Chi I Een Wieringermeerd ma s rivieren.... over zijn reis naar en aankomst in Canada Het hoekje van het DISTRICTSBESTUUR Achthonderd' tulpenvariëteiten op 300 vierkante meter CÉ& kerkdiensten onophoudelijk jagen zij duizenden boeren in armoe en ellende Om hen daarna weer een respijt van enige jaren hard werken te geven... Een 'bezoek aan de „Hortus Bulborum De heer Boschman hielp Zweden aan tulpen uit de tijd van Linnaeus Hoe het groeide Van liefhebberij tot wereldvermaardheid De pracht van de Hortus Een levenswerk (Vervolg van pag. 11 Bij het station staat de trein a> We zoeken onze wagen op, ieder heeft zijn aangewezen plaats. Het zijn 3de klas wagons, dus geer aparte bed den, de banken kunnen uitgetrokken en daar kun je dan je vermoeide le den op uitstrekken. Maar we willen emigréren dus klagen niet. Precies 8 uur vertrekt, de trein en gaat de nacht in. De volgende morgen is ieder weer vroeg bij de hand, en bij het licht worden kijk je je ogen uit naar het landschap, waar je doorheen rijdt. Heuvels, bossen, beekjes eh ook brui sende rivieren. Steden en dorpen zie je niet, maar wel nederzettingen. Ogenschijnlijk leven de mensen hier van de bosbouw, maar een rijke streek is het niet, .gezien de schamele woningen. Hier is de oudste nederzet ting in Canada, overwegend Fransen en aan de kerken te zien Katholiek. Zo rijden we door tot Donderdagmor gen en zijn dan om 8 uur in Toronto. Daar scheiden zich onze wegen, na een uur rangeren en wachten en af scheid nemen is het dan zover dat ie der nu direct zijn plaats v„an bestem ming zal bereiken en de hele volgen de dag en nacht gaat het door, dan is er deze, dan weer die aan de beurt om uit te stappen. Wij moeten wel met de versten mee en het is Vrijdag 26 Maart des middags 3 uur als we ons station bereiken. Na heel wat gescharrel met de kof fers en pakken staan we op het per ron. Veel .mensen zijn er niet, maar toch weer, als op alle stations, de persfotograaf. Wij zijn zeker het 9e wereldwonder geworderf. Het blijkt dat 'de Canadees nogal wat met de Hollanders op heeft omdat hij, of per soonlijk, of een zoon van hem in Hol land heeft gevochten. We behoeven hier niet lang te staan of we worden aangesproken en dat blijkt dan door onze ïiaas te zijn. Hij dé vriendelijkheid zelf en vraagt fms van aïïes en daar de grote baga ge eerst over ebn paar dagen komt, hebben we van alles niks. Hij zegt dat de woning klaar is met meubels en ook bedden .maar een fornuis blijkt er tilet te zffn, dan koopt hij direct een nieuw. En oo_k nog een pakket levensmiddelen, en als dit alles op geladen is (want hij is tesaam mei zijn broer, in een luxe en een vracht auto gekomen) gaan we ons nieuwe huis tegemoet. We zitten 15 km. van het dorp. .de woning is zeer goed, 3 kamers en 3 slaapkamers, alles elec- trisch verlicht en op elke kamer warm en koud stromend water. De school is maar 2 minuten, maar de kerk 25 km.'De eerste indrukken zijn .goed, anders kan ik op het ogenblik niet schrijven. Voor ons vertrek kreeg lk zoveel verzoeken om brieven waar in ik reis- en verblijf beschreef, dat ik niet allés kan beantwoorden, maar wanneer iemand vragen mocht heb ben, dan kan hij schrijven en ik zal trachten zo goed mogelijk, te antwoor den. J. Th. Klazinga, R8i4 - Wiarton ONTARIO FLE V O-NIEUW S Uitslag Zaterdag 17 April: Z.C.F.C. II—Flevo IV 2-4 Hét vierde heeft het seizoen op waardig<j wyze afgesloten met een overwinning op Z.C.F.C. II. Over de resultaten van dit elftal kunnen we tevreden »jn, daar het in de midden moot verblijf houdt. Nu is de competitie voor' alle elf tallen ten einde of... er mocht voor het tweede nog een verrassing komen. De wedstrijd Blauwwit IIMarken I is tot nog toe niet gespeeld. Wel heeft Marken tegen D.E.K. gelijk ge speeld. Het aantal verliespunten van Marken is nu 5 en van Flevo II 7. Verliest Marken dus haar laatste wedstrijd tegen Blauwwit, dan is er een beslissingswedstrijd nodig om uit te maken wie met de hoogste eer gaat strijken. Mocht het zover komen dan geven we het tweede nog een goede kans op de titel. Voor het derde is voor a.s. Zondag een wedstrijd vastgesteld tegen Suc ces V in Wieringerwerf, aanvang half drie; terwijl het eerste waar schijnlijk een oefenwedstrijd in Nieu we Niedorp zal kunnen spelen. Ter wijl "we dit schrijven is dit nog niet helemaal zeker. Wij raden Flevo I aan zich van haar beste zijde te laten zien, daar er volgende week op het Kaagvogels tournooi tegen S.R.C. I gespeeld moet worden. Dit kan dus een mooie revanche worden voor de onlangs geleden 4-1 nederlaag tegen deze club. Tenslotte wordt nog speciaal de aan dacht gevraagd van alle leden en do nateurs voor de voetbalfilm, die a.s. Maandag vertoond zal worden in ho tel „Smit" 's avonds om 8 uur! Men verzuime vooral niet deze leerzame en vooral ook interessante film te gaan zieSV Het verstevigt tevens de onderling^ band in de vereniging. VRIJSPRflAK EN VEROORDELING In de agak betreffende de gestolen auto werd de landbouwer M.A.J» van schuldhelmg vrijgesproken, terwijl de garagehouder J. Cr. veroordeeld werd tot 500.J- boete of 60 dagen. BEHOUDEN THUIS De heer F. L. van Zetten, is na'een militaire diensttijd van anderhalf jaar te hebben verricht in Indië, Donder dag behouden in zijn gezin te Wierin gerwerf teruggekeerd; ^Wij kunnen ons de blijdschap van zijn familie voorstellen. Namens het District Orgaan Bestuur van de Stichting voor de Landbouw, district Wieringermeer, menen, wy er goed aan te doen om het volgende onder de aandacht van de werkge vers te brengen. Gezien het grote belang, dat U steeds weet tot wie U zich dient te wenden in een bepaald geval, verzoe ken wij U dit onderstaande uit te knippen. Verandering Besturen. Zo U dit reeds bekend is werd de St. v. d. Landbouw in deze kring ver tegenwoordigd door het Kringbestuur. Daarnaast werd de P.B.H. voor verschillende besluiten geadviseerd door de District Commissie (D.C.). Deze laatste commissie werd door de Voedselcommissaris benoemd en hun declaratie werd door hem voldaan. Daar de St. v. d. Landbouw wel met de overheidsdiensten wil: mee werken, doch daarnaast geheel vrij wil staan, heeft zij gemeend dat voor de D.C. een andere vorm gekozen moest wordeh. In verband metr de rationalisatie van de werkwijze van de Stichting zelf en de verandering van kringen in districten, heeft zij gemeend dat het thans de tijd werd om het Kring- bestuur en de D.C. te ontbinden en samen te brengen onder het District Orgaan Bestuur (D.O.B.). D.O.B. Dit D.O.B. nu is d.d. 14 April j.l. officieel door het Prov. Bestuur van de St. v. d. Landbouw geïnstalleerd In eeii gehouden vergadering van dit D.O.B., d.d. 19 dezer zijn de volgende functic's voor het bestuur verdeeld. Het dagelijks" bestuur is als volgt: H. R. Smit, voorzitter; R, J. Top, vi ce voorzitter; K. v. d. Veen, secreta ris; J. A. Bergmans, penningmeester en tot leden: J. G. Addens, A. Bies heuvel, A. Boltjes, M. I® Bogers, G. W. Datema, Jac. Dieleman, M. Dijks- ma, E. J. Granneman, Jb. Hartland, J. Hoogschagen, G. Horst, j. de Jon ge, H. van Sittert en G. Stoel. Verdeling werkzaamheden. Aangezien het onmogelijk wordt geacht dat het D.O.B, alle verschil lende werkzaamheden alleen kan ver richten, heeft zy gemeend over te moeten gaan tot het aanwijzen van diverse werkcommissie's. Zo is voor het behandelen van sociale aangel"e„ genheden een Sociale Commissie aan gesteld. Hierin hebben de volgende D.O.B.- leden zitting: K. v. d. Veen, voorzit ter; (tevens corr. adres); J. A. Berg mans, J. Hoogschagen, G. Horst, H. van Sittert en R. J. Top. De commissie welke tot taak heeft om de P.B.H. te adviseren, Advies commissie zijn door de volgende D.- O.B.-leden bezet: J. G. Addens, voor zitter; A. Biesheuvel, M. F. Bogers, A. Boltjes, Jac. Dieleman, M. Dijks- ma, E. J. Granneman, J, Hoogscha gen en H, van Sittert. De andere D.O.B.-leden vormen de Kledingcommissiet J. de Jonge, G. Stoel, en D.- Stompedissel (ambts halve). De administratie berust by D. Stompedissel. Namens het D.O.B. W'meer, de adm. D. Stompedissel. Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 10 uur: Ds. Vink. Inlei ding tot het werk van Mej. v. d. Hoven en de heer Tijmstra. Middenmeer, 14 uur: Mej. v, d. Ho ven. Wieringerwerf, 14 uur: de heer Tijmstra. Geref. Kerken. Slootdorp, 9.30 uur: leesdlenst. Slootdorp, 2 uur: Ds. v. d. Wielen. Middenmeer, 9.30 uur: Ds. v. d. Wielen. Middenmeer, 3.45 uur: Ds. van der Wielen. Wieringerwerf, 9 uur. Ds. Post. Wieringerwerf, 3.30 uur: Dienst. Geref, Kerk W.meer. (Onderh. art. 31 K.O.) Wieringerwerf, 11 en 3 uur dienst,, Doopsgezinde gemeente. Wieringerwerf, 10.30 uur: Ds. Oos- terbaan. Predikbeurten in de ring. Opperdoes, 9.30 uur en 19 uur: Ds. Kloosterman. Medemblik, 10 uur: Ds. van der Neut. Medemblik 18.45uur: Ds.Wesseldijk. Jeugddienst. Twisk, 14.30 uur: Ds. v. d. Neut. Abbekerk 14 uur: Ds. Vink. Opperdoes 27 April 15 uur Ds. Kloosterman. Huw. Inz. Opperdoes 29 April 15 uur Ds. Kloosterman. Huw. Inz. Oostwoud, 26 April, 19.30 uur: Ds. Westmijse. ZONDAGSDIENSTEN VEEARTSEN Wanneer men geen gehoor heeft bij de eigen arts, zijn Zondag a.s. wèl de volgende dierenartsen- aanwezig: Reitsma, Slootdorp, tel. 9. Hakkesteegt, Schagen, tel. 437. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Bij geen gehoor by de eigen arts zyn van heden, Zaterdagmiddag 16 u. tot Maandagmorgen 8 uur aanwezig de artsen: Werner, Olree, Tamsma, de Boer, Van der Sluis, Van Slooten, Groen- hart, Swaters en De Groot. ENGELSE STUDENTEN BEZOCHTEN DE POLDER Een groep Engelse studenten bracht een bezoek van enige dagen aan de Wieringermeer. Zij werden onder des kundige leiding de gemeente rondge leid en hadden zeer veel interesse voor dit grote landbouwgebied. Daar de hotel-accommodatie in de polder niet op zo'n grote groep is berekend, werd een aantal hunner bij de be woners Van Middenmeer onderge bracht. TRUNY Smit won de taart: T.rijny Smit van-de Alkmaarseweg is de gelukkige winnares van de taart die bakker Kok ter gelegenheid va» de opening van z'n zaak heeft uitge loofd voor degene, die het juiste ge wicht kon raden. Trijny raadd.e 3 p. en 25 gram, wat het juiste gewicht bleek te zijn. „Het Chinese departement van Wa terstaat is voortreffelijk, maar de geldmiddelen zijn zo schaars en de pro jecten zijn zo groot, dat het voors hands onmogelijk is China van zijn waterplagen te bevrijden" aldus ir. J. Ringers, de bekende Nederlandse waterbouwkundige, die na een verblijf van anderhalf jaar in China onlangs naar zijn huis te 's-Gravenhage te rugkeerde. Zijn rust duurde echter niet lang. Reeds is hij weer vertrokken met zijn vader, Oud-minister dr. ir. J. A. Rin- RECTIFICATIE Door het wegvallen van een regel is in het verslag van het afscheid van Ds. Germans een storende fout geSlopen. Wij laten Ds. Germans in zijn slotwoord zeggen: „Want ik houdt van' deze gemeente, omdat er geen gemeente in is." Dit' moet zijn: .„Want ik houd van deze gemeente, omdat er geen ge meente in Nederland is waar de ver scheidenheid van het werk en de mensen zo groot is." Linnaeus was, naar men weet, een Zweeds geleerde, die omstreeks 1750 leefde en in die tyd Nederland-be zocht. Als dokter in de plantkunde had liy grote belangstelling voor de bloembollen, die toen reeds in Hol land werden gekweekt en liy verza melde vele soorten, diehjj meenam en i^de Hortus te Upsala uitplantte, Hoe gaat het! Linnaeus ging dood en de Hortus werd verwaarloosd. Gedu rende de laatste wereldoorlog" begon men in Zweden er meer en meer van doordrongen te geraken, dat hy een uitzonderlyk groot man was geweest en te zyner ere besloot men de Hor tus te Upsala weer in precies dezelf de toestand te brengen als tijdens zijn leven. Goede raad was echter duur. Tal van planten waren wel te krijgen, maar de tulpensoorten leverden grote moeilijkheden op, Ettelijke soorten werden niet meer in de handel ge vonden. De firma Tubbergen, die uit stekende handelsrelaties met Zweden onderhoudt, wist echter raad. Van Linaeus lol Boschman Van de reeds lang overleden Lin naeus tot de heer Piet Boschman, hqpfd der school te Uitgeest is een hele stap. En toch, bij hein, moesten de Zweden tenslotte terecht komen wilden ze slagen. Vele mensen hebben eigenaardige'gewoonten. En de heer Piet Boschman heeft reeds vanaf zijn prille jeugd zyn hart verpand aan bloembollen. Maar, oorspronkelijk bestemd om in het tuindersvak te worden opgeleid, kwam hij by het on derwijs terecht. In zijn vacanties was hij echter altijd bij de firma Van 't Hof en Blokker bezig in de bloembol- len. Toen hy later de acte Tuinbouw haalde en onderwijs daarin begon te geven, werd zijn liefde voor de bloem bollen nog groter. Dat komt later nog wel aan de orde, als we het mu seum eens bezoeken. Want de heer Boschman heeft zelfs een museum in gericht. Nu willen we het' echter heb ben over de unieke verzameling bloem bollen, die hy heeft aangelegd. In 1928 begonnen de plannen van de heer Boschman vastere vormen aan te nemen. Hij wilde van alle Sborten tulpen een tiental exemplaren hebben. En het liefst van de oudstesoorten, di# naar alle waarschijnlykheid in zeer korte tijd uit de handel zouden raken, waarna ze dan ook voorgoed verloren zijn. - i Naar alle mogelyke kwekers schreef de heer Boschman en al waren er verscheidenen, die hem eén fantast vonden, toch ondervond hij medewer king en zijn verzameling begon snel aan te groeien. Een ontzaglijke hoe veelheid arbeid kroop er in, maar trouw geholpen door zijn vrouw en zijn vader hield hij vol. Plantte ze elk jaar weer uit, oogstte, pelde, verpak te ze in papieren zakken en voorzag ze van namen, want niets mocht door- elkaar raken. Bij Van 'I Hof en Blokker Jaren lang deed de heer Boschman deze arbeid alleen, maar de laatste tijd is de gehele verzameling onder gebracht en wordt ook gedeeltelijk verzorgd door'personeel van deze fir ma, natuurlijk onder supervisie van de heer Boschman endoktor de Mol. Er bleek namelijk in Nederland nog zulk een merkwaardig mens te zijn en wat de heer Boschman deed met de tulpen, deed de heer de Mol met hyacinthen. Inmiddels was er grote belangstelling ontstaan voor 't werk van deze twee mannen en dit werk heeft thans een stevige basis gevonden in de Neversie, waarvan de heer Boschman secretaris is. Zo is door het onvermoeide werken van de heren Boschman en De Mol dan de Hortus Bulborum ontstaan. De grote bollentuin, waar ge op een kleine oppervlakte de meest'verschei dene Variëteiten ontmoet. We zijn er geweest. We hebben er rondgewan deld onder leiding van de heer Bosch man. Natuurlijk. Want wie in de Hor tus Bulborum is, ontmoet *er de heer Boschman. We hadden ook het Voor recht mevrouw Boschman te ontmoe ten, die geheel met het werk van haar man meeleeft. We waren trouwens niet de enige s vanaf waren. bezoeker. We ontmoetten er de he- ren Heijte en van den Berg, oud-le raar in de biologie aan de H.B.S. te Alkmaar, die even enthousiast waren als wij. We hoorden plotseling Engels spreken achter ons. Het bleken verte genwoordigers te zijn van de Ameri kaanse Bond van Bloembollenhande laars, die de bloemenpracht gingen filmen. We zagen even later de heer Faber bezig filmopnamen te maken voor een eventueel te vertonen kleu renfilm. En zo komen er honderden bezoekers. Uit Nederland en uit het buitenland. Deze in de Hortus onder gebrachte verzameling heeft een we reldnaam gekregen. «t We hebben er theorie gehai van de héér Boschman en we hebbe er ge- noten van de pracht der bïoe pen. We zagen enkele soorten, die reet 1520 in Holland in de handt, Soorten, die jiu bij kwgiyjrs. nie.t meer te vinden zijn, maar dié" zich nu reeds meer dan driehonderd jaar on- geslachtelyk hebben voortgeplant. We konden hier met eigen ogen aanschou wen, welke mutaties er in sommige soorten optreden, b.v. la Reine en Mu- rillo, we leerden hoe uit kruisingen nieuwe rassen en soorten waren ont staan, 'we zagen de bollen zoals ze ons land eeuwen geleden in hun pri mitiefste vorm bereikten en zoals ze nu nog in de landen rond de Middel landse Zee voorkomen. We zouden kolommen kunnen vul len met tal van bijzonderheden, maar we willen volstaan met te zeggen, dat we bewondering hebben gekregen, voor wat hier door de heer Bosch man op het gebied van tulpen en door de heer De Mol op het gebied van hyacinthen is bijeengebracht. Deze on baatzuchtige arbeid verdient ons al ler bewondering. Het wor<|t tijd, dat we ons weer met Linnaeus gaan bemoeien, want de Zwedenzouden nog steeds zonder tulpen zitten, als de heer Boschman in 1938 niet met deze verziftieling was begonnen. Na die tyd toch heb ben de kwekers tal van oude rassen totaal laten vervallen en hebben zich uitsluitend op de nieuwere soorten geworpen. Via de firma Tubbergen bereikte de heer Boschman het ver zoek of hij de- Zweden niet kon hel pen aan die oude soorten, die Lin naeus reeds uit Holland had meege bracht. De heer Boschman kan er te recht tróts op zyn, dat hy de Zwe den kon helpen. Meer dan vyftig van die oude soorten zijn er naar Zweden verzonden. Waarlyk een kleine ver goeding; voor wat de Zweden voor ons tijdens de laatste oorlóg hebben ge daan! Dit bedachten we, toen we de heer Boschman met zoveel liefde hoorden vertellen. Hoe volkomen gaat deze man hierin op. „Telkens als ik de bol len uitplant of verzorg denk ik terug aan al het lief en leed, dat deze bol- lensoorten in tal van kwekersgezin nen hebben gebracht." Aldus de heer Boschman. En zo moeten we dit cul tuurmuseum in feite bezien. Het moet voor de heer Boschman haast wel grievend zijn geweest, dat in de Zweedse pers wel de naam ge noemd werd van dokter de Mol en niet van hem, terwijl het toch .uitslui tend zijn bollen zijn geweest. Zijn liefde voor het werk heeft er echter niet onder te lijden gehad. Met een rode tulp in het knoops gat en een bos narcissen in de hand verlieten we de Hortus Bulborum, verheugd dat we met deze merkwaar dige arbeid hebben mogen kennis ma ken, gers, voor enige weken naai' Midden-? Afrika om dadr mogelijkheden voor nieuwe waterbouwkundige, werken te bestuderen. Vernielende krachi van enorme watermassa's Ir. Ringers heeft tijdens zijn ver blijf in China kennis gemaakt met de ontzaglyke waterbouwkundige pro blemen in dit land. De grote rivieren liggen in de' laag vlakten goeddeels zwaar ingedijkt, doch de enorme modder- In water vloeden, die soms dertig maal groter zijn dan de normale hoeveelheid, kun nen mensenwerk in 'n oogwenk ver nielen. Het probleem van de Gele Ri vier in Noord-China is voor een wa terbouwkundige fascinerend. De ein deloze vruchtbare vlakten van dit ge bied worden soms binnen enkele da gen totaal verwoest, ondanks de dij ken Boerderijen en dorpen worden dan weggevaagd. Honderdduizenden worden dakloos en straatarm. Zij trekkeh naar de steden, waar zij hun beetje bezit in voedsel moeten omzetten. Vaak voltrekken zich dan de .grote drama's in het Chi- nese boerenleven. De mensen zijn meestal verplicht hun land te ver kopen of te verhypotheken en ke ren dan als deelpachters naar hun bedrijfjes, die meestal niet groter tlan een tot enkele hectaren zijn, terug. Het laatste graan wordt dan uit gezaaid en nieuwe behuizing wordt opgetrokken. Het werken begint van voren af aan... Blijft, de rivier kalm, dan kunnen zich enige voorspoedige jaren voor doen, waarin de schulden worden af gelost en zo mogelijk een spaarpot wórdt gemaakt. Totdat opniduw de- rivier zijn moddermassa's over de landen spuit, duizenden levens neemt en geluk en voorspoed van honderd duizenden opnieuw, vernietigt. „Ik heb met deze waterbouwkundi ge vraagstukken, die tevens bóeren- vraagstukken zijn, in opdracht van de U.N.R.R.A. kennis kunnen ma ken", zo vertelde ir. Ringers. „Dé U. N.R.R.A. verstrekte voedsel voor de arbeiders aan enige waterbouwkundi ge.werken, welke werken van essen tieel belang voor de wederopbouw van phiria zijn. Het was de bedoeling, dat ik aan het werk zou gaan bij dijkwerken rond Sjanghai, maar deze werken werden door geldgebrek'stopgelegd". VERGOEDING NOODWONINGEN Zoals bekend mag zijn is er nogal rumoer geweest omtrent de vergoe ding Voor noodwoningen. In slechts enkele gevallen werd een kleine ver goeding gegeven. Om voor deze ver goeding in aanmerking te komen moest men alle mogelijke paperassen overleggen, terwijl bovendien de ^ver mogenstoestand in aanmerking werd genomen. Thans hebben echter verschillende pachters een circulaire ontvangen van de Dienst Wederopbouw Wierin germeer, dat de vermogenstoestand niet meer in het geding komt. O.i. een. billijke maatregel. Zij die inder tijd geen aanvrage om vergoeding hebben ingezonden, omdat men al die drukte voor niets niet wilde hebben, zouden we aanraden alsnog- nu een aanvrage in te zenden. GEEN BESPUITING VANUIT DE HELICOPTERE Van zeer bevoegde zijde vernemen wij dat van bespuiti^ vanuit het hej:- schroefvliegtuig de helicoptere boven een proefveld van de Prof. van Bem- melenhoeve aan de Medemblikkerweg dit jaar niets zal komen. Het is niet mogelijk het vliegtuig gereed te krij gen voor deze proef. Wel ligt het in de bedoeling om begin Juni in de Haarlemmermeer deze proeven te ne men. O, DIE SCHOONMAAK. Bij het opruimen van de schoenen- plank zette Mevr. H, een aantal schoenen op de treeplank van de auto. Haar echtgenoot, die voor za ken naar. Middenmeer moest, had hier geen erg in, de schoenen ston den natuurlijk juist aan de kant waar hij .piet instapte. Reed met de schoe nen weg en vond er- nog enkele op de treeplank toen hij in Middenmeer arriveerde. Dié nog waren blijvea staan, waren alleen maar linkerschoe nen, of net andersom, iij ieder geval de vinder heeft er zo ook niet aan. Aan wie de vinder ze terug kan be zorgen kan men lezen-in de adver- tentie.rubriek van dit nummer.

Herrijzend Wieringermeerland | 1948 | | pagina 2