onder water ging Toen de Polder Distributie Een Wieringermeerder Wieringermeer over zijn reis naar en aankomst in Canada Nieuwsblad voor Wieringermeer - Verschijnt Woensdags en Zaterdags - Redacteur: Th. J. van Vegten Abonnenentsprijs f. 1.65 per kwartaal - Advertentieprijs 10 ct. per m.m. TIPS 80 centper 4 regel Ratten- en muizenbestrijding 3e Jaargang no. 69 24 April 1948 Redactie en administratie Nieuwe Niedorp B 58 Tel. 206, Kengetal 2261 T Dit zijn de belevenissen van drie mensen bij het ondergaan van de polder op 17 April 1945 Zij hebben hiervan een dag boek bijgehouden, wat wij hier laten volgen. 17 April. Om half vier in de mor-- gen worden we gewekt door geroep buiten. „De polder gaat onder water!" Eindelijk, toch nog, na al die span ning en dreiging, We beginnen direct te pakken, 's Voormiddags laden we de wagens met aardappelen, het be langrijkste uit de kelder, kleren en huishoudelijke goederen. We besluiten, dat we met ons drie- en" de boer, een onderduiker en zi.m verloofde zullen blijven. .De vrouw des huizes en de kinderen ver trekken naar Wognum, met de paar den en de koeien op één na, die als meikleverancierster voor ons zal blij ven. We brengen alles uit het woon huis nhar boven, 's Middags om twaalf uur horen we .hevige ontploffingen; we vermoeden, dat dit het springen van de dijk is. Van battings en twee grote benzinevaten wordt een stevig vioj gerriaaitx, zodat het altijd zal drij ven. Om zes uur 's_ avonds komen er nog twee Amsterdamse „klusjeslopers" 8..r> de dear' vertellen dat het wa- te. al over de kwèlwegen, langs de randen van 'de polder was gelopen 's Avonds om negen urn- is in het ka naal achter ons land nog geen stijging tp zien. Voor We snaar bed gaan, ma ken we voor de veiligheid het vlot 'ViAc. c.an Qc ctouü' 18 April. Als we. om half zes op staan. is het water nog niet op de v/eg te zien, maar in de verte horen we een hevig geruis, precies' als dat van de zee. We brengen de koe op z^'der; het is alsof het beest het be- g'ijpt; als de mannen haar eerst hal verwege laten staan, omdat het niet zo erg vlug,gaat, blijkt ze later zelf b:' de stropakken opgeklommen te zijn er al netjes op de zolder te staan. We z-ggen tegen elkaar Nu is het toch echt, Holderdebolder, wij hebben 'n k""5- op zolder!" Intussen stijgt hef water ontstellend snel. Het land staat spoedig blank en om half negen st-oomt het de kamers binnen We h'bben ons vlot verstevigd met twee J,-c»o posten en voelen ons veilig. We zien hoe hazen in groepjes achter el kaar aan rennen over enkele stukjes groen die ais eilandjes boven het wa ter uitkeken. Maar het eilandje wordt kleiner en ze rennen als dol van de .éne kant van de streep naar de an dere, gaan telkens op hun achterpoten zitten, spitsen de oren, begrijpen hier niets van, rennen weer een eindje weg, zien weer ater 'en storten zich dan, alle hoop opgevend, voorover in het water. Muizen proberen zich te redden langs houtwerk of muren, maar ze vallen weer terug in het water. Ook menden zien we lo^en en fietsen op d? Medemblikkerweg, zelf een paard en wagen. Geen kant kunnen ze meer on en we zien ze op 't laatst vluchten in een boerderij. 's Middags vier uur staat het water éven boven de vensterbanken. Buiten is het bloeiende koolzaad verdwenen en er vafen reeds motorboten over het land. De schuurdeuren hebben we dicht gedaan, zodat niet alles er uit kan drijven. Er is nog een kleiner vlot bij gemaakt; dat is' voor de bin nendienst; daarmee kunnen we door de schuur varen en rond de boerderij. Het raam op de overloop hebben we er uitgeslagen en daaruit hebben we een ladder "naar het grote vlot. Ook in het schuurdak boven de koezolder hebben we een gat ge'maakt, wat pan nen van het dak gegooid en zo krui pen we vanuit de slaapkamer boven over het dak naar onze koe. De heg gen en heesters verdwijnen nu ook. Ontelbare hokjes, ruiterstokken, stro pakken, allerlei huishoudelijke artike len, zelfs een hele noodwoning drijven »an ons voorbij. Overal rondom ons wordt geschoten en geploft. Per drie kwartier stijgt het water nu 5 centi meter, De stand van het wat-er Was 1.83 m beneden de zolder, toen we naar bed gingen. 19 April. Tot drie u. slapen we allen lekker. Om kwart voor zes is de stand van het water 1.06 m. beneden de zol der. De grote bruggen zien we om hoog staan. Een.grote vlasschelf drijft langzaam weg; hij steekt nog wel drie meter bovefi water uit. De beplanting rond het bleekveld houdt nog heel veel ruiters, stropakken en palen vast De hond die op de koezolder is, likt ons als we na onze tocht over het dak, weer bij hem komen. Om negen uur is dé stand van het water 76 cm. onder de zolder. De toppen van de bloeiende vruchtbomen steken nog bo ven water ui». In de verte zien we tw°g schepen vanuit Medemblik naar de grote pakhuizen in Middenmeer varen, waarschijnlijk om te trachten no< voorrrden te redden. Buiten schijnt de zon; de barometer wijst ..mooi weer" Als er maar geen oorlog was!De tuindershuizen aan de wt.g raar Slootdorp staan reeds ver over de dakgoot in hét water. Bij onze buurman zien we pauwen op hét dak vap de schuur zitten. Om twaalf uur is do ratste bloeiende appelboom verdwenep. 't Water staat 5 cm. op de koezolder en nog staan de leuningen van de bpug bij ons in dé weg niet onderwafer. Het heet, dat het water vroeger zo1 hoog stond, als nu de brug- leur.'- Om drie war 's. mid- Wieringermeer, land,, dat ik bemind' Om mijn man, die er was, Wieringermeer, zo bloeiend en 'schoon Gezegend land, dat er was. Wieringermeer zo .grimmig en grauw Van 't water, dat er was Wieringermeer, Word groot weer en sterk Door 't volk, dat er is! A. S. kussensloop er aan. Als het erger gaat waaien, zullen we straks misschien niet meer veilig zijn. Als we uit de deurtjes van de paardestal-zolder kij ken, zien we op de vluchtterp bij Wieringerwerf mensen lopen en boten die er heen varen. Onze buurman komt met een roeiboot naar ons toe. Hij ligt met een groot schip bij zijn huis net op tijd, want net hebben hulpvaardige handen alle vlees,- weck enz. in een bootje geladen. Voor hij weggaat, raadt hij ons aan, nog die avond, weg te gaan. Er komt meer wind opzetten en er zijn al boerde rijen ingestort. Om zeven u. 's avonds staat het water op de vloer van de bovenverdieping en nu begint hier 't werken aan; de mannen dragen laar- zen en het derde lid van dit water- trio sjokt zó rond. Het wordt moeilijk I .alles kwijt te worden; veel gaat naar de vliering, o.a: de radio. Aan een der ledikanten worden poten gesla gen; dan kunnen de mannen daar sa- j „ijhen in slapen. In de andere slaapka- mer komt het ledikant op allerlei voorwerpen te staan: een stoof, een t auto-crick, een af was vaatje en een spinvat. Om tien uur 's avonds eten we, de een zonder laarzen in bed; de twee anderen aan de wastafel er voor. ■Er wordt nog eens naar het vlot ge keken dat n" aan een touw terzelf der hoogte als het slaapkamerraam iigt. Een laatste „welterusten" in dit huis. Dan gaan we slapen, met de deu ren open, zodat we elkaar kunnen roepen, 's Nachts worden we wakker en vinden het koud. O, de dekens liggen in het water Voortdurend is er een getik van voorwerpen, die rondom het ledikant tegen elkaar aan drijven. 'W I „;w .opa«up Alles --z.ee 20 April. 's Morgens vaart het Vote vlot uit naar d:e achtergevel, want we kunnen niet meer over de itoezolder lopen; het water staat er 80 cm. op en er zijn stukken van weg gespoeld. Daar wordt een gat in het dak geslagen en onze koe bereikt. Met veel moeite wordt het dier op de paardestal-zolder gebracht, die zo hoog ligt als da zolder van het woon huis. De wind is sterk Z.W. en er is veel golfslag. We schrijven onze na men in de wand van de slaapkamer. Dan zien we een schip komen uit Middenmeer. We trekken een sloop van een kussen en zwaaien er mee buiten het raam. Ja het komt in onze richting. Wanneer de boot aanlegt, rappen de mannen met laarzen uit */wCL tai JtHsv* OcrU. Cl aixcll xuptüli ciags binden we aan de nok van het j vloeren gepakt worden, onder uit de j ons haast over de wangen. „Hoe is dak een ruiterstok vast met een witte kasten, het bureau, enz. Er is geen J 't? Leven jullie nog?" „Ja, we hebben Door de Plantenziektekundige Diensi wordt de aandacht gevestigd op de veldmuizen. Gezien het optreden van dit ongedierte gedurende het afge lopen jaar, lijkt ons een effectieve bestrijding niet ongewenst. Vandaar dat de Commissie voor .Ratten- en Muizenbestrijding heeft gemeend, ook hiervoor haar medewerking te moe ten verlenen. Wil men goede resul taten bereiken, met de minst moge lijke kosten, dan is het gewenst, dat de bestrijding op korte termijn plaats vindt. Of men veldmuizen op het land heeft, kan men constateren aan de gaatjes en kaal gevreten plekken in het grasland en de granen. H.H. Landbouwers, die willen me dewerken aan de bestrijding worden verzocht zich voor 1 Mei op te ge ven, bij de Secretaris, de Heer L. Haverkamp. De Commissie zorgt voor de aankoop en bezorging van de Lepit gifkorrels, waarmede de bestrijding plaats vindt. Op het ogenblik kan men volstaan met 1 kg. per H.A., over en. kele maanden zal men 3 kg. nodig hebben. De Lepit gifkorrels moeten in de gangen worden gelegd (pl.m. 10 kor rels per gaatje) wat met de hand of een fles kan gebeuren. 'De laatste methode geeft meestal het beste resultaat. Uitstrooien der korrels is ontoelaatbaar in verband met ge vaar voor de vogels. Wij zijn van mening, dat niet ge noeg aandacht besteed kan worden aan de bestrijding van dit ongedier. te. Onderschat vooral niet de schade, die aan Uw gewas kan worden toe gebracht. DE WIERINGERMEERRUITERS DRUK IN ACTIE. Voor de. komende streekwedstrijden van de Landelijke Ruitersport in ons gewest, die op 8 Mei te Middenmeer worden gehouden, wordt door de Wieringermeerruiters druk geoefend. In twee banen was men Woensdag avond aan' de Hoornseweg bezig on der leiding van de instructeurs Ra- mondt en Smit. net 't melken gedaan". Dan wordt alles ingeladen, wat we gered hebben en in de late middag verlaten we de gastvrije, eens zo héérlijk bloeiende"boerderij o f. zetten koers door alle ravage heen, naar Kol- horn, naar de vaste wal. Voor de periode van 25 April tot en met 8 Mei geeft elk der volgend* bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB en KC 804 356 alg. 1600 gr. brood 343 res. 800 gr. brood 346 res. 400 gr. brood 354 alg. 200 gr. brood 352 alg. 400 gr. brood of 1 rants, vermicelli enz. 338 en 339 boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 331 melk 5 1. melk 333 melk 7 L melk 336 vlees 100 gr. vlees 337 vlees 300 gr- vlees 358 alg. 250 gr. kaas of 312,5 gr. korst- loze kaas 357 alg. 50 gr. thee 359 alg. 125 gr. koffie. Bonkaarten KD en KE 804 856 alg. 400 gr. brood 843 res. 400 gr. brood 854 alg. 200 gr. brood 852 alg. 400 gr. brood of 1 rants, vermicelli enz. 838 boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 839 boter 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vei 8" melk 12 1. melk 836 en 837 vlees 100 gr. vlêes 858 alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas Toeslagkaarten Voor bovengenoemde periode zijn geldig de bonnen van strook D. De te verkrijgen hoeveelheden staan op de bonnen vermeld De in deze lijst genoemde brood bonnen zijn geldig tot en met 1 Mei, met uitzondering van de keuzebonnen brood/vermicelli, welke eerst-op 8 Mei hun gel-'' verliezen. VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE AFD. W.MEER. Naar wij van bevoegde zijde ver_ nemen ligt het in de bedoeling om Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot terdam in de Wieringermeer een spreekbeurt te laten vervullen. BOND VAN PL.VROUWEN AFD. WIERINGERMEER. Voor de leden,van de Plattelands vrouwen zal tijdens de demonstratie van de Prismakleuren-tabletten op Maandag 26 April n.m. 2 uur gele. genheid zijn cegen inlevering van" punten wol te bestellen, keuzeui' 10 kleuren. Door bemiddeling van bevrien de zijde ontvingen we een reis beschrijving van de heer J: Th. Klazinga, die in Maart j.J. van uit de Wieringermeer naar Ca nada emigreerde. Na een scheiden, dat moeilijk was, maakte de „Kota Inten" om 5.28 uur (12 Maart) zich los van de wal. De grote trek was aangevangen. Aan dek stonden al de emigranten, nagewuifd door familie en bekenden, maar al gauw wgg de haven uit het gezicht, en, aan de gezichten van velen te zien, was het ergste voorbij. Het eerste wat we te doen kregen was aantreden met zwemvest om de hals. (twee kussens onderling verbon den door bandjes). Ieder kreeg een kastje met nummer van zijn redding boot waarbij hij zich moest opstellen en waar we aanwijzingen- kregen hoe in geval van nood te handelen. Ieder kreeg ook een maaltijdkaart. geldig voor 4 maaltijden. Deze kaar ten zijn geel, blauw of wit. Om ca. 7 uur worden de mensen met de blau we kaart afgeroepen voor de micro foon: verzamelen in de eetzaal.... daarna de gele en tenslotte de witte, waar wij bij horen. Ri de rij ga je de eetzaal binnen, neemt ieder een me talen bord, verdeeld in 6 vakjes in ontvangst, benevens een vork, lepel en mes. En dan gaat het aan de lo pende band langs het buffet, schep aardappelen, schepwortels, vis met saus, chocoladepudding met vla en kom soep. Alles in voldoende hoeveel heid en lekker van smaak. Zo langzamerhand is het 9 uur ge worden en vrouw en kinderen, zeer vermoeid door de emoties van de laat ste dagen, willen naar bed. Ook hier- voor heeft ieder zijn kaart met het no. van ruim en bed. eDze bedden staan 3 en 4 licog: een ijzeren geraam te waarin zeiltje met erop een goede matras èn schoon hagelwit bedden goed. Mannén en vrouwen gesehei den, voor ouderen geen bezwaar, maar ja, we hebben ook een paar pasge trouwden en die keken een beetje sip. Maar regel is regel. Dus zo de nacht in. Bij ons op de mannenafdeling valt alles tegen'tien uur in diepe rust, tot vanmorgen 4 uur. Jawel nu zijn dé" eersten wakker, meest jonge kerels, waaronder een met een accordeon, nu, dan is het slapen gedaan. Om half zeven wordt er afgeroepen dat er van 7 tot 9 uur gelegenheid is voor het jjtoon en des avonds om 9 uur dagslui- ontbijt; weer in de rij, weer metalen bord waarop schep puddingpap, wit tebrood, jam, kaas, en er wordt vol doende boter en echte koffie ver strekt. Onder het eten worden de be levenissen van de nacht besproken: oudste zoon heeft zijn bovenbuurman op zich gehad doordat het touw van de onderleggers brak. In de afdeling meisjes en vrouwen was het geval vermakelijker geweest, tenminste na afloop. In deze afd. wor den n.l. ook alle kinderen onder de 10 jaar ondergebracht en mogen ze bij moeder slapen. Er zijn nog hele kleintjes bij, dus is het begrijpelijk dat de rust hier niet zo groot is ge weest.... Eindelijk scheen het rustig tot opeens een moeder haar vierjari ge jongen mist. Zenuwachtig gedoe, ieder is begaan met de moeder, allen helpen zoekentevergeefs, ten minste tot ca. 4 uur. Er zit toch om de boot een hoge railing, maar de toestand van de ouders kun je je in denken. Nu zijn er fantasten, die zeg gen, dat het kind om 7 uur gevonden werd, maar de waarheid is dat het omstreeks 4 uur in een andere afde ling ontdekt werd slapend in een leeg bed. Waarsohijnlijk was het aan de wan del gegaan en verdwaald en toen maar in een lege kooi gekropen. Het is nu 10 uur, zeh glad als een spiegel, als het zo blijft is het varen een lust. Ik zal ma,ar even pauzeren. 't Is hier nogal warm in de conver satiezaal, dus eens even de frisse lucht in. Vanmorgen om 6 uur passeerden we Engeland, nu zien we niets meer dan water en nog eens water Zater dag ging met mooi weer verder rus tig voorbij. Zondagmorgen. Weer is minder, veel wind en goj ven, de zeeziekte be gint. Voor de geestelijke verzorging is er voor de Katholieken (17 gezinnen) "een aalmoezenier aan boord, - ze heb ben dés morgens van 79 uur dienst. Het protestantse gedeelte heeft om 9.30 uur dienst. Hiervoor is aan boord - ds. Wuisters, geref. pred., dezelfde die het vorig jaar ook met de Willem Ba- rendsz is mee geweest. Hij is iemand, ■die me zeer geschikt voor dit wgj-k Kijkt. Des morgens om half tien houdt ihij een morgenwijding voor de micro- ting. Dit alles wordt zeer op prijs ge steld; ik denk dat nood hier nog wel eens bidden leert, want al moet men overal Gods grootheid zien, op die eindeloze watervlakte komt deze toch vooral uit, want als je dat grote schip op de golven ziet dansen, dan maak dat de woestste landrot klein. We hebben in ons ruim een jonge kerel met een grote mond, maar in de nacht van 18 op 19 Maart bonsde op het dek -iets ondersteboven wat ons allemaal deed wakker schrikken, die jonge kerel rolde van schrik uit bed onder de uitroep „een mijn" en zijn eerste greep was naar zijn zwem vest.... enfin een mooie afwisseling, want op een schip moet je leren sla pen hoor. De andere dagen van de week gaan voorbij met afwisselend weer, soms mooi,- maar ook wel met slechter. De kapitein met zijn staf zijn pret-» tige mensen. Er zijn Javaanse bedien den en het lagere personeel uit de machinekamer bestaat uit Chinezen. Op het eerste gezicht een tikkie wan staltig, maar ze vallen erg mee, zijn beleefd en behulpzaam. De bedienden bestaan uit 50 man. Dit zijn studenten met Paasvacantie, die ze zo produc tief maken (ze hebben 2 dollar per dag). Er zijn zeer leuke snaken onder die de vaak gezonken moed er weer inbrengen. Zaterdag hebben we een gezéllige avond in de conversatiezaal georgani seerd. Door bemanning en passagiers werden we vergast op muziek, zang en voordrachten. Dit was voor velen een oase in de woestijn, want er zijn nogal velen die de zeeziekte nog niet te boven zijn gekomenen vaak steekt (je een de ander aan. Het valt ook niet mee aan tafel je overbuur ineens te zien overmeten. Op deze ge zellige avond hadden we het voor recht met de kapitein kennis te ma ken en dat heeft tot gevolg dat we Zondagmorgen na de dienst door hem op de koffie wórden genodigd, twee volle uren hebben we in zijn een voudige maar geriefelijke hut door gebracht onder hét genot van koffie sigaretten en een oorlam. Hij. vertel lend over zijn 25-jarige z-eemansloop- baan. Wij dat op prijs stellend, vooral om de grote eenvoud waarmee hij vertelt. Hij laat ons ook de zeekaarten zien waarop de nog aanwezige mij nenvelden reeds veel van hun activi teit verloren hebben, zou er' nu een door de boeg van het schip geraakt worden, dan springt die niet eerder als het schip reeds lang voorbij zou zijn. En dan moeten het nog losgesla gen mijnen zijl, want binnen de ge veegde vaargeul is absoluut geen ge vaar mèer. Maandagmorgen hopen we aan te komen, het is mistig en dit vertraagt de re's. Afwachten maar. De mist trekt met epn paar uur weer op en de boot gaat full speed .weer verder, het is nu prachtig weer en het be gint zelfs warm te worden, de zee is glad, geen rimpel, want er is geen wind meev en we komen onder* de kust. Tegen de tvond ea. 6 uur meldt de op de uitkijk staande matroos „land in zicht". Dit is een waar evene ment, lie; zijn nog maar vage trek ken van Canada. Het is reeds 9 uur als We de vaste wal bereiken', afgehaali door de loodsboot. Het is nu erg koud' buiten, het vriest nog en overal ligt nog sneeuw. De boot ligt gemeerd voor een reusach tige loods Het duurt maar even en het is zwart van de mensen op de kade, w o. ook de persmensen met ca mera's. Grote gezinnen en mensen met kempen en in Zeeuwse kleder dracht worden tegen wil en dank ge kiekt. De volgende morgen om 7 uur komen de kranten reeds aan boord met de foto's op de voorpagina. We dachten nog een rustige nacht te slapen aan boord, maar dit komt anders uit: er komen een paar auto's voor en 6 heren stappen uit. Het zijn bankbedienden die zich in de offi ciersmess installeren en beginnen met onze cheques in dollars om te. wisse len, althans gedeeltelijk, opdat we ons op (je verdere reis van het nodige kunnen voorzien. - Persoonlijk kon ik 300 dollar krijgen, dit is zeker 'n heel bedrag, want ik wordt gewaarschuwd vooral als vreemdeling in de stad Halifax goed uit te kijken. Het is 2 uur in de nacht voor de omwisseling klaar is en de heren waren nog even voorkomend als in Holland de ambte naren (jie van 93 uur werken. Van slepen komt deze nacht niet meer, want °°k de grote bagage wordt ge lost. De kapitein heeft haast omdat hij 4 April weer in Rotterdam moet zi;n om op 8 April met een volgend transport te kunnen vertrekken. De volgende morgen worden we toegesproken door de heer Tuinman, landbouwattaché in Canada, die o.a. zegt dat indien de emigrant de tan den op 'elkaar zet er met Gods hulp hier zeker iets te bereiken is. Ver volgens dankt nog de gezagvoerder voor de vlotte medewerking van de emigranten. Thans wordt met het ont schepen begonnen. Eerst moeten we de douane passeren, hetgeen nogal mat moeilijkheden gepaard gaat we gens de* taal. Maar de mensen zijn zeer behulpzaam. Als deze formali teiten klaar zijn mogen we naar het Rode Kruisgebouw .Wij worden ont vangen door een commissie van de Chr. Emigrantenver. wo. ook de heer Vellinga,-vroeger afkomstig uit IJlst. Iedere emigrant krijgt gratis thee, ge bak er sigaretten en tabak. Voor de kleine kinderen is er voeding, voor de groten een speelkair.ei. Ons wordt medegedeeld dat de trein des avonds om 8 uur vertrekt. Tot zolang mag ieder waarheen hij wil. We zijn in de stad geweest. Daar Is alles te koop (zelfs apennootjes). Maar die stad op zichzelf valt tegen. Alles verbazend vuil .sobers bouwtrant ja kan echt zien dat ze hier geen schoonheidscommissie of super-visor hebben sis in Holland. De auto's rij den zeer -kalm en zijn niet van rich tingaanwijzers voorzien. Ieder kijkt "op de hoek eerst uit. Het geslenter in de stad zijn we gauw moe, want We leven op bet cgerblik met de ge dachte „v/aar komen we terecht". (Zie vervolg pag. 2)

Herrijzend Wieringermeerland | 1948 | | pagina 1