Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer. Mededeeling No. 83. ENSILEERING VAN GROENVOEDERS. Van verschillende kanten komen vra gen binnen over de te volgen werkwijze j bij het inkuilen van groenvoeders. Wij wil len hierbij in het kort nog eens weer en kele punten aanhalen die van algemeen belang kunnen zijn en waaruit een ieder de noodige aanwijzingen kan vinden in- j dien er onzekerheid mocht bestaan om trent het een of andere punt bij het insi- leeren. Ie. Heeft men klavers, lucerne of wikken bestemd voor ensilage, dan kan i dit heel goed doch het is onverantwoor- J delijk dit zonder toevoeging van een ensi- leeringsspreparaat te doen. Dit eiwitrijke j materiaal zal bij inkuilen zonder een con serveeringsraiddel belangrijke verliezen aan voedende bestanddeelen geven. Dit staat door de talrijke onderzoekingen die op dit gebied hebben plaats gevonden reeds voldoende vast. Wel wordt het voe der in de meeste gevallen nog vrij goed door rund of paard opgenomen, doch de voedingswaarde van het verkregen pro- du t is zoodanig gedaald, dat het verlies aan voedende bestanddeelen soms wel 50 pCt. en meer bedraagt. Ook voor gras en andere eiwitrijke gewassen is bovenstaande van toepassing. 2e. Combinatie van 2 of meer gewas sen voor ensilage bestemd. Hiermee is het mogelijk een goed pro duct te verkrijgen zonder dat een conser- veeringsmiddel is toegevoegd. 'Een eerste eisch hierbij is echter dat de combinatie der gewassen dan zoodanig is dat er eeü voldoende conserveerende werking van uitgaat, B.v. Ensilage van klaver, lucerne, wikken enz. in combinatie met suikerbie tenblad en -kop. Hiermede kan de klaver goed gehouden worden, doch dan moeten de lagen klaver en bietenblad -kop zoo danig van dikte zijn dat voldoende diffussie tusschen beide mogelijk is. Dit kan bereikt worden door b.v. 1 deel klaver op 1 a 2 deelen bietenblad 4- -kop te nemen, daarbij zorgende, dat de laagjes klaver zoo dun mogelijk worden gehouden. Bij dit systeem moet men er rekening mee houden dat de kans van slagen geheel afhankelijk is van de mate waarin vermenging van beide voeders heeft plaats gehad. In de practijk gaat dit door gaans niet goed, om de beurt wordt een wagen gelost en dat is voor het bieten blad -kop geen bezwaar, maar de laag klaver wordt veel te dik en dan treedt on vermijdelijk weer verzuring op met alle na- deelige gevolgen hieraan verbonden, Is men dan ook niet geneigd om boven staande vermengingseischen in acht te ne men bij combinatie van 2 of meer voeders, dan doet men beter om de lagen klaver b.v. toch met zuur te besproeien. Men kan dan iets minder gebruiken dan wanneer al leen klaver werd ingekuild, terwijl het sui- kerbielenblad -kop geen zuurtoevoe- ging noodig heeft. Ook bij domineering van stoppelknollen met suikerbietenblad -kop is bovenstaan de van toepassing. Vooral wanneer een stoppelknol veel loof en weinig knol bevat is zuurtoevoeging gewenscht, en wordt een veel mooier product verkregen dan zon der zuur. Voederbietenblad -kop is voor ensi lage minder geschikt en geeft doorgaans een zuur onsmaklijk voeder. In combinatie met suikerbietenblad -kop gaat het iets beter. Uit bo venstaande kan het dus een ie der thans duidelijk zijn wanneer het ge wenscht en noodzakelijk is bij ensileering van groenvoeders een conserveeringsmid- del te gebruiken. Waar momenteel geen ^J^I.V.-zuur, sui-.. ker, Melasse of dergelijk^ verkrijgbaar i?,, zijn we practisch, naast de combijHRe- mogelijkheden, alleen aangewezen op het nog wel verkrijgbare Mierenzuur. Dit is een organisch en daarom voor de omgang ermee onschadelijk preparaat, in den han del bekend onder den naam „Formasil" en verkrijgbaar b ij de firma Haytema te Middenmeer. Voor het gebruik wordt dit zuur ver dund tot 1 liter „Formasil'' op 20 liter water. Van deze verdunning te gebruiken: 30 liter per 1000 Kg groen materiaal voor klavers, wikken, lucerne, gras en an dere eiwitrijke gewassen. 30 liter per 1000 Kg. groen materiaa voor stoppelknollen, voederbietenblad en andere minder eiwitrijke gewassen. In de Nieuwe Veldbode van 23 October 1942 staan enkele interessante mededeeün- gen over het inkuilen van verschillende pro ducten, overgenomen uit het verslag van het Veevoederbureau voor Zeeland over 1941/'42, waaraan wij het volgende ont leenden Hoewel de suikerbietenkoppen en -blade ren, dank zij hun hooge gehalte aan suiker en zetmeelachtige stoffen, tot de produc ten behooren die zich het gemakkelijkst laten inkuilen, blijkt uit een serie analyses dat de kwaliteit van het kuilvoer welhaast 100 pCt. kan uiteenloopen. Slecht inge- kuil peeloof heeft een voederwaarde, die belangrijk lager is dan die van voeder bieten, terwijl zeer goed geslaagd kuil voer van peeloof een zeer hooge voedings waarde kan bezitten, welke die van gras, ingekuild onder toevoeging van zuur, nabij komt. De pH-waarden en boterzuurgehal- ten werden niet van alle monsters be paald, maar bleken in het algemeen te hoog te zijn. Voor het verkrijgen van een hoogwaardig kuilvoer moet bij het inkui len van bietenloof aan de volgende voor waarden worden voldaan 1. men kuile versch loof, dat hoogstens een week „af" ligt 2. men houde het loof zoo vrij moge lijk van grond. Men lette hierop reeds bij het rooien der bieten en rijde er niet met wagens overheen 3. men werke een kuil in niet te kor ten maar ook niet in langeren tijd dan acht dagen af, make dus liever twee of meer kleinere dan één grooten kuil 4. men trappe steeds goed aan, houde den kuil rond en dekke onmiddellijk af met een laag van pl.m. 50 cm. grond. Hoewel in het najaar ieder uur ar beidskracht kostbaar is, dient er toch meer aan gedacht te worden, welke waar den met het inkuilen gemoeid zijn Inkui len van schoon loof vooral is belangrijk. Kuilvoer met meer dan 50 pCt. zand is toch werkelijk al te gek Mengsels met suikerbietenkoppen en -bladeren kunnen, afhankelijk van aard en hoeveelheid van het product dat tusschen het bietenloof wordt ingekuild, zonder zuur zeer goede resultaten geven al vallen zuur heidsgraad en boterzuurgehalte nooit mee. Deze manier van inkuilen vereischt veel zorg, terwijl vooral de afwisselende lagen dun moeten zijn. Hoe inniger het bieten loof met het bijproduct wordt gemengd, hoe beter. Verontreiniging van het bieten- floof moet ook hierbij zooveel mogelijk wor- en voorkomen. DISTRIBUTIE VAN LANDROUW- WERKTUIGEN. Het voor het laatste kwartaal van 1942 beschikbaar gekomen contingent voor landbouwwerktuigen is met de op het oogenblik nog aanwezige aanvragen reeds uitgeput, zoodat het indienen van nieuwe aanvragen geen zin meer heeft, daar we deze tot onze spijt niet meer in behande ling kunnen nemen. GEEN PAARDEN OP ZWEEDSCHE- OF BASTAARDKLAVER. Tengevolge van de schaarschte aan kla verzaad, werd er door een aantal landbou wers dit voorjaar Zweedsche of bastaard- klaver onder dekvrucht uitgezaaid. Als groenbemesting bleek het resultaat daarmee zeer gunstig. Wij zagen verschillende per- ceelen waar een prachtige groenbemes ting werd verkregen. Meestal was tarwe de dekvrucht. Het blijkt echter, dat wan neer de paarden op deze klaver worden gejaagd, deze dieren zeer ernstige ziekte verschijnselen gaan vertoonen. In meer dere gevallen is de veearts er aan te pas moeten komen. In een enkel geval stierf het paard. Hoewel geen bijzonderheden omtrent de aard van de ziekte en het ver band met de Zweedsche klaver bekend zijn, moge het bovenstaande een ernstige waarschuwing inhouden voor hen, die van plan zijn paarden op deze klaver te laten weiden. Men kan dus de Zweedsche- of bastaardklaver heel goed gebruiken als groenbemesting, doch late de paarden al leen op roede, witte of kopperupsklaver. AARDAPPELTEELTVERORDENING DE WIERINGERMEER. IN 'Speciaal voor beginnelingen en nieuwe lingen, die van plan zijn het volgend jaar aardappelen te verbouwen, wijzen we hier nog eens op de bovengenoemde Gemeente verordening, krachtens welke het verboden is in de Wieringermeer le. Aardappelen te verbouwen welke niet voorkomen op de lijst van toegelaten rassen. Deze lijst is verkrijgbaar a 5 cent bij den Secretaris der Gemeente Wieringermeer. 2e. Aardappelen uit te poten, welke door den N.A.K. lager zijn gekeurd dan de klassen A en B. Ir. L. R. DIJKEMA, Landbouwkundig Ingenieur b.d. Voorlichtingsdienst in de W.-Meer.

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1942 | | pagina 3