GEVOLGEN VAN DE DROOGTE VOOR LAND- EN TUINBOUW 4i POLDER'S 17e VERJAARDAG Donderdag 21 Augustus j.l. was het zeventien jaar geleden dat de Wieringermeer droogviel. Op 1 Sep, d.a.v. werd het eerste arbeiderskamp (bij de Haukes) reeds bevolkt. Op 7 Sept. het eerste koolzaad gezaaid en op 21 Sept. de eerste rogge. 1 December had de opening plaats van het eerste poststation te Slootdorp plaats terwijl op 8 December de aan besteding plaats vond van 2 open kapschuren. Dat alles gebeurde in vier maanden tijds na de droogval ling. ONGEKEND Op 20 Augustus het land schoon. Na tuurlijk niet bij alle boeren. Maar verschillende landbouwers hebben het dit jaar toch bestaan in de Wierin germeer dat de oogst op 20 Aug. geborgen was. Voorheen hebben we nog wel eens een berichtje kunnen plaatsen dat men op 4 Febr. aan het zaaien was en we ontvingen dan protesten van boeren dat zij nog twee dagen eer der hadden gezaaid. Thans verwachten we protesten van hen die vóór 20 Aug. de oogst binnen hadden. Intussen staat vast, dat, wat dit jaar gebeurd, ongekend is. D.W.O.-NXEUWS Zondag 24 Aug. a.s. zullen in Sloot- dorp wedstrijden gehouden wor'den in een zevenkamp, van de dames hand bal, waarin ze persoonlijk uitkomen en elkander zullen bekampen om de DWO-wisselbeker. De nummers waaruit de zeven kamp bestaat zijn: 80 meter hard lopen, verspringen, hoogspringen^ vergooien, balplaatsen, doelwerpen en baldribbelen over 60 meter. De wedstrijden vangen aan om 2.30 uur. De uitslagen hoopt men na de wed strijden bekend te maken. Het be stuur van DWO hoopt dat spoedig voor heren ook dergelijke wedstrijden gehouden kunnen worden. OVERDRACHT ZAKEN. De heer F. Hoogland heeft zijn graanhandel te Wieringerwerf, ver kocht aan de firma N. Timmerman's graanhandel te Alkmaar. De heer J. Korver is aan de zaak als bedrijfsleider verbonden. DE RIJKSVERKEERSINSPECTIE KWAM ZICH ORIENTEREN Het is genoegzaam bekend, dat 'n groot deel van ons volk geen totaal onbekende is met de Wieringermeer. Dit te moeten getuigen is eigen lijk een schande, maar het feit ligt er nu eenmaal. Deze onbekendheid is niet een fout die alleen de eenvoudige, man of vrouw aankleeft, doch men komt het in alle lagen der bevolking tegen. En zo kan het ook gebeuren dat ambte naren die wat te verdelen hebben, volkomen apatisch blijven als men zegt uit de Wieringermeer te komen. Tot de artikelen die schaars zijn en dus nog verdeeld moeten worden behoort de auto. Bij de verkeersinspectie liggen le gio aanvragen van Wieringermeer- ders die dringend om een vervoer middel verlegen zijn. Het aantal kilometers wegen in de polder 'maakt geen indruk. Het nog noodgedwongen buiten de polder moeten wonen van een deel der be volking evenmin. De heer Joh. de Veer, Prov. Voed- selcommissaris die mede heeft te be oordelen wie wel en wie niet een auto nodig heeft is op de goede gedach te gekomen om eens met zijn mede commissieleden uit allerlei brancnes een tocht langs het wegennet van de Wieringermeer te maken. Aan de tocht werd oofc deelgenomen door enige hoge ambtenaren van de ver keersinspectie. Het is een lange tocht geworden en wij hebben de indruk gekregen, dat de heren imet meer welwillend heid de aanvragen uit de polder zul len beoordelen. Laat ons echter hopen dat de toewijzingen dan ook inderdaad in de polder terecht zullen komen. R.K. LANDARBEIDERS De afdeling Wieringermeer van de R.K. Landarbeidersbond St. Deus De- dit vierde Zondag j.l. haar Pa troonsfeest. Men heeft deize dag niet ongemerkt laten voorbijgaan. Zo werd des morgens te Middenmeer 'n plechtige H. Mis opgedragen door de Zeereerw. Heer Pastoor Langedijk tot hunne intensie. Daarna werd ge zamenlijk in hotel .Smit ontbeten en als altijd was de zaak in orde. De opkomst der leden was bijzon der groot, toen voorzitter de jaar vergadering opende met Chr. groet waarbij hij speciaal pastoor Lange dijk een hartelijk welkom toeriep. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat de afdeling nog steeds groeit en ook uit het verslag van de penningmeester kwam tot uiting dat de afdeling er goed voor staat. Pastoor Langedijk heeft de verga dering nog toegesproken, doch moasi reeds spoedig weg in verband met de Kath. Jongerendag te Schagen. In de. samenstelling van het be stuur kwam geen verandering. De voorzitter kon in zijn sluitings woord constateren dat deze eerste jaarvergadering na de bevrijding uit stekend is geslaagd. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING De voorzitter van de Raadi van Ar beid te Alkmaar verzoekt opneming van het volgende: Over enkele dagen zullen de aan vraagformulieren voor een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening beschikbaar zijn. In verband met het beduidend aan tal op deze formulieren 'Voorkomen de vragen, die niet ALLE even mak kelijk te beantwoorden zijn, zal de invulling der formulieren, ter wille van een vlot verloop der inschrijvin gen en uitkeringen, zo weinig moge lijk aan betrokkenen zelf worden overgelaten. Met bedoelde invulling kunnen de Raden van Arbeid de de aanvra gen op korte termijn moeten regis treren en beoordelen geen bemoei enis hebben. Hiervoor wordt zorg ge dragen door de ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening door B. en W. van elke gemeente in te stel len Commissie van Onderzoek. Deze Commissies van Onderzoek zullen de betreffende 65-jarigen en ouderen bijtijds oproepen om inlich tingen te verstrekken en deskundi ge hulp te ontvangen bij de invul ling der aanvraagformulieren die bij de Commissies verkrijgbaar zullen z\jn. De oproepingen zullen plaats vin den door persoonlijke aanschrijving (kleinere gemeenten) of door publi caties in de plaatselijke pers. Maatregelen worden in iedere ge meente getroffen dat geen enkele be langhebbende wordt overgeslagen. Zij, die wegens gezondheidsredenen niet kunnen verschijnen, zullen van wege de Commissie van Onderzoek worden bezocht. DE STAND VAN DIS I FRUITTEELTGEWASSEN Hoewel de aanhoudende droogte jVan de laatste weken uiteraard min der bevorderlijk is geweest voor ue •jVerdere ontwikkeling der fruitteelt gewassen, kan niettemin op een gun stige oogst van appelen en peren gerekend blijven worden. Wel blij ven de vruchten der vroege rassen kleiner van stuk dan normaal (iet %eval is De regenval welke 5 Augus tus over het gehele land inzette, zal sechter de ontwikkeling ten goede f tomen, vooral wat betreft de late re soorten. [JE NEDERLANDSE DELEGATIE VOOR DE CONFERENTIE ?E VAN DE F.A.O. De Nederlandse delegatie, die de conferentie van de Food and Agn- ulture Organization, (Voedsel- en l*,^ndbouw-orga.nisaties van de Ver- linigde Naties) welke op 25 Augus- us a..s te Genève begir.t, zal bijwo- en, staa' onder leiding van de mi- ister van Landbouw, Visserij en 'oedselvoorziening ,de heer S. L lar.sholt, li. A. H. Boerma, rege- I Jingscommissaris voor de buiten- andse Agrarische aangelegenheden -Bi Prof. Dr. E. de Vries zijn plants -ervangende hoofden van de deJega ,aie. al Van het ministerie van Landbouw uVisserij en Voedselvoorziening ma ten verder nog deel uit van de dele- ngatie: Ir. B. van Dam, secretaris :rran de mnister, Prof. Dr. Ir. M. J. L. Dols, raadsadviseur, Ir. J. A. P. franke hoofd van de afdeling Land bouw, Voeding en Prijzen, Dr. J. A. 'an Steyn, directeur van het Staats llosbeheer en Prijzen, Dr. G. J. Lie- ^.jiesch, hoofd van de afdeling Visse rijen, Drs. D. J. van Dijk, directeur van het bedrijfsschap voor Visserij producten en Mr. C. H. de Bogaaidt, hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen. Verder zijn in de delegatie opge nomen vertegenwoordigers van de ministeries van Economische Betrek kingen, Buitenlandse Zaken en Over zeese Gebiedsdelen en van de Stich ting voor de Landbouw. PROEFNEMINGEN MET NEDERL. LANDBOUWZAAIZAAD IN HET BUITENLAND In vele landen zijn in het afgelo pen jaar proefvelden aangelegd met Nederlandse landbouwzaaizaden. Het onderstaand lijstje geeft hier van een overzicht: ArgentiniëiSuiJkerbietenzaaa, Frankrijk: iSuikerbiétenzaad, vlas zaad, erwten, voederbietenzaad, zomertarwe, zomergerst ,mais, zomerrogge, boekweit, koolzaad bonen lupinen, uienzaad en chi- Chorei. BraziliëVlaszaad. Peru: Vlaszaad. Spanj eVlaszaad. Egypte: Vlaszaad. Rusland: Vlaszaad, Boekweit. Z. Afrika: Erwten, chichorei. Engeland: Voederbietenzaad, veld- bonen. China: Zomertarwe, zomergerst, veldbonen, ■stoppelknollen, voe derwortelen, koolrapen. Oostenrijk: Koolrapen, wintergerst, wintertarwe, winterrogge. De proefvelden zijn veelal aange legd door officiële buitenlandse land bouwinstellingen, waarbij de Neder- landbouwattaché's in het buitenland dan wel onze diplomatieke verte- genwoordingen hun bemiddeling ver leenen. De organisatie in Nederland berust bij de „Commissie voor land bouw zaaizaden-propaganda in het buitenland", waarin het bedrijfsle- met het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening isa- menwerkt. De langdurige droge weersom standigheden in de afgelopen we ken, alsmede de verzengende zonne stralen, hebben hun invloed terdege in de land- en tuinbouw doen gevoe len. Het grasland heeft over het alge meen door de droogte zeer veel ge leden, vooral op de hogere zandgron den en de zware klei. Vele boeren zijn dan ook gedwongen het vee in de weide te voeren. Uit Zuidelijk Gelderland' wordt gemeld, dat wei den, waarvan men de waterstand niet beheerst, geheel verdtoogd of verschroeid zijn. Op enkele bedrij ven is men er zelfs toe over moe ten gaan het vee te stallen. De afrijping van de graanoogst i-s heel snel gegaan, waardoor op de lichtere gronden percelen rogge en haver noodrijp zijn geworden. Over het algemeen zal de opbrengst zo wel van korrel als stro, beneden de normaal blijven. Evenals dg aardap pelen begonnen ook de bieten vol gens de opgave van de stand op 26 Juli j.l. hinder te ondervinden van de droogte. De stand dezer gewas sen was toen nog goed. De weersomstandigheden hebben in de inundatiegebieden buitenge woon ongunstig gewerkt. De stand verschillen tussen de z.g. droge en natte gebieden worden steeds gro ter. Bieten komen in deze gebieden nog wel het gunstigst uit.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3