Zondagdienst Vacantie! Vereniging voor ReAkty(j&ULo~(ïk£Lc(itinty in de Wieringermeer In aansluiting op mededeling no. 340 betreffende vermelding van proefvel den die een bezichtiging op ruimere schaal waard zijn maken wij de le den attent op de volgende proefvel den: Wm 856 N. Lont G 50 Middenmeer, gewas zomertarwe. Vergelijking van stalmest 40000 kg. per ha. goede groen bemesting van rode klaver en geen organische bemesting. Fosfor en kali zijn op de beide laatste objec ten aangevuld naar de hoeveelheid die met de stalmest gegeven is. Op deze 3 opjecten zijn N-trappen in du plo aangelegd naar 0-150-300-450en 600 kg Chili per ha. Opmerkelijk is de grote N. hoeveelheid die de gewassen dit jaar hebben kunnen verdragen. Hoewel we de bedoeling hadden om de maximale N. behoefte te overschrij den (wat we met 6 baal chili per ha. op een goede groenbemesting en op stalmest toch zeker hadden mogen verwachten) is ons dit maar matig gelukt. Wel kan gezegd worden dat 't gewas maximaal volgroeid is, maar van legering op deze objecten is mo menteel nog weinig te bespeuren. De werking van de groenbemesting is hier duidelijk beter dan van de stal mest. Wanneer we de O-veldjes en de N-trappen op de 3 objecten vergelij ken, komen we tot de conclusie dat de stalmest naar 1 baal en de groen bemesting naar 3 baal N. heeft ge werkt. De opbrengstcijfers zullen straks evenwel de juiste waardering weergeven. W.M. 857. J. de Veer. Schagerweg B 18, gewas wintertarwe. Zelfde proef als W.M. 856. Alleen de grond is hier een III, terwijl bij Lont het proefveld op een IV is aangelegd. Ook voor dit proefveld gelden dezelfde opmerkin gen als voor W.M. 856. Beide zijn heel mooie proefvelden welke zeker een bezichtiging waard zijn. W.M. 897. H. van Til. Hoornseweg G 72. Hier ligt een mooie rassenproef met 8 haverrassen. Binder, Wodan, Express, Zonne II, Adelaar. Marne, Pax en Libertas. De mindere stevig heid van de Adelaar is hier al duide lijk waarneembaar. W.M. 861. N.A.K. proefboerderij Ul- keweg. Hier ligt een mooi rassen- proefveld met 12 wintertarwe's. Be zichtiging is zeker aan te bevelen. Hiermede hebben wij een kleine greep gedaan uit onze proefvelden, waarmee natuurlijk lang niet volle dig zijn geweest. Om alles te noemen, wat te zien is zou hier te ver voeren, doch bovengenoemde proeven hebben wij even willen noemen, omdat be zichtiging hiervan zeker leerzaam is. BREED. KUNSTMESTDISTRIBUTIE SEIZOEN 1947/1948 De toewijzing van stikstof- en kali meststoffen voor het bemestingsjaar 1947/1948 (9e bemestingsjaar) is ge lijk aan die van 't bemestingsjaar 1946 1947 (8e bemestingsjaar). Per 21 Juli a.s. zijn geldig verklaard de stikstof- en kali bonnen no. 1. De ze behouden hun geldigheid tot 31 October a.s. In tegenstelling met voorafgaande jaren zullen de bonnen voor het be mestingsjaar 1947/1948 vertrekt wor den in 3 coupures, namelijk in die van 5.20 en 100 kg. (stikstof resp. kali). Tevens worden de bonnen in 3 series uitgegeven (serie No. 1, 2 en 3). Ge tracht wordt, de toewijzingen zo spoe dig mogelijk in het bezit van de ver bruiker te stellen. Voor het honore ren van de genoemde bonnen zullen de benodigde meststoffen geleidelijk aan beschikbaar komen. De vooruitzichten voor de thans nog onder distributiemaatregelen vallende stikstof- en kalimeststoffen zijn voor het bemestingsjaar 1947/1948 stellig niet gunstiger dan in het afgelopen sei zoen. Hoewel de binnenlandse produc tie van stikstof een bevredigend ver loop vertoond, zal men toch voor het komende bemestingsjaar nog een be langrijk kwantum stikstof-meststoffen geïmporteerd moeten worden om in de meest dringende behoefte te kun nen voorzien. De mogelijkheden om voldoende stikstofmestoffen te impor teren en het tekort aan te vullen zijn niet gunstig. De ter beschikking Twee Ministers in de Wieringermeer De minister van Oorlaig en de mi nister van Landbouw hebben samen een bezoek gebracht aan de polder. Het ging over de prestatie-toeslag voor de soldaten. De minister van Oorlag gaf hierop direct zijn fiat, zo dat een extra toeslag mag worden betaald voor hogere prestaties. Het effect hiervan is echter direct ver loren gegaan, aangezien deze toelage aan de ploeg tengoede komt en niet aan degene die individueel een hoge re prestaties leveren. Dit is jammer. Wanneer men weet dat er soldaten zijn die per dag 200 meter aardappelen rooien, doch dat er ook zijn die 800 meter per dag doen, kan men nagaan dat de lust om voor collega's te werken, die het makkelijker opnemen spoedig is vergaan. Waardoor de prestaties, van hen die de 800 meter kunnen halen, onmiddellijk zakken. Men wijst er bij de leiding van het leger op, dat de admistratie van ie dere soldaat apart teveel rompslomp geeft. Doch van de zijde der Grond- mij., die de voorwerkers levert, wijst men er op, dat deze instantie zeer gaarne hiervan de administratie wil bijhouden. Wanneer iedere soldaat de prikkel zou hebben om iets extra's te mogen verdienen, zou men versteld staan ■wat een werk werd gedaan. Hier zou tegenover staan dat het billijk zou zijn indien dan de soldaten kos ten voor verpleging en verzorging in rekening werd gebracht. Men maakt zich ongerust of de aardappelen er op tijd uit zullen ko men. Van dag tot dag (houdt men het aantal hectaren bij wat nog moet gebeuren Woensdag moest nog on geveer 400 h.a. aardappelen gerooid worden voor deze week. Van harte hopen wij dat het heeft mog-en gelukken. Aan de soldaten heeft het niet gelegen. Over de prestaties van de gedeti neerden is men minder goed te spre ken. De goede niet te na gesproken neemt het gros de zaak nog al ge makkelijk op. Wij zullen hier niet te diep op ingaan, aangezien binnens kamers hierover nogal wat te doen is. Wel zouden wij er op aandringen dat deze mensen, die aan voeding momenteel het zelfde ontvangen als de arbeiders die zeer zware arbeid verrichten, geducht tot werken wor den aangezet. O.i. moet dit mogelijk zijn. komende hoeveelheden zullen naar verwacht wordt, niet groter zijn dan die van het afgelopen bemestingsjaar. Omtrent de voorziening met kali meststoffen is het nog zeer moeilijk voorspellingen te doen. Voor kali zijn wij geheel op het buitenland aange wezen. Er valt hieromtrent niets met zekerheid te zeggen. Het is echter wel zeker, dat ook in het komende be mestingsjaar de voorziening met chloorvrije kalimeststoffen slecht zal zijn en men dus rekening zal moe ten houden met het feit, dat vrijwel uitsluitend chloorhoudende kalimest stoffen ter beschikking zullen staan. Op grond van reeds afgesloten con tracten en aannemend, dat de levering hiervan regelmatig zal plaats hebben, hoopt men het komende seizoen met een behoorlijke voorraad kali te kun nen beginnen. Een groot deel van de toewijzing zal dan vroegtijdig in het bezit van de verbruikers kunnen zijn. VEEL ARBEIDERS KOMEN IN LOS VERBAND Ondanks Arbeidsbureau's en tal loze andere schijven waardoor men arbeiders lang geordende banen naar het oogstwerk tracht te krijgen, ko men toch ook nog grote groepen op eigen gelegenheid naar de polder. Woensdagavond arriveerde een groep te Middenmeer, bepakt en be zakt kwamen zij aan. Het bleken Belgen te zijn. Er waren ook vrou wen bij. Voorlopig bivakkeerden zij in de openlucht in het bosje bij de industrieweg. Het zal echter wel niet lang geduurd hebben om naar on derdak te zoeken, en werk hebben zij zeker niet behoeven te zoeken. OOK DE JEUGD WEERT ZICH GOED Aan de Alkmaarsche weg is een jeugdkamp. Jongelui van middelbare scholen die helpen bij de oogst. De stemming onder de jongelui is voor beeldig. Zij werken goed en men kan het hen aanzien dat zij er te gen kunnen. Gebruind door de zon, komen zij 's avonds van het land. De eerste dagen wat vermoeid. Doch nu zij er een week zijn hebben zij er geen erg meer in. Lust om aan sport te doen ontbreekt hen niet. In grote groepen trekken zij naar het kanaal om een heerlijk bad te ne men. Deze jongelui hebben blijkbaar wel water ontdekt in de polder. o MIDDENSTANDSNIEUWS Deze week namen wij eens een kijkje op het bedrijf van de heer A. S. Sohiere, te Wieringerwerf. Ge noemde heer heeft daar zijn boom kwekerij die natuurlijk geheel ver woest was weer voorbeeldig op orde. De oude kwekerij staat reeds weer in volle fleur terwijl de heer Schiere tevens nog de beschikking heeft ge kregen over een nieuw perceel, waar hij ook de diverse boomsoorten en vaste planten heetf uitgeplant. Het zelfde geldt voor de heren Kruit en v. d. Plasse. Ook zij heb ben hun bedrijf resp. te Wieringer werf en aan de Koggerandweg weer opnieuw aangelegd. Er is nog veel tijdelijks bij, aangezien men nog steeds geen vaste plannen kan ma ken in verband met het uitbreidings plan der gemeente. Niettemin dwingt het bewondering af dat deze groep van middenstanders zich zo langza merhand tracht op te richten uit de depressie waarin zij zijn geraakt door inundatie. BRAND IN EEN LANDBOUWSCHUUR Dinsdag brak er brand uit in de schuur van de heer Sm. aan de Ou- delanderweg. Door het doortastend optreden wist men te voorkomen dat de schuur in vlammen opging, hoewel het riet van het dak reeds werd aan getast. De brandweer is ruim een uur bezig geweest met de vuurhaard die in oude .pakken stro z'n oor sprong vond. Men vermoedt broeiing hierin. De heer Sm. verspeelde eni ge zeilen, doch overigens is deze brand goed afgelopen. GESLAAGD! Mej. Martha List te Middenmeer slaagde op 24 Juli te Amsterdam voor het examen lerares nuttige handwer ken. Preekbeurten en Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 1.30 uur, Ds. Germans. Middenmeer, 10.30 uur, Ds. Germans. Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Klein Wassink. Geref. kerken. Slootdorp, 9 uur, leesdienst. Slootdorp, 2 uur, Ds. Dekker van Enkhuizen. Wieringerwerf 10.30 uur leesdienst. Wieringerwerf, 4 uur, Ds. Sweepe. Middenmeer, 9 uur, Ds. v. d. Wielen. Middenmeer, 2 uur, Ds. v. d. Wielen. Doopsgezinde Gemeente. Wieringerwerf, 7 uur, Ds. Oosterbaan. Chr. Geref. Evangelisatie. Slootdorp, 7 uur, in de noodschool, de heer Visser. Preekbeurten in de Ring:. Medemblik, 10 uur, Ds. v. d. Neut. H. A. Medemblik, 5.30 uur, Ds. v. d. Neut. H. A. en Dankzegging. Opperdoes, 2.30 uur, Ds. Kloosterman. Lambertschaag, 10 u., Ds. Kloosterman Midwoud, 2 uur, Ds. v. d. Neut. Oostwoud, geen dienst. BEROEPEN. Ds. J. Germans, Ned. Herv. Predi kant te Middenmeer, ontving een be roep naar de gemeente Rotterdam Hillegersberg. voor artsen en dierenartsen 20 Juli Aartsen. Dienst hebben de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, Versluis, de Boer, Groenhart, van Sloten en Swaters. Geen dienst hebben de artsen: Vee nis, Beeker, Hoogkamer, Spits, Ko ning, Bouwman, Schreuders, Brand en Boerma. Dierenartsen. Dienst hebben de dierenartsen: v. d. Kolk, N. Niedorp en Dekker te t Zand. Geen dienst hebben de dierenartsen: Reitsma te Slootdorp en Hakkesteegt te Schagen. Vriendelijk verzoek aan onze correspondenten en adverteerders om de copy voor het nummer van Zaterdag 2 Aug a. s. uiterlijk Woensdag 30 Juli in te zenden De Red. en Adm.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3