Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Sluitstuk van de praatmiddagen Distrxtsvergadering R.K. Landarbeiders le Middenmeer Abonneert U op blad ffHet Huis aan de Baai Concert van de Lofstem te Wieringerwerf Twee j on es erts kwamen thu •s Deze week komen er weer twee thuis Andrew Mackenzie rss H* ik wa§ vgA conies}, dat liet tijd wcr^ SÉÈ .Wis cn zeker, meneer. Hij ke§Js ALS SLUITSTUK van de praatmiddagen organiseerde de Ver. voor Be- dryfsvoorlichting een Proefboerderijmiddag, waar als sprekers optra den: de heer J. Schipper, bedrgfsleider van de „Prof. Dr. J. M. van Bem- melenhoeve" en de heer P. Blauw Hfd. Ass. b. d. Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst, Afd. Fruitteelt. Na de gebruikelijke opening door voorzitter Kistemaker, waarbij de sprekers, alsmede de gasten uit de omringende polders van harte wel kom werden geheten, verkreeg met een de heer Schipper het woord. De heer Schippr begon zijn ras- senoverzicht met de opmerking, dat men zich niet direct moet blindsta ren op een ras dat de hoogste op brengst geeft, maar ook de andere factoren moet laten meespreken, wat nog wel enige malen in zijn overzicht tot uiting zou komen. De wintertarwes ondergaan weinig veranderingen naast de bekende ras sen als Alba enz. is thans de Minister tarwe beproefd welke een hogere op brengst heeft gegeven als de tot nu toe gebruikte rassen. De overgangs- tarwes zijn dit jaar niet beproefd, maar spr. wilde in een eventueel voor komend geval adviseren om dan Ber- see te zaaien, daar deze voor onze omstandigheden het meest geschikt ge acht moet worden. Bij de zomertarwe rassen maakt de standaard Blanka nog steeds een goede indruk. Enkele nieuwe rassen als Koga en Peko maakten een uitstekende indruk, waarbij Koga de aantekening krijgt, voor Combine-werk zeer geschikt te zijn. Het ras Vada en een nieuwe van Mansholt gaven eveneens een hoge opbrengst, maar werden terug getrokken vanwege de grote vatbaar heid voor roest. Wintergerst wordt momenteel ver tegenwoordigt door het ras Urania, welke we als de beste brouwgerst moeten betitelen. Agio is het ras bij de zomergersten en wordt door de pellerijen veel gevraagd. Het gaf 19 pet. meeropbrengst boven Kenia en is behoorlijk roest-resistent, wat de combinatie wintergerstzomergerst weer aantrekkelijker maakt. Bij de Haverrassen spelen de om standigheden altijd nog weer een voorname rol, dat naar voren komt bij het ras Pax, wat op zwaardere gronden vrij sterk kan gaan legeren. Marne is een goed opbrengend ras evenals Zanne II en Mansholt Binder Wodan bezette hier de tweede plaats, terwijl Adelaar nog steeds als stand- aard-ras fungeert. De andere rassen worden meer naar de achtergrond ge drongen. Aan de belangstelling voor Erwten kan het in 1950 wel eens niet ontbre ken, aldus spreker, vooral daar de teelt van Schokkers goede resultaten oplevert. Hier geeft het nieuwe ras Emigrant 38% meer opbrengst dan de welbekende Zelka. Emigrant is iets minder gedeukt dan Zelka en daarbij iets kleiner van stuk en voet ziekte-resistent. In de groep Kleine Groene Ronde is het ras Rondo van Centr. Bur. nog steeds de beste. Bij de Capucijners spant Helios de kroon boven Hala, alhoewel de handel lie ver de Hala koopt, daar deze iets mooier van stuk is. De Spinazieteelt noemde spr. ong steeds een eigenaardig geval. Het is een tuinbouwgewas, maar wordt voor 100 pet in de landbouw onderge bracht voor de zaadwinning. Bij dit gewas is het moeilijk om een uit spraak te geven wie nou precies de beste is, daar de cultuurmethode van de verschillende groepen van rassen veel kan variëren. Bij de vroege groep maakt Viroflay een heel goede beurt, als men niet de allerhoogste N-gift toedient. Bij de midenvroege soorten is Viking en ook Nobel aanbevelens waardig. In de latere groepen hebben we meer de Longstandings Blooms- dale, als ook Bloomsdale Re-selected. Dit laatste overzicht is meer op de financiële opbrengst gericht dan wel op de opbrengst per h.a. Met dit gewas besloot de heer Schip per het eerste deel van zijn rassen- overzicht en werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld enige vra gen aan de spreker te stellen. Over de Spinazie-verschillen viel heel wat te zeggen en er werd besloten dat de contractuerende landbouwers een morister van hun partij zaaizaad zou den opsturen, zodat de Voorlichtings dienst hiermede een vergelijkend proefveld kan aanleggen. Als intermezzo kwam nu de heer P. Blauw aan het woord met 'n korte inleiding over de aanleg en onder houd van de fruittuin. Voor de on derwaterzetting mankeerde er nog wel eens wat aan de aanplant aldus de heer Blauw, nu na de ramp is er op dit gebied heel wat verbeterd. De fruitteelt vraagt veel kennis en dit is riiet altijd samen te voegen met 't landbouwbedrijf. De aanplant is het voornaamste be gin. Deze moet gericht zijn op het systeem blijvers en wijkers, waarbij de blijvers bij het snoeien goed aan gepakt moeten worden; en de wij kers wat moeten worden ontzien. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de blij vers op groei en laat-vruchtbaar ge zet zijn, terwijl de wijkers alleen de groeiperiode van de blijvers vruch ten behoeven te geven, waardoor deze dus spoedig moeten dragen en niet te zwaar gesnoeid mogen worden. Verder moet de aanplant worden in gesteld op reserve, dus meer bewaar- fruit dan zomerfruit. De ziektebestrij dingen, door middel van b.v. spuiten is moeilijk, omdat we zowel voorbe hoedend moeten spuiten als wel di rect: bestrijdend. Dit kan niet aan 'n "T-'erker worden overgelaten reden dat deze hiervoor tijd te kort komt. Het oogsten noemde de heer Blauw een van de voornaamste pun ten. Het fruit moet voorzichtig wor den geplukt, ruw afscheuren is ver keerd. terwijl het verder aanbeveling verdient om direct bij het plukken (kleine sortering te maken tw>« goed en minder goed, als ook met 't meet of minder rijp zijn van de vruchten. Het bewaren is eveneens een (moeilijkheid, waarbij de tempe ratuur en luchtvochtigheid een grote rol Spelen, waarbij verder een voort durende controle noodzakelijk blijft. Bij de discussie gaf de heer Blauw op diverse vragen een antwoord. Zo bleek onder meer, dat het bewaren van fruit naast pootgoed ten sterkste ni'ófet 'voorden afgeraden. Het fruit rhoet zo' mogelijk steeds droog wor den geoogst. Om hazenschade te voor komen kan men rond de bomen een ring van kippengaas aanbrengen of de eeheele aanplant afrasteren. Wat de bessen betrof vertelde spr.. dat de Rode bes minder sterk is dan de Zwarte; en deze zeer waarschijn lijk pas dan tot volle ontwikkeling kan komen als er in de Wieringer meer meer gelegenheid is om ze on- de schaduw van andere bomen te planten. De bemesting van de fruit tuinen kan behoorlijk hoog worden gesteld zowel met kunstmest als met organische mest, maar in het laatste geval moet men zeer voorzichtig zijn met gier. Als onder vrucht kan niet elk ge was worden toegepast. Er werd ge waarschuwd voor aardbeien, bieten en aardappelen. Wel geschikt zijn bruine bonen en boomgaardklaver. Hierbij is het echter nog van belang om tijdens de bloei van de vrucht bomen geen ondergewas te hebben. Tegen schadelijke vogels als b.v. vin ken kan men het beste zwarte dra den spannen. Ne de pauze vervolgde de heer Schipper zijn rassenoverzicht met de Lueei ne rassen. Hiervan zijn de ras sen Du Puits, Luxemburger en de bastaard Eifel in volgorde genoemd aanbevelenswaardig. Bij de blauwmaan-rassen treedt (de laatste jaren weinig verandering iop, waardoor het ras Noordster sinds 'die tijd onbetwist de hoogste opbrengst geeft. Het zaad is iets fijner dan fan andere- rassen, wat wellicht de reden is dat de handel minder graag dit zaad afneemt. De stambonenteelt is wel niet een van de belangrijkste gewassen in de Wieringermeer, maar er zijn toch al tijd nog enkele bedrijven waar dit gewas elk jaar een deel van het bouw plan uitmaakt. Hier zijn verschillende goede rassen aanwezig, o.a. Candida Bataaf en Ceka. Candida is wat laat rijp wat in een minder goed jaar on gunstig kan zijn. Bij de witte bonen rijn de Atlas en de Ampts witte boen de voorkeurrassen. In het vlas is vrijwel elk jaar een of meer nieuw ras in beproeving, maar tot grote veranderingen "leidt dit toch niet direct. Concurrent is nog steeds goed al krijgt deze ^an Percello meer en meer een goéde concurrent. Formosa was op dit proefveld minder goed geslaagd. Een nieuw Amerikaans ras, Cascade, had een veel te dunne stand waar door die in vergelijking uitviel., Wiersma kwam met twee nieojwë rassen uit, een witte en een blauwe. Deze maakten alle twee een heel foe de indruk. Vooral het blauwe ras van Wiersma viel op door zijn mooie kleur en resistentie tegen ziekten: Over het olievlas kon spreker kort zijn, dit wilde hij liever zijn op de gronden waar het lint-vlas met min der succes verbouwd kan worderi. Ook het aardappelrassen-vraagstuk kwam aan de beurt. Hier voltrekken zich ook niet zulke grote veranderin gen. Er kwamen dan ook weinig nieuwe gezichtspunten naar voren, welke niet reeds op de praatmidda- gen hieraan voorafgegaan zijn befcan deld. Als laatste punt behandelde j de heer Schipper een fosfaat-bemestings proefveld. Dit proefveld ligt reeds sinds meerdere jaren op de proef- boerderij. Er wordt steeds een grond bemesting gegeven tot een bepaalde hoeveelheid, waarboven dan nog een normale bemesting wordt toegediend Dit werd dan ook het voorraadbe- mestingsproefveld "genoemd. Spreker was van oordeel, dat het toedienen van grote hoeveelheden fosfaat als voorraadsbemesting met daarboven een normale gift, minder gewenst ge acht moet worden, hij wilde dan ook liever de jaarlijkse giften iets hoger zien genomen ende voorraad aanleg ging achterwege laten, daar hierme de zeer weinig effect wordt bereikt. In de hieropvolgende discussie werd van verschillende zijden naar voren gebracht, dat het vrij moeilijk is om het z.g.n. tuintjesgras uit de Lucerne te weren. De heer Iwema merkte in dit verband op, dat hier veel kan worden voorkomen als de laatste snede niet te laat wordt ge maaid. Maait men iets vroeger, zodat ae Lucerne zich nog weer behoorlijk kan ontwikkelen, dan komt er niet zoveel gras in het volgende jaar. Over het minder graag afnemen van bepaalde fabrieken voor vlas verwerking van het ras Percello, werd naar voren gebracht, dat dit hoofdzakelijk op het gevaar voor zaadvermenging moet worden ge schoven. Wanneer het vlas gerepeld aan de fabriek wordt geleverd heeft de fabriek geen bezwaren tegen een een blauwbloeiend ras. Op een vraag hoe of spreker dacht over de aanwending van compost in de Wieringermeer werd geantwoord, dat dit voor ons een enigszins te dure liefhebberij vormt met in ver gelijking een te geringe effect. Dan was hiermede weer een eind gekomen aan de laatste van een se rie praatmiddagen van de VoVorlich tingsdienst, waarvan de laatste zeker niet de onbelangrijkste is geweest. De voorzitter bracht dan ook dank aan de sprekers en hoopte hun nog menigmaal voor ons te zien optreden. H. DE HAAN. Op Zaterdag 18 Febr. jl hield bo vengenoemde bond een districtsver gadering in hotel Smit te Midden-, meer. Vertegenwoordigd waren de le den van de afdelingen; Wieringer- werf, Slootdorp, Middenmeer, Hoog woud, Kolhorn, Medemblik, Nieuwe Niedorp, *t Veld, Weere en Wielin gen. Nadat geopend was met „het geïnd voor de nieuwe gemeenschap'' \y;evql, door de spreker van deze middag de die niet op tijd aanwezig kon zijn, bondsvoorzitter, de heer v. d. Plot, door de propagandist, de heer "fflB- man de bijeenkomst geopend. i Het gaf de heer Bosman voldpe- kom toe te kunnen roepen, in het ning een groot aantal leden het ver bijzonder verheugde het hem, dat pastoor de Wit aanwezig is. Enige tijd geleden had men het voornemen opgevat om in groter ver band de verschillende problemen eens te bespreken. Het doet spr. gp- noegen, dat er ook enkele vrouwen aanwezig zijn, want het zijn vooral de vrouwen van de leden, die niet het gemakkelijkst voor de propagin disten zijn. De vrouwen kanten, zich wel eens tegen de geldelijke opoffe ringen, die men zich voor de organi satie moet getroosten en zien hei gro te belang, dat zij bij de organisatie hebben, wel eens over het hoofd, zo als doorbetaling van loon bij ziekte en ongeval enandere sociale voorzib- ningen. De heer Bosman wilde dan in H kort iets zeggen over plaatselijke aangelegenheden, naar aanleiding van de 5 pCt. loonsverhoging. Is dit in overleg met werkgever en wetje- nemer voor de landbouw in het hl- gemeen gelukt, in N. Holland is dit niet geslaagd. Er is een suggestie gedaan om de lonen van de Wieringermeer gelijk aan die van het oude land te maké'n, en hierdoor het loonverschil niet gro ter te maken. Een abritagecommissie zal hier uitspraak doem. Het is niet het feit zelf, maar wel de wijze waarop een en ander heeft plaats gevonden, waar de bond geen instemming mee heeft. Sinds de bevrijding is er steeds een vruchtbaar overleg geweest met de werkgevers op sociaal en conomisch terrein,, die belangrijke resultaten heeft opgeleverd. Ook op economisch terrein o.a. voor de vaststelling van prijzen van akkerbotiw- en 'weidepröducten hëeft men samen kunnen pleiten: Ten aan zien van de arbeidsvoorziening be reikte men goede resultaten, zij het soms met moeite. Men had dan ook verder overleg mogen verwachten met de arbeiders organisaties. In dit verband is het buitengewoon teleurstellend, dat men een en ander uit de persversla gen moest lezen en dat men de ar beidersorganisaties niet gekend heeft in deze zaak. Met deze inleiding opent de heer Bosman de vergade ring. De bondsvoorzitter is inmiddels ge arriveerd én zal spreken over enkèle actuele problemen. In verband met de 5 pCt loonsver hoging zegt de heer v. d. Ploeg, dat dit geen kwestie is van loonpolitiek, doch de werkgevers hebben hier loonpolitiek van gemaakt. De zaak speelt al vanaf September. In de pers heeft men kunnen lezen dat in de kringen van de arbeidersbewe ging bezwaar is gemaakt tegen voor stellen regeringsbesluiten. Op aandringen van de drie vak- centralen en werkgevers is men turn over met de regering van gedachten gaan wisselen om te komen tot op heffing van een aantal maatregelen ten aanzien van de lonen en prijzen. De ene maatregel zou de andere com penseren. Er zou een bindende rpaat- regel omen. Het is goed enige bin ding, maar toch zal men er naar moe ten streven dat men het bedrijfsle ven enige vrijheid geeft. Niet alles door het college van Rijksbemidde laars. In dit opzicht zal men bij de door-voering van de PBO enige ver betering krijgen. Zich aanpassen aan het niveau van lonen en prijzen geeft aanlei ding tot verhoging van productie tot algemene welvaart. Dit geldt vooral voor de 5 pCt. loonsverhoging. Spr. staat dan nog uitvoerig stil bij de moeilijkheden over de indeling van de arbeidstijd. Men is het over het algemeen eens geworden .op deze basis, 5 pCt. doorvoeren en in oogst tijden de werkzaamheden *'zo goed mogelijk verrichten. Spr. wees ook op het,grote be lang om het werk wat op het bedrijf te doen is, goed te doen, wanneer niet bonafide-landarbeiders slecht werk leveren moet daar tegen ge streden worden. De landarbeid moet gezien worden als volwaardige ar beid. De laatste cijfers wijzer* uit,' dat 50 pCt. van de export uit fögrarische producten bestaat. Deze 50 JpCt. wordt opgebracht 'door 20 pCt vin onze be volking. Vele jongeren zullen moeten over schakelen op de industrie fdoor over bevolking. Wij zijn tot een! gecompli ceerd systeem geraakt en fer is heel wat gewijzigd en heel wal om voor op de bres te staan. De roep om gelijkstelling en r^n rechtvaardig bestaan geldt niet al leen voor de arbeiders. Ook bij een groot deel van boeren en tuinders. In tal van streken heeft de kleine boer het gemiddeld niet beter dan de land arbeider. Deze toestand heeft mede bevorderd, dat land- en tuinbouw ge komen is tot de privaatrechtelijke bedrijfsorganisatie. Als wij al dit werk overzien is het eenl zegenrijk werk geweest, al is het doel nog niet bereikt. De talrijke sociale voorzieningen- is ook nog iets anders opgebouwd; de vertrouwenssfeer tusser werkge ver en werknemer. Zo lang amerhand is er een stuk solidairitei en een stuk bedrijfsgemeenschap gegroeid, waar wfj in de toekomst vruchten van zullen plukken. Het z; er bij de PBO op aankomen een j izamenlijk belang te dienen. Het hee t ten doel aan wanverhoudingen eci: einde te maken. Een bekend geestelijke, leeft eens gezegd: te lage lonen waé niet het ergste, maar dat men ze liet erken de. Bedrijfsorganisaties kunnen hier aan een einde maken. J Wij moeten de PBO efhter niet eenzijdig zien. We kennenfhet spreek woord: Als men rechten kjjjgt, schept men plichten. We aariyüarfr:nv ook een stuk verantwoordelijkheid^Dat is gemakkelijk in tijden van voorspoed er kan ook een tijd in 't verschiet komen met minder goede maatrege len. Dan moeten we beseffen, dat dan ook de verantwoordelijkheid er is. Daarom is het nodig ons in de vraagstukken te verdiepen en ons standpunt naar voren te brengen. Spr. ziet de PBO als de bekroning op een jarenlange strijd en arbeid. Spr. wijst d- aanwezige jeugd nog op het werk wat wacht. Laten zij bedenken, dat het een maatschappe lijke plicht is consequent en concreet hun Chr. beginselen toe te passen i/> maatschappelijk leven cn straks in de PBO. Hierop krijgt pastoor dé Wit het woord, die hulde brengt aan de twee leden van het hoofdbestuur, «voor het gesprokene deze middag. Spr. zegt tegen de aanwezigen: ontwikkel u zelf; wij moeten mensen hebben, die wat kunnen. Ontwikkeling! is goed, onwetendheid kan alleen maar scha den. Toch !s meer nodig om een mens gelukkig te maken. Wat is voor uitgang zonder religieus cn zedelijke normen. Nadat nog een uitvoerige gedach tewisseling heeft plaats gevonden en alle vragenstellers tot hun yenoegen zijn beantwoord, wordt de bijeen komst met de Chr. groet gesloten. Het Donderdagavond gehouden con cert van de Chr. Gem. Zangvereni ging „de Lofstem" te Wieringerwerf in de Geref. Kerk heeft het culturele leven in onze gemeenschap weer een duwtje omhoog gegeven. Aan het concert werkten mede, be halve het koor, onder leiding van de heer C. Bronner, de violist Leo Sarn- beek uit Alkmaar, mej. T. Broer te Wieringerwerf, orgel en een gem. dubbelkwartet. De avond werd op gebruikelijke wijze geopend door ds. Post, die zijn vreugde er over uitsprak, dat deze avond gezien kan worden als een symptoom van de opbloei van het christelijk culturele leven. De heer Bronner zette zijn hoor ders een uitgebreid programma voor. Het koor opende met enige zang nummers, waarvan wij voor het „Bo ven de Sterren" van Abt zeer veel waardering hadden. Bronner laat goed zingen, besteed aandacht aan uitspraak en voordracht, waardoor het ensemble viel te roemen. Leo Sambeek speelde vervolgens met begeleiding van de heer Bron ner het Largo van Handel en een sonate van Pepusch. Een mooi war me streek heeft Sambeek, aan de techniek mankeerde zo nu en dan nog wel iets. Het gemengd dubbel kwartet wat nog maar kort bestaat, deed zich vooral prettig horen in de fantasie van een draaiersjongen en „wie gaat ermeeover zee". Veel samenzingen zal echter nog nodig zijn, voordat dit kwartet een vocale eenheid vormt. Ave Verum van Mozart, voor koor, viool en orgelbegeleiding door mej. T. Broer was een dér hoogtepunten van de avond. Dit mooie werk werd zeer goed uitgevoerd. Ds. Post sloot op gebruikelijke wij ze, dit zeer zeker geslaagde concert. Zaterdag zijn twee Wieringermeer- jongens behouden uit Indonesië terug gekeerd in hun familiekring. Het zijn J. Bosker, Molenweg, Slootdorp en Kees Geelhoed. Torenstraat, Midden meer. Beiden zijn met de Zuiderkruis thuisgevaren. De gehele dag hébben de respectie velijke familie's in de grootste span ning geleefd, het uur van aankomst valt nooit vooruit te zeggen en in een volkrijke straat als de Toren- straat was het de gehele dag dan ook een drukte van belang met kinderen, die allen Kees wilde zien thuisko men, ook kenden ze hem niet eens. Omstreeks half acht arriveerden de twee jongens weer op de hun bekende bodem. Er -werd druk ge- - vlagd op beide buurten.' Burgemeester Loggers en mevrouw brachten nog dezelfde avond een be zoek aan de jongens feliciteerde en verwelkomde hen namens de bevol king en hem zelf met hun behouden thuiskomst. Soli Deo Gloria bracht de jongens Maandagsavonds een muzickhulde. Deze week komen er wederom twee jongens thuis. Gisteren kwam thuis R. de Gorter van de .Zuiderdijkweg, Wieringer werf, die met de van Oldenbarne- veldt thuisvaarde en a.s. Zaterdag Jos Pauwels, die met de hardloper „de Pasteur" meekomt. In de komende weken hopen wij meerdere thuisva- renden uit onze gemeente te kunnen verwelkomen. De 30.900 industrie-arbeiders Triest, dip 19 dagen lang gestaakr hebben, zijn weer' aan het werk ge gaan. door IVa liet incident by het Huis aan de Baai, waar plotseling bij het ver trek een schot viel dat de blonde Judith Taylor (secretaresse) ver- wondde, praat Bob Arlen nog wat na bij dominee Barlow, van wie hij maar geen hoogte kan krijgen. Bob heeft het onaangename gevoel, dat die Barlow zijn gangen nagaat. „U ruilde de bewoners van het Huis aan de Baai graag ontmoeten, niet waar?" vraagt hij nu weer. IS) Waarom niet? U stelde me voor om mee te gaan. En wat denkt ii van hen? Op het gezicht van de dominee kwam een brede glimlach. Die arme juffrouw Edith is een z waar-beproef de vrouw. De kolonel is het doorsnee-officierstype. aWt valt er meer te zeggen? TJ zoudt me uw vogelstudies nader kunnen toelichten, merkte ik op. En hoe ftien er toe kwam om op u te schieten. Wat deed u op dat moment?, Maar dat heb ik al verteld. Ik ben bezig met een studie over onze in heemse uilen. We moeten te zijner tijd hierover eens van gedachten wisselen. Ilc wist, dat ér verschillende uilennesten in het bos bij het Huis aan de Baai waren. Ik stond onder een boom in het schemerdonker en de vogels waren juist bezig in beweging te komen, toen iemand op me schoot van een afstand van ongeveer 50 meter. Ilc zag de man, die het schot loste, niet. Misschien was het niet zijn bedoeling mij te treffen. Het schot raakte de boom boven mijn hoofd. Natuurlijk ging ik er daarna vandoor. En daarom greep u de gelegenheid aan om vandaag de geweren van de kolonel eens na te kijken?, grinnikte ik. Precies. Ik had er een vermoeden van, dat het schot gegeven werd met een ongewoon soort geweer. Juist. U zult nu wel geen haast hebben om nóg eens in dat bos te gaan wandelen! M'n beste kerel, waarom niet? Het ïtüsMSX&i fascineert mej Ik stond op en stak hem mijn band ten afscheid toe. U moet me meenemen op uw vol gende tochten, dominee, aei ik. Twee mensen zien mees dari één. Geloof je dat werkelijk? De stem van de dominee klonk nu ernstig. Arlen, ik ben van mening, dat er in deze streek duisere en vreselijke dingen gebeuren. Waar speur je naar? Ik voel, dat je hier met een vooropgezet doel bent. Een enkel ogenblik kwam ik^in de verleiding om hem in vertrouwen te nemen. De ernst in zijn stem was echt, dat voelde ik duidelijk. Maar ik wist. dat ik miin onderioek alléén moest vol brengen. En de hele figuur van de do minee was tè twijfelachtig in verband met alles wat hier voorviel, dat ik hem mijn vertrouwen kon schenken. Mijn doel hier? Niet anders dan mijn gezondheid terug te krijgen, ant woordde ik dus. Na deze woorden nam ik afscheid van hem. Toen ik het pad van de pastorie afdalend, nog eens omkeek, zag ik hem in de tuin me na staan kijken, een don kere zware figuur, met brilleglazen, die in het maanlicht glansden. HOOFDSTUK V dat ik naar Londen ging om Inspecteur Brannigan op te zoeken. Hoewel ik nog maar enkele dagen weg was, vond ik dat ik hem genoeg te vertellen had. Bo vendien was ik het ntet met ze zelf eens over de weg, die ik nu verder voest volgen. Ik was ervan overtuigd, dat voortdurende bezoeken aan het Huis aan de Baai en nachtelijke speurtoch ten niet zouden leiden tot de oplossing van het mysterie. Burton reed na het ontbijt mijn oude sportwagen voor. Ik vond het een zon derlinge combinatie; een chauffeur in zó'n versleten auto, maar we hadden nu eenmaal weinig gelegenheid onge stoord te praten en verder zou Branni gan hèm zeker ook willen zien. Ik stopte in Chelmsford om Brannigan op te bellen. We hadden afgesproken, dat ik hem niet in de Yard zou opzoe ken, voor het geval we gevolgd werden. De plaats van onze ontmóeting was een café in een zijstraat van Fleet-Street. Burton was bezig met de motor, toen ik uit het postkantoor terugkwam. Raadt u eens, wie hier net langs gekomen ts,- zei hij. De kolonel. Nee, de dominee. Ik floot even. Het was niet in me op- gekomen, dat iemand uit het dorp me had v !l'en volgen. ii '-of je, dat hij jou-zag?- in deze richting. Hij zat in ;m Vijf kilometer voorbij Cheimsiord zaj- ik een Austin uit een zijweggetje .ko men, nadat wij daar gepasseerd ware?:, en achtf. on« blijven rijden op een 1Eb' stand van een paar honderd meter, ij»* we onze vaart ook beurtelings opvoSgS den en minderden. Zelfs in de voor* steden van Londen konden we onze achtervolger niet kwijt raken. Toen wé in het drukkere verkeer kwamen, werd de afstand tussen ons en hem kleiner? zodat we steeds voor dezelfde verkeers lichten moesten wachten. Opeens "zag ijs' mijn kans. Een geweldige taSHsutoS. kwam uit een zijstraat en beletmYoms bijna door te rijden. Burton gaf èchuö j snel gas en zodoende waren we hei laatste voertuig, dat nog net voor hi 1 grote gevaarte heen kwam. Ik hoorde de wagen, die ons achtervolgde,"niet'gij' weid van de remmen gebruik maken® Laat mij er bij de verkeerslichten, uit, zei ik. Breng de wagen naar dif. Northumberland Avenue en kom té" voet naar het afgesproken café. Het plan werkte schitterend. Ik was, nog maar net in een portiek geschoten*? toen ik de Austin met de dominee oveê het sluur gebogen achter Burton aaif zag racen. Ik nam de bus en zat enig* ogenblikken later tegenover Brannigan in een aparte kamer or do afgesproken plaats. ~J ^Wcrcit vervolgd

Herrijzend Wieringermeerland | 1950 | | pagina 2