Drie milliard voor investeringen Vijftien duizend tractoren zullen zestig duizend paarden vervangen Nieuwe tabaksbonnen Minister Mansholt over Zesjarenplan voor de landbouw: Minister Mansholt heeft aan een redacteur van het Vrije Volk een ex clusief onderhoud toegestaan, en vertelde deze een aantal bijzonder heden over het Zesjarenplan voor de Landbouw, dat thans op zijn Departement wordt opgesteld. Voor boer en stedeling zal de uitvoering van dit plan een ontzagge lijke betekenis hebben. Het verheugt ons dan ook dat wij verlof ont vingen, in 't kort de inhoud van het gesprek, te mogen overnemen. Deviezenbesparing: 50 millioen per jaar. Vraag 1: Onlangs is al aangekon digd, dat er o.a. 15.000 tractoren 3000 aardappelpootmachines en 2000 aardappelrooimacliines zullen komen ter mechanisering van de landbouw. Kunt u ook zeggen wat dit nu bete kent in vergelijking met de huidige stand van de Nederlandse landbouw? Antwoord: Op 't ogenblik bezitten we in ons land ca. 5500 tot 6000 ■tractoren; het aantal „trekkers" zal dus minstens twee en een half maal zo groot worden en in de toekomst zal per 80 hectare bouwland één tractor beschikbaar zijn. Bij de trac toren behoren natuurlijk ook de no dige uitrustingstukken, pluk- en rooi- machines enz. Het is best mogelijk, dat in de practijk het gestelde aan tal van 3000 aardappelpootmachines nog veel hoger zal worden. Alles hangt natuurlijk af van het tempo, waarin we de mechanisatie kunnen uitvoeren. Vraag 2: Hoe groot is het bedrag, dat met 't zesjarenplan gemoeid zal zijn Antwoord: Als we het tottaai der ■noodzakelijke investering optellen, komen we op drie milliard gulden, over de zes jaren te verdelen; daar bij is de term investeringen zeer ruim genomen. De drie milliard omvatten, behalve de mechanisatie, ook het herstel van de grond op Walcheren, aanschaffing van nieuwe inventaris sen, verhoogd kunstmestgebrUik, uit breiding van de veestapel, de visse rij vloot en de industrie enz. Verre weg het grootste deel zal uit parti culiere bronnen gefinancierd moeten worden. )vervolg van pagina 1) Van Zuiderzee tot vruchtbaar land draad door middel van een staak, die in de knoop van de draad gestoken is, krachtig omhoog te halen. Op de plaats, waar een prop moet komen, wordt, als deze in een dikke wiep moet worden geslagen, een bos ha ringband langs de wiepen van het bovenroosterwerk aangebracht. Enige proppen moeten op dunne wiepen ko men; bij dezen wordt een bos ha ringband aangebracht. De dikke wie pen nemen de plaats in van de tui nen bij een gewoon zink- of kraag stuk. Om deze wiepen nog steviger aan het geheel te verbinden, worden op elke kruispunt met de langswiep, 2 tuinpalen in de wiep gedreven. To taal zijn er nodig 6 vloed- en 6 eb- proppen. Voorts 11 lijproppen. Voor het vervoer zijn 13 proppen noodza kelijk; deze laatsten worden, zowel in het boveneinde als in het benedenein de van het stuk geslagen. Dit doet men opdat het stuk en bij vloed en Modernisering betekent lagere kostprijs. Vraag 3: Is het mogelijk een in druk te geven van de besparingen, welke de modernisering van de land bouw zullen opleveren? Antwoord: In één enkel cijfer is dat niet te zeggen. Maar het zegt u misschien iets, wanneer u weet, dat het gebruik van een tractor een kostprijsvermindering van circa tien procent geeft en op grotere bedrijven zelfs van tien a twintig procent. Zeer belangrijk is echter ook de deviezenbesparing. De 15.000 tracto ren kunnen in de plaats komen van 60.000 paarden; nemen we aan, dat één paard per jaar 500 gulden aan voer kost, dan betekent de vervan ging van de 60.000 paarden dus een totale besparing van 30 millioen gul den „aan deviezen voor voer. De ma chines zelf kosten per jaar 13 en een half millioen gulden aan deviezen. Er blijft dus een gunstig deviezen saldo over van 16 en een half mil lioen gulden per jaar. En dan zien we nog af van de opbrengst van het vlees der af te slachten paarden, waardoor we andermaal een bespa ring van deviezen krijgen en wel van 25 millioen gulden. Vraag 4: Hoe groot is <le opper vlakte grond, die we winnen wan neer volgens het landbouwplan ruil verkaveling tot stand wordt gebracht en er een betere ontwatering en her ontginning komen? Antwoord: Alleen door deze zgn. cultuurtechnische werken zal ons land een productieverhoging zien, welke gelijk staat aan de voort brenging van 53.000 ha. grond. Na bij eb gezonken kan worden. Bij elk stel worden er 3 in de lengte-as van het stuk geslagen. Voor het vervoer wordt dan hieraan de grote hercu- lestros vastgemaakt. De overige 10 proppen zijn aan weerszijden van de lengteas op 2 dikke wiepen gepro jecteerd; 4 van deze sleepproppen doen later als eb- of vloedproppen dienst. Nog meer naar het hart van het stuk zijn nog 3 eb- en 2 vloed- proppen. Aan deze worden later de herculesstroppen bevestigd. De reden, waarom zij zo hoog aangebracht wor den, is, dat er later voor het strak trekken van de tros, plaats is op het stuk voor vele arbeiders. Deze over weging heeft ook de plaats van de leiproppen bepaald. Te samen zijn er 41 proppen: de leus hierbij is: beter 10 proppen teveel dan 1 te weinig. Een prop bestaat uit 7 zware sta ken, waarvan 1 koning genaamd, lood recht in het midden en de overige daar omheen, in schuine richting, el kaar kruisende, worden ingeslagen. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd). zes jaren betekent deze productie verhoging een bruto-opbrengst van 32 millioen gulden per jaar. De cul tuurtechnische werken en de mecha nisatie leveren tezamen dus een de viezenbesparing van rond 50 millioen gulden per jaar op. Voor onze nati onale economie is dat, natuurlijk ui termate belangrijk. Onze prijzen beneden de wereldmarkt. Vraag 5: Wat denkt u van de ver houding tussen de kostprijzen van de Nederlandse landbouw en de in ternationale prijzen? Antwoord: Thans is het zo, dat de kostprijzen in Nederland voor zo goed als alle producten behalve bo ter, belangrijk lager liggen dan de prijzen opde wereldmarkt. Gaan de wereldprijzen evenwel naar beneden, dan is het natuurlijk de vraag, of wij mee zullen kunnen gaan. Juist daarom is het echter van zo groot belang-, dat we onze boerderijen en tuinderijen zo modern mogelijk in richten, tot stijging van de arbeids productiviteit komen en zo tot ver laging van de kostprijzen. En voorts ■dat we ons toeleggen op de produc tie van kwaliteitsproducten, die veel kennis, ervaring en zorg vereisen, zoals tuinbouwproducten, pootaard- appelen, land- en tuinbouwzaden, kaas, gecondenseerde melk, caseine enz. Daar komt bij, dat ik niet zonder zorg ben over de naaste toekomst van het Nederlandse loon- en prijs peil. Toen we de prijzen voor een aantal landbouwproducten hebben verlaagd, kon dat alleen maar on der de belofte, dat we de boeren zou den toestaan een eventuele nieuwe loonsverhoging in hun prijzen te be rekenen. Intussen zijn er in de indus trie geen belangrijke prijsdalingen geweest en wanneer we de ontwikke ling van tle lonen zien in de metaal industrie en in de bouwnijverheid, dan heeft dat zijn gevolgen onher roepelijk voor de landbouwlonen en -prijzen. Daarin ligt echter een ar gument te meer om te trachten de kostprijzen langs andere weg me chanisatie bijv. te verlagen. Industrialisatie gunstig voor landbouw. Vraag 6: Wat is uw mening over de bevolkingsaanwas op het platte land, ook al in verband met met feit, dat mechanisatie uil zeggen vervan ging van menselijke arbeidskracht door motorische energie? Antwoord: Er is geen sprake van, dat we mèt of zonder verdere me chanisatie de bevolkingsaanwas op het platteland in de landbouw zul len kunnen opvangen. De mechanisa tie van de landbouw betekent dan ook, dat de industrie van Nederland, in versterkte mate plaats zal moeten bieden voor de bevolkingsaanwas. De zuigkracht, welke van de industriali satie kan uitgaan, acht ik van groot belang voor onze landbouw; veel vraag naar arbeidskrachten in de in dustrie zal immers bij de boer de wil 'versterken om tot mechanisatie over te gaan. Anderzijds ligt het in de bedoeling om de industrie van landbouwwerktuigen in Nederland in hetzelfde tempo op te bouwen als de landbouw-mechanisatie zich zal vol trekken. De productie van landbouw werktuigen leent zich zeer goed voor de kleinere Nederlandse industrie-be drijven. Vraag 7: Nog één algemene kwes tie tenslotte. Hoe ziet u de vooruit zichten voor onze agrarische export producten Antwoord: Behalve voor boter, zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Veel hangt echter af van wat er met Duitsland zal gebeuren. Komt de Duitse economie niet op gang, dan wordt de toekomst voor onze land- en tuinbouw somber, met na me voor .groenten en andere tuin bouwproducten, aardappelen en verse melk. En wat de boter betreft, zal de enige uitkomst gelegen zijn in een vergroting van de export van kaas en gecondenseerde melk ter compensa tie van het wegvallen van de boter- exporten. Nogmaals dus: de wereld markt vraagt onze kwaliteitsproduc ten en daarop zullen we ons dus in de eerste plaats moeten toeleggen. Het ODK deelt mede, dat geduren de het tijdvak van 10 tot en met 23 Augustus .1947 de bonnen „Tabak J-31" van de tabakskaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J-35" van de gecom bineerde kaart is eveneens aangewe zen voor het ,kope:n van 2 rantsoe nen sigaretten of kerftabak. Bon „tabak J-32" van de tabaks- kaart is niet aangewezen. KAAS NAAR KEUZE Met ingang van de volgende dis tributieperiode (17 t.m. 30 Augustus) kan de consument desgewenst op de aangewezen kaasbon inplaats van per rantsoen van 100 gram natuurkaas, 125 gram gesmolten (korstloze en/ of smeerkaas, met uitzondering van buitenlandse kaas) betrekken. o HET RANTSOEN SPIJSOLIE WORDT „EXTRA" VERSTREKT. Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus voor alle leeftijds. groepen een rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar worden ge steld. Aanvankelijk lag het in de be doeling deze 120 gram spijsolie in de plaats van 125 gram margarine te verstrekken. De vetpositie van ons. land liet namelijk niet toe het tota le vetrantsoen voor éénmaal met de ze 120 gram olie te verhogen zonder dat daardoor de noodzakelijke reser ves al te ernstig worden aangetast- Het bezwaar evenwel van een ver mindering van de hoeveelheid smeer baar vet voor éénmaal met 125 gram- is echter zo overwegend, dat thans, toch besloten is de olie als „extra"' boven het normale vetrantsoen te geven. De koopbon voor de olie zal op 14! Augustus worden bekend gemaakt. o MIDDENSTANDER TERUG Wederom is een middenstander naar de polder teruggekeerd. De heer J. Vos voorzitter van de Mid denstandsvereniging heeft zich weer te Middenmeer gevestigd. Het pak huis van de heer V. is weer her steld. Hij heeft hier een noodwoning, in laten maken. Het brandstoffenbe- drijf en manufacturenhandel is even eens voorlopig in het pakhuis ge vestigd.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2