Engelse plottelandsjeugd Zondagdienst in de Wieringermeer Nieuwe tabaksbonnen Preekbeurten en Kerknieuws 24 Aug. GEMENGD NIEUWS Het is goed dat de heer Stoel zijn vragen heeft gesteld en naar het antwoord van B. en W. zijn we na tuurlijk allen zeer nieuwsgierig. Wij geloven echter dat men noch B. en W. noch een andere instantie verantwoordelijk kan stellen voor de trage gang van zaken hij de we deropbouw. Vast staat dat er een groot te kort aan bouwvakarbeiders is. Men is niet genegen om naar de Wie- ringermeer te komen werken als men het dichter bij huis kan red den. En als men naar de Wieringer- meer komt dan worden er zulke eisen gesteld, dat, wanneer de werkgever ze inwilligde, hij met de strafrechter in aanraking zou ko men. Er zijn arbeiderskampen gebouwd in de Wieringermeer, die in verge lijking met voor de oorlog, paleizen zijn. Er is letterlijk om alles ge dacht, om het van huis zijn zoveel mogelijk te vergoeden. Toch zijn er nog aanmerkingen en men haast zich dan deze in te willigên. Er worden op het ogenblik lonen uitbetaald aan schoon geld f 55, hier is de prestatietoeslag dan bij inbegrepen. Desondanks heeft de aannemer de grootste moeite om 'n ploeg volk bijeen te krijgen. Men is geneigd om een vergelij king te trekken met vroeger. Het is altijd gevaarlijk om dit te doen. Doch het „vroeger" in de Wierin germeer betreft altijd maar enkele jaren. Wij hebben eens nageslagen hoelang men er over gedaan heeft toen de 100 woningen in Wierin- gerwerf werdén gebouwd in 1934. Deze woningen werden aanbesteed in October 1934. In Februari 1936 werden deze woningen betrokken. 14 maanden heeft deze bouw ge duurd waar dan nog twee winters invielen n.l. van '34 op '35 terwijl ze in de winter van '36 reeds be trokken werden. Zij die toen reeds in de polder woonden zullen zich deze intocht in barre kou nog wel herinneren. Men zal natuurlijk direct opwer pen dat dit geen vergelijking is en vooral thans niet opgaat. Toen wa ren er voldoende mensen en mate riaal. Dat is natuurlijk waar. Maar toen werd er ook gekankerd en niet zo'n beebjte, zowel door de bouw vakarbeiders als door de landarbei ders. En vooral de laatsten hadden terecht reden tot klagen. Na de oorlog is er een schreeuw door de wereld gegaan om sociale rechtvaardigheid en men heeft zich gehaast om aan die roep te voldoen. De mentaliteit van vandaag is ech ter zo, datmen uitsluitend van één kant de sociale rechtvaardigheid verwacht en dat alle redelijkheid bij het bedingen van voorwaarden zoek is. Wij 'mogen niet beweren dat dit over de gehele linie het ge val is, maar de grote massa trekt de goedwillenden mee. Het is niet een verschijnsel wat zich alleen in de Wieringermeer af speelt, het komt in ons land en in de gehele wereld voor. Het zal daarom moeilijk zijn voor B. en W. om de heer Stoel een ant woord te geven wat bevrediging schenkt, omdat de oorzaken veel dieper gaan dan ze lijken. „On sight seeing". Woensdagochtend tegen half elf ar riveerde in Middenmeer de truc van v. Kon^ngsbruggen die een bonte men geling van vacantiegangertjes bleek te bevatten. Een groep van ruim 30 jongelui uit St. Neots Huntingdons hire hield appèl voor de Engelse lei der Mr. Chaney en de heer Stuip uit Alkmaar. De jongelui waren in hecht clubverband, want de groep bleek een jeugdclub te zijn uit St. Neots, die daar onder leiding van Mr. Chaney staat. Door de moeilijkheden, die de TjVF.A. ondervindt, waren de jongelui niet uit 't veld geslagen, want ze wa ren op eigen gelegenheid gekomen en nu bij vrienden en vriendinnen in Alkmaar en omgeving. Het programma voor de ochtend omvatte o.m. een lezing door Mevr. Loggers over het ontstaan van ons polderland. Een en ander zat goed in elkaar, want nauwelijks zaten allen in de tuin van Mevr. Loggers of de bladen ranja met een stuk ijs en de cakes werden al aangedragen door de dames, waaronder enige meisjes, die deze vacantie naar Engeland geweest waren. Nadat de inwendige mens versterkt was vertelde Mevr. Loggers op pret tige wijze over de Zuiderzeewerken en de wording van onze mooie polder, over de ontberingen in 't begin op de kale vlakte en over 't prachtland eni ge jaren later. Toen over de honger tochten en het geweld dat de Duitse misdadige oorlogsmachine onze mooie polder aandeed. Nadat verteld was hoe hoog het water had gestaan kwa men verschillende jongens en meisjes toch wel even onder de indruk van het feit, dat ze op de zeebodem liepen die kunstmatig drooggehouden wordt. Mr. Chaney dankte Mevr. Loggers voor haar uiteenzetting en prees onze waterbouwkundigen en allen die een „job" als een inpoldering aandurven. Na nog wat plaatjes en kaarten be keken te hebben vertrok het gezel schap naar de beurszaal, waar de heer Schenk beet had bij enige Engelse boerenzoons. Toen ze ook hier uitge keken waren ging 't weer op huis aan, d.w.z. de tuin van mevr. Log gers, waar de boterhammen genut tigd werden. Hierna volgde een tocht naar het monument op de afsluitdijk, waar het zoute water aan de ene- en het zoete water aan de andere kant van de dijk wel de grootste attractie voor onze gasten vormde. Hier vertelde burge meester Loggers, die in Wièringerwerf in de bus' gestapt was, een en ander over het sluiten van de „Vlieter". De teksten op het monument moesten door de leiders vertaald worden, zelfs het bordje „Het is verboden op de muren te schrijven". Op de terugweg werd nog even bij de sluizen gestopt, waarna ieder weer werd ingeladen voor èen tocht naar de noordkant van het gat in de Wieringermeerdijk. De kleine Engelsen bleken al enig Hollands te kennen, want onderweg werd 't schone lied beoefend van ,,'t potje vet dat op tafel werd gezet". Bij het gat gaf de burgemeester 'n explicatie over de destructieve ar beid van de „Gerries" en de construc tieve arbeid van de „Dutch water- engineers". Weer in Wieringerwerf gekomen werden een noodwoning, de school en een permanente woning bezichtigd, hetgeen best in de smaak viel. Het vrouwelijk deel der gasten telde in iedere kast de planken. De jongens hadden meer zin in verse stopverf. Na een verrassing van de burgemeester, die op ijs fuifde, ging het op 't Do meinkantoor aan, waar auto's zouden komen om 't geselschap naar de „Le- ly" te rijden, 's Morgens op de beurs was dit plan in elkaar getimmerd omdat de truc om 5 uur personeel moest rijden. De auto's waren er hoor en op tijd! De heer Kroeze had grote aftrek met de nieuwe Chevrolet, maar ze konden er alle 30 niet in. Ook het rijden in de auto was een attractie en daar ging het op Medemblik aan, waar Ir. Reedijk in de hall van 't ge maal een speech hield over het wa terbouwkundige en technische werk op het gemaal. Ook dit viel bijzonder in de smaak en na een bezoek aan de kelder van de „Lely" ging het op Middenmeer aan waar het beursbe- stuur in hotel „Smit" een diner aan bood dat klonk als een klok. Dit ge baar werd geweldig gewaardeerd en Mr. Chaney en de heer Stuip spra ken dan ook een zeer hartelijk dank woord tot het Beursbestuur, de heren chauffeurs en allen die er aan hadden meegewerkt deze dag te doen slagen. Om half acht vertrok de groep weer met de auto's naar Alkmaar, terwijl enkele excursisten naar hun home in de Meer gebracht werden. Uit ver schillende hoeken kwam een voldaan geluid: ze wilden zo'n .dag nog best eens over doen. Dames en Heren organisatoren: het zat goed in elkaar! He Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor - ;i tijdvak van 24 Aug. t.m. 6 Sept. a.s. de bonnen K 31 tabak en K 32 tabak der ta- bakska&rf QA 707 rechi, geven op één rantsoen sigarette- of kerfta bak. Bon K 35 tabak der geco.nbmeerdi- kaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op iwee rantsoenen si garetten ol kerftabak Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 10.45 uur. Ds. Germans. Middenmeer, 2 uur, Ds. Germans. Wieringerwerf, 10.30 uur, Ds. Vink. Geref. Kerken. Middenmeer, 9.30 uur, Ds. J. Adema van Rotterdam. Middenmeer, 3.30 uur, Ds. J. Adema. Wieringerwerf, 9 uur, Ds. Post. Wieringerwerf, 2 uur, Ds. Post. Slootdorp, 9 uur, Ds. W. J. de Jager van Utrecht. Slootdorp, 2 uur, Ds. W. J. de Jager. Doopsgezinde gemeente. Wieringerwerf, 7 uur, Ds. Oosterbaan. Chr. Geref. Evangelisatie. Slootdorp, 7 uur, Ds.Maris van Haarlem. Openbare Geloofsbelijdenis en H. Doop van volwassenen en kinderdoop. Preekbeurten in de Ring. Opperdoes, 9.30 uur. Ds. Kloosterman. Lambertschaag, 2 uur, Ds. v. d. Neut. Midwoud, 2 uur, Ds. Vink. Medemblik, 10.30 uur, Ds. v. d. Neut. t VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. Germans te Middenmeer heeft voor het beroep naar de gemeente RotterdamHillegersberg bedankt. voor artsen en dierenartsen Artsen Dienst Jiebben de artsen: Olree, de Groot, Tarasma, Werner, Versluis, de Boer, Groenhart, van Sloten en Swaters. Geen dienst hebben de artsen: Vee- im, Beeker, Hoogkamer, Spits, Ko ning, Bouwman, Schreuders, Brand, en Boerma. Dierenartsen. Dienst hebben de dierenartsen: v. d- Kolk, N. Niedorp en Dekker te 't Zand. Geen dienst hebben de dierenartsen: Reitsma te Slootdorp en Hakkesteegt te Schagen. i HERSTELCREDIETEN, ENZ. Voortaan zal Woensdags op het to neel in de beurszaal te Middenmeer aanwezig zijn de heer L. Anderson, directeur van de Middenstandsbank te Schagen en de directeur van deze bank uit Alkmaar. Genoemde heren zullen inlichtingen verstrekken over herstelcredieten. Vervolgens is er te vens gelegenheid voor het afhalen van. het Huisraadschadeboekje voor hen die dit nog niet gedaan hebben. DIEFSTAL UIT AUTO'S. Het parkeerterrein te Middenmeer heeft de aandacht getrokken van hen die van het mijn en dijn geen gewe tenszaak maken. Op het onbewaakte gedeelte van het parkeerterrein is uit de auto van de heer A. een actetas ontvreemd. De dief heeft net zolang1 aan het portierraam zitten morrelen dat het omlaag ging, aangezien de- auto afgesloten was. Uit een auto, die niet afgesloten was, werd een jas gestolen. VAN WAGEN GEVALLEN. De zoon van de heer L. aan de Ul- keweg, die met een span paarden in. het land werkzaamheden verrichtte, is doordat een der paarden schrok en op hol sloeg van de wagen geslin gerd en onder de wielen terecht ge komen. De wagen was gelukkig leeg. Toch waren de inwendige verwondin gen nog van dien aard dat Dr. Hoog kamer overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk achtte. UIT ENGELAND TERUG. Een viertal meisjes uit de polder n.l. Jannie Oostenbrug, Nel van An- del, Antje Doornbos en Kety den Engelse hebben inhet kader van de uitwisseling een drietal weken in Engeland vertoefd. De jongedames zijn dezer dagen teruggekomen en waren opgetogen over hun reis. Een viertal Engelse meisjes vertoeven thans in de polder. WEER EEN MIDDENSTANDS CURSUS? Het bestuur van de Middenstands vereniging Wieringermeer heeft be sloten wederom een cursus in het le ven te roepen voor hen die het Mid denstandsdiploma wensen te behalen. De heer W. J. Holl, hoofd der school te Wieringerwerf heeft zich bereid verklaard de leiding van deze cur sus op zich te nemen. Voor bijzonderheden -verwijzen we naar de advertentie in. dit nummer. I

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2