nanciële omstandigheden, waarin de betrokkenen verkeren. In 1947 waren in de N.O.-polder bruto ongeveer 21.000 ha. in cultuur terwijl dit cijfer voor 1948 ongeveer 28.000 ha. zal bedragen; in 1937 is dus ongeveer 7000 ha. nieuw land ont gonnen. Indien in ditzelfde tempo zou worden doorgegaan, zouden nog drie jaar nodig zijn om de 20.000 ha. nog braak liggende gronden in cultuur te brengen. Daar echter de ontgonnen grond moet worden geëxploiteerd en de aanwezige inventaris slechts toe reikend is voor ongeveer 20.000 ha. zal het van het voortschrijden der verpachtingen afhangen of dit tempo kan worden gehandhaafd. Tevens is dit afhankelijk van het aantal be schikbare draineerbuizen; zd,als het zich thans laat aanzien, zal voor 1948 hiex-aan nog een tekort zijn. Het ver dient daarom aanbeveling de voort gang met de ontginning voor 1948 niet hoger te ramen 'dan 5.000 ha. Zouden de omstandigheden niet gun stiger worden, dan zou er dus mee ge rekend moeten worden, dat nog vier jaar gemoeid zullen zijn met de vol tooiing van het in cultuur brengen van den polder. Aangenomen, dat het gehele voor 1948 voorziene bouwprogramma zal kunnen worden uitgevoerd, wat ook in verband niet het bouwplan voor 't gehele land echter nog geenszins ze- Onze prijsvraag Hoe gevaarlijk het is om jL'oorden te gaan verhaspelen is ons gj®.eken met de prijsvraag die wij onze^ezers heb ben voorgelegd met de Kerstdagen. In een viertal foute woorden is nl. een fout geslopen: diahausrs, een s teveel; ngoerinnoodzino, een n teveel telexnecet, een 1tekort; moterclugteerne, een n teveel Intussen is wel gebleken uit de reeds binnengekomen oplossingen dat zich van deze zetfouten niets heeft aangetrokken bij het samenstellen van de goede woorden. Opgemerkt dient nog te worden dat in de zin: „Bijna alle Wieringermeerbewoners enz." het woordje moesten is weggevallen, ter wijl men verderop moet lezen „grijn zen" inplaats van „grijzen". Promotie Ir. S. Smeding De Senaat van de Landbouwhoge school te Wageningen heeft het docto raat in de landbouwwetenschappen verleend aan Ir. S. Smeding te Zwolle Ir. S Smeding die op 1 Jan 1930 werd benoemd tot lid van de drie hoofdige Wieringermeerdirectie, na voordien te Schagen als Rijksbouwcon- sulent en Directeur van de Landbouw- winterschool werkzaam te zijn geweest vertrok in 1941 uit de Wieringermeer, om zich te Zwolle te gaan wijden aan de inpoldering van de Noord Oostpol der. Ir. Smeding is landdrost van het Openbaar Lichaam de Noord Oostpol der en directeur van de Wieringer meer (Noord Oostpolderwerken)De promotie is bepaald op 9 Maart 1948 te Wageningen. Wij mogen de heer Smeding namens alle Wieringermeer- ders die hem gekend hebben wel van harte feliciteren met deze eervolle promotie. Kerstvieringen In de Wieringermeer hebben Zon dagscholen en verenigingen allerwege het Kerstfeest blijde en opgewekt ge vierd. De omstandigheden waren van dien aard, dat het bezoeken van de kerkgebouwen door weersomstandig- ker is, zullen eind 1948 tn totaal 1577 gezinnen in de polder gehuisvest kun nen worden. Het feit dat men een aantal jaren aan de opbouw van de polder heeft meegewerkt, zal een bijzondere aanbe veling zijn voor het verkrijgen van 'n pachtboerderij. Wat de verkaveling en de grootte der te stichten boederijen betreft, zij vermeld, dat het voorlopi ge uitgifteplan, voorziet in de stich ting van 1672 landbouwbedrijven, in grootte variërende van 12 tot 48 ha. Daarenboven is een oppervlakte van plm. 2500 ha. gereserveerd voor fruit teelt en groenteteelt. De 1672 geprojec teerde landbouwbedrijven zijn als volgt verdeeld: 471 van 12 ha. 86 van 18 ha. 731 van 24 ha. 97 van 30 ha., 150 van 36 ha. 9 van 42 ha. en 128 van 48 ha. Het ligt in de bedoeling met de uit gifte van de kleinere bedrijven in langzaam tempo tewerk te gaan, daar zij per hectare veel bouwmateriaal vragen en zeer hoge bouwkosten met zich mee brengen. Het ligt in de bedoeling om ver spreid tussen de pachtbedrijven, een aantal bedrijven van de verschillende grootten en typen, zoals ze ook voor uitgifte in pacht zijn gedacht, van staatswege te exploiteren. Voor die staats-exploitatie zijn 2000 a 3000 ha. nodig. heden werd mogelijk gemaakt. Dank zij de medewerking van velen kon de aloude kerstboom zeer veel werk wor den gemaakt en behoefde het ook niet aan versnaperingen en boekwerkjes te ontbreken. In de N.H. Kerk te Middenmeer werd door de jeugdver. Jong Leven een klein Kerstspel opgevoerd. ■^rx het kamp aan de Terp hield Kap. Dekker een Kerstavond met' medewer king van bet R.K. Kerkkoor onder leiding van de heer Beemster en or gelspel van Mej. Jo Meijerink. Het geheel stond onder leiding van de heer van Blijenburg, als voorzitter van de Culturele Commissie. Men had in de cantine een passen de versiering aangebracht van den nengroen. Ook dit was een mooie ge slaagde avond. TSed. Herv. Kerk te Wieringermeer in gebruik genomen Tijdens de Kerstdagen is zonder of ficieel vertoon de gerestauteerde kerk der Ned. Herv. Gemeente te Wierin- gerwerf in gebruik genomen. Het kerkje is onder leiding van de heer Dekker architect te Schagen, door aannemer de heer L. Schotte keurig hersteld. Ds. Vink was de voor ganger in deze eerste dienst. Over enkele weken kan ook de in gebruikneming van het kerkje te Slootdorp tegemoet worden gezien. Ook dit herstel staat onder leiding van de heer Dekker en wordt uitge voerd door de N.V. Kingma te Sloot- dorp. Plattelands Jongeren Gemeenschap In het Wijkgebouw te Slootdorp heeft bovengenoemde ver. een bijeen komst gehad. Inleider was de heer van Blijenburg die sprak over „Cultuur". De inleider begon met in het kort de ontwikkeling van de Cultuur in de loop der eeuwen te schetsen. De Staat mag de cultuur niet voorschrij- ven, wel stimuleren. Spr. geeft dan een overzicht van hetgeen reeds in verschillende provincies wordt gedaan waarbij de overheid financiële steun verleend. Spr. sprak ook over dorps- en ste denbouw. Hierin kon z.i. nog veel ver beterd worden. Spr. wees er op dat de grondslag van de opvoeding in het gezin behoorde te worden gelegd. Ver volgens vorming in schoolverband en door plaatselijke verenigingen. Ook brak spr. een lans voor de Volksho geschool. Na de pauze werden diver se vragen gesteld, die een geani meerde bespreking uit lokte. Hierna volgde sluiting waabij dank werd ge bracht aan de heer van Blijenburg voor diens leerzame lezing. V.V.V. WIeringermeer Het is voor het Bestuur der Vex'eni- ging voor Vreemdelingenverkeer in onze polder geen gexnakkelijke taak om uit te maken op welke wijze het tewex-k moet gaan om aan het doel der Vereniging te beantwoorden. Men komt wel regelmatig bij elkaar oppert plannen, doet voorstellen, wikt en weegt, toetst voordelen aan even tuele consequenties, doch dan heeft men nog maar de mening van een kleine groep Wiex-ingermeerdex-s. De belangrijkste vraag is dan hoe komt men aan goede ideeën, die boverj dien financieel verantwoord zijn. Om op deze voor de polder en zijn bevolking zo belangrijke vraag zoveel mogelijk meningen te vernemen is men tot het besluit gekomen hiervoor een prijsvraag uit te schrijven, waar voor wij onze lezex's verwijzen naar de in dit blad voorkomende adverten tie. Wij wekken onze lezers op om deel te nemen aan deze prijsvraag. Behal ve het op deze wijze vinden van een goed werkprogramma voor het vol gende jaar wordt hiermede een grote re belangstelling gekwekt voor het werk der V.V.V. Wij wensen de deelnemex-s veel suc ces en het Bestuur der V.V.V. een uit stekend werkprogramma. EEN AANRIJDING Een trxxck van de fa. van Wie- ringen uit Middenmeer heeft op de Prov. weg te Kolhorn een aanrijding gehad met een luxe nieuwe Ford van de heer Wagenaar uit Langedijk. De Ford kwam in de sloot terecht doch beliep geringe schade. De truck had vrij veel schade, doch kon op ei gen kracht nog verder komen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. UITSTEL DIENSTPLICHT De minister van ooi-log vex-leende aan de heer J. Tolsma te Wieringer- werf, als dienstplichtige der lichting 1946, wederom vexdenging van uitstel van eerste oefening tot een tijdstip, dat zal vallen na 1 September 1948. BURGELIJKE STAND Geboren: Almar Gerardus Ferdi- nand, zoon van J. Koning en F. A. J. Boogert, a.b. Nwe. Sluizexwaarl. Hendrika Veronica Maria Agnes, doch ter van: P. H. van Loon en C. Hoffer, ndw. Havexrweg (W.-werf Gehuwd: Langedijk, Petrus Corne- lis, oud 27 jaar, landbouwer, wonende te Hoogwoud en van Boheemen, Alida fcatharina Geertruida, oud 23 jaar, zonder beroep, wónexide alhier. Ondertrouw en overleden: Geen. BEVOLKING (zelfde tijdvak) Ingekomen: Geen Vertrokken: Geen PREDIKBEURTEN en Kerknieuws Oudejaarsavond. Ned. Herv. Gemeente. Slootdox-p 7.30 uur, Ds. Vink Middenmeer, 7.30 uur Mej. v. d. Ho ven. Wieringerwerf, 7.30 uur, Ds. Germans Geref. Kerken. Slootdox-p, 6 uur, Ds. Rutgers van Vinkaveen Middenmeer, 2.30 uur, Ds. v. d. Wielen Wieringerwerf, 7.30 uur, Ds. Post Geref. Kerk W.Meer. (Onderh. art. 31 K.O.) Wieringerwerf, 6.30 uur, Ds. Tollenaar Nieuwjaarsdag Ned. Herv. Gemeente. Wier ingex-werf, 10.30 uur, Ds. Ger mans. Bev.- O. en D. Geref. Kerken. Slootdox-p, 9.30 uur, Ds. Rutgers Middenmeer, 10 uur, Ds. v. d. Wielen Wieringex-wex-f, 10 uur, Ds. Post. Geref. Kerk W.Meer. (Onderh. art. 31 K.O.) Wieringerwerf, 11 uur, Dienst Predikbeurten in de Ring N.H, Gem. Oudejaarsavond Opperdoes, 7. uur, Ds. Kloosterman Medemblik, 8 uur, Ds. v. d. Neut Twisk, 19 uur, Ds. ae Zeeuw voor de doopsgez. en Herv. tesamen. Oostwoud, 6.30 uur, Mej. van Vliet Midwoud geen dienst. Vertrek kerkbus naar Oostwoud 18 uur. c. Nieuwjaarsdag Opperdoes, 10 uur. Ds. Kloosterman Bev. O. en D. Medemblik, 10 uur, Ds. v. d. Neut. De Rijkspolitie te Schoorl is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op het distributiekantoor te Schagen, waarmede een bedrag van f 14.090,is gemoeid. Door bemiddeling van de 39-jarige H. te Amsterdam, een vroegere landbouwer uit Warmenhuïzen, thans zwart handelaar, was de 51-jarige distributie-ambtenaar S. even eens uit Warmenlxuizen, in het bezit gesteld van 90 wisselbonnen. Sedert Juni van dit jaar waren met deze wisselbonnen 300 levensmiddelen- en 169 tabakskaarten uit het regelmatige verkeer verdwenen en op de zwarte markt verkocht. Enkele dagen geleden zijn S. en H. aangehouden. Zaterdag zijn zij voor de Officier van Justitie te Alkmaar voorgeleid. Bij een huis zoeking werden in de woning van S., verborgen in de oven van het fornuis, de 90 wisselbonnen aangetroffen. Verder is gearresteerd de 29-jarige D. uit Warmenhuïzen, eveneens werkzaam op het distributiekantoor te Schagen, die bij deze onregelmatigheden is betrokken, maar ervan wordt verdacht nog andere overtredingen te hebben gepleegd. De politie zet het onderzoek voort.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2