PUT ©1 KI Excursie gids 1947 uitkomen, dat, alhoewel hij als be langhebbende direct bij de Z.W.M. is betrokken, hij ook als lid van de re gering verheugd is bij deze plechtig heid te mogen aanwezig zijn. Gebeur tenissen als deze geven de regering het inzicht dat het met ons land en volk weer in orde zal komen. Dit ge zonde initiatief van het bedrijfsleven zal de regering op alle mogelijke wij- ze aanmoedigen. Spr. sprak vervolgens over de toe komst van de mogelijkheden die weg gelegd zijn voor het zaaizaad- en pootgoed. Over de afzet van zaai- en poot goed in het binnenland behoeven wij ons geen zorgen te maken, aldus de minister. De laatste 15 jaar heeft de landbouw in ons land dermate zich ontwikkeld, dat het gebruik van goed gekeurd zaai- en pootgoed een van zelfsprekend feit is geworden. Met de export naar het buitenland staat het echter anders. Wij zullen de ontwikkeling van de landbouw in het buitenland goed in het oog moeten houden. In de landen rondom ons is een merkbaar streven naar een hogere ontwikkeling van de land bouw en met name Engeland heeft een grote achterstand ingehaald. On ze naam in het buitenland is goed. Wij zullen echter op de duur moeten rekenen met concurrenten. Ook zul len wij er rekening mee dienen te houden dat er een vermindering van export plaats kan hebben. Het is dan maar de vraag staat Nederland voor aan in de rij van exporteurs of ach- teraan. Wij zullen ons plaatsje op de we reldmarkt slechts kunnen behouden als wij een beter product tegen een lage prijs kunnen leveren. Primair is echter de kwaliteit van ons product. Wij zullen ons dus moeten concen treren op de opvoering van onze kwa liteit. Men heeft zich bij de plannen van de Z.W.M. wel eens afgevraagd of men niet te hoog greep. Spr. mening is dat over enige jaren de gebouwen te klein zullen zijn. Wat van het grootste belang is dat deze zaak coöperatief wordt aange pakt. Spr. is van oordeel dat de boer bij de inlevering van zaai- en poot goed direct belang moet hebben, .ook wat de export betreft moet de boer dit in handen hebben. Voor een be drag van 75 millioen gulden is aan zaai- en pootgoed geëxporteerd. De heer Kern meren dankte minister Mansholt hartelijk voor diens woor den. Ir. Ovinge zeide te spreken namens de Comm. Wederopbouw wegens ver- hindering van de voorzitter. Toen het verzoek in onze Commissie kwam om medewerking bij deze plannen, was dit voor ons een principe-zaak. Hier- gold het immers geen wederopbouw van een verwoest pand, doch nieuw bouw. Wij waren met onze beslissing bonnen voor tabak en een ei Het C.D.K. deelt mede, dat gedu rende het tijdvak van 24 Juli t.m. 9 Aug. a.s. de bonnen tabak H. 31 en „tabak H 32" der tabakskaart elk recht geven op een rantsoen si garetten of kerftabak. Bon „tabak H 35" van de gecombineerde kaart is aangewezen voor twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. Voorts zijn gedurende bovenge noemd tijdvak de bonnen „H 04" re serve". „H 07 reserve" en „H 14 al gemeen" van de bonkaarten voor voedingsmiddelen geldig voor het kopen van een ei per bon. betrekkelijk gauw klaar, omdat wan neer wij uitsluitend onze taak zouden beperken tot de wederopbouw en voor andere plannen die voldoende perspectief bieden geen oog zouden hebben, de ontwikkeling van de ver woeste gebieden zou stilstaan.' Woorden van gelukwens werden tenslotte nog gesproken namens het V.E.C.O., het Centraal Bureau, door de heer Beemsterboer namens de Coöp. Fijnzaadtelers te Wijdenes, door wethouder H. A. Giezen namens het gemeentebestuur, de heer van Balen Blanken sprak namens de N.A.K. en de Z.A.P., de heer H. de Graaf na mens de Beursvereniging W'meer, de heer P .C. Luth namens de Coöp. Aankoopver., de heer Bergmans na mens de drie landbouworganisaties en Boerenleenbank, de heer A. J. Tim- mers, die tijdens de bezettingsjaren tot het kantoorpersoneel behoorde, doch thans in mil. dienst vertoeft, sprak ook nog enige woorden van gelukwensen, en als laatste de direc teur der Z.W.M. de heer K. H. Kroeze mede namens het overige personeel sprak en toezegde dat het bestuur ten volle op hen kan rekenen. Dr. A. P. Hoogkamer legde van de ze plechtigheid verschillende momen ten vast door middel van zijn film apparaat. Vermeld kan nog worden dat gebou wen onder leiding van de heer archi tect van het C.B. te Rotterdam tot stand komen. Het graanpakhuis wordt door de aannemer de fa. Jb. Kingma gemaakt, het koelhuis door de fa. J. Henselman en Zn. uit Noordschar- woude, terwijl de installatie van het koelhuis door de fa. Gebr. Witte, con structiewerkplaats te Noordscharwou- de wordt geleverd. Opgemerkt dient nog te worden, dat het koelhuis voor pootaardappe- len het eerste in Nederland is wat wordt gebouwd. Na de plechtigheid verzamelde de genodigden zich aan een koffietafel, waarbij de pers was uitgesloten, zodat we hiervan geen verslag kunnen doen. ï3,e.£eu~en,Llle.tt tutri Wagendorp, Vrijdag. Uitnodiging van Legervoorlichtingsdienst, ver band houdende met aardappelrooien, aangenomen. Plaats van samen komst hotel Smi/t, Middenmeer. Hendrien, onze gade, stapel boter hammen klaar gemaa.kt en bar ze nuwachtig. Rustgevende woorden ge sproken en gezegd eten uit de sol datenkeuken. Hendrien toch tas vol gestopt. Geprobeerd deze te verge ten, doch Hendrien hem achterna gebracht. Toen maar gezwicht voor zoveel zorgen. Op tijd dn hotel Smit. Doch leger leiding nog niet aanwezig. Ook col lega's van grote pers nog niet op appèl. Geen manier! Doch toch ge wacht. Informeren bij Ru naar eten. Gestoofde paling. Boterhammen voor vogeltjes gestrooid. Hendrien zal wel boos zijn. Maak het wel weer goed. Eindelijk komt leger in zicht, niet in autobus,, maar in dienstauto's. Bus door as gezakt. Andere bus ge vraagd. Niet willen rijden naar Wie- ringermeer. Veel trammelant in Haag oim dienstauto's te krijgen. Toch gelukt tenslotte en dus 'grote pers naar Wieringermeer 'gekomen. Tijdens koffiedrinken, kennis ge maakt. Excuus van mynheer Rcmpt van het dep. van Landbouw, voor te laat zijn. Nu in tijdnood. Eerst maar lunchen, niet gek. Zin in gestoofde paling. Doch eerst Ir. Oving welkom in Wieringermeer toeroepen aan pers. Rentmeester tactisch zijsprong ge maakt van aardappelrooien op we deropbouw. Over tempo wederop bouw niet tevreden en toch weer wel ook tevreden. Opsomming van wat is hersteld en wat nog moet gebeuren. Gebrek aan geschoold personeel. Materiaal gaat wel. Aan tafel voorgesteld aan overste Sjoerdsma. Nog oude kennis. Hij tweede luitenant wij gewoon soldaat. Drie pond opgeknapt indertijd van hem. Sans rancune. Wij niet in hou ding staan, doch joviaal praatje met hem maken. Heer Melse, hoofd-inspecteur van Bureau Oogstvoorziening ,aan tafel lange rede gehouden. Pootaardappe- lenoogst van groot belang voor ons land. Deviezen! Groot tekort aan landarbeiders. Alles wordt ingezet. Soldaten, gede tineerden, scholieren. Desondanks nog tekort aan werkkrachten. Poot- aardappelen voor bepaalde data i*ooien, anders geen pootaardappel meer doch consumptie. Hulp van soldaten zeer welkom in bedreigde gebieden. Geest is prima onder deze goed verzorgde jonge ke rels. Wij peinzen op veel vragen. Straks als gelegenheid daar is, doen. Overste Sjoerdsma alle vragen in één keer opruimen. Strategisch han dige zet van hem. Hij vertellen dat soldaat volgens de grondwet, ver plicht bijstand te verlenen, waar be lang'van de staat zulks vergt. Wij alle vragen ingeslikt. Voor aardappelrooien ontvangt sol daat behalve verzorging en verple ging, soldij en 2.50 per dag. Toe gestaan is premie voor ploegenpres- taties. Soldaat mag echter geen loon jager worden. Positie van soldaat. Zuiver militaire bijstand. Herman Smit, brak lans voor individuele pres taties. Eerste dagen waren goed, doch zakte af naarmate de belangen individueel minder werden. Herman Smit wil hier nog graag eens met overste over spreken. Toe gestaan Na de lunch legering van solda ten bekijken. Uitstekend in orde. Weer werkt gelukkig mee. Anders erg ongezellig zijn. Verzorging heel wat beter toen wij soldaat waren. Straf in ponden nog dezelfde. Werk van soldaten bekeken bij Grooteman. Grooteman best tevre den. Jongens werken best. Velen werken met ontbloot boven lidhaam. Mag niet van de dokter zegt majoor. Reeds drie op zieken rapport. Ook Klaas Postema is te vreden over de jongens. Verder de poilder in. Bij Van Oers ploeg soldaten met de hand aan het vlastrekken. 'Auto's aan O. Midden meerweg. Land slechts te bereiken over sloot, of doorrijden naar Z. Dijkweg. Overste besluit over sloot. Dus springen allen over sloot. Sportief gebeuren. Niet èèn natte voet. Vlastrekken geen peuleschil. Pers ook geprobeerd. Overste niet Zwaar werk. Voorwerker zegt: dit de beste ploeg. Overste wil alle jongens kor poraal maken, doch zij hiervoor vriendelijk bedanken. Liever gewoon soldaat.. Soldatenmentaliteit bij vroe. ger niet veel veranderd. Nog meer bedrijven bezoeken. Over- >al zelfde goede geest. Terug naar Middenmeer om de thee. Wel wat laat geworden voor thee. Eigenlijk koffietijd. Mijnheer Rempt deelt nog groot aantal pers berichten uit. Pers echter zelf veel indrukken opgedaan. Latertje gewor den. Doch wel de moeite waard. Gro te pers terug naar Haag, Rotterdam, en nog verderop. Lunchpakket mee. Wij terug naar Wagendorp. Hen drien wel blij zijn. Toch wel moei lijk geval met de verstrooide boter hammen. Maar niet te veel over pra ten. Afleidings-manoevre's toepas sen. Veel vertellen over goede werk wat soldaten in belang van ons land verrichten. Prachtkerels waar wij trots op zijn. Wieringermeer biedt, jongens weinig ontspanning. De heer Bleijenburg doet zijn best. Maar om geving nog niet je dat. En toch op gewekt werken Als aardappelen niet uit grond komen, niet aan soldaten liggen. Zij doen hun best. 2000 in- plaats van 1000 moeten komen. Ho gere legerleiding tevens begrijpen dat soldaat evenzeer behept is met menselijke zwakheden als burger. Wil dus waardering voor werk,, zien uitgedrukt in geld. Noord-Oostpolder De directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) heeft een excursiegids uitgegeven ten gerieve van hen die deze polder wensen te bezoeken. De gids die in 1940 voor het laatst verscheen en nog gids voor de Wieringermeer was, is een handig boekje waarin op beknopte doch duidelijke wijze de bezoeker al Qereerst een inzicht wordt gegeven over het ontstaan en de organisatie van de Zuiderzeewerken. Verder een overzicht in vogelvlucht over wa terbouwkundige en aanverwante wer ken Men treft er in een beschrijving over het cultuurrijp maken van de de gronden. De kolonisatie, alsmede de publiekrechtelijke organisatie. Aanwijzingen hoe te reizen in de polder en waar men geleide kan be komen. Het geheel is verlucht met foto's en tekeningen. Typografisch is de gids nog de mindere van de voorgangers, doch wetende dat men in 1949 nog onbeperkte keuze had uit alle papiersoorten, mogen we hier niet te veel aanmerkingen op maken. Belangstellenden die een gids wen sen te ontvangen raden wij aan de ze aan te vragen bij de Directie van de Wieringermeer (Noordoostpolder- werken) postbus 56 Zwolle. Men zal echter goed doen 30 cent over te ma ken aangezien gratis verstrekking als in die goede oude tijd niet meer^ mogelijk is. er was te weinig water 100 Scholieren werden per auto naar de Wieringermeer gebracht, waar zij zouden helpen bij de oogst- werkzaamheden. Op de plek aangekomen waar zij te werk gesteld zouden worden bleek hun de lust te zijn vergaan. Het mo tief was: er was te weinig water in de buurt.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2