Uit onze Lezerskring PREDIKBEURTEN Mededeling no. 346 INGEZONDEN STUK Mijnheer de redacteur verzoeke óp- name van onderstaande regels in Üw veel gelezen blad, Waarvoor bij voor baat mijn dank. Aangezien er steeds onverminderd branden woeden in de Wieringermeer gevoel ik het als een plicht mijn me ning hieroveruit te spreken. Persoonlijk heb ik verschillende branden in de Wieringermeer meege maakt. De ervaring met het brand weermateriaal is bij boerderij-bran den gemiddeld heel slecht en onvol doende. Het zoyi m.i. daarom juist zijn als men een totale reorganisatie bij de brandweer ging toepassen en dus een sectie of wegenbrandweer instel de met een voldoende aantal brand putten op iedere weg en de boeren met hun arbeiders verantwoordelijk stellen voor het onderhoud van het materiaal. Voor de controle van het matferiaal benoeme men iemand van wege Domeinen. Voor de dorpen zou een precies de zelfde regeling zijn te treffen, hoewel branden daar tot op heden niet zijn voorgekomen. Als iedere polderbewoner weet dat hij verantwoordelijk is voor de omge ving waar hij woont zal hij ook waak zamer zijn en direct handelend op kunnen treden. Thans is het zo bij een begin van brand, de brandweer op bellen en als het eenmaal goed in de brand staat, komt de brandweer aan. Vervolgens lijkt het mij van belang dat men op de boerderijen nooit alle deuren tegelijk laat openstaan, zodat trekking uitgesloten is. Ook het op tasten van strobalen zo te doen, dat de stropakken goed in elkander slui ten, waardoor het onmogelijk wordt en Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente Slootdorp 10.45 uur ds. Vink Doops- bed. Aangifte Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur aan de pastorie te Sloot- dorp. Middenmeer 2 uur ds. Vink. Wieringerwerf 10.30 uur ds. Germans. Geref. Kerkeij Slootdorp 9 en 3 uur ds. W. Schouten van Zuilen. Middenmeer 9.30 uur ds. v. d. Wielen Beh. Zondag 19. 3.30 uur ds. v. d. Wielen. Wieringerwerf 9 en 2 uur ds. Post. Geref. Kerken W. Meer (onderh. art. 31 K. O.) Wieringerwerf 11 uur Leedienst Wieringerwerf 3 uur ds. Blokland. Doopsgezinde gemeente Wieringerwerf 7 uur ds. Oosterbaan. Preekbeurten in Ring N. H, Gem. Opperdoes 9.30 uur ds. Kloosterman Medemblik 10 uur ds. v .d. Neut H.A. Medemblik 17.30 ds. v. d. Neut Dankz. 31 October (Hervormingsdag) Medemblik 7.30 uur ds. v. d. Neut en ds. Sweepe. Interk. dienst. Opperdoes 7.30 uur ds. Kloosterman Hulpprediker benoemd Voor het rechtse werkverband der N.H. gemeente Wieringermeer is be noemd tot hulpprediker ,de heer Eve- lens uit Dokkum. dat het vuur direct 3 of 4 pakken doorvreet. Ook zorge men er voor dat de arbeiders tijdens schafttijd in ver trek kunnen verblijven, waar zij zon der gevaar kunnen roken. Niet op een partij stropakken in de schuur. Probeer echter niet de arbeiders tij dens schafttijd hun sigaretje te ver bieden, want dan bereikt men juist het tegenovergestelde. Een belangrijk punt is wel, houdt lucifers buiten het bereik van kinderen. Wanneer men er toe over gaat om een sectie of wegenbrandweer in te stellen dan lijkt (het mij van het grootste belang dat er in de buurten regelmatig met het brandweermate riaal wordt (verplicht) geoefend. En dat deze oefeningen dan ook onder controle staat van degeen, die met de controle op het materiaal belast is. Bekend gemaakt wordt, dat voor de Wieringermeer een teeltafbakening is ontworpen t.a.v. de zaadteelt van sui kerbieten, voederbieten en kroten. De bestaande regeling voor de tuin- bouwzaden, behalve die voor kroten, blijft voorlopig ongewijzigd, tot dat een wellicht spoedig te verwach ten nieuwe regeling daarvoor in de plaats is getreden. Wat de afbakening van suikerbie ten, voederbieten en kroten betreft zij medegedeeld, dat deze plaats heeft ge vonden op de kadastrale indeling. Als gebieden voor de teelt van suikerbie tenzaad zijn aangewezen: de gebieden A, B en C. Als gebieden voor de teelt van voe derbieten zijn aangewezen: de gebie den E. F, G, H, J, K, L en M, terwijl gebied D is aangewezen voor de teelt van krotenzaad. Deze regeling gaat .onmiddellijk in, zodat voor zaadoogst 1948 zaadteelt der onderscheiden hierboven aangege ven gewassen slechts kan geschieden in de daarvoor aangewezen gebieden. De aandacht van belanghebbenden wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat het in de Wieringermeer t.a.v. sui kerbieten, voederbieten en kroten dus niet gaat om een „voorrangsregeling", doch om een regeling, waarbij een ge was in het daarvoor aangewezen ge bied met uitsluiting van de andere 2 gewassen mag worden geteeld. Zo mag b.v. in gebied A, waarvoor suikerbieten zijn aangewezen, alleen suikerbieten voor zaad worden ge teeld en geen kroten of voederbieten voor zaad. Deze regeling is ontworpen door een Commissie, ingesteld door de Keu ringsdiensten van de N.A.K. en de N.A.K.G. In deze Commissie hebben Het hoekje van het hringbestuur De Kledingcommissie van het Kring bestuur van de Stichting voor de land bouw, kring W'meer, maakt bekend, dat alle gedane aanvragen voor twee dehands legerkleding ingetrokken zijn. Thans hebben wij een kleine toe zending tweedehandslegerkleding plus enkele paren laarzen ontvangen. Zij, die hiervoor belangstelling heb ben kunnen dit schriftelijk bij de se cretaris aanvragen voor 25 Oct. '47. Bij de aanvrage gedaan door een werknemer dient een werkgeversver klaring bijgevoegd te worden. De situatie in de Wieringermeer is zo, dat bijna altijd een boerderij tot de grond afbrand en dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de brandweer van veel te veraf moet komen. Vrees voor het overslaan is niet aanwezig, gezien het ver van elkander verwij derd staan der boerderijen. Groot ma teriaal is in de buurtschappen dan ook niet nodig, doch wel voldoende slangen en brandputten op de buur ten en centraal opgeslagen en ideaal zou zijn op iedere boerderij brand slangen. Ongetwijfeld zal dit veel geld 'koeten. Maar dat kost het nu ook en het is niet afdoende. Mogelijk zijn er anderen die een nog betere oplossing weten. Dat zij zich dan doen horen. Het wordt hoog tijd dat in deze nieuwe landen niet meer zijn vele branden. U mijnheer de redacteur nogmaals dankend voor de verleende plaats ruimte, J. Roozendaal. zitting enige zaadhandelaren en een aantal vertegenwoordigers van be langhebbende boeren. De regeling heeft kracht van Wet, daar zij gebaseerd is op de Bodempro- i ductiebeschikking 1942 Kruisbestui- ving en door de Minister wordt goed- gekeurd. Tegen overtreding van de regeling zijn ernstige straffen gesteld, terwijl de opsporingsambtenaren (CCD en ■Rijkspolitie) bevoegd zijn verkeerd geplaatste percelen op te ruimen. Op allen wordt een beroep gedaan alle medewerking te verlenen dat de ze regeling wordt gehandhaafd in het belang van een goede zaadteelt in de Wieringermeer. De Teeltafbakeningscommissie Wieringermeer. MEDEDELING VAN DE RATTENCOMMISSIE De Rattencommissie is weer druk doende om plannen te beramen in haar strijd tegen de ratten en muizen. Door de droge zomer is het ongedierte weer sterk vermeerderd. Evenals vo rig jaar zal ook deze winter weder om in overleg met de P. D. te Wage- ningen gezocht worden naar de beste én voordeligste methoden om het ver nielzuchtige tuig te verdelgen. Het Finirat-extract is nog steeds op de bekende adressen gratis verkrijg baar. De commissie die de bestrijding uitvoert en die het vorig jaar op ini tiatief van de Voorlichtingsdienst werd ingesteld, bestaat uit de heren: W. Postema, voorz.; G. H. Veenhuis, vice-voorz.; L. Haverka'mpe secr.- penningm. en de leden M. Dijksma, W. Hoes, Ir. Wentholt, Ir. Dijkema, G. P. Kistemaker, A. Biesheuvel en J. Breed. Voor eventuele klachten en op merkingen houdt de commissie zich ten zeerste aanbevolen. OP HET KANTJE AF! Opnieuw werd Maandagmiddag de brandweer gealarmeerd, nu voor een begin van brand bij de heer F. W. Vermaat aan ^e Zuiderkwelweg. Spoedig ter plaatse zijnde kon het vuur reeds vlug met een enkele straal bedwongen worden. Een groot geluk voor de heer Vermaat die bijna al zijn graan nog moest dorsen. Een opmerking mag hierbij nog wel eens worden gemaakt. Het blijkt nog altijd dat er in de omgeving van stro, hooi en graan gerookt wordt, en dat niet de nodige voorzichtigheid in acht wordt genomen. Het moet toch mogelijk zijn dat een verbodsbepaling voor verschillen de gedeelten van de boerderij waar roken absoluut verboden is wordt ge handhaafd. En dan die kafhopen. De wind staat meestal wel goed maar deze kan ook draaien. KERSTPAKKETTENACTIE In de loop van de komende week zullen de medewerksters en medewer kers van het plaatselijk Niwin-Comité de polderbewoners bezoeken met ver zoek een bijdrage te leveren voor de Kerstpakkettenactie ten behoeve van de jongens overzee. Tegen betaling van f 5,is men schenker van een geheel Kerstpakket. Ook bestaat de mogelijkheid met eni ge kennissen te samen zo'n pakket te schenken. Terstond na ontvangst van de gel den zullen centraal de etiketten wor den ingevuld, waarna deze per lucht post zullen worden opgezonden naar Indië, en aldaar op de pakketten wor den aangebracht. Wij wekken een ieder op hieraan zijn medewerking te verlenen. RAADSVERGADERING OP KOMST Het ligt in het voornemen van de burgemeester om op Vrijdag 31 Oct. a.s. een raadsvergadering te beleggen. D.W.O. D.W.O. 1Vliegensvlug 1. Het eer ste heeft zowaar met het kleinst mo gelijke verschil weten te winnen. Goed zo, dames! Het was bovendien nog een mooie wedstrijd. Hoewel Vliegensvlug over het algemeen meer in de aan val was, wisten ze evenwel niet te doelpunten. Aan de ene kant was dit te wijten aan het ontbreken van het goede schot, terwij aan de andere kant onze doelverdedigster in enkele vallen erger wist te voorkomen. Direct na de rust w^St Jo van Loon te doel punten en daar de tegenpartij hierop het juiste antwoord niet vermocht te vinden eindigde deze wedstrijd met 1-0 in het voordeel van D.W.O. D.W.O. 2Vliegensvlug 2. Deze wed strijd bracht een teleurstelling. Bep Laan moest viermaal vissen, waarte genover een doelpuntje van ons twee de. De toss werd gewonnen door Vlie gensvlug, dus had D.W.O. de bal uit. Binnen enkele minuten was de stand 1-0 voor D.W.O., door een goed doel punt van O. v. d. Heijden, waarin tot rust geen verandering meer kwam. Na de thee pakte Vliegensvlug aan, zodat ze haar naam eer aandeed en wist kort achter elkaar 4 maal te doelpunten. De eindstand kwam dus op 4-1 voor Vliegensvlug. Techniek, tactiek en open spel ontbrak geheel in deze wedstrijd. Het was rugby zon der pijn. FLEVO-NIEUWS Programma voor 1 en 2 Nov.: 1 Nov.: Flevo 2Andijker Boys 1, 3 uur. 2 Nov.: B.K.C. 2—Flevo 1, 12 uur. Succes 5Flevo 3, 12 uur. A.s. Zondag dus de big-match voor het eerste. Zet 'm op jongens! Er moet gewonnen worden, willen we een redelijke kans behouden op hét zo begeerde kampioenschap. Dus het beste beentje voor en voor al geen afberichten! Wij rekenen op jullie!

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3