COOP. BOERENLEENBANK WIERINGERMEER W.A. Telefoon 32, gevestigd te Middenmeer, Brugstraat 42. Postgiro 254466. Aangesloten bij de „Coöperatieve Centr. Ra'iffeisen-Bank" te Utrecht. Het' kantoor te Middenmeer is open 's Maandags v.m. 9.30-12 nm. 1.30-5 u. 's Dinsdags v.m. 9.30-12 nm. 1.30- 5 u. 's Woensdags v.m. 9 tot nm. 5 uur. 's Donderdags: vm. 9.30-12; nm. 1.30-5 u. 'sVrijdags: v.m. 9.30-12; nm. 1.30-5 u. 's Zaterdags vm. 912 uur. De Bank belast zich verder met alle bankzakenals aan- en verkoop van effecten, inwisseling van coupons, vreemd geld enz. Spaarbusjes worden koste loos verstrekt. Safe-loketten te huur a 5.- per jaar en f 1.- per maand. Rentevoet voor Spaargelden tot een bedrag van f 5000.- per persoon of gezin 2 3/4 voor 1 jaar vast 3% tot een maximum van f 3000.per persoon of gezin alléén in te gaan bij het be gin van het jaar; dit mag boven het gestelde maximum geplaatst worden Spaargelden boven f 5000.1 voor Creditrente in loopende rekening voor leden als regel tot een bedrag van f 5000.2% daarboven 1% voor iniet-leden l'/a en lh voor Debet rente zoowel bij voorschotten als loopen de rekening 3 3/4 PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 25 APRIL. NED. HERV. KERK Oosterland v.m. lO'/s u. Coll. ,Ds. v. Beek. Westerland 7Vi iiur Ds. v. Beek. 2e Paaschöag H.-hoef 10Vs u. Coll. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 101 2e Paaschdag Den Oever 10.30 uitgebreide, maar in hoofdzaak zeer lichte verspreiding van den Colorado kever, voor het volgende jaar geen ern stige gevolgen zal hebben. De eerste kevers zijn gevonden - op 21 Mei, eieren op 6 Juni de eerste lar ven op 26 Jtfni, poppen op 8 Juli. De eerste kevers van de tweede generatie verschenen op 20 en 24 Julide laatste 'kever is op 3 October gevangen. Ds. Lugt.1 De bestrijding is wederom op dezelfde Ds. v. Beek. Ds. Lugt. EVANGELISATIE H.-hoef v.m, 10 uur df'hr. O. Deen. Den Oever 10 uur S. Lodder v. Alkmaar. 2e Paaschdag Den Oever v.m. 10 uur de hr. O. Deen. CHR. GEREF. KERK. In de Kapel te Den Oever Zondag 25 April v.m. 10 en nm. 5 uur Leesdienst. Dinsdag 27 April a.s. nam. 7.30 uur Ds. Kampman uit Opperdoes. H. H. LANDBOUWERS De aangifte voor KEURING van VOOR JAARSGEWASSEN kan ook gedaan worden AAN HUIS bij JAC. MOOY, Contr. N.A.K. te Middenmeer. (extra collecte.) j wijze uitgevoerd als in de vorige jaren. Op alle plaatsen waar in 1941 haarden waren opgetreden of waar de mogelijk-, heid, dat het insect in den grond aan wezig was gebleven, kon worden aange nomen, zijn aardappelen gepoot en de daaruit gegroeide aardappelplanten de den dienst als vangplanten, doordat de uit den grond komende kevers zich on middellijk daarheen begeven. De vang planten zijn vanaf 28 Mei tot 30 Juli dagelijks afgezocht. Slechts op 4 plaat sen zijn daarop in totaal 10 kevers ge vonden^ waaruit blijkt, dat de in 1941 ter plaatse genomen uitroeiingsmaatre gelen zeer nauwkeurig zijn uitgevoerd. De verdere bestrijding bestond uit een van alle aardap- Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer. Mededeeling 109. DE COLORADOKEVER IN 1942. Het gebied, waarin de Coloradokever is opgetreden, is in 1942 beperkt geble ven tot het deel van ops land ten zuiden van de Maas. Op de haarden te Borne, Deventer en Bergen (L.) van het vorige jaar werd geen kever meer gevonden, zoodat aangenomen kan worden, dat het insect, op die plaatsen geheel uitgeroèid is. Het aantal vindplaatsen was vrij aan zienlijk grooter aan dat vaif 1941, nl. 1941 1942 gemeenten 59 98 daarin vindplaatsen 127 365 waarvan haarden 51 85 Dit heeft echter een zeer bijzondere oorzaak. Op 21 Mei werd nl. een Colora dokever op het strand bij Zoutelande (Walcheren) gevonden. Door gewaardeerde medewerking v, zich over de Zeeuwsche en Zuid-Hol- landsche Eilanden, zoomede over het westelijk deel van Noord-Brabant heeft verspreid. Het is dus ook hoofdzakelijk in dit gedeelte van ons land, dat de vindplaatsen zijn vastgesteld. Het groot ste deel, nl. 260, is zoo vroegtijdig ge vonden (een of enkele kevers of jonge larven), dat zich daar ter plaatse geen haard kon vormen. Op 85 plaatsén is de aanwezigheid van het insect eerst later vastgesteld en deze worden dus als haar den beschouwd, omdat met de mogelijk heid, dat het insect nog in den grond aanwezig is, rekening gehouden moet worden. Dat aan de tijdige opsporing veel aandacht is gewijd blijkt uit het feit, dat in 1942 ruim 76% van de vind plaatsen is ontdekt, voordat deze als jha^rd zouden moeten worden beschouwd tegen 60% in 1941. In ZeeuWsch-Vlaanderen heeft onge twijfeld wederom verspreiding van ke vers uit België plaats gevonden, terwijl de zeer hetzelfde het geval is geweest vanuit h. hoofd Ba^rle Hertog, het gebied grenzende aan der lag. sch. aldaar, den hr. A. Janse, is de gemeente Melick Herkenbosch en bij toen door de leerlingen dezer school het Gronsveld. Op die plaatsen werden resp. strand zeer" nauwkeurig afgezocht, waar bij ruim. 2000 door den zeestróom aan gevoerde kevers gevangen en onschade lijk gemaakt zijn. Waarschijnlijk echter had reeds een 38, 2656 en 163 kevers gevangen. Het grootere aantal vind- en haard- plaatsen moet dus uitsluitend aan de verspreiding van de aan de kust van Walcheren en andere eilanden aange- aantal kevers zich landwaarts verplaatst spoelde kevers toegeschreven worden, en ook op andere plaatsen langs de kust Een dergelijke aanspoeling uit de zee van Walcheren en andere eilanden en was tot nu toe in ons land nog niet voor langs de Scheldeoevers zullen er kevers gekomen. Vluchten vait kevers uit het aangespoeld zijn, zoodat vanaf de kust- Zuiden zijn niét voorgekomen. Wij mee- strook en de Scheldeoevers een aantal nen te mogen aannemen, dat de wel Controle op de haarden'van driemalige bespuiting pelvelden in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rijn, met 0.4% cal- ciumarsenaat. Daarvoor zijn van rijks wege 548141 kg calciumarsenaat ter be schikking van de aardappelverbouwers gesteld, welke door de gemeenten aan dezen zijn uitgegeven. De bespuiting van de kleine perceelen is in hoofdzaak uitgevoerd door vanwege de gemeenten of landbouworganisaties ingestelde sproeidiensten of door loonsproeiers. Daardoor wordt voorkomen, dat het giftige arsenaat in handen van vele ver bouwers komt. De bespuitingen zijn uitgevoerd in de perioden 1523 Juni, 615 Juli en 22 Juli1 Augustus. Voor de controle op de uitvoering de zer bespuitingen zijn 140 controleurs aangesteld, die 2661 monsters aardappel loof genomen hebben op de velden, waarvoor verdenking bestond, dat de bespuiting niet of op onvoldoende wijze was uitgevoerd. Doorjiat pulverisateurs vrijwel niet meer verkrijgbaar waren, kon het aan tal ter beschikking van gemeenten en spuitdiensten gestelde machines slechts zeer weinig worden uitgebreid. Op de plaatsen, waar de Coloradoke ver gevonden werd, zijn dezelfde maat regelen genomen, als in de vorige jaren, t.w. afzoeken der planten op kevers, ei- hoopjes en larven zoo noodig vernietigen van het loof ter plaatse afzeven van den grond (indien mo gelijk) en behandfeling van den grond met petroleum, op de plaatsen,' waar de larven reeds in den grond waren gekro pen voor verpopping nauwgezette bespuiting van het gewas in de omgeving. De kosten der bestrijding hebben be dragen Aanschaffing en distributie van calciumarsenaat f 293.200

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1943 | | pagina 2