Opening LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SL00TD0RP Dirk de Jong terug uit de Tropen liet oefenen bij het springparcours, de dieren hadden hierdoor steeds de nei- ging om uit te breken. De uitslag van het individueel sprin gen was: 1 A. Boontjes West Fries land met Dora 14; 2 K. du Porto, Wad- denruiters met Guus 13.50; 3 mevr. KikkertEelman Waddenruiters met Wodan 12 punten. Groepsspringen; 1 Waddenruiters 9; 2 Holl. Noorden 8; en 3- West Fries land met 7 punten. - Na afloop der wedstrijden werd een parade gehouden van alle deelnemers, hetgeen een prachtige aanblik «bood. De parade werd afgenomen door de heer Ramondt hoofdinstructeur van de Wieringermeerruiters. Nadat men zich in carré had opge steld, werden de prijzen uitgereikt door de 'heer Riem,, die kon medede len dat de jury grote vooruitgang heeft kunnen constateren bij verleden jaar. Hij drukte de ruiters op hét hart .de landelijke ruitersport trouw te blij ven ondanks dat de machine ifi* het landbouwbedrijf al meer en meer de overhand krijgt. Hij bracht dank aan allen die hebben meegewerkt tot het welslagen van deze dag. Om ongeveer half zeven was deze mooie dag ten einde. Wij kunnen onze jonge landelijke rijvereniging de Wie ringermeerruiters van harte felicite ren met de sucessen op deze streek- wedstrijden behaald en niet in het minst de instructeurs, die met opof fering van veel tijd in een jaar tijds er in zijn geslaagd hun ploegen tot prestaties te voeren als in deze wed strijden zijn behaald.* „Ons Dirk komt mét verlof uit in-, dië was de verheugende mededeling die de heer P. de Jong, koster bij de Ned. Herv. Gemeente ,aan deze on gene, die Dirk goed gekend hebben, vertelde. Voor velen in de Wieringermeer is Dirk de Jong, die op 28 Februari 1937- de Wieringermeer achter zich liet om als militair naar Indië te gaan, een onbekende. Zij die voor die datum in de polder woonden en vooral 4e Mid- denmeerders zullen zich Dirk echter nog wel herinneren. Dirk was indertijd een gewaardeerd lid' van de voetbalvereniging „Flevo" van het Flevo wat op 19 April 1934 werd opgericht wel te verstaan en zijn vertrek betekende voor de nog jonge'club, die hij niettemin nog in de eerste klasse van de NHVB mee heeft helpen brengen,' een geducht verlies. Op de avond van zijn vertrek werd hem nog een zilveren potlood als aandenken op z'n verre reis mee gegeven. Elf jaar is hij weggeweest. De oor log tegen de Jappen heeft hij meege maakt later heeft hij de guèrillastrijd in de bergen en het oerwoud gevoerd, om - ten slotte in diverse kampen te belanden. Hij 'heeft alle ontberingen weten te doorstaan en kan nu einde lijk met verlof gaan na elf jaar zware dienst in de tropen. Natuurlijk is -hij in de loop der jaren bevorderd. Hij is thans opper-wachtnAester. 15 Mei a.s. gaat hij scheep in Batavia en kan Sus in"* de eerste week van Juni in Hol land aankomen. Wij kunnen ons van harte de vreugde 'voorstellen van de fam. de Jong, over dit a.s. weerzien na vele jaren. In aanwezigheid van- een groot den tal genodigden, ouders en leerlingen is Maandagmiddag de Lagere Land bouwschool te Slootdorp geopend. Burgemeester Loggers kon als voor zitter van het bestuur der stichting voor landbouw-, tuinbouw en land- bouwhuishoudonderwijs in het bijzon der welkom heten: Ir. van Vliet, dir. van hét Landbouwonderwijs van het -departement van Landbouw en Visse rij; de Commissie van Wederopbouw van Wieringermeer; Pastoor Lange- dijk en mej. v. d. Hove. De heer Log gers deelt nog mede dat ir. Rinsema dir. van de Landbouwwinterschool en Landbouwconsulent te Schagen be richt van verhindering heeft gezon den. - Verder merkten wij nog op onder de aanwezigen: ir. Corstiaensen, de heer A. N- Nap, me*. Redeker dir. Landbouwh. school; de heer Postema; weth. Giesen ep. de adj. secretaris van de C.B.T.B. v De heer Loggers sprak de volgende rede uit: Nog maar enkele weken zijn voor bijgegaan,-sinds het bestuur der stich ting voor landbouw- tuinbouw- en landbouwhuishoudonderwijs in de Wieringermeer, het grote voorrecht 'had in dit zelfde noodgebouw over te gaan tot opening van de le land- bouwhuishoudschool en weer zijn we hier bijeen, nu voor de opening van de zo lang verbeide lagere landbouw school, voor dezegemeente. Het stichtingsbestuur stélt het op hoge prijs, dat gij allen aan zijn uit nodiging om deze opening bij te'wo nen, gevolg hebt willen geven. Uit zijn naam heet ik U allen dan ook gaarne welkom. Ter1 gelegenheid van de opening van de landbouwhuishoudschool op 5 Fe bruari 1948; mocht ik in mijn inlei dend woord uitvoerigin gaan op de geschiedenis van de stichting, welke deze scholen exploiteert. Teneinde niet de kans te lopen dat men mij verbijt dat mijn verhaal eentonig wordt, zal ik 't toen gesprokene niet volledig herhalen. Ter'oriëntering van hen ,die op 5 Februari 1948 niet tot de aanwezigen konden behoren, in het kort het volgende: In een op 30 Juli 1946, op initiatief van het gemeentebestuur in het stad huis van Alkmaar gehouden bijeen komst van vertegenwoordigers van dé, drie landbouworganisaties in de Wieringermeer, vergezeld van verte genwoordigers der hoofdbesturen, werd, na de overige besprekingen de volgende conclusie genomen: „Met het oog öp de moeilijke om standigheden waaronder voorlopig zal moeten worden gewerkt, zien de aanwezigen de wenselijkheid in van samenwerking met betrekking totr het lager landbouwonderwijs en het hnis houdonderwijs. De samenwerking zal het beste kunnen geschieden door een stichting in het leven te roepen, waar van- het bestuur zal bestaan uit 7 "'-l '-ëi .v leden. Een der leden wordt benoemd y door het gemeentebestuur, vooras be noemd elke organisatie twee bestuurs leden". Op 2 September 1946 volgde de onder tekening der stichtingsakte en kon men eindelijk' alle, aandacht richten op de verkrijging van een lagere land bouwschool. Op 20 Augustus 1947 volgde van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de toezegging van subsidie voor de inrichtng en voor de jaarlijkse exploitatieuitgaven. Sollici tanten voor de betrekkng van hoofd werden nu opgeroepen, doch het op maken van-een voordracht vorderde meer"tijd, dan aanvankelijk verwacht werd, als gevolg van de bijzondere aard der stichting. - Op 19 December 1947 werd een voordracht aan het departement ver zonden. Eerst op 12 Febr. 1948 kwam van de directeur van het Landbouw onderwijs de mededeling, dat hij zich met de opgemaakte voordracht kon verenigen. Hierbij ontbrak de .komi sche noot niet. De heer Van Vliet wachtte op 'toezending onzerzijds van de gollicitatie-stukken. Wij vroegen ons af: wat duurt het lang? Zouden er bij de heer Van Vliet bezwaren tegen de voordracht bestaan? En intussen lagen de stukken veilig geborgen in de actetas vair de heer Van Vliet ,in de onveilige handen van de dief, die de tas uit diens auto stal. Doch alles kwam gelukkig terecht. De^ tas ,de stukken en de verklaring van de accoordbevinding. In een gemeenschapelijke vergade ring van de Commissie van Toezicht en Bestuur op 20 Februari 1948, werd de heer Mook hoofd ener lagere school te Tijnje met ingang van 1 Mei 1948 benoemd. En zo is na eeu lange periode van overleg, bespreking, voorbereiding enz. dan nu het ogenblik aangebroken waarop de school officieel kan worden geopend. Wij waarderen het zeer mijnheer Van Vliet, da't U op ons ver zoek deze opening wilt verrichten. Alvorens U daartoe in de gelegen heid te stellen is het mij een behoefte allen die aan de tot standkoming de zer school een werkzaam aandeel heb ben gehad, namens het stichtingsbe stuur, 'hartelijk te bedanken. Dank: die wel zeer in het bijzonder "geldt: U mijnheer Van Vliet, voor de grote medewerking, die wij bij de uitvoering van onze plannen vanaf de aanvang van U mochten ondervin den. De heer Rinsema, voor de adviezen 'die wij van hem mochten ontvangen bij de benoeming van het hoofd, en de wijze der inrichting van de school. U mijnheer Postema, voor de wijze waarop gij als gemeente-architect op nieuw bewezen hebt de rechte man op de r.echte plaats te zijn, door te zorgen, dat de herinrichting dezer school geheel in overeenstemming met de wensen van 'het bestuur op tijd haar beslag heeft gekregen. Zo is dan nu het ogenblik van de opening aangebroken. Wij zien nu niet langer terug, doch moeten ons op de toekomst richten. Hoe zal het met deze lagere land bouwschool gaan? De verwachtingen zijn hoog gespan Tién, doch wat zij worden zal hangl- voor een belangrijk deel af van die voor de verdere gang van zaken mede verantwoordelijkheid dragen. Dat zijn in de eerste plaats de le den van de commissie van toezicht. Wij hopen en vertrouwen, dat zij met de leden van hgt bestuur en 'het hoofd der school op Vruchtdragendewijze zullen samenwerken. Het bestuur acht het voor de school van zees, groot be lang, dat gij ir. Corstiaensen het voor zitterschap van de commissie van 'toe zicht hebt willen aanvaarden. Bij het onderwijs, dat aan deze school, in dit nieuwe en modern geoutilleerde landbouwgebied zal worden gegeven, dient immers bijzondere aandacht te worden geschonken aan de mechani satie van de bedrijven. Welnu, wie zal het hoofd daarin beter kunnen voorlichten en met op gedane ervaringen van dienst kunnen, zijn, dan -gij, die belast züt met de leiding van de prqefboerderij voor landbouwwerktuigen. De belangen van het onderwijs aan deze school,- beveelt het bestuur gaarne bij U aan. De verantwoordelijkheid voor de gang van zaken berust echter hoofd zakelijk bij het hoofd der school. Mijnheer Van Mook, op grond van verkregen inlichtingen prijst hét be stuur zich gelukkig, dat gij Uw be noeming tot hoofd hebt willen aanne men .ondanks de bijzondere aard dei stichting. Wij weten; dat gij U er van bewust* zijt, dat ge egn mooie maar moeilijke taak hebt aanvaard. Dc stichting, welke de exploitatie der school verzorgt, heeft tot grondslag de volkomen erkenning en eerbiedi ging van elkanders godsdienstige en kerkelijke begrippen. Uw onderwijs zal dus moeten worden gegeven met strikte inachtneming van deze grond slag. f Wij hopen, dat van het onderwijs, dat op deze onder Uw leiding ge stelde lagere landbouwschool zal worden gegeven, ook in dit opzicht steeds een goede roep zal uitgaan. Van de medewerking van bestuur en commissie van toezicht kunt U verzekerd zijn. Mijnheer Van Vliet, mag ik U thans verzoeken, tot de opening dezer school te willen overgaan? De heer Van Vliet die hierop de symbolische opening der school ver richtte zei hierbij onder meer: Dat hij - met bijzonder genoegen naar de Wïe- 'ringer meer was gekomen om deze school te openen. De ogen van Neder land zijn reeds 'verschillende malen op de Wieringermeér gericht geweest. Er is hier inderdaad ook nu na de onderwaterzetting weer iets groots verricht. Spr. zegt vervolgens iets over de betekenis van het onderwijs. Voorheen was het zo dat men de leer lingen er heen moest trekken.'Dit is thans veranderd. Men is het belang gaan inzien van lager landbouwonder wijs. Er bestaan natuurlijk reglemen ten voor dezè scholen, doch naast h zuiver theoretisch onderwijs zijn zij ook op dé praetijk gericht en het hoofd wordt een grote mate van vrij heid gegeven. De school staat of valt met het hoofd. Van groot belang acht spr. het dat het hoofd het vertrouwen zal wéten te winnen van de ouders. Vervolgens richt spreker iïch tot het bestuur en commissie van toezicht Spr. besluit met de wensen voor de toekomst der school en doet een be roep op het gemeentebestuur dat zij een wakend oog op de school houdt_ De burgemeester leest vervolgens een schriftelijke felicitatie voor van het vroegere hoofd der Wieringermeer. school te Slootdorp de heer Heerink- 1 Het hoofd der school de heer Mook zegt dat hij deze benoeming mét grote vreugde heeft aangenomen, ondanks dat vrienden van hem het hem min

Herrijzend Wieringermeerland | 1948 | | pagina 2