Coöperatieve Aankoopvereeniging „De Wieringermeer" G.A. te Slootdorp Wieringermeer. ringermeer aangegeven welk percentage van het met zomertarwe beteelde opper vlak, door de verschillende rassen in 3 achtereenvolgende jaren werd inge nomen. 1939 1940 1941 van Hoek 11%' 4% 1% Mansh. witte 56 33 13 Blanka 32 51 50 Carma 2 7 36 Hieruit blijkt dat thans Blanka het meest verbouwde ras is. Zeer opvallend js de zeer snelle uitbreiding van Caima. Hoewel dit ras in 1939 nog slechts 2% van de oppervlakte innam, werd in 1941 reeds 36% ingenomen, waarmee Carma dus het op één na belangrijkste zomer- tarweras is geworden. Opmerkelijk is voorts de snelle teruggang van de beide rassen Mansh. witte en van Hoek. Dit laatste ras is practisch uit de Wierin- germeer verdwenen. Tengevolge van de grooteïe gevoeligheid voor roest, welke vooral in 1942 is gebleken, zal Mansh. witte zeer waarschijnlijk in de toekomst nog wel meer terrein gaan verliezen. Ir. L. R. DIJKEMA. (Wordt vervolgd.) ONTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. De Plantenziektenkundige Dienst deelt ons hierover het volgende mee Bietenbrand, een ziekte, waarbij de jonge plantjes aan den voet zwart wor den, kan door meer dan één schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Fhoma betae, die in verreweg de mees te gevallen de oorzaak is, gaat met hel; zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden wordentegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schimmels helpt zaadontsmetting niet. Het kan dus wel eens voorkomen, dat, niettegenstaande ontsmet zaad is uitgezaaid, de opkomst te wenschen overlaat, of dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Dit mag echter geen reden zijn om de ontsmetting van het bietenzaad achterwege te laten. NATONTSMETTING. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur (bij gebruik van Germisan 4 uur) onder te dompelen in een oplossing van (in aljfhabetische volgorde genoemd) Abavit-natontsmet- ter, Ceresan-natontsmetter, Fusariol of Germisan, ter sterkte van V» procent C/4 kg ontsmettings^tof op 100 liter wa ter). Per kg zaad heeft men ongeveer 3 a 4 liter van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing kan meermalen achtereen ge bruikt worden, mits na elke behande ling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd als door het zaad wordt weg genomen. 1 Kg. zaad neemt ongeveer 0.8 a 1 liter oplossing op. Het los stor ten van het zaad in de vloeistof is voor de bevochtiging beter dan onderdompe ling in een zak. Na de behandeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitge spreid. Vaak omzetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig^aad bevor dert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mee gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. De ontsmetting 'kan ik geschieden volgens de machinale owischepmethode. Hierbij wordt liët zaad ontsmet in de apparaten, die gebruikt wprden voor de droogontsmetting. Deze moeten echter zoodanig zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien regelmatig tot het zaad toevloeit^ Wordt de vloeistof in één keer agp. het zaad toegevoegd, dan gaat dit samenkoeken. Een goede ontsmet ting wordt verkregen doo^ per 20 kg zaad ~4 liter- van een 3 procentige oplos sing van bovengenoemde middelen te gebruiken. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkregen, zijn doorgaans iets minder dan bij onder- SLOOTDORP, 13 FEBR. 1943. Aan onze Leden en Afnemers. De P. B. H. laat bekend maken dat Veehouders de Rundveevervoerbewijzen binnen 8 dagen bij .hen moeten inleve ren. Zijn vèrzoek is dan ook hier stipt de hand aan te houden. GELDIGE KUNSTMESTZEGELS. Stikstofzegel met opdruk 4 geldig tot 27 Februari 1943. Kalizegels met opdruk B T. geldig tot onbekende datum. Fos- forzuurzegels met opdruk 1 geldig tot onbekende datum. De Stikstofzegels met opdruk 4 moeten uiterlijk 25 Februari in cns bezit zijn, opdat wij ze op tijd in Den Haag hebben. De Fosforzuurzegels moeten ook zoo vlug mogelijk worden ingeleverd, aan gezien er nog Product voor gekocht moet worden. Daarbij komt dat de kunstmest- zaaitijd reeds geopend is, en iedereen' gaarne de kunstmest zoo vlug mogelijk ontvangt. Voor de Fosforzuurzegels le veren wij A. S. F.-korrels 151824 A. S. F.-korrels 21020 en Slakkemeel. BINDERTOUW. dompeling van het zaad. Hier tegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.1. 4 a 5 minuten in de trommel rondgedraaid. v DROOGONTSMETTING. Als droogontsmettingsmiddeien voor de ontsmetting van bietenzaad worden (in alphabetische volgorde genoemd) aanbevolen Betanal 5238, Fusariol droogontsmetter en U.T. 685.'Per kg zaad wordt 8 gram van deze middelen ge bruikt. De ontsmetting moet, met het oog op mogelijk inademen van ontsmet- tingsstof en ook voor het verkrijgen van 1 een goede menging, geschieden m de voor dit doel in den handel zijnde droog- ontsmettings-apparaten. Droog ontsmet bietenzaad kan niet worden voorgeweekt. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en de bij dien Dienst werkzame ambteparen,als mede door de Rijkslandbouwconsulenten. wijs aan de achterzijde van het aan vraagformulier, BOERENWAGEN OP LUCHTBANDEN. De Coöperatie heeft aan te bieden een zware boerenwagen op luchtbanden met reservewiel. ZAAIZADEN PRIJZEN. Vorige week publiceerden wij de prij zen, met ons eigen prijzen er achter. Aangezien hier in de Polder weinig zo mertarwe is, zal er een gedeelte elders moeten weg komen. Juist daarom staat alleen onder de tarwe (plus ingekomen vrachten) Lijnzaadorders nemen wij niet meer aan. Er komt veel te weinig gekeurd zaad. Veel wordt in de kiyjp afgeleverd. Ook ie en 2e nab. tarwe kunnen we niet meer aannemen alleen nog onge keurde. TARWEMALERLL We zullen nog even de verhoogde prij zen noemen Tarwe malen per 100 Kg. f 2.00 Haver malen per 100 Kg. f 2.00 Haver pletten per 100 Kg. f 1.50 De Bindertouwaanvraag loopt nog niet hard, volgens de P. B. H. Laat een ieder er aan denken, dat de P. B. H. 1 Maart als sluitingsdatum heeft vastgesteld. Levert dus nog heden uw aanvraagfor mulier in, voordat het te laat is. For mulieren bij de P. B. H. en bij ons ver krijgbaar. Degene die eindjes touw heeft ingeleverd, bevestigd het ontvangstbe- AELEVERING KUNSTMEST. Voor alle geldige bonnen kunstmest in voorraad. Kalkammonsalpeter wordt zonder tegenbericht in papieren zakken afgeleverd. (Papieren zakken komen voor 20 ct. per stuk op rekening, worden njet terug genomen). Uit voorraad le verbaar Kalkammonsalpeter, A. S. F.-

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1943 | | pagina 3