ffet GOUDEN regeringsjubileum (jvan H.M. Koningin Wil helm ina^) Wat kost een luchttaxi? YPENBURG: Vliegsport op z'n best Wij hopen dan ook van harte dat het zal mogen gelukken genoemde busdienst door de polder te krijgen. Noordhollands Noorderkwartier heeft een zeer gebrekkige treinverbinding en dan alleen nog maar langs de rand. Laat de overheid in dit dicht bevolkte gebied voor een uitgebreid net van busdiensten zorgen. Het inleggen van een busdienst Den Hel der, Wieringermeer, Hoorn zal een grote verbetering betekenen. RUITERSPORT. De Wieringermeerruiters hebben Zaterdagmiddag oefening om half drie bij Nieuwhof aan de Hoornscheweg. EXCURSIE NAAR LEEUWARDEN De afd. Wieringermeer van de C.B.T.B. organiseert op Donderdag 23 September a.s. een excursie naar de landbouwtentoonstelling te Leeuwar den. NAAR DEN HAAG Deze week heeft een groot aantal Wieringermeerders 'n bezoek gebracht aan de tentoonstelling in Den Haag, die wordt gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest der Holl. Mij. van Landbouw. Ook de afd. Wieringermeer organiseerde een excursie naar deze tentoonstelling. In een vorig artikel schreven wij iets over het uitstekend ingericht vliegveld Ypenburg. Het is het centrum van de burgerluchtvaart. De sportvlieger neemt er zijn lessen. U kunt er ook een lucht-taxi nemen. Of dit laatste duur is? Daarover spreekt allereerst dit slot artikel. Ter gelegenheid van het Gouden Regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin zal verschijnen: „Vijftig jaren". Officieel gedenkboek van het gouden regeringsjubileum van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina Helena Pau- lina Maria 18981948. Wij laten hieronder een gedeelte volgen uit het prospectus van dit bij uitstek nationale gedenkboek. REDACTIERAAD: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, Vice President van de Raad van State, Voorzitter Ir. J. W. Albarda, Oud-Minister van Waterstaat, Lid van de Raad van State Dr. J. J. C. van Dijk, Oud-Minster van Oorlog Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland Prof. Dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant Mr. J. R. IT. van Schaik, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal. M. J. Leendertse, Secretaris. De meest vooraanstaande Neder landers op elk gebied verlenen hun medewei-king aan dit Nationale Ge denkboek, waarin de geschiedenis van ons land en de prestaties van ons volk gedurende de vijftig-jarige re gering van H. M. Koningin Wilhel mina worden beschreven. Wij noemen o.a.: Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Dr. G. Bolkestein, Mr. J. A. de Wilde, Mr, Dr. A. A. van Rhijn, Dr. Ir. J. A. Ringers, Prof. Dr. Mr. van den Bergh, Prof. N. J. Polak, Sem Dresden, An- ton van Duinkexken, Dr. A. Plesman, enz. enz. De band werd ontworpen door de bekende kunstschilder en sierkunste naar Georg Rueter. Dit werk verschijnt in een zo fraaie en verzorgde uitvoering als wij in vele jaren niet gezien hebben en nog zul len zien. Reeds daarom alleen ver dient dit boek Uw aandacht. Wijze van uitgave. Het zal verschijnen in 10 afleverin gen, elk bevattende 60 blz. druks incl. 12 blz. illustraties. De prijs per aflevering is vastgesteld op 2.25. Tegelijkertijd met de laatste afle vering zal dit Nationale Gedenkboek compleet verschijnen, bevattende 600 blz. druks, incl. 120 blz. illustraties. De prijs der complete uitgave be draagt 22.50, gebonden in Buckram- band 27.50. Verschijning Juli 1948, de eerste aflevering reeds in Janu ari 1948. Speciale intekenprijs. Tot de datum van verschijning der complete uitgave wordt de gelegen heid opengesteld op' dit werk in te tekenen tegen speciale gereduceerde intekenprijs en wel: 10 afleveringen ad 1.95 per afl. ingenaaid 19.50 gebonden in Buckramband 24.50. Luxe editie. In beperkte oplage zal een luxe edi- die verschijnen. De exemplaren hier van worden genummerd en zullen ge bonden worden in kunstlederen band. De intekening op de luxe editie is opengesteld tot de datum der com plete uitgave. Prijs 39.50. Een lijst met namen der intekenaren op de luxe editie zal aan deze speciale uitgave worden toegevoegd. De bovenstaande gegevens geven U nog slechts een flauw beeld van deze werkelijk unieke uitgave, die naar in houd en uitvoering beide een goede plaats in Uw boekenkast verdient. Daar de reeds thans gebleken be langstelling doet verwachten, dat de oplage spoedig voltekend zal zijn, lijkt omgaande bestelling ons gewenst. Intekening op dit boekwerk kan plaats hebben bij de afd. Boekverkoop Herrijzend Wieringex-meerland Nieuwe Niedox-p. Tel. 206. GEMENGD NIEUWS RAADSVERGADERING. Naar wij vernemen ligt, het in de bedoeling van de burgemeester om op Vrijdag 19 September a.s. een raadsvergadering te beleggen. VOLTOOIING BEURSFILM. Woensdagmorgen had de polder weer bezoek van Mevr. Levend uit Zaandam.. Mevr. Levend heeft een filmpje gemaakt van de opening van de graanbeux-s. Wij gaven bij de eer ste vertoning te Middenmeer er reeds eenverslag van. Thans is Mevr. Le vend bezig de film te voltooien en heeft daartoe Woensdag j.1. onder lei ding van de heer H. de Graaf fen de heer H. D. Tel, resp. voorzitter en bestuurslid van de Beursver. ver schillende opnamen gemaakt, ^ol be langstelling zien wij dan ook de ver toning van deze film nu compleet te gemoet. Aan het eerste gedeelte van deze film hebben wij nog een goede herinnering. EEN BUSDIENST DEN HELDER, WIERINGERMEER, HOORN GEVRAAGD. Bij de bevolking van de Wiex-inger- meer circuleert momenteel een lijst waarop men handtekeningen bijeen- bx-engt teneinde een verzoekschrift te richten tot de directie van de N.A. C.O. voor het inleggen van een bus dienst Den Helder, Wieringermeer, Hoorn. Wij menen dat dit streven gesteund moet worden. Voor de oorlog was er ook zo'n busdienst, deze liep zelfs door naar Amsterdam. Verschillende ouders hebben moei lijkheden met de vexwoersgelegenheid van hun kinderen naar de diverse scholen, terwijl ook voor het gewone publiek de communicatie met ge noemde plaatsen en ook de daartus sen gelegen, van belang is. Er wordt nogal eens gewezen door de instanties op een materiaal-tekort om nieuwe diensten in te leggen. Wij zijn van oordeel dat dit gedeelte van Noordholland stiefmoederlijk wordt bedeeld bij de bussenverdeling. Wanneer men in het Zuiden van het land het grote aantal bussen ziet rij den, in Limburg hebben wij 't arbei- dersvervoer uitsluitend zien geschie den met bussen en niet met vracht wagens zoals hier algemeen gebeurd, dan komen wij hier in het Noorden er bekaaid af. Ook voor toerwerk is het in deze omgeving bijna niet mogelijk een bus te bekomen. Er rijden enkele Dump bussen, die voor een kort ritje wel te gebruiken zijn, doch op de lange afstand ongenietbaar zijn. Naar de Wieringermeer komen tal rijke excursies, nimmer op vracht wagens. Als wij hier in het Noorden weg willen is bijna nooit een bus be schikbaar. Enige tijd terug kwamen twee zaken mensen om. 1.15 uur in de buurt van Delft tot de ontdekking, dat ze met hun auto nooit meer om twee uur in Amsterdam bij een belangrijke ver gadering konden zijn. Bij Frits Die pen vonden ze echter een luchttaxi, die hen om even over half twee op Schiphol afzette, waarna een land-taxi de heren op tijd ter vergadering bracht. Ook vluchten boven de Kaag, het huis van de buren worden ge maakt. Dit kost u f60.per half uur- Men mag het nog niet goedkoop vin den, het feit, dat alle taxi's bijna con stant in gebruik zijn, bewijst dat ex- liefhebbers genoeg zijn. Als we eens kijken wat er verder alzo op het veld staat, ziexx we aller eerst de Difoga, de PH-NAG. Dit toe stel werd tijdens de bezetting gebouwd en zag na de bevrijding het licht, voorzien van een Ford V8-motor. Het is jammer, dat het toestel op non- actief staat. Het ziet er zo aardig uit, net een klein één-motorig G-ééntje. Dat het moeite kostte het clandestien te bouwen, blijkt nog uit de registra tie N.A.G.: Nooit Aremetieriger Ge bouwd! Hierachter zien we de P.H.-L.P.S., een keurige Piper van de heer Phi lips uit Enxdhoven, die vaak even naar Den Haag overwipt om dan zijn toestel onder de hoede var> het Ypen- burg-personeel achterlaat. De geest is uitsteker: 1. Dan xs er nog een Koolhoven F, K 43, de echte luchttaxi. Het toestel wordt omzwermd door een klas school kinderen, want de rondleiding trekt hier altijd geweldig We bekijken hem toch maar eexis van dichtbij. Het is eexi crême-met-rood-kleurige hoogdek ker, op en top een taxi. Zelfs de blok- band ontbreekt niet. Daar komen luchtdopelingen, gegadigden voor een rondvlucht boven Den Haag en Sche- veningen .De piloot neemt plaats met de passagiers en de rondleiding wordt opzij geduwd door een monteur, die met een zwengel op zij van de romp de motor aandraait, net als een oude auto. Nog even warm lopen en dan rijdt men weg. Er wordt gewuifd en even later komen ze laag over het restaurant en verdwijnen in de rich ting Den Haag. Daar staat nog een Belgische kist, de O.O.-R.A.L. van een Belgisch za kenman. die even in Den Haag moest zijn. Men verzekert ons, dat er altijd veel buitenlandse gasten zijn, wat we best kunnen geloven, nadat we de accomodatie en sfeer hier hebben be keken en ondervonden. Vooral ook die sfeer ,die is hier werkelijk reus achtig. Zelfs de meest verstokte anti- luchtvaax-tman zou hier bekeerd wor den Een Skymaster. die landt, is groots, maar onbereikbaar, maar een Piper, die neerstrijkt, doet denken aan een simpele fiets hij zakt laag over de hangar, maakt; een stijl bochtje en slipt naar binnen. Zo'n kistje draait zijn rondjes bijv. met een straal van engev. 10 m. Na de landing hier geen hoge trappen, geen remblokken en hardlopende mechaniciens. Hier zet' de piloot de zaak neer. hij stapt uit, doet de deur dicht en wandelt naar het restaurant. Dit is de kleine lucht vaart op zijn best. Nu moet men niet denken, dat al les hier zo maar gaat, o nee. Tot in de puntjes is alles geregeld. Hxer zor gen o.a. de Vliegdienst. de Beveili ging, de Meteo-dienst en de Verkeers leiding voor .Deze laatste zetelt in de verkeerstoren en startgebouwtje mid den op het veld. Het definitieve start sein ontvangt de piloot als hxj langs dit huisje taxi't. dus niet rechtstreeks van de starttoren, Geschakeerd gezelschap Momenteel heeft de Diepen Vlieg tuigen N.V. vijf piloten in dienst, één Hongaar, één Tsjech en drie Hollan ders. Dit zijn er slechts vijf van de hele Diepexx-familie, want dat is het hier: één grote familie. En die heeft natuurlijk ook een hond Dat is Jenny Shell, eigenlijk de Shell-hond dus, maar nu de mascotte van heel Ypen burg. Jenny is er trots op, dat zij een achternaam heeft; maar daar is het ook de Ypenburghond voor. Jeugdluchtvaartdag in Augustus Toekomstplannen? Deze zomer wordt allereerst een sikorsky Helicopter ver wacht. Enige grote lichamen doen in dit geval samen en zullen dit toestel beproeven. Het zal dan op Ypenburg gestationneerd zijn en onder meer op de volgexide vliegfeesten van 13-14 September voorgevlogen worden; maar eerst is er nog de jeugd-lucht- vaartdag op 23 Aug., waar de lucht- vaartjeugd uit alle hoek van ons land word verwacht. Als deze gebeurtenissen, de jeugd luchtvaartdag en de vliegfeesten net zo slagen als de vorige feesten, dan zal de Nederlandsche luchtvaart weer iets moois en goeds te zien geven. Want dit staat vast: De Diep Vlieg tuigen N.V. is meer dan een commer ciële onderneming. Het is een stuk Nederlandse luchtvaart van het zui verste gehalte P. R.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3