De middenstand Soldaten helpen bij de oogst IFfLiW©13 nieuws Het hoekje x tyaeJhl het Een dertig middenstanders zijn j 1. Dinsdag verschillende hadden hun echtgenote mee, eens een dagje uit geweest. De reis werd gemaakt in een Dump-bus, die, dit bleek aan het eind van de reis wel, nu juist geen com fortabel vervoermiddel is. Niette min is de reis gezellig verlopen. Het doel was de bloemenveiling te Aals meer, Schiphol en bezoek aan Carré te Amsterdam. Heit weer was prachtig en de stem ming onder de deelnemers perfect. In Alkmaar werd koffie gedronken, wat voor de commissie, die deze dag had voorbereid aanleiding was om alvast maar eens krijgsraad te hou den. Het bleek n.1. dat, wilde men nog iets van de bloemenveiling in Aalsmeer zien vroeger van huis had moeten gaan. Dies werd 'het plan ge wijzigd en besloot men te koersen naai* IJmuiden alwaar men een tooht door de haven zou maken. Zonder stoornis werd IJimuiden bereikt, en de getroffen middenstanders uit de Wieringermeer konden constateren, dat aan Wederopbouw nog weinig of niets wordt gedaan in IJmuiden. Alle puin was nog niet eens weg geruimd. De indruk was: veel meer kapot dan in de polder. Er bleek nog geen boot beschikbaar, dus werd voorlopig onder leiding van een be hulpzame IJmuidenaar een bezoek gebracht aan de vismarkt. Hier was het snikheet en bar stinken. Dames hadden het heel erg warm, kregen stukjes ijs in de hals van ondeugende heren. Toen maar weer terug naar de haven. Nog geen schip aanwezig. De voorzitter en nog een verstandig mens waren niet mee naar de vis markt gegaan, doch hadden intussen een tochtje op het water gemaakt. Onder protest weer in de Dump ge kropen en op weg naar Hoofddorp om daar koffietafel te nuttigen in hotel de Beurs. De verzorging was hier uitstekend in orde. Voorz. Vos sprak een woord aan tafel. De indruk van velen is: Haarlem mermeerdorpen hebben prettiger aan blik dan Wieringermeerdorpen. In Haarlemmermeer meer verscheiden heid in bouwtrant. Natuurlijk ook protesten van verstokte Wieringer- meerders. Na de koffietafel naar Schiphol. Schiphol zien, is weer vertrouwen hebben in de toekomst van ons land. Volop bedrijvigheid. Het is alles we deropbouw wat de klok slaat. We reldluchthaven van de eerste rang, vanwaar iedere 6 minuten een vlieg tuig land of vertrekt. Natuurlijk deelgenomen aan de rondleiding on der leiding van een vervelend ventje, zoals de K.L.M. er nog enkele in dienst heeft voor dit werk. Het is de provincie die in deze maanden in massa Schiphol bezoekt waaraan een van buiten geleerd les je tientallen keren per dag moet worden verteld, wat, het kan bijna x niet anders, gekruid wordt met flau we opmerkingen, die als grap be doeld zijn. Maar ieder kan nu een maal niet grappig zijn. Natuurlijk ook informeren naar de mogelijkheid van een rondvlucht. Bleek mogelijk te zijn indien 22 deelnemers. Handen opsteken gaf tot resultaat 22 lief hebbers. Meerdere nog nooit gevlo gen. Eenmaal gevlogen, gek op vlie gen, behalve moedermaar dat komt aanstonds. Plaatskaarten kopen bij afd. binnenland, gewichtig werk, als gold het een reis naar Amerika. Achterkant van plaatsbewijs werd druk bestudeert en besproken. Lucht reizigers blijken voor twaalf en een half ^duizend gulden per stuk ver zekerd te zijn. Zenuwachtig gedoe onder 22 deel nemers. Sommigen gaan zonder vrouw de lucht in, één vrouw zonder man. Moeder Aafie wil vader Cees, die niet mee gaat, een afscheidszoen geven. Maar daar wil hij niets van weten. ,,Je komime toch zeker te rug?" zegt hij. Dan komt de waar schuwing, dat het vliegtuig voor de Wieringermeerders klaar staat. Het is een D.C. 3. Een aardige stewardes leidt ons het gloeienhete vliegtuig binnen. De riemen van de stoeltjes moeten volgens voorschrift vast, doch moeder Aafie wil niet ,,vastbonde worde", zij heeft intussen maar geen rust van die geweigerde zoen. Ze wil er eigenlijk weer uit. Doch de deur is reeds gesloten en de motoren draaien al en het vliegtuig huppelt naar de startplaats. Het sein om te vertrekken laat nogal op zich wach ten. Eerst moeten nog enige kisten landen alvorens wij op mogen stij gen. Eindelijk mag de D.C. 3 opstij gen en men ondergaat de sensatie van het los van de aarde komen. Ho- gèr stijgen we, het is een heerlijke gewaarwording. Schitterend is het panorama van uit de lucht op Am sterdam. Langs de rand van het IJselmeer. Marken is te zien. Opgetogen is het gezelschap op moeder Aafie na, die zit liever naast Cees in de Ford. „Nooit meer vlie gen", zegt ze. „O, nou schakelt die piloot nog over op een andere ver snelling ook" roept ze uit, toen het vliegtuig een schokje kreeg, vermoe delijk /doordat het in een luchtkuil kwam. Douwe wil de piloot omkopen om naar Engeland te vliegen, maar voor dat we er erg in hebben wordt het vliegtuig al weer aan de grond gezet. De tocht 'heeft maar kort ge duurd, maar mooi was het. V/eer "n aantal mensen die wég zijn van vlie gen. Bij volgend bezoek aan Schip hol weer vliegen als ze kans krijgen. Opmerking aan Dr. Plesman: ver waarloos de provincie niet. Worden vast goede klanten. De Dump kon na de vliegtocht natuurlijk helemaal geen goed meer doen. Doch lopend naar Amsterdam ging ook slecht. Daarom toch maar weer ingestapt en üe eetgelegenheid in ac buurt van 'het Leiidscheplein opge zocht. Ook hier weer keurig voor el kaar. Daarna naar Carré, waar het toneelspel „Jongens in Indië" werd gespeeld. Een goed stuk waarvan ten zeerste is genoten. Daarna naar huis toe,, eerst werd er nog druk ge zongen, doch zo langzamerhand zak te het af. In Sijbekarspel de vrouw- van Wassink jr. afgeleverd. Het hele gezelschap mee naar binnen en een emmer water voor de dorstigen aan laten rukken. Wassink jr. erg be duusd van zoveel lawaai in zijn huis ver na middernacht. Doch vond het toch wel leuk. Toen maar weer ver der op de polder af waar allen in goede orde arriveerden, wel wat moe doch dat was de reis wel waard ge weest. Het was een gezellige dag. Preekbeurten en Kerknieuws Duizend soldaten zijn te werk ge steld om de hoeren te helpen bij het aardappelrooien. Maandag zijn ze aan gekomen in de polder en hebben zich over de verschillende gedeelten van de polder verspreid om daar 'n vreedzame slag te leveren. Zij hebben onderkomen gevonden in diverse gro te gebouwen voor hun tijdelijk bi vak. Het zijn overwegend stadsjon- gens die men hierheen heeft gezon den en men kan het dan ook als ex periment bezien. Voor de verzorging der jongens zijn alle maatregelen ge troffen die maar denkbaar zijn. Zij krijgen voor het werk een dag vergoeding, waardoor zij niet het ge voel behoeven te hebben voor niets te werken. Woensdagavond werd een concert gegeven door de Kon. militaire ka pel uit den Haag, hetgeen voor de nog schaarse bevolking van Wierin- gerwerf een attractie was. Niet ieder re dag is men in de gelegenheid om een dergelijk muziekcorps te beluis teren. Voor de aanwezige soldaten was een cantinewagen aanwezig, doch ook de burgers maakten hier een goed gebruik van. Wij zullen nog nader terugkomen op ide soldatenhulp. Vanwege de le- gerwoorlichtingsdienst wordt een persexcursie georganiseerd. Mededeling P.II.H. Ondanks de moeite die is gedaan om alle landbouwers voor de a.s. oogst de voorzien van electrische stroom, bestaat toch de mogelijkheid dat hier van enkele landbouwers zullen wor den uitgezonderd. In verband hiermede verzoek ik aan die landbouwers die wel op het P.E.N. aangesloten zijn en die de be schikking hebben over een benzin motor, om deze beschikbaar te stel len voor hun collega's. Opgaven worden door mij gaarne ingewacht. De P.B.H. voor Wieringermeer Ned. Herv. Gemeente: Siootdorp, 1.30 uur, de heer Bleyen- burg. Middenmeer, 10.30 uur, de heer Bley- enburg. Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Germans. Geref. Kerken: Siootdorp, 9 uur leesdienst. Siootdorp, 3 uur leesdienst. Middenmeer, 9 uur leesdienst. Middenmeer, 2 uur, Ds. Sweepe van Opperdoes. Wieringerwerf, 10 uur, Ds. Post. Wieringerwerf, 4 uur, Ds. Post. Chr. Geref. Evangelisatie: A.s. Zondagavond in de noodschool te Siootdorp aan de Kerkstraat de heer Visser. Ned. Herv. Gem. in de Ring: Medemblik, 10 uur, Ds. v .d. Neut. Voorber. H. A. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Kloosterman. Twisk, 9.30 uur, Ds. Germans. DE MOEILIJKHEDEN IN DE GEREF KERK Over dit onderwerp komt a.s. Maan dag Ds. Vogel uit Amsterdam spreken in Siootdorp. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Nic. van Vegten slaagde bij het gehouden eindexamen van de Middel baar Technische school te Amster dam in de afdeling Electrotechniek. Zaterdag j.1. speelden de Flevo jun. een wedstrijd tegen de Schager jun. Het was een aardige wedstrijd die de Schagenaren verdiend met 41 won nen. u-arifiet hAuig-ê-eó-tauA OPPERVLAKTE TE ROOIEN AARDAPPELEN IN COLONNEVERBAND Het Kringbestuur v. d. Stichting v. d. Landbouw, Kring Wieringermeer heeft voorlopig besloten, teneinde de beschikbare arbeidskrachten zo zuiver mogelijk te verdelen, dat met ingang van a.s. Maandag 21 Juli e.k. op ieder bedrijf waar pootaardappelen gerooid moeten worden in colonnevei'band, niet meer gei'ooid mag worden dan 3 h.a. plm. 8% van de totale opper vlakte bouwland, in klasse A. Hier moet en zal stipt de hand aan gehou den worden. Mocht het echter in de practijk blij ken dat andere maatregelen genomen moeten worden, dan zullen wij U deze dadelijk mededelen. Tevens laat dit bestuur weten dat voorlopig besloten is dat de pootaard appelen de eerste paar weken als ur gent aangemerkt moeten worden. Dit houdt dus in, dat in de eerste paar weken zo weinig mogelijk arbeidex-s- colonnes in het vlas o.i.d. geplaatst kunnen worden. Het Kringbestuur.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3