 12 uur Flevo 2Callantsoog 2; 4.30 uur FlevoOudesluis a; 12 uur Wi ron 3Flevo 3. H. D. TEL 25 JAAR K.L.M.-AGENT De heer H. D. Tel is een Zaan- kanter in hart en nieren, toch kan men hem ook aan als een halve Wie- ringermeerder beschouwen. Als be stuurslid van de beursvereniging heeft hij reeds meermalen bewezen de Wieringermeer een goed hart toe te dragen. Voor het openbare leven heeft de heer Tel zeer veel gedaan in de eer ste plaats voor de gemeente waar hij geboren en getogen is. Dezer dagen ontving hij van Dr. A. Plesman, directeur van de K.L.M. bericht dat hij 25 jaar geleden in dienst was getreden als agent. De heer Tel wist niet precies wanneer dit zou zijn. In die 25 jaar verzorgde hij ruim 250 tochten naar Schiphol. De 'heer Tel heeft het plan om deze zomer, wanneer het van het werk kan, om eens een tocht vanuit de Wieringermeer te organiseren. De arbeiders hebben er dan ook geen genoegen mee genomen en hebben de hoofdbesturen reeds van een en ander verwittigd. U dankend voor de verleende plaatsruimte, M. Florissen, Wieringerwerf. LEZING OVER LANDBOUW POLITIEK. Voor de Christ. Hist. Unie, afd. Wieringermeer, zal op 17 Mei a.s. spreken de heer J. de Ruiter, lid van de Tweede Kamer over het on derwerp: De Christ. Hist. Unie en de Landbouwpolitiek. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. voor het tijdvak van 11 tot en met 24 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten ka, kb, kc 705 (serie c) C-01 brood 800 gram brood C-02 brood 400 gram brood C-01 boter 125 gram boter C-02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet C-01 melk 4 liter melk C-03, C-05 melk 7 liter melk C-01 vlees 100 gram vlees C-02 vlees 300 gram vlees C-01 algemeen 200 gram kaas C-02 algemeen 2 eieren C-03 algemeen ong. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep C-01 reserve 125 gram marga rine of 100 gram vet C-03 reserve 1600 gram brood C-04 reserve 125 gram marga rine of 100 gram vet C-05 reserve 200 gram kaas C-06 reserve 800 gram brood C-07 reserve 125 gram boter Bonkaarten kd, ke 705 (serie c) C-ll brood 800 gram brood C-ll boter 250 gram boter C-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet C-13, C-15 melk 12 liter melk C-ll, C-12 vlees 100 gr. vlees C-ll algemeen 100 gram kaas C-12 algemeen 2 eieren C-13 algemeen ong. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep C-13 reserve 800 gram brood C-16 reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid of kinderbiscuits). C-17 reserve ong. 225 gr. huis houdzeep of 90 gram toilet zeep. Bonkaarten ma, mb, mc, md, me, mf, mg 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie c) C 21 brood 800 gram brood C-21 boter 250 gram boter C-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet C-21 melk 5 liter melk C-21 vlees 300 gram vlees C-22 vlees 100 gram vlees C-21 kaas 200 gram kaas C-21 eieren 5 eieren Op 14 Mei zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De prijzen der Eé van de moeilijkste onderwerpen welkë de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening perio diek heeft te behandelen, is de prijs bepaling van die landbouwproducten waarvan de prijsvorming niet aan het vrije spel van vraag en aanbod kan worden overgelaten. Voor de mees te producten van akkerbouw en vee houderij worden van jaar tot jaar door de Minister prijzen vastgesteld, veelal richtprijzen genaamd; met de daartoe ter beschikking staande middelen wordt getracht hét peil de zer prijzen zo goed mogelijk te be naderen. Enige prijscorrecties die de laatste tijd hebben plaatsgehad, (akkerbouw producten en eieren) schijnen de in druk te hebben gewekt, dat de re gering een eenzijdige en onjuiste uit leg zou hebben gegeven aan de des betreffende kostprijsberekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut. In verband hiermede acht het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening het dienstig, nu het onderwerp in een rustiger sfeer be handeld kan worden, in het kort uit een te zetten, wat er is geschied en na te gaan of er voor deze gedachte grond bestaat. Het is een misver stand, wanneer men meent, dat uit deze gegevens rechtstreeks de kost prijs zou voortkomen. Steeds blijft een interpretatie der cijfers nodig en moe t er een waardering plaats heb ben van factoren, die in een kost prijsberekening niet voorkomen. Dit geldt met name voor een belangrijke kostenfactor als de gezinsarbeid en voor het ondernemersloon. Bij haar overwegingen in prijsaan- gelegenheden gaat de regering er van uit, dat de prijzen zodanig die nen te worden vastgesteld, dat een goedgeleid landbouwbedrijf, dat in aard, ligging en kwaliteit van de bo dem als een gemiddeld Nederlands bedrijf kan worden beschouwd, een ondernemerswinst van rond 20 pro cent van de z.g. kale kosten kan op leveren. De risico's die de weersge steldheid veroorzaakt en die de uit komsten zowel ten goede als ten kwade kunnen beinvloeden, blijven voor rekening van de boer en worden bij de prijsbepaling buiten beschou wing gelaten. Het hierboven bedoelde gemiddelde bedrijf is echter hypothe tisch. Het komt er tenslotte op neer, dat beslist moet worden, hoe zwaar de kostprijsberekeningen der onder scheidene gebieden moeten wegen bij het bepalen van de landelijke kost prijs van ieder product of van iedere groep van producten. Dat hier ver schil van waardering kan voorkomen spreekt vanzelf. Op de prijzen der granen, zoals deze voor de oogst 1947 zijn vast gesteld is critiek uitgeoefend van de zijde der landbouworganisaties. Het moet echter ten sterkste worden be twijfeld of deze critiek gerechtvaar digd is te achten. De tarwe als voor beeld nemende, zien wij, dat voor de oogst van het vorige jaar de richt prijs f 20.50 was, een prijs die re delijk genoemd mag worden; wan neer men weet, dat het L.E.I. voor de drie landbouwgebieden, waarvoor ge gevens ter beschikking stonden n.1. de Noordelijke Bouwstreek der pro vincie Groningen, het Oldambt en de provincie Zeeland, de kostprijzen, in clusief 20 procent ondernemerswinst, berekende op respectievelijk f 19.40, f 20.20 en f 21.20. Voor 1947 berekende het L.E.I. voor de taiwe in deze gebieden res pectievelijk f 18.45, f 20.20 en f 20.09. De vastgestelde richtprijs is f 20. Van een niet gerechtvaardigde ver laging kan hier niet gesproken wor den. Immers de L.E.I.-cijfers laten gemiddeld een kostprijsverlaging van ten minste 50 cent zien. Voor de an dere granen gelden overeenkomstige cijfers. De berekende kostprijzen voor de roigge liggen aanzienlijk ho ger dan die voor tarwe. Het product zelve wordt als regel iets lager ge waardeerd dan de tarwe. Bij de prijs bepaling van rogge laten de kostprijs berekeningen ons in de steek. Het wordt dan zo gesteld, dat het gros der roggetelende bedrijven de ge mengde bedrijven op de zandgrond, hun inkomsten niet moeten verwach ten van de verkoop van rogge, maar van de veehouderij-producten, die mede worden voortgebracht door middel van de zelf geteelde rogge. Tijdelijk is hierin enige wijziging ge komen, doordat een deel der rogge moet worden ingeleverd. De prijs der suikerbieten is vrij drastisch verlaagd. De L.E.I.-bereke- ningen geven voor 1947 als kostprij zen, inclusief 20 procent onderne mersloon voor resp. de Noordelijke Bouwstreek, het Oldambt, Zeeland en de Veenkoloniën f 27.80, f 30.32, f 24.64 en f 34.56. De richtprijs van f 34.is ruim te noemen. De berekeningen van het L.E.I. ge ven ook voor aardappelen aanleiding tot enige verlaging van de richtprijs met uitzondering van de teelt in de veenkoloniën. De prijs der fabrieks- aai'dappelen is, voornamelijk op grond van een tekort aan kalimeststoffen, waardoor een zekere oogstderving wordt veroorzaakt, op het peil van 1946 gelaten. Zondagsrust voor Veeartsen Binnenkort komt er ook een onder linge regeling voor veeartsen betref fende de Zondagsrust. De heren P. Reitsma, Slootdorp, v. d. Kolk, Nw.- Niedorp, Dekker, 't Zand en Hakke- steeg, Schagen zullen een regeling gaan treffen, waardoor het mogelijk is dat ook zij Zondags bij toerbeurt vrij hebben. Wij zullen, indien deze regeling is gemaakt, een zelfde ru briekje wekelijks reserveren zoals we dit tot nu toe ook voor de artsen hebben. Middenstandsnieuws Een drietal middenstanders is weer naar Wieringerwerf terugge keerd n.1. de heren G. Bronner, schoenhandel, H. L. Posthumus, rij wielhandel en H. Buwalda, bakker. De brandstoffenhandelaar de h'eer Hoekstra heeft de eerste materia len voor z'n pakhuis aangevoerd, zodat ook deze binnen niet al te lan ge tijd kan terugkeren. Er begint schot in te komen. OPENING VAN DE NIEUWE TELEFOONCENTRALE TE MIDDENMEER Naar wij vernemen zal op Maan dag 12 Mei a.s. de nieuwe telefoon centrale te Middenmeer officieel in dienst worden gesteld. Zoals men weet wordt dit de centrale voor de Wieringermeer waarbij dan verschil lende plaatseh^uit de omgeving bij komen. Wij komen hier nog nader op te rug.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3