Men berigt ons dat het plan tot het bonwen van een fort op de Hors te Texel, ter bescherming der Texel- sche zeegaten, voor geruimen tijd is uitgesteld. Uit eene zekere bron kunnen wij mededeelen, dat omtrent de rigting van den Noord-Hollandschen spoorweg, nog geen bepaald besluit is genomen. Door den Minister van Oorlog is de heer J. A. van Prehn, 1ste luit.-ingenieur alhier, ter beschikking gesteld van de commissie voor de staats-spoorwegen, en belast met het maken van de spoorweg tusschen den Helder en Alkmaar en zulks ter vervanging van den ingenieur N. T. Mieha- lis die met de lijn tusschen Rotterdam en Willemsdorp belast is. Het juiste bedrag van de opbrengst der gelden, alhier ingezameld door 't dames comité om een blijvend monument opterigten voor Z. M. den koning, ter herinne ring aan de vele en groote diensten en opofferingen, door Z. M. aan de slagtoffers door den watersnood bewezenis geweest na aftrek van eenige kleine noodzakelijke onkos ten ƒ116,595 (zie advertentie hier achter.) Bij het onlangs te Hellevoetsluis plaats gehad heb bende examen, om als machinist leerling te worden toege laten, zijn geweest 68 aspiranten en 16 plaatsen; onder deze 16 bevinden zich drie jongelingen uit deze gemeente nl: E. Douwes Dekker, C. Brust en D. Buis. Bij gelegenheid dat de heer J. de Kruyff oud pedel aan de universiteit te Utrecht, zijn 80ste jaar mogt bele ven, is hem door de hoogleeraren aldaar, een zeer fraai be werkte zilveren inktkoker met inscriptie vereerd, als blijk van erkenning zijner trouwe ambtsvervulling. Men schrijft ons uit 's Hage: Mijnheer de HeSacteuri Het is hier in de residentiena het uiteengaan der Eerste Kamer en de sluiting der théatres doodelijk stilen de depar tementen van marine en oorlog laten niets van zich hooren. Onze nieuwe minister van marinemijnheer de redacteur heeft eene gave, die weinige zijner voorgangers bezaten, en die men ook niet dikwijls bij een' zeeman aantreft, namelijk eene groote welsprekendheid; allen die hem bij gelegenheid der interpellatie van den hr. van Rijckevorsel, of in de Tweede Kamer, boorden, waren verbaasd over de wijze waarop hij het woord voerde. Men verzekert dat er bevelen gegeven zijn, om 't naar Amerika bestemde eska der, met den meesten spoecFuitterustenterwijl aan 't es kader te. Curapao gestationeerd het beschermen onzer han delsbelangen tot zoo lang is opgedragen. Te wenscben is het nu maar, dat die uitzending spoe dig geschiede, en dat het daarmede niet ga, als met de wet op de landverhuizers, die gemaakt is, op een oogen- blik dat de stroom dier lieden naar andere havens was verplaatst. Omtrent de discussien over Koloniënevenmin als over de Regterlijke Organisatie zal ik nu iets zeggen. Men heeft mij echter medegedeeld dat de wet, waarbij de nieuwe ar rondissementen en kantons worden bepaaldreeds gereed is en dadelijk na bet reces der Tweede Kamer zal worden ingediend. Ik vrees, mijnheer de redacteur, dat gij bij die gelegenheid weder denzelfden treurigen strijd van provinciale en locale belangen zult zien, als bij de spoorwegwet, en ik benijd den minister volstrekt nietmet de verdediging daar van belast. Uw kanton loopt eeliter geen gevaar, om als eene overtollige weelde in het niet te zinken. Over onze koloniale aangelegenheden, schrijf ik u ineen volgenden meer bijzonder. Dat kan ik u intussehen al zeg gen, dat naar mijne overtuiging, wij in den heer Loudon, een minister hebben, die met kracht en klem het regerings reglement, Indie's grondwet, wil ten uitvoer leggen, en die niet schromen zalzijne portefeuilleliever dan zijne begin selen ten offer te brengen. Yan Indie gesproken, men spreekt hier nog immer van de aanstaande en waarschijnlijke benoeming van den Baron van Zuylen van Nyeveltals gouverneur-generaalen in de Nederlandsch Indiër van heden, kunt gij een stnk lezen waarin op die keuze sterk wordt aangedrongen. Wel worden in de Residentie nog vele andere namen genoemd, maar velen zijn toch van meeningdat het niet onwaarschijnlijk zou zijn als men spoedig de benoeming in de Staats-courant las. De herbouw van de loterijzaal is thans gestaakt. Er waren eenigen die beweerden, dat de minister zich door de motie van den heer van Heukelom niet gebonden zou achten. Het tegendeel schijnt echter te hebben plaats gehad, want als gij nu op het binnenhof komt, ziet gij niets dan eene lee- lijke houten heining, anders niets. Men spreekt over proce dures, die tengevolge dier staking, door den aannemer zou den worden geentameerd, maar ik geloof, dat die heer wel met eenige duizende guldens schadevergoeding, zich zal 'tevreden stellen. En nu adieu, in een volgende meer, ook met betrek king tot de door n meer geliefde departementen van marine en oorlog. Maar de oogst in dit opzigt is nu zeer schraal. Wat er echter meldenswaardig voorvalt, zal ik u terstond en getrouw mededeelenmaar daar heerscht thans eene diepe rust. BURGERLIJKE STAND In ONDERTROUW op 2 Junij. Johannes Hendricns Bertelsvan beroep sjouwerman, oud 47 jaar en Anna Elisabeth Maria Meijers, zonder beroep, oud 42 jaar. Pieter Andries Biersteker, van beroep loodsleerling, oud 26 jaar en Jannetje Snoerwang, zonder beroep, oud 29 jaar. Jacobus Nadort, matroos bij de Marine, oud 25 jaar en Anna Catharina Kosten, zonder beroep, oud 23 jaar. Klaas Groot, van beroep zeeman, oud 24 jaar en Elizabeth Catliarina Idolsman, zonder beroep oud 22 jaar. Klaas Koning, van beroep arbeider, oud 31 jaar en Antje de Groot, zonder beroep, oud 33 jaar. George Remer, matroos, oud 27 jaar en Victoria Cor- nelia de Waeij, zonder beroep, oud 27 jaar. Wiebe Steggerda, van beroep schilder, oud 28 jaar en Adriaantje Kunst, zonder beroep, oud 26 jaar. GEHUWD W. Neevens en T. Oorthuis. M. Eooij en M. Metselaar. H. P. Mei en C. C. Hoogerwerf. BEVALLENR. Dupont geb. Loggers D. C. Bulte geb. Boek D. M. C. Eiorani geb. Smit Smit Z. M. van de Pol geb. Roodt Z. C. E. M. D. Brutel de la Rivière geb. Brocx D. N. Kuiper geb. Huisman D. G. Vroon geb. Snoerwang Z. H. de Knegt geb. Haak Z. C. Pietringa geb. Hoek D. A. Huizing geb. Roomeijer Z. OVERLEDENC. de Melker 64 j. J. Rijkers 39 j. A. van Loghem 23 j. M. de Klerk 33 j. N. J. de Wijn 73 j. A. M. de Klerk 20 d. P. Laan 69 j. J. C. Bosch 4 m.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3