DE WIERINGERMEERRUITERS NUTSBIBLIOTHEKEN 1 Kunstavond Christelijke Culturele commissie NIEUWE AANWINSTEN bedrijf. Veel vetweiden, varkensmes- terij, kippen, melkvee en wat graan maar dan uitsluitend als voedsel voor de dieren. De steden in dit gebied ne men ontzaglijk veel af. Voor een der gelijk bedrijf krijgt men gemakkelij ker crediet in Canada dan voor een specifiek graanbedrijf. Men gaat daar van het standpunt uit dat men voor granen maar een keer per jaar geld beurt. Kan men dan geen boer worden in Canada, zo zal men zich afvragen. Ja dat kan wel. .Een flink gezin met werkers kan daar altijd geplaatst wor den. Verder heeft men in Canada plannen om de grond te ontsluiten, zoals men dat in de Wieringermeer en de Noord-Oostpolder heeft gedaan. Na de inleiding van de heer Kae ming kwamen natuurlijk de vragen los. Wij zullen een greep doen: Ge vraagd werd naar de sociale verzor ging, mogelijkheden voor glascultuur, zakkende graanprijzen, melken met de hand of machine, mogelijkheden voor middenstanders, omschakelen van kan toorbediende naar landarbeider, scho len en kerken, kan verwacht worden dat er in de toekomst meer geld mee mag worden genomen. De antwoorden van de heer Kae- ming waren als volgt: Sociale verze kering, spaarbanken, is er in Canada voor alle beroepen behalve voor de landarbeider of boer. Men helpt el kander er echter goed door in Canada omdat men van het standpunt uitgaat dat het een ieder kan tegenlopen. Men houdt er daar op aan om veel dollars te verdienen. Spr. noemt voorbeelden van voorthelpen, die met het karak ter van steun, zoals wij dat kennen niets te maken hebben. Bij ziekte van de man, zal het gezin er materieel niets van merken. Zo is de geest daar. Spaarbanken zijn er natuurlijk. De coöperatie is er nog weinig ontwik keld. wei in de V.S.. Rente voor ge spaarde gelden is niet hoog 2^-2.5 pet. Neemt men echter geld op dan moet men 5—6 pet. betalen. Glascultuur is er niet lonend. Het fruit en de groen te wordt daar in grote hoeveelheden aangevoerd uit het Zuiden. Spr. weet niet welke machten er achter de schermen werken voor een daling der prijzen. Hij heeft echter de indruk dat de daling tot staan komt. Het loon bedraagt 75 dollar per maand met vrij wonén en eten uit de boerde rij voorzover de boer dat ook doet. Er wordt machinaal gemolken, doch voor namelken e.d. heeft men graag beste melkers. Middenstanders zullen nog geduld moeten hebben. Omschakelen van een ander beroep tot landarbei der had verleden jaar nog gekund. Men zal ook hier geduld mee móeten hebben men kan zich op de lijst laten plaatsen, doch komt onderaan. Twintig jaar geleden was de voor lichting over emigratie er zo goed als niet. Men wil het mislukken nu voor komen. Men is boer of pauper. T.a.z. van meer geld mee, zegt spr, dat de Ned. regering zich schaamt .dat zij haar onderdanen zo weinig geld mee kan geven. Spr. wpagt zich niet aan voorspellingen, doch blijft optimist. Wat betreft kerk en scholen zegt spr. dat de Christian Reformed Church de kerk is waar de calvinisten en or thodox hervormden zich bij aanslui ten. Deze kerk heeft 3000 zielen ver deeld over J2 kerken, is dus nog zeer dun gezaaid. Men spant zich er ge weldig in om overal evangelisatie- posten op te richten. Naar de kerk gaan betekent daar 50 of 80 km. autorijden. Zonder auto begint men -daar niets. Het land is overdekt met openbare scholen, soms maar met 10 a 12 leerlingen. Er wordt echter op deze scholen met gebed en formulier gelezen. In de Hollandse ko lonies treft men een enkele Chr. school aan. Chr. scholen oprichten is daar nog erg moeilijk. Tenslotte werden er nog vragen ge steld over 'het beter kunnen gaan napr Amerika dan Canada, oogstrisico, wat is deelpacht, het leren van de taal, voorrang van grote gezinnen. De spr. antwoordde op deze vragen als volgt: Amerika komt men op het ogenblik alleen nog binnen tenzij men er rela tie of familie heeft, Oogstrisico heeft men er ook. Doch men rekent daar riiet wat oogst ik per bunder, dóch wat oogst ik per man. Het is daar altijd nog zo, dat men er in crisistijd nog goed van gegeten heeft. Deel pacht heeft veel aantrekkelijkheden. Het wordt aangegaan op fifty-fifty De boer zorgt voor pootgoed, voor de machines enz. de deelpachter be werkt de grond en haalt de oogst binnen. Wanneer men knecht wordt is het niet noodzakelijk dat men de taal kent. Gaat men echter direct zelf zaken doen dan is geraden dat men zich de taal eigen 'heeft gemaakt. Grote gezinnen met kleine kinderen hebben geen voorrang en zullen dus moeten wachten. Een gezin waarvan er reeds een aantal flinke werkkrach ten zijn, zijn zeer welkom. Tenslotte merkte spr. nog op dat de meeste emigranten van calvinistische huize zijn. Tekent op uw formulieren aan dat u lid bent van de Chr. Emi gratie Centrale. Indien er ernstige emigratie candidaten in de Wierin germeer zijn laat men dan een afde ling oprichten. De heer v. d. Veen dankte de heer Kaeming hartelijk voor zijn uiteen zetting, waarna de bijeenkomst werd gesloten met dankgebed, waarbij de heer Kaeming in voorging. Na afloop begaven zich vélen naar de bestuurstafel teneinde nadere in lichtingen te verkrijgen over het lid maatschap der Chr, Emigratie Cen trale en voor het eventueel oprichten van een afdeling. Onder voorzitterschap van de heer G. Stoel hielden Zaterdagavond de Wieringermeerruiters de jaarvergade ring in hotel Smit te Middenmeer. In zijn openingswoord bracht de heer Stoel dank aan de instructeurs voor hetgeen reeds is bereikt met de lan delijke ruiters in de polder. De resul taten van deelname aan de streek- wedstrijden is nog wel niet daverend geweest, doch we zijn op de goede weg. Pogingen om een concours te gouden zijn niet gelukt. De film avond met de daaraan verbonden ver loting is goed geslaagd. Spr. dankt ook de plaatselijk^ pers voor de me dewerking die steeds is geboden. Mej. Nieboer leest hierop een uit gebreid jaarverslag voor. Zij memo reert de medewerking van de Wierin- germeerruites op Koninginnedag, het geen zeer in de smaak is gevallen bij de bevolking en ook bij het Oranje comité. Het huldeblijk wat de ver eniging hiervoor is toegezegd is ech ter nog niet aangekomen. Het aan tal werkende leden bedraagt 31 ter wijl er ruim 300 donateurs zijn. De penningmeester de heer D. Nieuwhof geeft vervolgens een overzicht van de kasmiddelen. Er is een klein batig saldo, doch men is rond gekomen. Rui tersport is een vrij dure sport. Men hoopt echter, en de voorzitter zegt dat het moet, het aantal donateurs nog belangrijk op te voeren. In de kascommissie worden benoemd de heren: E. Knibbe en J. van Scha- gen. Mej. B. Nieboer en de heer R. D. Hartmans welke moesten aftreden Onder auspiciën van bovengenoem de commissie zal op Maandagavond 23 Februari in de Geref. kerk te Slootdorp een kunstavond worden ge houden waaraan zullen medewerken, de declamator Arie Post, To Kion, so praanzangeres en Herman Dees, orgel. Dit belooft een zeer mooie avond te worden voor hen die houden van goede voordrachtskunst, zang en orgelspel, De namen der medewerken den hebben nog geen bekende klank in onze omgeving, doch in de grotere plaatsen hebben zij een uitstekende naam. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. als bestuurslid, werden met grote meerderheid herkozen. Het voorstel om de contributie te verhogen wordt afgewezen, zodat de oude contributie gehandhaafd blijft. De heer Hartmans brengt verslag uit van de streekvergadering. Wierin germeer is ook aangewezen voor een streekwedstrijd. De datum hiervoor is 15 Mei of 5 Juni. Men hoopt een geschikt terrein hiervoor te kunnen krijgen. De voorzitter deelt nog mede dat de heer Hartmans vice-voorzitter is geworden van N.H. Noord. Verder wordt medegedeeld dat de algemene vergadering van de Federatie op 17 Maart zal worden gehouden, waar het bestuur zal heengaan. De heer H. R. Smit doet hierop verslag van een bespreking van in structeurs met het bestuur over het gaan rijden in 3 banen. Slootdorp, wat nog steeds 't- stiefkind was, zal dan ook een baan krijgen. Men heeft de hoop dat men op deze wijze de rui ters passend bij elkaar zal krijgen. Wanneer men bovendien nog de be schikking krijgt over meerdere in structeurs, kan er in meer groepen gereden worden. Over dit punt wordt een drukke discussie gehouden, doch men is het er over eens dat wanneer er terreinen zijn en instructeurs, dit plan moet doorgaan. De mogelijkheid om dit jaar een concours te houden werd nog bespro ken, doch men is van oordeel dat hier over overleg zal moeten plaats vin den met andere verenigingen, die dit willen mee-organiseren. De hoofdinstructeur de heer Ra- mondt, houdt vervolgens nog een eau serie over de ruitersport in het alge meen. Hij brengt nog een hartelijk woord van dank aan de heren De kens en Nieboer voor hun adviezen «bij de aankoop van paarden. Hij dringt er vooral op aan bij de jonge ruiters dat zij zich ruiterlijk gedragen, en de wenken en lessen van de instructeurs goed ter har-te nemen. Spr. heeft zelf onlangs nog met genoegen deel geno men aan een cursus voor instructeurs welke door de Federatie was uitge schreven, hem is toen gebleken dat er nog veel te leren valt. Hierna volgde sluiting der verga dering. Door de Commissie zijn de volgende aankopen gedaan: Voor Slootdorp: Margaret Morrison: Hoog in de lucht (belevenissen van een stewardess). Vicki Baum: Mensen in 't Hotel (indertijd hèt succes van deze schrijfster. Een fijne, vlotte, psy chologische roman). Sydney Horier: Hoog spel (een detctive). A. Koestier: Dieven in de nacht (actuele roman over Palestina). Foka v. Loon (pseud. v. mw. Cnossen)De sterkste (een Drentse roman). Marianne Philips: De Doolhof. S. P. Akkerman: De Gaai- landen (christelijke roman)S. Fran ke: Ea. Anton v. d. Vet: Vluchtend geluk. Maurits Dekker: De aarde splijt (een wonderlijke fantasie). Thijs Vis ser: Onder het torenlicht. Friedelina Wagner: Eeuwig laaiend vuur. Willem Capel: Clück auf, Kompeltje (een mijnwerkersroman)Solveig Land- quist: Medicijnen en liefde. G. v. Nes- Uilkens: Eerwaarde. Vilhelm Möberg: Rijd vannacht. Bosboöm-Toussaint: Een kroon voor Karei de Stoute. Ernst Claes: De geschiedenis van Black. An- toon Coolen: Helvoirt aan de Lei. Willem Elsschot:: Tsjip id: Verzen. J. B. Priestly: Zonlicht op Zaterdag (roman over de werkers in Engelse oorlogsindustrie). J. W. Wray: Vage bonden van de Zuidzee. Floris Bakels: Verbeelding als wapen. Andreas Latz- ko: Mensen in de oorlog. Filip de Pil- lecijn: Hans van Malmedy. Voor Middenmeer: Horace Shipp: De Rode lijn. Gunther Weissenborn: Dokter in de Gran Chaco (adembe nemend). Aar v. d. Werfhorst: De grote stille knecht. Johannes Buch- holtz: De Komedie komt (dit boek heeft in Denemarken een enorme op gang gemaakt). Alan Moorehead: E clipse (fijne oorlogsroman). Mia Bruin Ouwehand: De Rhijnmonders. James M. Fox: Geen grapjes (een detective). A. v. Hoogstraten-Schoch: De vrouw met het ene talent. Johan Brouwer: Philips Willem (biografie over Oran- je's oudste zoon). A. v. Gogh-Kaul- bach: Toon Dintel. Agaath v. Ree: Land zonder einder. Sherwoon An derson: Kit Brandon (Amerikaanse best-seller). Juliëtte Pary: Vuurdoop in Schoffiesland (ervaringen in een kindertehuis in Parijs). Ferenc Kör- mendi: Een weekdag in Juni. Wanda Wasselewska: De Regenboog (roman over de Russische partisanen). J. B. Priestly: Drie mannen in burger. W. v, Iependaal: Gegist bestek (roman over de arbeidersbeweging). Anke Servaes: Kinderen die over zijn. Voor Wieiringerwerf: Erik Bertelsen: De dag breekt door. A. J. Cronin: De Citadel. Willy Corsari: De man die niet mocht terugkeren. U. G. Dor- hout: Margriet. Charles Jackson: Het verloren weekend (psychologische ro man van een dronkaard). G. v. Nes- Uilkens: De oude stee. id: Nieuwe paden. E. Philips Oppenheim: Rijk en. geen geld. Ferenc Kömendi: De ver gissing, J. J. Dinsmore Paardendokter (leven van een veearts). Hans van Uden: Ivoren parade (pendant van dr Vlimmen). Elizabeth Goudge: Het land van de groene dolfijn (deel I en II). A. den Doolaard: De bruiloft der zeven zigeuners. Coen Bot: Van schip breukeling tot redder (de schipper van de Helderse reddingsboot vertelt over z'n wedervaren). Louis Brom- field: Anna Bolton's zonderlinge car- ciëre. Erny Pyle: Zo was de mens (hier is de beroemde Amerikaanse

Herrijzend Wieringermeerland | 1948 | | pagina 2