FLEVO-NIEUWS PREEKBEURTEN Nieuwe bannen "naar de telefooncentrale aan de Sportweg en stelde burgemeester Loggers door het doorknippen van een aantal draden de nieuwe cen trale in dienst. In hotel Smit werd vervolgens de thee gebruikt, waarbij de heer H. R. Smit er nog op wees, dat, indien het gebruik van de telefoon nog moge lijk was tijdens de bezettingdat we dit te danken hadden aan de heer Versluis. Een dronk op de heer Ver sluis werd dan ook uitgebracht. De dag werd bésloten met de ont vangst van het personeel in hotel Smit en een voetbalwedstrijd tussen een elftal uit Alkmaar van P.T.T. en dat van Middenmeer. Wij laten hieronder nog enige bij zonderheden volgen: 1 April 1931: Indienststelling tts Slootdorp. 15 April 1932: Indienststelling tts Middenmeer. 20 Febr. 1936: Indiensttelling tts Wieringerwerf. Naarmate meer boerderijen in ex ploitatie kwamen, groeide de be hoefte aan telefoonaansluitingen ook buiten de dorpen. Aanvankelijk alleen mogelijk op één der drie centra; gevolg: grote afstanden dus hoge kosten voor het publiek en verschillende technische bezwaren. In nauw overleg met de toenmali ge Wierinigermeerdirectie ontwierp P.T.T. een plan tot indeling van de polder in enkele netten, waardoor 't mogelijk zou zijn aan alle aanvra gen om aansluiting te voldoen, alle aansluitingen tot stand te brengen tegen het minimum-tarief, dus zon der heffing van afstandsgeïd, en vrij wel het gehele telefoonnet in kabel te doen uitvoeren. In 1939 en 1940 werden deze plan nen uitgevoerd, waarbij met mede werking van de Directie van de Wderingermeer 240 km. kabel werd gelegd. Nieuwe telefoonkantoren werden gevestigd aan de Hoornse Burg (1939), aan de Oostermidden- meerweg, de Nieuwesluizerweg en bij de Haven aan de Oude Zeug (1940). Deze maatregelen hebben het tele foonverkeer sterk gestimuleerd: Vóór 1939 bleef het aantal aansluitingen beneden 100, in 1939 steeg het tot 196, in 1940 tot 365, in 1941 tot 428. Daarna was er slechts een geringe stijging in verband met meer en meer optredende moeilijkheden op materieelgebied. In 1944 daalde ten gevolge van de door de bezetter ge laste uitsluiting het aantal tot 103. Voor de telefoondienst was de Wieringermeer een mooi gebied, een steeds groeiend verkeer werd ver werkt door toegewijde ambtenaren, wier arbeid zoals meermalen bleek, door de gebruikers van de dienst zeer gewaardeerd werd. Uit militair oogpunt verliepen de eerste oorlogsjaren in de polder rus tig. Er was slechts een geringe Duitse bezetting, oorlogshandelingen hadden er niet plaats. Naar mate de honger in het Wes ten van ons land toenam, groeide 't aantal van hen, die poogden zich in de Wieringermeer van het nodige te voorzien hetgeen in de hongerwinter zijn toppunt bereikte. Eindeloze stoeten hongerige en onvoldoend geklede stakkers trok ken langs de wegen, verkleumd en vaak ziek van vermoeidheid. Al hebben zich ook hier wel ex cessen voorgedaan, met voldoening mag worden geconstateerd, dat de bevolking hielp waar zij kon. Eén der eerste logiesgelegenheden waarin zij die op hun hongertochten de nacht in de polder moesten door brengen een onderdak vonden, was ge vestigd op de zolder v. h. dienstkring- kantoor van de Technische Dienst te Middenmeer. Later werd van Ge meentewege de gymnastieksohool be schikbaar gesteld, zodat duizenden die hongerig aankwamen, konden worden gespijzigd. Voorjaar 1945. Zelden beloofde reeds zo vroeg in het jaar de polder een zo schone oogst. Het winterko ren golfde op de akkers, het kool zaad stond reeds in bloei, toen op 17 April 1945 de vijand, met de zekerheid van zijn eigen ondergang voor ogen, de groot ste misdaad beging aan een gebied, dat uit militair oogpunt geen bete kenis had. Tussen Oude Zeug en den Oever liet hij de Wieringermeerdijk op 2 plaatsen springen, waardoor in kor te tijd een oppervlakte van 20.000 hectaren met een jaarlijkse op brengst van 150 millioen kg. aan de golven werd prijs gegeven, 500 boer derijen vernietigd en onschatbare waarden een prooi van het water werden. Dadelijk na de bevrijding begon nen de voorbereidingen voor het leg- g'en van een hulpdijk, die op 9 Aug. 1945 gereed was. Voor de tweede maal kon toen met het droogmalen van de polder worden begonnen. Hetgeen toen aan de „Lely", de „Leemans" en in Kol- horn werd verricht, grenst aan het ongelooflijke: in vier maanden was de polder droog. Op 11 December 1945 kondigden de vlaggen op de gema len het einde van dit grote werk aan. Ook de telefoondienst leed door de schanddaad van een niets ontziende - vijand grote verliezen. Ondanks lof waardige pogingen van het perso neel om te redden \yat te redden viel pogingen, die niettegenstaan de het water bulderend door de ka nalen joeg, werden voortgezet totdat levensgevaar ze onmogelijk maakte gingen de 7 telefooncentral en in de polder ten onder. Alle boven grondse lijnen werden vernield of zo zwaar beschadigd, dat dit met ver nieling gelijk stond, terwijl in de dorpen het gehele en daarbuiten een groot deel van het kabelnet dooi water onbruikbaar was g-eworden, tengevolge van het feit, dat bij het omvallen van de muren der aange sloten percelen scheuren in de lood- mantels der aansluitkabels waren ontstaan, waardoor het water diep in de kabels was doorgedrongen. In de droog komende gebieden werd onmiddellijk het herstelwerk ter hand genomen. Hierbij werd va:i alle daarbij betrokken instanties me dewerking ondervonden en zo kon reeds op 30 November 1945, nog voordat het werk van het droogma- len ten einde was, het eerste tele foonkantoor in een door de Directie ter beschikking gesteld gedeelte van de ambtswoning- bij het werkkamp te Oostwaard heropend worden, met 12 aansluitingen. De hersteiarbeid heeft aan het per soneel hoge eisen gesteld. In de ein deloze vlakte, waar alles met een grijze kleilaag was ©vertogen, grote gedeelten vrijwel onbegaanbaar wa ren en niets beschutting bood, moest worden gewerkt aan het herstel van een verkeersapparaat, dat er toe kon •bijdragen de polder uit zijn isolement te verlossen. Met grote toewijding heeft het per soneel zich aan deze taak gegeven. Op 1 April 1946 werd het kantoor te Middenmeer heropend, aanvanke lijk in een gehuurd gedeelte van een perceel in de Brugstraat. Op 1 Juli d.a.v. volgde dat te Wie ringerwerf, in een voor kantoorge bouw geschikt gemaakte Zweedse noodwoning. Op 27 Juli werd de dienst te Oost- waard overgebracht naar het inmid dels weer bruikbaar gemaakte oor spronkelijke perceel. Te „Slootdorp kon de dienst de be schikking krijgen over 2 percelen, in één waarvan op 26 Augustus 1946 de dienst werd heropend. Op 23 September 1946 werd het kantoor te Oude-Zeug heropend, eveneens in een Zweedse noodwoning Op 1 Maart en 16 April 1947 volg den de kantoren Nieuw-Almersdorp en Wagendorp in door de Commissie Wederopbouw Wieringermeer ont worpen en gebouwde noodwoningen, welke door het Staatsbedrijf der P.T.T. konden worden gehuurd. Bedroeg het aantal aansluitingen op 31 December 1945 nog slechts 12, in 1946 steeg dat tot 327 en thans zijn weder 414 percelen aangesloten. Voor een reorganisatie van de te lefoondienst in de Wieringermeer, nodig met oog op de voortdurende uitbreiding van de dienst, werden reeds tijdens de oorlog plannen ont worpen. Bij de wederopbouw kwamen deze plannen tot uitvoering en zij vinden thans haar bekroning door de in dienststelling van de nieuwe centrale te Middenmeer, die uit telefoonoog punt het verkeerscentrum voor de polder zal zijn. Het telefoonverkeer in de Wierin germeer vertoont als vroeger een verheugende groei. De centrale te Middenmeer zal dat verkeer op vlotte en bevredigende wijze kunnen ver- weiken,- totdat zij op haar beurt weer buiten dienst zal - worden ge steld door automatisering, aan wel ker voorbereiding met kracht wordt gearbeid. Programma voor Zaterdag 17 Mei Watervogels 3Flevo 2, 6 uur. Flevo aB.K.C. a, 3 uur. Zondag 18 Mei Petten 3Flevo 3, 12 uur. Flevo 1Geel Zwart 2, 2.30 uur. en kerknieuws Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 10.45 uur, Ds. Vink. Be vestiging lidmaten en H.A. Middenmeer, 2 uur, Ds. Vink. Wieringerwerf, 10.30 uur, Ds. Ger- mans. Geref. Kerken. Middenmeer, 9.30 uur, Ds. v. d. Wie len. Middenmeer, 4 uur, Ds. v. d. Wielen. Slootdorp, 9.15 uur, leesdienst. Slootdorp, 4 uur, Ds. Post. Wieringerwerf, 9 uur, Ds. Post. Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Post. Preekbeurten in de ring. Medemblik, 10 uur, Ds. v. d. Neut. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Klooster man, Bevestiging' Lidmaten. Twisk, 2 uur, Ds. v. d. Neut. VERENIGING VAN CHR. SCHO LEN IN DE WIERINGERMEER. In de Geref. Kerk te Slootdorp- vond Zaterdag de jaarvergadering, plaats van bovengenoemde vereni ging- De vergadering stond onder lei ding van de heer H. Smid, die op de gebruikelijke wijze opende en aan een klein aantal leden het welkom, kon toeroepen. De notulen en het jaarverslag' uit gebracht door de heer W. ten Have,, werd onder dankzegging goedge keurd, alsmede het financieel ver slag van de penningmeester de heer G. M. van Weele. Aangezien er een bestuursvoorstel was om dit jaar geen bestuursver kiezing te houden, daar er het vorig jaar elf nieuwe bestuursleden waren gekozen, was ook dit punt goedig afgehandeld. Nadat nog verschillen de huishoudelijke zaken waren be sproken, volgde sluiting. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN A.s. Zondag hebben dienst de art-' sen Veenis, Beeker, Spits, Hoogka mer, Brand, Schreuders, Boerma, Koning en Bouwman. Geen dienst de artsen: Olree, Wer- ner, de Boer, van Sloten, Groen- hardt, Swaters, Tamsma en van der Sluis. Voor het tijdvak van 18 t/m 31 Mei 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het. kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie C): C04 algemeen 750 gram suiker, boterhamstroo - sel enz. of 1500 gr. jam stroop enz., of 750 gr. chocolade of suiker werk. C05 algemeen 2 liter petroleum C06 algemeen 1 ei Bonkaarten KD, KL 705 (serie C) C—14, C—15. C—16 alg:- meen 250 gram snikc-r boterhamstrooisel enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk C17 algemeen i liter petroleum C—18'algemeen 1 ei Bonkaarten MA. MD 706 (bijz. arbeid, a.s moeders serie c) C21 suiker 250 gr. sui ker. boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz of 250 gram chocolade of suiker werk. Tabakskaarten enz. QA. QB en QC 703 73—1 tabak 3 rantsoe nen tabaksartikelcn 73—2 en 73—3 tabak 2 rantsoenen tabaksart 83—1 versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerken 731 versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bon nen kunnen reeds op Vrijdag 16 Mei worden gebruikt. De bonnen C-Ö5 en C- 17 algemeen blijven gel dig voor het kopen van petroleum t/m 28 Juni

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2