Allerlei Poldernieuws De hoeveelste en hoeveel nog? Nieuwe bonneniijst Er is weer brand geweest, in de polder. Niet maar een klein brandje, doch een kapitale boerderij is tot de grond afgebrand. Een groot be drijf juist hersteld, aan de Kogger- randweg, tal van werktuigen en ma chines werden mede een prooi van het allesvernielende vuur. De Staat heeft weer een behoorlijke financiële strop. De pachter staat voor grote moeilijkheden, hoe hij bij deze schaarste aan werktuigen en gereed schappen zijn inspan weer moet ver nieuwen. Kortom we zijn weer achter op geraakt door deze nieuwe ramp. De oorzaak? Met lucifers-spelende- kinderen? Kortsluiting? Zelfontbran ding van meststoffen? Wie zal het zeggen. Het doet er weer zo wei nig toe. De spullen komen er niet mee teruggen de boerderij wordt er niet mee opgebouwd, als men de oorzaak weet. Van veel groter belang lijkt het ons als men zich in de Wieringer- meer eindelijk eens gaat beraden op welke manier men kan voorkomen dat een gebouw met deze gunstige weersgesteldheid, waaronder deze brand plaats vond, volkomen afbrand. Toevallig waren wij getuige van het uitrukken der brandweer te Mid- denmeer. Dat uitrukken ging vrij vlot. Maar het materiaal was zeer onvoldoende. De afstand die afge legd moet worden naar de Koggen- randweg vergt altijd nog een kwar tier rijden, terwijl het watergeven lang duurde. Dit is niet de schuld van de mensen die zich vrijwillig voor de brandweer beschikbaar stel len. Zij kunnen niet meer doen. De klacht dat er altijd maar enkelen zijn die zich voor dit werk beschikbaar stellen dient hier ook aangesneden te worden. Verdwalen in de polder geen pretje In het algemeen is het geen pretje om te moeten rijden bij avond in een onbekende omgeving. En als er dan nog een zware mist hangt is het hele maal niet leuk meer. En onder deze omstandigheden is het in de Wierin- germeer werkelijk onplezierig. Een bus-chauffeur van de NACO die nog maar kort dienst doet op de lijn Alkmaar-Wieringermeer-Schagen on dervond dit Maandagavond toen er 'n zware mist hing over de polder. Ko mende van de Alkmaarseweg naar Middenmeer hield hij bij de eerste splitsing wat te rechts aan met 't ge volg dat hij naar de nieuwe Hoorn- scheweg doorreed. Zijn gevoel zei hem toch bepaald dat hij na korte tijd toch links af moest, waardoor hij op het z.g. „Boerenpad" langs Oosstra en v. d .Beek terecht kwam. De pas sagiers hadden wel in de gaten dat het mis ging maar konden zich niet oriënteren daar de gehele omgeving „dicht" zat. Tenslotte kwam men bij een brug, die er helemaal niet Midden meers uitzag. Nog maar wat doorrij den. Gelukkig ging het linksaf, waar door men bij Kluft op de Medemblik- kerw. belandde. De conductrice ging op onderzoek uit en na veel geschar rel werd Wieringerwerf bereikt, zon der dat men ooit in Middenmeer was geweest. Ongelukkige rit op Afsluitdijk Uit Friesland Een dertigtal arbeiders die Maan dagmorgen naar de Wieringermeer werden vervoerd door de fa. van W. Om half vier werd de brandweer gealarmeerd en om half zeven ston den daar enkele mensen druipnat te martelen tegen een vuurzee die toch niet meer te stuiten was. Men zal in de Wieringermeer een grondige reorganisatie van het brand weerwezen moeten ondernemen. Het bedienen van uit de dorpen naar de rand van de polder duurt veel te lang. Er zullen op verschillende pun ten tussen de dorpen in diverse sta tions moeten zijn waar brandweer materiaal aanwezig is. Men zal de pachters en ook hun personeel moe ten inschakelen. Het oprichten van secties lijkt ons zeer gewenst. En wanneer dit direct niet tot de mo gelijkheden behoort laat men er dan voor zorgen dat er voldoende brand putten op de waterleiding zijn langs de wegen, met een voldoend aantal brandslangen zodat men zich redden kan, in afwachting van de komst van de spuit. En laten wij ons vooral niet laten leiden door het gebaar, dat we ons zelf wel kunnen redden als een naburige gemeente ons wil helpen met het blussen van een brand, zoals onlangs bij de brand op de Alk maarseweg gebeurde. Het valt te be grijpen, dat de spuit uit Hoogwoud op de Koggenrandweg niet aanwezig was na de ervaring opgedaan op de Alkmaarseweg. Voor ons gemeentebestuur en de raad ligt hier een dankbare taak weggelegd. Er was eens een tijd, dat men de Wieringermeer graag in een brand verzekering opnam, omdat het risico zo klein was. Op het oude land komt practisch geen brand voor. Maar in de Wieringermeer branden gloednieu we gebouwen tot de grond af. te Middenmeer, zijn op de Afsluitdijk het slachtoffer geworden van een auto-botsing. Er hing een dichte mist op de dijk. De chauffeur van de wagen waarop de arbeiders zaten wilde een luxe auto passeren, toen plotseling een te genligger opdoemde. Een botsing was onvermijdelijk, ondanks de pogingen zoveel mogelijk naar links uit te ha len. Met een hevige klap botsten de wagens tegen elkaar. De vrachtwagen sloeg over de kop. Een der inzittenden van de vracht wagen werd dermate gewond dat hij in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis in Sneek moest worden ver voerd, terwijl een andere met een wond aan de bovenarm eveneens ter behandeling werd opgenomen. Zeven anderen bekwamen lichte verwondin gen. De luxe auto liep zware schade op. De inzittenden kwamen er wonder goed af. R.K. TONEELVERENIGING DAV.O. Naar wij vernemen heeft de R. K. Toneelver. D.W.O. in studie genomen: „Als de Poorten open gaan", toneel spel in drie bedrijven. Het ligt in de bedoeling dit stuk op de parochie avond, die Zondag 9 Nov. a.s. wordt gehouden, voor het voetlicht te bren gen. WERK AANGENOMEN TE MIDDENMEER De heer A. N. Nipshagen te Midden meer heeft de electrische installatie aangenomen van de 26 woningen ,die voor rekening van het Bouwbureau worden gebouwd aan de Havenstraat te Middenmeer door aannemer Jb. de Vries uit Nieuwe Niedorp. R.K. Sport- en Ontspanningsver. D.W.O. De vorige week werd in hotel Smit een vergadering gehouden door de R.K. Sport- en Ontspanningsver. D.W. O. De opkomst kan uitstekend ge noemd worden, daar meer dan 70 dames en heren aanwezig waren. De vergadering was uitgeschreven door de contactraad en stond onder lei ding van de heer G. Veenhuis, die o.m. in zijn openingswoord een klei ne uiteenzetting gaf van de werk wijze van de vereniging. Als voornaamste punt stond op de agenda vermeldt, het houden van clubavonden, om hierdoor de club geest te verstevigen. Er werd beslo ten zoveel mogelijk één maal per maand een clubavond te .organiseren, die dan geheel door eigen krachten verzorgd zal worden. De eerste avond zou gehouden worden op Zondag 26 October, doch achteraf bleek, dat dit niet mogelijk is, daar Hotel Smit dan bezet is. Verder zal er op 22 en 23 November een Fancy Fair gehouden worden. Hiertoe werd een commissie benoemd, die tot taak heeft een en ander te organiseren. Gezien de da mes en heren, die in deze commissie zitting hebben genomen, geloven we wel dat deze Fancy Fair zal slagen, te meer daar het iets nieuws is voor de Wieringermeer. Bij de rondvraag kwamen nog eni- gevragen naar voren, die op bevredi gende wijze beantwoord werden waar na de voorzitter nog een opwekkend woord tot de leden sprak om vooral eensgezind de Ver. tot grote bloei te brengen. Na de aanwezigen dank ge bracht te hebben voor de goede op komst en prettige besprekingen sloot de voorzitter om ruim 10 uur de ver gadering. ER KOMT THANS SCHOT IN Voor enige tijd terug deden we de mededeling dat de Ondezdinge Molest- verzekeringmij. Wieringermeez*, aan belanghebbenden, waarbij vooral aan de Middenstanders werd gedacht, een voorschot van 60% zou worden uitge keerd op het schadebedrag. Deze gel den moesten echter op de Herstelbank worden gestort, waaraan geen gevolg werd gegeven. Er is echter reeds weer geruime tijd verlopen en de aanvra gers hoorden niets. Thans kan worden medegedeeld dat de Herstelbank met de afwikkeling een begin heeft ge maakt en de eerste kennisgevingen hebben de belanghebbenden bereikt. Wij willen er nog eens op wijzen dat het Bestuur van de Onderlinge Molestverzekeringmij. Wieringermeer op het meer of minder snelle werken van de Herstelbank geen invloed heeft. Wanneer de gelden eenmaal zijn overgemaakt naar deze bank is men overgeleverd aan 1/at ambtelijk apparaat. Het deblokkeren van deze gelden s een aangelegenheid die door de be trokkenen zelf ter hand genomen dient te worden. Maar ondanks dit alles komt er ge lukkig schot in. f MIDDENSTANDSVERGADERING OP KOMST De Middenstandsvereniging Wierin germeer zal binnenkort een vergade ring belegggen, waar een drietal in leiders het woord zal voeren, o.a. de secretaris van de Schade-Enquette- Commissie uit Den Helder. Wij hebben het idee dat dit een druk bezochte vergadering zal worden voor het tijdvak van 19 Oct. t/m 1 November. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie P-05 diversen: 750 gr. suiker, botei- hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam. stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. P-06 diversen: 250 gr. waspoeder. BonkaartenKD, KE 711 (serie P>. P-13, P-14 diversen: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnapex-ingen P-15 divez-sen: 250 gram waspoeder P-16 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits P-17 reserve: 250 gram waspoeder Bonkaarten MA, MD, MH 711 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) (Sez-ie P) P-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam> stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabak en vez-snaperingenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 711 P-01, P-02 tabak: 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak P-03 tabak: 2 rantsoenen cigar.etten of kerftabak P-01 versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam,, stroop enz. P-03 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop 'enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 October worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van de serie N kunnen worden ver nietigd, evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M van de bon kaarten K 709 en de niet aangewezen bonnen der oude tabaks-en versna- peringenkaarten Q 707. WIERINGERWERF WORDT BEVOLKT Wederom zijn er te Wieringerwerf een zestal woningen voor" bewoning vrij gegeven en konden dus een zestal gezinnen er zich vestigen. Het zijn de gezinnen Crans, Huis man, v. d. Goot, v. d. Wal, Pladdet en Veraart. NIET MEER BIJ HET VIADUCT LANGS Mochten wij er voor enige tijd op wijzen dat door de Rijkswaterstaat trappen waren aangebracht bij de op ritten van het toekomstige viaduct bij de Terp. Thans is door aanplakking bekend gemaakt dat dit verboden is en dat uitsluitend van de verharde weg gebruik moet worden gemaakt. De vernielingen aan de beplanting zijn aan deze maatregel niet vreemd. Mocht men zich aan deze mededeling niet houden, dan zal in het vervolg procesverbaal worden opgemaakt. EEN MOOIE AVOND VAN 'T NUT Het nutsdepartement Wieringer meer gaat het seizoen openen. Nadat zij door allerlei omstandigheden wei nig van zich heeft laten horen, zal Maandag 20 October a.s. in Hotel Smit te Middenmeer de eerste bij eenkomst worden gehouden. Traditie» neel komt natuurlijk allereerst de jaarvergadering aan de beurt, die sinds 1943 niet is gehouden. Op deze jaarvergadering zorgde het bestuur altijd voor een bijzondere aan vulling van de agenda. Zo zal het de ze maal wel een zeer bijzondere at tractie zijn. Het is het bestuur name lijk mogen gelukken de bekende po litie scheikundige Dr. van Ledden Hulsebosch naar Middenmeer te krij gen die na het huishoudelijk gedeel te (om 8 uur) een inleiding zal hou den over het onderwerp: „Weten schappelijke Speurkunst", een en an der toegelicht met lichtbeelden. Eigenlijk behoeven we over deze

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2