Het hoekje Ns Mededeling ratten- en muizencommissie seuwe u-anüet k'iui^tituwi Het Kring-bestuur van de Wierin- germeer deelt u mede, dat zij van mening is, dat niet steeds doorge gaan kan worden met het individueel waarschuwen van mensen bij even tuele loonovertredingen, het aanne men van mensen zonder ontslagbe- wijzen, het weglopen van arbeiders uit hun dienstverband zonder be hoorlijke opzegging, enz. enz. Er moet eens een tijd komen, dat iedereen op de hoogte is van alle be palingen en dan moet het ook mo gelijk zijn, dat de normale, van rijkswege ingestelde controleappara ten daarop toezien. Het Kringbestuur meent, dat het nu tijd is, dat de Wieringermeer ge zien kan worden als een gebied waar de 'loonverhoudingen normaal zijn met dat wat niet en wat wel geoor loofd is. Met ingang van 1 Juni 1947 zal het Kringbestuur dan ook niet meer een geval van overtreding met u be spreken, voordat proces-verbaal wordt opgemaakt. Dat wil echter niet zeggen, dat er niet op toegezien wordt, integendeel Met de C.C.D. zullen wij scherp blij ven letten op het naleven van loon en arbeidsvoorwaarden. Voor de laatste maal wijzen wij u nog op de volgende zaken, U mag niet meer of minder be talen dan de vastgestelde lonen, dus op 't ogenblik 78 cent uurloon aan losse arbeiders, f 45.per week aan vaste arbeiders plus hoogsten f 3. per week extra aan de eerste knecht of voorman. U mag geen arbeider in uw dienst hebben, die niet in 't bezit is van een ontslagbewijs van zijn laatste vorige werkgever. U mag niet bij uw werkgever weg gaan als u niet de voorgeschreven opzeggingstermijn in acht neemt. Ook mag een arbeider zonder geldige redenen niet ontslag-en worden als hij niet behoorlijk op tijd is opgezegd Heeft u iets wat u niet zeker weet wendt u dan tot het bestuur van uw org-anisatie. Heeft u geschillen, dan behoeft dat geen ruzie te betekenen, maar wendt u dan tot de sociale commissie van het Kringbestuur, die deze geschil len in de meeste gevallen voor beide partijen bindend kan oplossen. Wij hopen, dat dit duidelijk genoeg is en dat het niet nodig zal blijken, dat er nog vele processenverbaal moeten worden opgemaakt. Het Kringbestuur heeft besloten dat de verhouding tussen hakken en wieden van de bieten van 2 tegen 3 ligt. Dus voor het hakken 2/5 gedeelte van het vastgestelde tarief en voor wieden alleen 3/5 gedeelte. Zoals reeds kort geleden werd ge publiceerd, zou spoedig weer een be-« strijding van de ratten plaats vin den. Op de beursdagen 4 en .11 Juni zal de heer W. Hoes, die thans als marktmeester fungeert, flesjes Fini- rat-extract uitreiken aan iedere landbouwer, die z'n bijdrage hec-ft betaald. Ieder gaat hiermede zelf de bestrijding op z'n bedrijf toepassen. Bij ieder flesje zal een handleiding- worden verstrekt. Probeer eens wat de ratten graag willen eten door onvergiftigd lokaas uit te zetten, verpakt in coux-antenpapier. Doe het eerst met een sneedje vers brood. Snijd het eerst in 8 of 9 stukjes (dat is pl.m. 5 gram) verpak het en leg het tegen de avond uit. Zijn ze de volgende morgen verdwenen doe dan die avond op ieder stukje brood 5 druppels Finirat. Doe er niet meer op, daar het gif een bittere smaak heeft en de rat het dan vertikt om het op te eten. Willen de ratten geen brood eten, gebruik dan wat tarwemeelpap, ha- vermeelpap, gekookte aardappelen of iets anders. Op de twee genoemde datums zal het gif, dat ongevaarlijk is voor de andere huisdieren, worden uitgereikt en daarna zullen op on derstaande adressen depots worden gevormd, waar het door ieder, die last heeft van ratten, gratis kan worden gehaald. Voor de muizen hebben we nog niet iets gevonden, dat afdoende is voor de bestrijding en meteen ongevaarlijk voor huisdie ren. We hopen, dat in samenwerking met de P.D. te Wageningen dit niet te lang op zich zal laten wachten. De Rattengifdepots zijn gevestigd: Kantoor Voorlichtingsdienst Domein kantoor, H. B. Kielstra, O. Midden meerweg-, W. Werf; Kantoor Coöp. Aankoopver. Slootdorp; D. Haver kamp, Kolh.weg C 29, Middenmeer. De Comm. voor bestr. van Ratten en muizen i/d W. Meer. DE EERSTE WONINGEN VAN HET BOUWBUREAU TOEGE WEZEN TE W. WERF. Een aantal vroegere bewoners van de Meeuwstraat heeft bericht ont vangen, dat zij in de woningen, die ruim gerekend einde Juli gereed ko men, kunnen terugkeren. NAAR Walcheren De commissie, die indertijd minis ter Lieftinck heeft ontvangen bij zijn bezoek aan de polder, zal thans zelf een 3 daags bezoek breng-en aan het getroffen gebied Walcheren, teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand van de wederopbouw, waardoor vergelijkende gegevens kunnen" worden verkregen. NAAR Limburg en Rotterdam De Coöp. Aankoopver. Wieringer meer organiseert voor haar leden 'n tweetal excursies. Een tweedaagse naar de Staatsmijnen in Limburg en een ééndaagse naar het Centraal Bureau en de HAKA te Rotterdam. „VLUG EN VAARDIG" WIL GAAN HANDBALLEN. De gymnastiekver. „Vlug en Vaar dig" te Slootdorp heeft in haar be stuursvergadering besloten om te trachten enige handbalelftallen uit haar leden te formeren. Wij hebben er geen idee van of het onder de huidige omstandigheden zal lukken, of er genoeg animo voor zal zijn (handbal is wintersport), doch het lijkt ons toe, dat aan de zomerspor ten athletiek wel eens de aan dacht geschonken mag worden door onze sportverenigingen. Ook hadden we op z'n minst verwacht, dat de zwembadaangelegenheid voor „Vlug en Vaardig" een aanleiding zou zijn geweest om zich er eens over uit te spreken. Tot nog toe hoorden we hierover alleen nog maar sympathie betuigingen in de ledenvergade ring van de Partij van de Vrijheid. Wil er nog ooit eens iets komen van een zwembad, dan zullen de sport verenigingen zich er allereerst over uit moeten spreken. VOOR HEI TIJDVAK VAN 1 TOT EN MET 14 JUNI 1947. Bonkaart KA, KB. KC 705 (Serie D) D-08 Algemeen 590 gram sui ker, boterhamstrooisel, of 1000 gram jam. stroop, enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk D-02, D-05. D-08 Reserve 250 gram zachte zeep D-02, D-04, D-06 melk 1 ei Bonkaart KD. KE 705 (Serie D) D-15, D-16 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooi sel of 500 gram jam, stroop, enz. D-17 Algemeen 1 ei D-18 Algemeen 250 gram zachte zeep D-17 Reserve 90 gram Deense toiletzeep (vóór-inleve ring). D-18 Reserve 250 gram - zachte zeep. Bonkaart MA. MD 70/1 (bijz. arbeid, a.s. moeders, serie D): D-21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. jf 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB QC 703: 75-1 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 75-2, 75-3. tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 75-1 versnaperingen 200 gram chocolade of suiker werk of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz. 75-3 versnaperingen 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, bo- torliamstrooisel of 290 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Mei wor den gebruikt. De bonnen D-17 Reserve moe ten uiterlijk op Juni a.s. by een detaillist worden ingele verd. De aflevering zal zo spoe dig mogelijk plaats vinden. In verband met het feit. dat van de D-strook op de KA-, K B- en KC-kaarten alle bonnen „Algemeen" zijn aangewezen, moest voor c!e aanwijzjng van de bonnen voor zachte zeep ge bruik gemaakt worden van de resterende Reserve-bonnen, ter wijl de niet gebruikte melkhon ditmaal is geldig verklaard voor één ei. Ter tegemoetkoming aan de handelaren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellcn worden geplakt: hetzelfde geldt eveneens voor de handelaren in eieren t.a.v. de bonnen D-02, D04, D-06 melk en D-17 Algemeen voor één ei. Preekbeurten en Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 13.30 uur, ds. Germans Middenmeer, 10.30 uur. Ds. Germans Wieringerwerf, 14 uur, ds. Vink Geref. Kerken Slootdorp, 9.15 uur, ds. Sweepe Slootdorp, 15 uur, ds. Sweepe Wieringerwerf, 10 uur, ds. Post Wieringerwerf, 16 uur, ds. Post Middenmeer, 9 uur, ds. v. d. Wielen. Middenmeer, 14 uur, ds. v. d. Wielen Preekbeurten in de Ring Medemblik, 10 uur, ds. v. d. Neut Opperdoes, 14.30 uur, ds. Klooster man Lambertschaag, 10 uur, ds. Vink Twisk, 14 uür, ds. v. d.' Neut Oostwoud, 19 uur, ds. Kloosterman H. A. Midwoud, 9.30 uur, ds. Kloosterman. Bev. lidmaten. De kost voor de baat Ondanks de grote moeilijkheden,, die de handeldrijvende en industrië le middenstand heeft bij de wederop bouw van hun bedrijven, kijkt men vooruit. Plet is aan geen twijfel on derhevig-, dat dit jaar verschillende combines zullen draaien. Wanneer' men Woensdags de interesse waar neemt van de landbouwers als op 't. marktterrein te Middenmeer derge lijke werktuigen te zien zijn werktuigen waarin een kapitaal gestoken moet worden bij de aan schaffing kan men op z'n vingers natellen, dat er verschillende boeren, hetzij particulier of in combinatie, er toe over zullen, gaan om een combine aan te schaffen. Het tekort aan werkkrachten, wat zich ondanks de vele bemoeiingen van diverse instanties, toch zal voor doen in de Wieringermeer, dringt de boeren onherroepelijk haar een in tensieve mechanisatie van hun be drijven. Wil handel en industrie gelijke tred houden met deze ontwikkeling, dan zal zij zich moeten aanpassen, of juister gezegd, zij zullen vooruit moe ten zien. Want bij combines beho ren graandrogerijen. En deze graan- drogerijen zullen klaar moeten zijn als straks de graanoogst aanvangt. Een viertal graanhandHaren te Middenmeer heeft op tij begrepen, dat de bakens verzet moeten worden. Voor rekening van J. Koolhaas, L. E. Kremer, Peters en Co en N.V. van Waveren zullen graandrogers worden geïnstalleerd. Het is een verheugend, teken, dat ook het particulier ini tiatief niet achter blijft. Voor de boer, die een combine: aanschaft zit er een groot risico aan, aangezien hij met een kostbaar werk tuig, waarvan de bediening nog ge leerd moet worden vaklieden moe ten voor reparatie enz. nog gekweekt worden gaat werken. Doch ook handel en industrie lopen grote risico's. De kostprijs moet om laag van de producten zegt de re gering. Men zal straks met dure in stallaties het graan tegen een scher pe prijs moeten verwerken. En toch zullen deze generatie land bouwers en handelaren deze evolutie^ in hun bedrijf moeten doormaken,," zoals vorige generaties dit ook ge daan hebben. Ook hier geldt weer de kost voor de baat.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2