Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer. het volgende onder de aandacht van het publiek Ingevolge maatregelen genomen door de Duitsche Wehrmacht is het Gym.- Lokaal te Wieringerwerf gevorderd, waardoor in genoemd lokaal geen uit reiking van Distributie-bescheiden ge houden zal kunnen worden. In plaats hiervan zal de uitreiking plaats vinden m de „nieuwe burgemeesterswoning", staande aan de Terpstraat. De na-uit reiking zal eveneens in dit gebouw worden gehouden. Het is evenwel niet onmogelijk dat in de plaatsen van uitreiking (o.a. te Wieringerwerf nogmaals verandering zal moeten worden gebracht, gezien bovengenoemde maatregelen. Het publiek wordt verzocht hiervan goede nota te willen nemen. Wieringerwerf, 6 Nov. 1942. De Plv Leider van den Distributiedienst Wieringermeer, Tj. VAN DER HOEK. Nieuwe bonnen. 8 NOV. t.e.m 14 NOV. Bon. No. Artikel 57 A Brood 4 rants. brood óf gebak. 57 B Brood 1h rants. brood of gebak. 57 Beschuit 1 rants. Beschuit br. of geb. 57 A Vleesch 1 rants. Vleesch of -waren. 57 B Vleesch Va rants. 57 A Aardapp. 2 Kg. Aardappelen. 57 B Aardappelen 1 kg. Aardappelen. 57 Melk 1 3/4 Liter Melk. 57 Taptemelk 1 3/4 Liter Taptemelk. 57 Tabak 1 rants. Tabak. 1 NOV t.e.m. 28 NOV. Bon No. Artikel 417 Algemeen 1 Kg. Suiker. ■418 Algemeen 500 gram -Jam. 419 Algemeen 125 gr. Peulvruchten. 420 Algemeen 125 gram Havermout. 421 Algemeen 125 gram Gort. 422 algemeen 125 gr. Gem. Meel. 423 Algemeen 100 gram Vermicelli of Maizena. 424426 Algemeen 100 gram Kaas. 427430 Algem. 1 rants. Bloem, brood of gebak. 4-66, 4-67 Reserve 250 gram Rijst. 5657 Versnap. 100 gram Chocolade. 5859 Versnap. 100 gram Suikerwerk. 4 OCT. t.m. 28 NOV. 1942 400 Algemeen 250 gram Koffiesurrogaat. 31 OCT. 11 NOV. 56 Boter V2 rantsoen Boter. 13 SEPT. t.m. 11 NOV. 1942 2-61, 2-62 Res. Vs rants. Boter. 3-61, 3-62 Res. Va rants Boter. 4-61 Reserve Vs rants. Boter. Geldige bonnen voor diverse artikelen EA 03 Petroleum t.m. 9 Jan. 1943. 01 t.m. 0.5 B.V. Brandst. 1 eenh. Brand stoffen van 11 Mei 1942 tot 31 Dec. 1942. 06 t.m. 08 B.V. Brandst. 1 eenh. Brand stoffen van 16 Oct. 1942 tot 28 Febr. 1943. 01, 02, 03, 04 K.F. Brandst. 1 eenh. Br.st. (geen anthraciet) diverse data geldig tot 30 April 1943. M Textiel (Mannen) 45 gram scheer zeep 1 Sept. 1942 tot 31 Dec. 1942. Honden- en kattenbrood bon 1, t.m. 30 November. Mededeeling No. 84. HET OOGSTEN VAN MAIS\. De Heer E. Oosterhoff deelt hierover het volgende mede Aangezien men zoo hier en daar in den polder nogal eens een hoekje mais tggenkomt leek het ons gewenscht hierovS- hog het een en ander mede te deelen. Mais is een laatrijpend gewas voor al op dc zwaardere gronden. Op hde zandgronden en lichte zavels verio^sfc de rijping eenige weken eerder en deze zijn daardoor voor de maiscultuur-meer aan te bevelen daar met het al of niet voldoende afrijpen de geheele mais- cultuur in ons land staat of valt. Dik wijls. zijn de korrels reeds vrij stevig als de schutbladeren nog groen zijn, de mais is dan echter nog niet voor oog sten geschikt. Men mag de mais eerst rijp noemen als de korrels hard zijn en moeilijk met de nagel in te kerven. Ze zijn dan doorschijnend en de harde mais lijkt veel op barnsteen. Hoe rijper de kolven zijn, hoe harder of droger ook de korrels en de spil reeds zijn en hoe losser de kolf in de schutbladeren zit. Dit alles geeft gemak bij het oog sten en drogen. Bij het oogsten stroopt men de schutbladeren omlaag en breekt de naakte kolf direct onder de zaden uit en laat dus de stengelstompen en schutbladeren aan de plant zitten. De naakte kolven moeten nagedroogd worden, doet men dit niet, of op een verkeerde wijze, dan gaan ze zeer spoe dig schimmelen. De goedkoopste en ook meest afdoende wijze van drogen is in de buitenlucht, flink in de wind, doch behoorlijk beschut tegen regen. Voor inlekken steeds bedacht zijn re gen die er tegenaan waait, aroogt spoe dig weer. Men heeft op deze wijze zeer weinig kans op schimmel en kan de kolven zoolang bewaren tot ze gebruikt moeten worden. Het binnenshuis op bergen der pas geoogste kolven loopt steeds op^sen mislukking uit. Kleine partijtjes kan men in ruim op elkaar gestapelde aardappelbewaarbakjes, die men vooral niet te vol doet, op een winderige plaats onder een afdak na- drogen. Hetzelfde is te bereiken door een aantal gaasbodems boven elkaar te bouwen tot een droogren. De gaasra- men moeten dan stevig gesteund wor den, zoodat ze niet op elkaar rusten. De kolven kunnen dan 1520 cm. opge tast worden en men rekent per are 1 1/2 1 3/4 M2 oppervlak. De Neder- landsche Heide Maatschappij bereikte goede resultaten door de mafs te bewa ren in grofmazige zakken onder een afdak. Men zou de kolven dan dus bv. in grove poterbaaltjes onder een kap- berg kunnen neprhangen. De wind moet dan echter ook goed tusschen de zakken onderling door kunnen blazen. Voor grootere partijen kan men beter een dróogren bouwen volgens het schema van Centraal Instituut voor Landbouw kundig Onderzoek in Wageningen (bij ons op verzoek te verkrijgen). Bij elke wijze van bewaring moet men steeds maatregelen nemen om vogel- en mui- zenschade zoo gering mogelijk te doen zijn door bv. het geheel door fijn-mazig gaas of iets dergelijks te omhullen. Het drogen in de buitenlucht gaat in de eerste maand vrij snel, daarna zeer langzaam. Tenslotte is het vocht gehalte dat bereikt kan worden sterk afhankelijk van de vochtigheid der lucht. Wind, helder weer en vorst zullen ten terste hun invloed laten gelden. Bekend is, dat behoorlijke, partijen begin Februari tot 18.9% vocht waren ingedroogd, terwijl het vochtgehalte der spillen nog 25% was. Mais met 19% vocht is in gedorschen toestand in een dikke laag opgeslagen, te riskant om langen tijd bewaard te worden. Uitgegaan van 100 kg. versche doch behoorlijk rijpe kolven werd gevonden, dat deze gedurende de wintermaanden konden indrogen tot 65 a 70 kg daarin was aanwezig 5055 kg. korrel met IS20% vocht en de rest bestond uit spillen. Deze cijfers zijn zeer globaal er zijn groote schommelingen mogelijk, het ligt in de bedoeling der Vereeniging om ook van de hier in den polder ver bouwde maïsveldjes een monster te ne men en dit te laten nadrogen en vol gend voorjaar hopen we dan over' de zuivere opbrengsten aan droog zaad het een en ander mede te deelen. Ook zal dan tevens de cultuur en diverse dorschmethoden kunnen worden mede gedeeld. Het stroo dat na den oogst op het veld blijft, kan in gehakselden vorm aan het vee worden vervoerd. Onmid dellijk na den oogst gesneden kan het gemengd met gras of bietenblad, wor den ingekuild. Het verdient geen aanbe veling de kolven welke bij het oogsten nog zacht zijn npt de rijpe kolven te drogen. Ze gaan meestal tot schimmelen over en de schrale miskleurige korrels bederven de partij. Ze kunnen dus be ter direct aan het vee worden opgevoe- derd. Paarden zijn zeer gevoelig voor beschimmelde mais, hiermede zij men dus voorzichtig. Vogelschade aan het pasgezaaide graan. Nu tengevolge van het zeer slechte weer de granen bijna alle laat of zeer laat zul len moeten worden gezaaid wordt de kans op vogelschade steeds grooter. Blijkens de ervaringen, welke in onze vorige enquête hieromtrent werden ver meld kan men heel wat schade voorkomen door het gebruik van afwerende middelen. Gorbin en Morkit worden beide gunstig beoordeeld. Gorbin is niet meer verkrijgbaar, Morkit nog wel (o.a. bij de firma Peters en Co. te Middenmeer.) Vooral in de Noordelijke gedeelten van den Polder en trouwens overal waar veel vogels zijn te verwach ten, kunnen wij het gebruik van Morkit ten zeerste aanbevelen. Ontsmetting en zaaizaadhoeveelheden. Uit een artikel van den heer P. D., op genomen nin de „Nieuwe. Veldbode'' d.d. 23 Oct., ontleenen we het volgende Telken jare wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is om tarwe, rogge en wintergerst te ontsmetten. Voor tarwe heeft ontsmetting voornamelijk ten doel aantasting door Fusaiium, of Kiemschim-

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1942 | | pagina 3