Burgerlijke Stand der Gemeente TEXEL. begaven zich terstond onder de menigte, stelden pogingen in het werk om de verschrikten tot rust te brengen, het geen eindelijk geluktenadat echter vele personen en vooral kinderen op ernstige wijze waren gekwetst. Van de aan stokers zijn verscheidene in hechtenis genomen. De Moming-Post vestigt heden de aandacht op de bij zonderheid, dat in de laatste 30 jaren de gouverneurs van Polen allen pilotseling zijn gestorven: Grootvorst Kon- slantijn die in 1830 31 onderkoning van Polen was, overleed, na het gebruik van een kop thee; zijn opvolger generaal Diebitsch was reeds in hetzelfde jaar een lijk; Prins Paskewitsch overleed in 1856, na even genezen te zijn, van eene wonde die hij bij het beleg van Silistria gekregen haden ook prins Gortschakoff, stierf eenigc dagen geleden, weinige uren nadat hij deel had genomen aan een groot militair diner. Vrijdag 7 Junij. Het belangrijkste nieuws van den dag, is het plotseling overlijden van den grooten voorstander der Italiaansche onafhankelijkheid, graaf Cavour. Zijn afsterven heeft te Turijn algemeene verslagenheid te weeg gebragt, de stad is geheel in rouw gedompeldalle winkels en ook de beurs zijn gesloten. Naar men verneemt heeft de koning //ad interim" benoemdtot minister van buitenlaudsche zaken den heer Minghettien tot minister van marine den heer Panti. Uit Engeland verneemt men den dood van vice-admiraal Dundas. 17W 3 T D 2 g B I?. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 7 Junij 1861. Heden middag- is het stoffelijk overschot van den heer P. Douwes Dekkerpredikant der doopsgezinde ge meente alhier, ter aarde besteld. Eene groote stoet viRi belangstellende vrienden vergezelde het lijk naar zijne laatste rustplaats. Aldaar aangekomen, sprak Ds. Sonstral in krach tige bewoordingen tot de aanwezigen over den overledene, voor namelijk in diens hoedanigheid van Christen-leeraardaarna nam Ds. Bron het woord en schetste op gevoelvolle wijze den edelen, werkzamen menscli, den opregten vriend, den braven huisvader, die aan de maatschappij aan zijne vrien den en bovenal aan zijn gezin is onttrokken. Beide toe spraken maakten op de aanwezigen een zigtbaar diepen indruk. Gisteren nacht omstreeks 3 uur is er brand ontstaan in de turfloods van den broodbakker C. Breet in de Nieuw- stad alhier, welke loods grootendeels is afgebrand, bene vens eene aanzienlijke partij turf, (de voorraad was 300 dnbb. mudden.) Eenige matrozen der marine die volgens de scheepsterm aan het passagieren waren, zagen de vlam uitslaanen dank zij het hunnen moed en geestdrift dat de vlammen niet oversloegen tot het daar naast gelegen in aanbouw zijnde schoollocaal. Eene nieuwe brandspuitvoor deze gemeente aange kocht uit de fabriek van den heer Beider te Amsterdam, werd Dingsdag 1.1. alhier beproefd op de Kerkgraeht hij het weeshuis; wanneer men in aanmerking neemt dat de zuig en perspomp vrij klein, en daardoor ligt te vervoeren en te behandelen is, mag men de proeve als wel geslaagd be schouwen. Uit 's Hage schrijft men ons: Naar men verneemt is aan den opperbevelhebber der zeemagt in O.-Indië den schout hij nacht Vogelpoot op zijn verzoek een eervol ont slag uit eeistgemelde betrekking verleend, en zal genoemde vlootvoogd in die funktie worden vervangen door den tot schout bij nacht te benoemen kapitein ter zee May, thans adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Men schrijft ons van Texel dat de gemoederen aan het Oudeschild weder aan het bedaren zijn, na eene zeer hevige gisting, die daar in de laatste tijd heeft geheerscht op godsdienstig terrein. Ook vertrouwt men dat Oosterend binnen kort wel weder tot rust zal komen. Men heeft in verschillende nieuwsbladen medegedeeld dat de Noord-Amerikaansche regering, in Europa officieren en manschappen aanwierf. Men noemde zelfs schepenwaarmede die krijgslieden waren vertrokken. Niets is minder waar, en wij kunnen verzekeren, dat de Noord-Amerikaausche ambassade bepaald heeft geweigerd, de dienstaanbieding van een Nederlander voor liet Amerik. legerdie op het berigt, dat de regering officieren aanwierf, zich als zoodanig had aangeboden. Men schrijft in eene correspondentie uit Amsterdam het volgende aan de Utr. Ct. Gij weet wij hebben tegenwoordig een aantal buks- schieters in onze gemeente. Daar er geen vijanden te be strijden zijn oefenen die heeren zich, natuurlijk op allerlei onschuldige voorwerpen, en zoo kwam de heer N. N. er toe om de geliefde kat van mev. X. dood te schieten. Groote onsteltenis bij mevr, X., die, innig bedroefd, zoowel in hare woning als bij hare bekenden, een aantal muizenval len liet plaatsen; toen zij drie of vier honderd levende muizen bijeen had, sloot ze die in een koffer, aan het adres van mev. N. N.welke des zomers een huiten be woont bij Haarlem. Mevr. N. N. opende de koffer in persoon, denkende daarin eenige nieuwe modeartikelen te vindenals een geschenk van mijnheer, die de weekdagen in Amsterdam doorbrengt. De muizen vlogen uit de kist en het huis rondonder in de kist lag in een blikken doos een billet aan mevr. N. N Mevrouw Uw man lieeft mijn leat gedoodik stuur u mijne muizen7 Tan 1 6 Junij 1S61. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. GEBOREN: Jaantje, kind van Willem Schagen en Neeltje Visman. Dieuwertje, kind van Hendrik Smit en Dieuwertje Zijm. Hendrik, kind van Gerardns Scholten en Grietje Boogaard. Arie, kind van Albert Dros en Krijntje Tanis. Grietje, kind van Gerrit Pormer en Roelfje Schagen. OVERLEDENJantje Smit, (Cornelis dochteroud 18 dagen. Cornelis de Vries(Tjerkzoonoud 17 jaar. Sies Kuiper, gehuwd met Michieltje Pormer, oud 36 jaren.Pietertje van der Vis, weduwe Johannes Brans, oud 54 jaren. Dezo persoon is 28 Mei j!., des morgens ten 12-| ure, tnsschen Hoorn en Marken over boord van een visschuit (schipper Michiel de Waard) gevallen en verdronken; ofschoon nog lang gezwommen, dat uit hulp ge roep is opgemerkt, is hij door de duisternis niet gevonden kunnen worden. Laat vrouw en kind na. Men zeilde voor de wind; het zeil ging over, en sloeg de verdronken© over boord.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2