Opening der Nai School te Middenmeer Parochie-avond Donderdag 6 Nov. was voor allen die betrokken zijn bij de Chr. Nat. school te Middenmeer, een blijde dag. Het nieuwe schoolgebouw werd op die dag in gebruik genomen, 's Mor gens mochten de kinderen voor het eerst in hun nieuwe school. Met veel enthousiasme, maar toch voorzichtig om het nieuwe niet te beschadigen, trokken ze het prachtige gebouw bin nen. Het onderwijzend personeel besteedde het eerste uur aan dit heuglijke feit en daarna werden de lessen op de ge wone wijze gegeven. Des avonds was er een bijeenkomst in het schoolge bouw van ouders, belangstellenden en genodigden. Reeds voor de aanvang der bijeenkomst bezichtigden velen het gebouw 'en we hoorden niets dan lof. Aannemer Wassink nam. glunde rend de vele complimenten in ont vangst. Öm ong. 8 uur kon de heer W .de Feyter zijn welkomstwoorden richten tot een honderdtal aanwezigen, die in twee lokalen ondergebracht waren. Hij was de tolk van allen toen hij naast de dank aan God zijn dankbaar heid uitsprak aan allen die meege werkt hebben aan de tot in stand brengen van het fraaie gebouw. Hierna gaf hij het woord aan de heer N. Heukels, insp. van de Chr. Nat. scholen in Noordholland, die sprak over het onderwerp: Rondom de school. Na een historisch overzicht van het Chr. onderwijs in de polder besprak de heer Heukels in een boei end betoog allerlei zaken betreffende het onderwijs en opvoeding. Burgemeester Loggers, sprekend na mens het Gemeentebestuur, feliciteer de de schoolverg. en het onderwijzend personeel. In zijn dankwoord aan de burge meester wees de heer de Feyter op het vele dat de burgemeester heeft gedaan voor de herbouw der scholen in de polder. Nergens in de verwoes te streken is de herbouw der scholen zover gevorderd als in de Wieringer- meer. Na de pauze, waarin gelegenheid be stond om het werk. der leerlingen te bezichtigen, sprak 't hoofd der school een kort woord over „Onze nieuwe werkplaats". Hij zei, dat de school niet alleen een werkplaats van kin deren en onderwijzend personeel was, maar bovenal een werkplaats van God. Als er door middel van deze school slechts één kind tot God bekeerd zou worden, zouden de stenen van deze school hun gewicht in goud waard zijn. De heer Bakker van Slootdorp feliciteerde namens de Chr. scholen in de omgeving. Ds. v. d. Wielen sprak het slotwoord Hij verzocht alle aanwezigen de school dagelijks in hun gebeden te gedenken. Om ruim tien uur sloot de heer Feyter deze geslaagde bijeenkomst. Een collecte voor een op te richten Jeugdbibliotheek bracht ruim f275, op. Een goede documentaire JiSm Voor een aantal genodigden draai de op 6 Nov. te Middenmeer, de Beurs film welke vervaardigd is door Mevr. Levend uit Zaandam. Eigenlijk werd er op bescheiden wijze een verjaardag gevierd, het was namelijk een paar geleden dat het beursgebouw op feestelijke wijze werd heropend, en op deze gedenkwaardige dag vertoonde Mevr. Levend de door haar vervaardigde film over deze feestelijke gebeurtenis. De film heeft men „Beursfilm" ge riemd orndat de aanleiding tot het samenstellen van deze film zijn oor zaak vond in het feit van de herope ning van de beurs. Maar deze film is meer geworden, het is een documen taire film geworden van de Wierin- germeer zoals ruim een jaar na de bevrijding de polder er nog bijlag. De ze film zal vooral voor het latere ge slacht in de Wieringermeer van on schatbare waarde zijn, men kan de samenstelster voor deze film niet ge noeg dankbaar zijn. Het was een goede gedachte om de film eerst in beperkte kring te ver tonen alvorens het grote publiek er kennis van nam, indien er nog ver anderingen in aangebracht moesten worden en de genodigden waren in de gelegenheid opmerkingen te doen. Veel opmerkingen zijn er niet geko men. De heer H. de Graaf, voorzitter van de Beursver. vertelde die avond een en ander over de wijze waarop deze film is tot stand gekomen. Mevr. Levend heeft in samenwerking met de vice-voorzitter van 'de Beurs, de heer H. D. Tel. als niet-Wieringermeer ster geheel belangeloos het verwoeste beeld van de W.meer gefilmd. Zij heeft er de hoogtepunten van herstel en wederopbouw in vastgelegd. Mevr. Levend schonk deze film aan de heer Tel en deze schonk hem weer aan de Beursver. De film is dus eigendom geworden van de Wieringermeerbe- volking, zodat men bij gelegenheden over de film kan beschikken. Het bleef die avond niet alleen bij deze film. Mevr. Levend vei'toonde nog een viertal films door haar ver vaardigd, n.1. een film over rubber- aanplant in Indië, een stierengevecht, de textielnood en een prachtig film pje* van ,de afgelopen winter, waarin zij op werkelijk fantastisch mooie wij ze de kleurschakeringen welke een bevroren ruit bij zonlicht geeft, heeft vastgelegd. Mevr. Levend' krijgt een wandbqrd geschonken uit de Wieringermeer. Als motief hiervoor heeft zij gekozen het opschrift van de boerderij „Welgele gen". Vermeld kan nog worden, dat het Beursbestuur op déze verjaardag kof fie met gebak aanbood en een sigaar voor de heren. Mevr. Levend verdient een woord van lof vpor de vervaardiging van de ze goede documentaire film van de polder, het beursbestuur voor de wij ze waarop zij dit heeft aangemoedigd en mogelijk gemaakt, waarbij de heer Tel wel extra genoemd mag worden. De eerste Parochie-avond van dit seizoen laten wij het direct zeggen is een groot succes geworden. De regisseur G. Veenhuis opent op de hem eigen, pittige geestige wijze en mocht een 400 bezoekers welkom heten. Als toneelspel was gekozen „Als de poorten opengaan een dramatisch spel van Jos Smits en Jac. Braun. Men kan oVer de keuze van mening verschillen, in ieder geval is het ze ker dat dergelijke stukken bij h'et gros van het publiek gretig ingang vinden en zeker als het vertolkt wordt als het op deze avond werd gedaan door Gé ën zijn collega's. Allereerst de keurige decors en de aankleding van het .toneel. Moge er dan zoals de regiseur in zijn inleiding zei ,vele moeilijkheden hierbij ge weest zijn, de oplossing daarvan was in één woord af. Dan het geboden spel. In korte trek ken is de inhoud: stakingsconflict tussen fabrikant van textiel en arbei ders. 't Stuk speelt in 't begin van de organisatie-tijd der arbeiders, van- 'daar dat de verhouding patroon-ar beiders ons nu wat vreemd aandoen. G. Veenhuis had als de fabrikant de hoofdrol. Over zijn spel zeer veel lof, zowel wat mimiek als dictie be treft. Daarbij viel het niet perfect kennen van de rol practisch in het niet. Ook voor zijn regie niets dan lof. Hij is voor DWO absoluut de on misbare figuur. Tilly, zijn dochtertje werd gebracht door de kleine Elies Aalders en met haar'heldere stemme tje en haar lieve echt kinderlijke ma niertjes had zij de hele zaal op haar hand. Marie Schouten als Mevr. Snij der vonden wij të zacht. Haar spel was goed doorvoeld. Celleke de Ca- luwé verraste ons in haar rol van An- ny Linsen, de gouvernante. Ze is nog niet geheel los van het rol-opzeggen; doch haar optreden schiep vele ver wachtingen .Dekkers (H. Veanhuis) vonden wij de zwakste figuur. Te wei nig initiatief. De oude bediende (H. v. d. Werf) speelde zijn rol goed. Jam mer dat hët dialect zo hoorbaar is. Tenslotte bracht het echtpaar Linsen (B. Meyerink en Annie Grooteman) ons goed spel. Twee hele goede ama teurspelers. Al dë bewoners van Middenmeer, die geholpen hebben bij de aankleding van het toneel wordt hier openlijk dank gebracht, bijzonder aan kapper Zwart. Het kap werk was bij T. de Jong uit Nieuwe Niedorp in goede handen Een daverend applaus beloonden al de spelers voor hetgeen zij ons heb ben geboden. Pastoor dankte in hartelijke /woor den, zowel spelers als het publiek. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. VEEL SOLLICITANTEN Voor de Lagere Landbouwschool heb ben zich 28 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van hoofd der school. Inmiddels hebben zich een 14- tal weer teruggetrokken. Hei leven op 'i plaiieüantJ van Zweden en Denemarken Voor^de afd. Wieringermeer van dë Bond van Plattelandsvrouwen, de Holl Mij van Landbouw en Plattelands Jongeren hield Mevr. Visser-Ven Vrij dagavond een lezing over bovenge noemd onderwerp, waarbijtevens een film werd vertoond Mw. Doornbos verheugde het in het bijzonder in haar openingswoord dat zij aan zoveel jongeren het welkom koit toeroepen. Mw. Visser-Ven vertelde van haar reizen door Zweden en Denemarken en haar bezoeken aan de verschillen de volkshogescholen. De Deense be volking is gemoedelijk, een hoge le vensstandaard hebben de Denen. Er is een school, een kerk (Staats kerk). Enorme gastvrijheid houdt men er daar op na. Men streeft er naar uitwisseling van jongens op de boer derijen. Ook Nederland-Denemarken. Het land is dun bevolkt, een derde van Nederland .Over het algemeen kleine bedrijven, 2030 HA. Het al gemeen peil van ontwikkeling is hoog en de Denen ^zijn ons in veel vooruit Het volkshogeschoolwerk wordt met hoge subsidies gesteund. Op de scho len heeft men 'n spaarsysteem om een cursus op de volkshogeschool te kun nen volgen. Ook over Zweden vertelde Mevr.. Visser veel interessante dingen Zwe den heeft veeteelt, landbouw en bos bouw. De industrie betrekt veel ar beiders uit de boerenstand. Alles is keurig verzorgd in Zweden, treinen,, enz. De arbeidersbevolking gaat uit stekend gekleed. Er zijn in Zweden: 66 volkshogescholen. De film die werd vertoond gaf een beeld van de volks hogeschool die 75 jaar bestaat. Deze- school is tot een modelinrichting uit gegroeid. In Nederland verrichten wij nog pi onierswerk op dit gebied. Spr. wekt de aanwezigen op de volkshogeschool in Bergen te bezoeken deze winter. Er worden vruchbare lezingen en be sprekingen gehouden. In haar sluitingswoord dankte Mw. Doornbos Mw. Visser-Ven, terwijl zij de jongeren op het hart bond zich voor het volkshogeschoolwerk in te zetten. Zij wekte op tót een bezoek aan Zweden en Denemarken. Men verricht vredeswerk door met andere volken te spreken. Men leert ëlkan- der beter begrijpen en kennen. WIERINGERMEER KLEIN TONEEL Heden (Zaterdagavond) zal het Wieringermeer Klein Toneel, WKT, haar eerste toneel-uitvoering geven in Hotel Smit te Middenmeer. Opgevoerd zal worden het bekende toneelwerk van Joh. Fabricius: „Onder één dak,, Wij verwachten voor deze jonge to neelclub een goed bezette zaal. CHR. LAND ARBEIDERSBOND In de Geref. Kerk te Slootdorp had Zaterdagmiddag 8 Nov. een verga dering plaats van de afd. Wieringer meer van NCLB. Een twintigtal leden waren aanwezig. De heer P. de Wit opende op ge bruikelijke wijze, waarna hij de secr. gelegenheid gaf tot het lezen van de notulen, welke zonder op- of aanmer king werden goedgekeurd. Vexwolgens gaf de secr. een verslag van de gehouden besprekingen te Schagen. In verband met het vele werk wat de afd. te doen zal krijgen werd be sloten tot bestuursuitbreiding. Het bestuur heeft een uitnodiging ontvangen van de Stichting v. d. Land bouw voor de werkzaamheden die ver bonden zijn aan dë instelling van een pensioenfonds. Enige gewenste veranderingen in de nieuwe CAO werden nog besproken o.a. het artikel betreffende dienstwo ningen. Men wilde dit artikel laten vervallen. Voor het kunstmeststrooien zowel met de machine als met de hand wenst men een verhoging. Ook de rijwielvergoeding werd onder de loupe genomen. Dit punt zal echter nog nader in de commissie worden be sproken. Het accoordwerk vormde te vens een punt van bespreking, doch werd, daar de tijd zulks niet meer toe liet aangehouden voor een volgende vergadering. Een aantal leden zal deelnemen aan een vergadering te Anna Paulowna, waar de hoofdbestuurders de heren D. Meijer uit Haarlem en H. Oudekerk uit Utrecht zouden spreken, welke vergadering opgeluisterd zou worden door de Chr. zangvereniging. Hierna volgde sluiting met dank gebed.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2