f P.S.C. anders over een staf van perso neel zou moeten beschikken het is te vens niet noodig, omdat Nederland op de verschillende gebieden ysgi onder zoek over een voldoénd aantal bekwa me specialisten beschikt. De bedoeling der P.S.C. is nu om de urgentie en de economische consequenties van bepaal de vraagstukken aan te toonen, deze duidelijk te* formuleeren en vervolgens bij de daarvoor aangewezen specialisten belangstelling hiervoor op te wekken. De P.S.C. zegt van haar zijde alle hulp en medewerking van belanghebbenden toe en kan, indien noodig, ook financl- eelen steun verleenen. Dat deze werk wijze goed voldoet, blijkt uit de hieron der volgende resultaten, welk* hierme de gedurende het eerste jaar zijn ver kregen. III. Werkzaamheden 1941. A. Vraagstukken betreffende de teelt vanlandbouwpeulvruchten. 1. Enquete Rijkslandbouwconsulenten. Tijdens de oriënteering gedurende de tweede helft van 1940 was gebleken, dat de teelt van landbouwpeulvruchten in de verschillende gebieden van ons land zoo sterk is gedifferentieerd, dat het vrijwel ondoenlijk is om hiervan door eigen aanschouwing een volledig beeld te verkrijgen. Daarom werd met toe stemming van den Inspecteur van den Landbouw, den- heer Ir. G. Veënstra, besloten oq> aan de Rijkslandbouwcon sulenten een vragenlijst te zenden met het verzoek deze aan hun assistenten en andere medewerkers ter beantwoor ding te willen doorgeven. De hierop binnengekomen gegevens vormen een waardevol materiaal en of schoon de bewerking hiervan nog slechts *in een-beginstadium verkeert, kan reeds chans, worden gezegd, dat het verschil lende nieuwe gezichtspunten opent. 2. Veldproever.rt936 t/m 1940. Zooals bekend, worden onder leiding van den Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst jaarlijks talrijke ve^lproeven met verschillende gewassen, o.a. ook peul vruchten, genomen. De proeven van de jaren 1932 t/m 1935 waren indertijd be werkt en samengevat door Ir. J. D. Koe slag. Van de latere jaren was dit door omstandigheden niet gebeurd. Daarom werden achtereenvolgens de proeven van 1936 t/m 1939 en die van 1940 be werkt en samengeyat. Hierbij werden eenige belangrijke resultaten verkregen, waarvan op deze plaats, alleen de be-j lan'grijkste zullen worden genoemd. In de eerste plaats bleek, dat op de zware en zeer zware gronden G.E.K. Mansholt's gekruiste extra korte) ever het algemeen beter voldoet dan Unica, welke laatste het- meeste opbrengt op de lichtere klei- en zavelgronden. Wat de zandgüonden betreft, blijkt er een verband tè bestaan tusschen pro ductiviteit en rassenkeuze en wel in dien zin, dat op de productieve zandgronden Unica en op de minder productieve zandgronden G.E.K. het meeste op brengt. Vermoedelijk is dit verschil in reactie te herleiden tot een verschil in bladoptwikkeling en grondbedekking. G.E.K. munt in dit opzicht uit boven Unica, zoodat eerstgenoemd ras op dro ge, minder groeizame gronden een voor sprong op Unica heeft Van de schokkerrassen voldeed Zelka verreweg het best. Hala capucijner gaf in de proeven op zandgronden in de jaren 1936, 1937 en -.1939 opbrengsten, die gemiddeld slechts 4%'lager waren dan die van G.E.K. groene erwt. In de proeven van 1940 was het verschil echter grooter wat het fi- nancieele resultaat betreft, kan Hala echter op menigen zandgrond met de ronde, groene erwten concurreereit. (Wordt vervolgd;) Coöperatieve Aankoopvereeniging „De Wieringermeer" G.A. te Slootdorp Wieringermeer. Slootdörp, 24 Dec. 1942. Aan onze Leden en Afnemers. GELDIGE KUNSTMESTZEGELS. De Fosforzuurbon met opdruk 1, is momenteel alleen nog geldig. KUNSTMESTZEGELS. Deze week zijn er door de P. B. H. weer heel wat N-zegels uitgegeven. Door deze regeling zal menigeen tevre den zijn gesteld. Deze toewijzing is aan hand van de soortgrond die men op zijn boerderij heeft. De sectie A E, die eigenlijk al 2 jaren misdeeld zijn, zullen vermoedelijk nu ook tevreden zijn. Die nog reclame's heeft kan ze indienen bij den Weled. Heer Ir. Dijkema (zie schrij ven Ir. Dijkema in dit no.) De leden die zelf kunstmestzegels ge haald hebben, zijn natuurlijk in onze Stand geweest, en hebben ook een landbouwkalender ontvangen mochten er nu nog zijn die geen kalender ont vangen hebben vanwege de drukte, la&t die zich even melden. Volgende week op de beurs hebben we de kalenders weer bij ons. We hebben ze op Middenmeer maar uitgedeeld, omdat ze bij de post er moeilijkheden mee hadden, (veevoer). EMBALLAGE. Laat a.u.b een ieder de ledige zak ken aan ons adres terugzenden. Na 1 Januari worden ze niet meer terug betaald. AFLEVERING KUNSTMEST. Iedéréén kan over de 3 geldige peri oden zijn stikstof ofctvangen. Er zijn misschien nog menschen die van mee ning zijn, dat we heelemaal geen kalk- salpeter krijgen of Patentkali, doch dit is onjuist. Momenteel hebben we niet in voorraad. Dit is een kwestie van aan voer. Doch iedereen krijgt Kalksalpeter. De hoeveelheid hangt van de Productie af. Uit voorraad leverbaar Kalkammonsalpeter (in 't laatst van Januari 1943 in papieren zakken). Kalk- stikstof, Zwavelzure Amoniak,. A.S.F.- korrels 151824, speciaal voor aardap pelen. A.S.F.-korjels 21020 onge schikt voor aardappelen, zeer goed voor vlas, Erwten, Boonen enz. Kali 40%,, Fosforietmeel, (zonder bon). Koolzure Landbouwkalk enz. enz. Degene die ruimte heeft, laat die niet te lang wachten met ontvangen, aangezien het vervoer dit voorjaar ook wel niet zoo vlot zal loopen. COÖPERATIE - CURSUS. De eerste Coöperatie-cursus is. op 5 Januari a.s. Spreker den Weled. Heer ir. In 't Veld, (een bekende uit de Pol der, thans in Rotterdam), zal spreken over Coöperatieve Aankoop. Op deze lezing zouden wij gaarne alle cursisten willen ontvangen. Op de laatste lezing (filmmiddag) worden de dames ook verwacht. Hier volgen onze prijzen Wij komen niet 1 maal*met onze prij zen uit, doch elke week. Bestudeer deze prijzen goed. Mengjipeel v. paarden p. 100 Kg. f U.75 Varkensmeel v. fokvarkens 12.85 Kernvoeder v. varkens 22.55 Mineralen per 100 Kg. - 8. Minerale Liksteenen per 100 Kg. - 12.50 Kalkamonsalpeter per 100 Kg. 8.10 Kalksalpeter per 10O Kg. 8,10 Zwavelzure Amoniak p. 100 Kg. 8.10 Kalkstikstof (vastgestelde prijs] - 11.50 Kalizout 40 pCt. per 100 Kg. 5.40 Kalizout 50 proc. p. 100 kg. 6.50 A.S.F.-korrels 15—18—24 p. 100 Kg. 24.50 A.S.F.-korrels 2—10—20 p. 100 Kg. 9.50 Koolz. Landbouwkalk p. 100 Kg. 2.10 Fosforietmeel per 99 Kg. 9.40 Slakkemeel per pCt, 0.3114 Cereaari per 1 .Kg. 2.97 Ceresan per 5 Kg. - 14.15 Aretan per 5 Kg. 32.30 Morkit per 5 Kg. 11.70 Morkit per 1 Kg. 2.45 Fapiertouw pér rol - 3.00 Gesl. Krijt per 100 Kg. 5.00 Landbouwzout per 100 Kg. 4.00 Mangaansulfaat per 100 Kg. 38.00 Paraplant per 50 Kg. 22.50 IJzeren Palen 1.83 M, mét gaten p. stuk 2.10 IJzeren Palen 1.37 M. met 1 gat p. stuk 1.60 Schelpen niet meer in voorraad, komen ook niet meer. Bezems en Kalksalpeter ook nog niet voorradig. Coop. Aank. Vereen. „De LWferïngenneer .G.A» R. SPIKMAN, Zaakv.

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1942 | | pagina 4