Het hoekje 300 Wieringermeerders plegen een inU-QALê' in Zuid-Limburg Zendagdienst 300 Wieringermeerders, leden van de Coöp. Aankoop ver. „de Wierin- germeer", maakten in de afgelopen week een toehit naar Zuid-Limburg, een tocht zo mooi, dat er nog lan ge tijd over nagepraat zal worden. Het was eigenlijk een excursie dn naam, doch de organisator de heer Spikman heeft op voortreffelijke wijze het nuttige aan het aangename weten te verbinden, waardoor de deelnemers in twee dagen een volle dige indruk kregen van de schoon heid van dit stukje Nederland. Het merendeel der deelnemers was hier nog nimmer geweest, en men moet zich dan ook kunnen in denken wat voor indruk deze tocht heeft gemaakt op de bewoners van het vlakke polderland toen zij per touringcar werden vervoerd door het prachtige landschap van Z.-Limburg. Doch laat ons een beknopt verslag geven van al de wederwaardigheden in volgorde. Om plm. kwart voor vier had de afmars vanuit de polder plaats. Als vertrekpunt was de Alkmaarse weg aangewezen, ter hoogte van de boer derijen van Boer en de Koning ston den ruim 40 auto's en enige auto bussen gereed om de deelnemers naar Alkmaar te vervoeren. Dit was al een staaltje van prima organisatie en precie-s op tijd zaten dan ook allen in de auto die hen was aangewezen. Spikman had voor dit korte tra ject zelfs voor een hulpdienst ge zorgd, hetgeen wel nodig bleek, enige auto's waren niet in staat de tocht naar Alkmaar te volbrengen, wat gezien het merendeel slechte auto materiaal waarover men in de pol der beschiikt, geen wonder was. Doch er bleef niemand achter, de hulp dienst zorgde dat de gestranden in Alkmaar op tijd arriveerden. Daar stond de extra trein klaar, de auto's werden geparkeerd op het Canadaplein en men kon gerust zijn, er werd twee dagen over gewaakt door Dirk Zuidema. Men verdeelde zich in Alkmaar over de diverse coupé's in de trein en precies om zes uur had het ver trek plaats. Er was voor velen on derweg natuurlijk veel te zien en juist toen men trek in een kopje kof fie begon te krijgen, werden ln Utrecht dozen met zakken kersen in de coupé's geschoven. Als van iedere pit een boompje opschiet langs de spoorlijn op het traject Utrecht-Sit- tard, hebben de Spoorwegen gratis beplanting over enige jaren. Om plm. half twaalf kwam men aan in Sittard, waar koffie'en ge- voor artsen en dierenartsen 6 Juli Artsen: Dienst hebben de artsen: Veenis, Beeker, Hoogkamer, Spits. Koning, Bouwman, Schreuders, Brand en Boerma. Geen dienst hebben de artsen: Olree, de Groot, Tamsma Werner Versluis, de Boer, Groenhart, van Sloten en Swaters. Dierenartsen: Dienst hebben de dierenartsen: Reits- ma te Slootdorp en Hakkesteegt te Behagen. Geen dienst de dierenartsen v .d. Kolk, Nieuwe Niedorp en Dekker te 't Zand. bak stonden te wachten, men kon zich daar tevens wat verfrissen. Autobussen stonden gereed voor de tocht naar Lutterade, alwaar een bezoek werd gebracht aan het Stik stof biaidingsbedrijfDe groep was te groot of men had voor tekort gelei ders gezorgd, doch van de rondgang door dit enorme bedrijf ging niet veel uit. Het reusachtige fabrieks complex waar de belangrijke mest stoffen worden vervaardigd is alleen voor kleine groepjes geschikt wan neer men rond de geleider kan staan. Met groep en van 100 man heeft men er weinig aan. Niettemin ontkomt men natuurlijk niet aan de overwel digende indruk die de grote machi nehallen geven en men is met trots vervuld van de geweldige nationale industrie die hier staat. Later werd op verzoek van een aantal deelne mers nog een inleiding /gehouden in het schaftlokaal van het bedrijf, het geen veel goed maakte. Nog zijn de boeren de kurk waar deze fabriek op drijft, doch binnen afzienbare tijd, zullen in dit bedrijf zoveel an dere chemische producten worden vervaardigd, dat de stikstof maar een onderdeel gaat worden van het geheel. Nadat men hier de voorraad limo nade, die de cantine-houder bezat, grondig had opgemaakt, werd de tocht vervolgd naar Maastricht voor een bezoek aan de Bates Cepro Zak ken Mij. Een fabriek, waar de be kende papieren zakken worden ver vaardigd. Eigenlijk is deze fabriek een aanfluiting voor de beschaving. Op geraffineerde wijze is de mens hier ondergeschikt gemaakt aan de machine. Wanneer men bedenkt, dat zo'n papieren zak voor 25 cent de afnemers in rekening wordt gebracht en men ziet het kostbare vernuftige machinepark in deze fabriek opge- Preekbeurten en Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente Slootdorp, 10.45 uur, Ds. Vink Middenmeer, 2 uur Ds. Vink Wieringerwerf, 10.30 uur Ds. Germans 6 Juli Medemblik 5.30 ds. Aartsen Opperdoes 9.30 en 7 uur ds. Kloos terman Twisk 9 uur ds. Germans In alle diensten extra collecte voor Kerkeraadsfonds. Geref. Kerken Middenmeer, 9.30 uur Ds. v .d. Wielen Middenmeer, 2.30 uur Ds. v. a. Wieien Slootdorp, 9 uur, leesdienst. Slootdorp, 7 uur, Ds. v. d .Wielen Wieringerwerf, 9 uur Ds. Post. Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Post Preekbeurten in de Ring Geen opgave ontvangen Uitzending VPRO Zondag 3 Aug. zal de V.P.R.O. een kerkdienst uitzenden uit Middenmeer waarin zal voorgaan ds. Vink. Voor af heeft een reportage plaats, die om 10 uur aanvangt. Hierin zullen spreken, burgemeester Loggers, de rentmeester Ir. Ovdnge, de heer Woldering als ouderling en de heer Lammers zal iets vertellen over de be levenissen op de boerderij. Deze repor steld, men ziet de bleke meisjes aan deze machines staan of zitten, dan kan het niet anders of hier wordt lopende-band-werk verricht wat ten koste gaat van de levensvreugde van de mens die dit werk moet ver richten. Wij zullen er niet dieper op ingaan, maar het is buitengewoon goed voor ons polderbewoners om ook aan deze /kant van de maat schappij eens een kijkje te nemen. Geruime tijd werd in de fabriek rond gekeken en men was zodoende in de gelegenheid om eens met de meisjes een gesprek aan te knopen, niet te lang natuurlijk, want de meisjes werken per stuk, en de geroutineer- ste kunnen een loon van f 22 per week halen, en daar moeten zij heel wat voor presteren. Intussen draaide de dag al aardig. Die niet vermoeid was ging lopend terug naar Maastricht om de stad te bezichtigen, de rest kon per bus terug. Om zeven uur had een diner plaats in het restaurant „het Para dijs". Het was prima in orde en het zal de gérant van deze zaak heei veel hoofdbrekens gekost hebben om de driehonderd mensen van het no dige te voorzien. Aan tafel sprax voorzitter Luth de schare toe en her behoeft geen verwondering te wek ken als de naam Spikman hier enige malen werd genoemd. Spikman die alles heeft voorbereid kon op deze dag met gerustheid terug zien. Na het diner werden we over diverse nachtverblijven verdeeld. Een groot aantal werd door de hotelhou ders bij particulieren onder gebracht, wat de nodi/ge sensatie met zich mee bracht, maar allen kwamen onder dak en hebben goed geslapen on danks de warmte. Een deel kwam de volgende morgen maar nauwelijks op tijd aan het ontbijt, doch de ver- standi'gen waren vroeg opgestaan en bezochten op eigen gelegenheid de prachtige plekjes in Maastricht en hebben de beren wakker zien wor den in ide berenkuil, die Maastricht bezit. (Wordt vervolgd) tage duurt een half uur en is ook in de kerk te beluisteren. Voor de kerk gangers is dit dus een gemak, zij behoeven dit gedeelte van de uit zending niet te missen. De kerkdienst zelf vangt om half elf aan. Bevestiging ^aiid. Bc ekee Zondag 22 Juni werd Cand. Boe- kee, vroeger te Middenmeer woon achtig, bevestigd tot predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Oost en West-Graf tdijk. Ds. Boekee studeerde in Utrecht, legde in Mei j.1. te Leeuwarden pro- ponents-examen af, en was geduren- dede bezettingstijd hulpprediker te Uithuizen. Ds. Kloosterman van Opperdoes leidde het eerste deel van de dienst, waarin de bevestiging plaats vond. Zijn tekst was Math. 4:4: „De mens zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord dat door de mond Gods uitgaat". Temidden van alle nuch tere zakelijkheid van de Noordhol landse mentaliteit, die vaak tot een materialistische levenshouding leunt, Staat de kerk. De «kerk brengt wat anders dan brood en ook spelen '(kanselvirtuositeit, interessante per soon, enz.) maar het woord Gods,, het igenadig toespreken van de God, wiens goedertierenheid beter is dan het leven en die zich geopenbaard heeft in Jezus Christus, het „brood des levens". Aan de handoplegging namen deel u-cut het k'iuiyfreltuuA Dij voeding gedetineerden Het Knngoestuur deelt mede dat met ingang van 30 Juni 1947 door /de Boeren geen voeding oneer ver strekt mag worden aan de gedeti neerden. Daar deze regeiing landelijk gesteld is en hier stipt de hand aan gehouden moet worden is besloten, dat overtreders hiervan in het ver volg geen arbeiders meer kunnen krijgen van het Bureau Oogstvoor- ziening. In aansluiting op bovenstaande wil het Kringbestuur de boeren advise ren om de arbeiders in het vervolg een liter warm drinken per man per dag te geven. Dit laatste mag echter niet als een verplichting ge zien worden. Bemiddeling loontarieven. De sociale commissie van de St. v. d. Landbouw, Kring Wieringer- meer deelt mede, dat loon en ar beidsgeschillen eerst in de groep zelf dienen te worden opgelost. Indien men in de groep zelf geen oplossing kan vinden of tot een ao- coord kan komen, dan kan de groeps- vertegenwoordiger zich in verbinding stellen met één der leden van de so ciale commissie. Deze commissie zal dan uitspraak doen welke onverwij ld bindend zal zijn. Als vergoeding voor de verloren uren en gebruik van de auto zal per geval f 10.in reke ning worden gebracht van dé aan vrager. inhouding kostgeld voor ongehuw de arbeiders (niet kostwinners) Nog Steeds komt het voor, dat het gedeelte van het kostgeld voor ongehuwde arbeiders, niet kostwin ners, zijnde f 1.per dag niet dooi de boeren van het loon wordt inge houden. Het Kringbestuur wijst er op, dat deze inhouding verplicht is. Het Kringbestuur zal U straks een nota voor -genoten loigies door de arbeiders aanbieden tegen fl.per dag. Uit het bovenstaande blijkt dus dat als er geen inhouding op hei loon plaats vindt, dit als loonover- schrijdirug aangemerkt wordt. Gevonden Verschuilende mensen zijn natuur lijk iets kwijt geraakt op de tocht naar Limburg. Er zijn enige dingen teruggevonden. O.a. een bilauwe he renjas, een bril in étui en een siga renkoker (leeg). Deze voorwerpen kunnen teruggehaald worden bij de heer R. Spikman te Slootdorp. Ds. Kastein van Graft, Ds. van San ten van Akersloot en Ds. v. d. Neut van Medemblik. Vervolgens betrad de bevestigde dienaar de kansel, om zijn intree-predicatie te houden over Joh. 6:48 „Ik ben het brood des le vens", hierbij aansluitende aan het woord van de bevestiger. Het is het hoofdstuk der kente ring; velen volgen Jezus voorbaan niet meer. Hij heeft de weg van het succes afgewezen, en is de dienende gegaan. Maar daarin biedt Hij zich aan in het Brood des levens, waar van in de prediking en H. Avond maal de uitdeling geschiedt. Een kerkkoor zong enige passen de liederen. Ds. Boekee is gevestigd in de Ned. Herv. Pastorie te Westgraf tdijk. Het zal zijn vrienden in de Meer zeker verheugen dat hij zijn studie met deze ambtsaanvaarding heeft mogen zien bekroond worden.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3