UIT DE GEMEENTERAAD Het Oranje-hotel De eerste toneelavond van de vier die deze winter worden georgani seerd door hotel „Smit", mag in al le opzichten geslaagd heten. Wanneer we in aanmerking nemen dat er nog maar weinig mensen in de polder wonen, dan mag de belang stelling op deze eerste avond zeker goed genoemd worden. Dc Stichting Zuid-Nederlands To neel onder directie van Pierre Bal- ledux, bracht op deze avond het dra matisch gedenkschrift uit de verzets tijd „Het Oranje-Hotel" van Eduard Veterman voor het voetlicht. Aan vankelijk werd dit stuk vertoond on der het pseudoniem N.N. no. 1057 Eduard Veterman kwam zoals men weet in 1946 met zijn echtgenote bij een auto-ongeluk om het leven. Veterman heeft geruime tijd ge vangen gezeten in een cel van de SS-gevangenis te Scheveningen, ge naamd „Oranje Hotel". Het Oranje Hotel herbergde de pa triotten van het zuiverste water, die goed en bloed voor hun vaderland in de waagschaal hadden gesteld. Uit alle lagen der maatschappij waren hier goede vaderlanders door de mof fen ingesloten. Al te vaak traden de ze mannen en vrouwen de cel binnen om nooit hun dierbaren terug te zien. In een viertal bedrijven wordt hier een tipje opgelicht van het leven van een aantal gevangenen. Diepe tragiek en humor wisselen af, het dappere verzet als ondertoon en de hang naar vrijheid. Met zes zeven mensen wer den ze ingesloten in een cel die hoog stens voor één persoon was inge richt. Het stuk is zo opgebouwd, dat men in vier bedrijven de verschillen de daggedeelten in de cel op het to neel meemaakt. Een aparte beoor deling van de spelers lijkt ons voor dit stuk onjuist. De vele malen dat men dit stuk reeds heeft opgevoerd deed de indruk bij ons versterken, dat alle spelers zich volkomen hebben ingeleefd. Zij voerden een stuk wer kelijk op uit een achter ons liggende bange periode. Wij hoorden de opmer king dat dit stuk over enige jaren meer waarde zal hebben dan thans. Wij geloven er niets van. Wanneer wij bij tijd en wijle niet eens herin- Een mooie paardenfilm Dr. van Rooyen heeft een paarden film samengesteld, en we kunnen wel tegelijk met de deur in huis vallen, dit is wel een van de mooiste 'films op dit gebied die wij gezien hebben. De première draaide Dinsdagavond in de Prins Maurits te Nieuwe Niedorp. Vele paardenliefhebbers waren daar te samen gekomen, waaronder ook een aantal uit de Wieringermeer. Met zorg en liefde voor de edele vier voeter is deze film vervaardigd. Na tuurlijk trok ons als Wieringermeer- ders het paardenmateriaal uit de pol der het meest aan. Wij zagen o.a. de hengst Goliath op het dek-station bij Plartmans aan de Groetweg. Wij za gen de paarden van Homan, Nieuw- hof en Tj. Doornbos en appart mag wel vermeld worden de stal van Kui per uit Heerhugowaard. Er schijnen enige moeilijkheden te zijn om deze film ook te laten draaien in de Wie ringermeer, doch als het even gaat moeten deze overwonnen worden, en dan hopen we dat deze winter op ini tiatief van onze La. R. Ver. de Wie- ringermeerruiters in samenwerking met de landbouworganisaties deze film ook in de polder vertoond kan worden. Het is beslist de moeite waard. nerd worden aan de bange jaren, zul len we vervlakken en in de oude fou ten vervallen. Het publiek leefde in spanning rnet hetgeen zich in de cel op het toneel afspeelde. Zij onthield zich van ap plaus na ieder bedrijf, doch aan het slot van het stuk, bracht men de to neellisten een ovatie en zong hen twee coupletten van het Wilhelmus toe, hetgeen een waardige demonstra tie was. Beter had men de auteur en spelers niet kunnen huldigen. De directie van hotel „Smit" heeft een goede greep gedaan om dit stuk als openingsstuk voor het seizoen te nemen. De zaal was heerlijk verwarmd. De plaatsbespreking verliep vlot. Iedere abonné weet voor de volgende avon den zijn plaats in de zaal, doordat een ingewikkeld rouleersysteem is toege past, hetgeen voor een goede gang van zaken wel bevordelijk is. In de pauze werd men vlot van consumptie voorzien in de voorzaal. Wij kunnen niet anders zeggen als dat deze eerste geslaagde avond de beste verwachtingen voor de volgende avonden inhoud. Een foto-album van de polder Van de fotograaf Hero Rijnsent te Medemblik ontvingen wij een album met foto's van de Wieringermeer vóór tijdens en na de overstroming. Het is een album met 22 originele foto's waaronder zeer unieke o.a. heel goede van het gat in de dijk. Voorin het album is de verklarende tekst aangegeven. Door zich een dergelijk album aan te schaffen heeft men opgebouwd, een overtuigend docu ment als herinnering aan de ver woesting die deze waanzinnige daad der Duitsers hadden aangericht 'in onze mooie polder. Foto's van de ramp van 17 April 1945 zijn zéér schaars. Wij mogen de heer Rijnsént wel dankbaar zijn voor de samen stelling van dit album. Iedere Wde- ringermeerbewoner zal het zeker wil len bezitten. Nuts-bibliotheken Omtrent de plannen om te komen tot de oprichting van Nutsbibliot^e- ken in de drie dorpen in de polder vernemen wij nog het volgende: Op verzoek van het Nuts-Bestuur heeft een kleine Commissie, bestaand^ uit de heren G. G. Loggers, burge meester, Ds. Vink, Ned. Herv. predi kant en P. de Jong, Hoofd der ULO school, zich bereid verklaard om in de drie dorpen de organisatie van de ze bibliotheken ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat elk der leden van deze Commissie zich in hun woonplaats zal doen bijstaan door nog enkele personen. Deze „Centrale" Commissie zal in overleg met het daarvoor aangewe zen Bestuurslid, Ds. Germans, de aankoop van boeken verzorgen. De boekenkisten van de Centrale Vereniging voor Reizende Bibliothe- keru-zijn inmiddels aangekomen. Deze collectie, die voor elk der dorpen 100 boeken omvat, zal door aankoop wor den aangevuld met nieuwe werken. Daar de aankoop van boeken veel geld vraagt en het hier een groot be lang betreft voor de polder-samenle ving, zal waarschijnlijk ook een be roep op de polder-bewoners worden gedaan voor finantiële steun. Daar naast zal worden gevraagd om één of meerdere boeken voor dit goede doel te willen afstaan. Het spreekt van zelf dat iedereen van deze boeken-col- Vrijdagmiddag kwam de raad on der voorzitterschap van burgemees ter Loggers bijeen. Nadat de verga dering op gebruikelijke wijze is ge opend, deelt de voorzitter mede, dat de secretaris de heer Nap opgenomen is in een ziekenhuis alsmede het raadslid de heer B. v. d. Molen. Spr. hoopt dat beide héren spoedig weer hersteld in het midden der raad zul len terugkeren. De heer Spanjaard fungeert als w. n.d. secretaris. Goedkeuring der Notulen volgde, waarna een aantal ingekomen stuk ken onder de hamer door gingen. T.a.z. van het besluit van B. en W. om de noodwoning te Kolhorn te ver huren aan Mevr. T. ten Kate-Dam, vroeg de heer Zoodsma of deze ver huring overeenkomstig de voorwaar den was verhuurd. De voorzitter deelde mede, dat de woning verhuurd is onder voorwaar de, dat de huurster enige gemeente ambtenaren pension moet verlenen. Waarmede dus een gemeentebelang is gediend. De rekening 1946. Conform het advies van de Com missie van onderzoek werd besloten de rekening over 1946 voorlopig goed te keuren. Begroting 1948. Precies op de vastgestelde datum zijn B. en W. in staat de raad de be groting voor 1948 aan te bieden al dus de voorzitter. De memorie van toelichting is nog niet gereed doch zal tijdig de afdelingen bereiken, waarin zoals men weet eerst de be groting wordt behandeld alvorens deze in openbare behandeling komt. Wijziging begroting 1947. B. en W. bieden de raad éten uit voerige staat aan van wijzigingen in de begroting van 1947, voorzien van een memorie van toelichting. De raad heeft hierover weinig te vragen of te zeggen alleen de heer Zoodsma vraagt een inlichting be treffende een uitgavepost van f 225 kosten van het ontwerpen van een uitbreidingsplan. De heer Zoodsma meende dat de Wederopbouw deze kosten voor haar rekening nam. De voorzitter zegt dat dit een uit gavepost betreft die de gemeente heeft te bepalen voor het aanschaf fen van kaarten. De raad besloot hierop z.h.s. tot de door B. en W. voorgestelde wijzigin gen. Wijziging Salarisverordening. De wijziging betreft hier een ad ministratieve maatregel en ook dit punt geeft de raadsleden geen stof tot op- of aanmerkingen. Instructie Gemeente-geneesheer Naar aanleiding van het in de vo rige vergadering genomen besluit tot wijziging van de instructie van de gemeente-geneesheren, acht de Inspecteur van d'e Volks gezondheid in Noordholland het ge wenst dat een artikel van deze in structie luidt dat de g-emeente-ge- neesheren kosteloos moeten verrich ten inenting en herinenting tegen lectie gebruik zal kunnen maken, zo dat men een algemeen polderbelang van de eerste rang dient, door zijn volle medewerking aan dit doel te geven. pokken en andere besmettelijke ziek ten. Het voorstel van B. en W. wordt, aangenomen. Vergoeding vervoerkosten. Wederom is door een aantal ouders- een aanvrage ingediend om een tege moetkoming in de kosten van ver voer van leerplichtige kinderen. De raad keurde er op voorstel van B. en W. een zevental goed, terwijl er twee aanvragen werden afgewezen. Verbouw noodsehool. Voor het verbouwen der noodsehool te Slootdorp ten behoeve van het landbouwhuishoudonderwijs heeft de raad in de vorige vergadering B. en W. een crediet verleend van f 6000 Bij een onderhandse aanbesteding: bleek dat deze verbouw ongeveer dit bedrag zal kosten. B. en W. vragen in een voorstel aan de raad machti ging om dit werk onderhands op te dragen aan de fa. Kiewit en Impink te Medemblik voor het timmerwerk tot een bedrag van f 4572.het schilderwerk voor f 433 aan de fa. Kingma te Leeuwarden; aanleg van electr. geleidingen enz. aan de fa. Gebr. Ponsen f 870. De heer Addens vraagt inlichtin gen over een der firmanten van de- aannemersfirma Kiewit en Impink, die uitvoerder zou zijn geweest bij de weermachtsaannemer van Oeveren.. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Zoodsma vraagt of de plaat selijke aannemers het werk niet had den kunnen maken. De voorzitter antwoord, dat de plaatselijke aannemers overladen zijn- met werk. Het voorstel wordt hierop aange nomen. Aanschaffing zaadstrooier. B. en W. vragen een crediet aan de raad voor het aanschaffen van een zandstrooier en twee voorspanploe- gen ter bestrijding van gladheid en- het ruimen van sneeuw. De kosten hiervoor bedragen f 7200.welk be drag ten laste van de kapitaalsdienst wordt gebracht. De heer Zoodsma vraagt zich af' of de gemeente deze uitgave wel dient te doen. Wij wachten nog altijd op een rapport van de gemeente-op zichter over deze kwestie. Er zouden dan drie mogelijkheden onderzocht worden. Spr. meende dat zolang deze- zaak niet geregeld is^iet ruimen der wegen bij sneeuwval wel door het Heemraadschap gedaan kan worden. De voorzitter antwoord de heer Zoodsma. dat het rapport van de ge meente-opzichter zover gereed is, en binnenkort zullen er besprekingen worden geopend met de Dijkgraaf en Ingenieur van het Heemraadschap. Voor 1948 zal het Heemraadschap deze taak dan ook nog wel op zich nemen. Al zouden echter alle wegen in de polder door Heemraadschap sneeuwvrij worden gehouden, dan houdt de gemeente toch nog de zorg voor de wegen en straten in de dor pen. De heer Zoodsma merkt nog op dat de voorspanploegen niet bijzonder hebben voldaan. De heer Horst is van oordeel dat het ruimen van sneeuw per auto zeer veel geld heeft gekost. Het had z.i. anders gekund. Het voorstel wordt hierop aange nomen. Hierna sluiting.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2